dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 70
  1. #1

    Domyślnie Napięcie - ponad 253V falownik 3fazowy

    Witam , jestem posiadaczem instlacji 10kw . Falownik to 3 fazowy deye sun 10-gk . Odegłośc od falownika do skrzynki to jakieś 25-30m . Kable po drodze to 4mm2 . Wszystko działa ogólnie bez żadnych problemów jednak kiedy słoneczko bije ponad 7000w to zaczyna się problem . Gdyż napięcia przekrzaczają 253v . Nie obniżają go nawet włączenie ogrzewania na prąd . Problem występuję tylko na jednej fazie . I tutaj pytanie czy zamieniając fazy L1 z L2 przy falowniku czy to obniży napięcie ( przepraszam ale na prądzie totalnie się nie znam ) . Wiem temat wałkowany , ale zawsze jest falownik 1 fazowy mała instalacja na tematach które ja przeszukałem . Dorzucam wykresik z jednego dnia kiedy to było , mogę wiecej.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	napiecie wykres.jpg
Wyświetleń:	505
Rozmiar:	14,6 KB
ID:	453024  

  2. #2

    Domyślnie

    Musiał byś zmierzyć napięcia na skrzynce. Ale przypuszczam, że tam też jest już za dużo. Jeśli pominąć metody nielegalne i szkodliwe dla sieci to jedyne co możesz zrobić to:
    1. dociążać tą jedną fazę (gdy napięcie jest zbyt duże),
    2. ciąć na falowniku moc maksymalną (ustawić np. 6,9kW - ale tego pewnie nie chcesz).
    3. jeśli na skrzynce jest OK, to zwiększyć przekrój kabla skrzynka-falownik.

    ps.
    Można jeszcze poprzepinać na tą fazę wszystkie odbiorniki w domu chodzące w dzień (kamery, alarm, domofon itp). Nie jest tego dużo, ale zawsze to trochę może pomóc. A nic nie kosztuje (poza pomęczeniem się).
    Ostatnio edytowane przez Tomkii ; 13-02-2021 o 13:11
    Jak zrobić opomiarowanie domu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/
    Domowa instalacja 12V: http://www.tomkii.net/tech/12V/

  3. #3

    Domyślnie

    A co Energa nie może zrobić bo jedyna sensowna odpowiedzią jest zwiększenie przekroju tylko ze z tym wiąże się kopanie 16m rowu i kucie w domu

  4. #4

    Domyślnie

    [QUOTE=Ekwador;8023841]A co A Energa nie może zrobić bo jedyna sensowna odpowiedzią jest zwiększenie przekroju tylko ze z tym wiąże się kopanie 16m rowu i kucie w domu. A jak dociążyć tą fazę?

  5. #5

    Domyślnie

    Przy 14A per faza masz na tym kablu wzrost napięcia o około 1,6V na każdej fazie (25m, liczyłem z jakiejś strony, więc może nie być dokładnie). Tyle da się ugryźć u Ciebie.
    Z dostawcą energii zawsze możesz też rozmawiać, ale oni ustawiają parametry pracy transformatora pod klientów na końcu linii.

    PS.
    Przecież pisałem, posprawdzać na której fazie są odbiorniki prądu w dzień. Domofony, kamery, alarmy, lodówki, itp. To i tak bierze prąd, to niech przynajmniej bierze go tam, gdzie jest go za dużo).
    Ostatnio edytowane przez Tomkii ; 13-02-2021 o 13:26
    Jak zrobić opomiarowanie domu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/
    Domowa instalacja 12V: http://www.tomkii.net/tech/12V/

  6. #6

    Domyślnie

    A pytanie co ty byś zrobił? Może tak to ugryzę. Bo nie chciałbym ograniczać mocy. I zapomniałem wspomnieć czy wpływ może mieć instlaacja sąsiada? Mniejsza założyliśmy w podobnym czasie więc nie mamy danych do porównania

  7. #7

    Domyślnie

    Lepiej ograniczyć i produkować niż nie produkować.
    Przede wszystkim pomierzył bym, gdzie mam spadki napięcia. Ile jest na skrzynce.
    Przepiął bym odbiorniki.
    U siebie poprzepinałem. Tylko ja mam instalację 1f i przez brak bilansowania moja instalacja i moje odbiorniki są na fazie z najniższym napięciem.
    Gdyby było bilansowanie to odbiorniki były by na fazie z najwyższym napięciem.
    Zawsze jest jakaś asymetria napięć. W załączniku masz jak ona wygląda u mnie.
    Na końcu wymieniał bym kabel.
    A pisać też bym pisał do dostawcy. Zrób też pomiar po zachodzie słońca, gdy nie działają okoliczne instalacje PV. Jeśli wtedy też jest zbyt duże napięcie to są szanse, że coś z tym zrobią.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	napf.day.jpg
Wyświetleń:	200
Rozmiar:	19,5 KB
ID:	453025  
    Jak zrobić opomiarowanie domu: http://www.tomkii.net/tech/pomiary/
    Domowa instalacja 12V: http://www.tomkii.net/tech/12V/

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ekwador Zobacz post
    A pytanie co ty byś zrobił? Może tak to ugryzę. Bo nie chciałbym ograniczać mocy. I zapomniałem wspomnieć czy wpływ może mieć instlaacja sąsiada? Mniejsza założyliśmy w podobnym czasie więc nie mamy danych do porównania
    A czy sąsiad ma inwerter 3 czy 1 fazowy ? Jaką on ma moc tych paneli ? Jeżeli by miał 1 fazowy to podnosi właśnie na tej jednej fazie napięcie. Gdy by tak było to trzeba by z nim pogadać aby przepiął sobie inwerter na fazę o najniższym napięciu.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ekwador Zobacz post
    Witam , jestem posiadaczem instlacji 10kw . Falownik to 3 fazowy deye sun 10-gk . Odegłośc od falownika do skrzynki to jakieś 25-30m . Kable po drodze to 4mm2 . Wszystko działa ogólnie bez żadnych problemów jednak kiedy słoneczko bije ponad 7000w to zaczyna się problem . Gdyż napięcia przekrzaczają 253v . Nie obniżają go nawet włączenie ogrzewania na prąd . Problem występuję tylko na jednej fazie . I tutaj pytanie czy zamieniając fazy L1 z L2 przy falowniku czy to obniży napięcie ( przepraszam ale na prądzie totalnie się nie znam ) . Wiem temat wałkowany , ale zawsze jest falownik 1 fazowy mała instalacja na tematach które ja przeszukałem . Dorzucam wykresik z jednego dnia kiedy to było , mogę wiecej.
    Widzę że to solarman, myślę że lepiej analizować nie z wykresu po zrzucie a z arkusza kalkulacyjnego ściągniętego z zakładki EKSPORT i z konkretnego dnia kiedy nastąpiły wyłączenia z powodu za wysokiego napięcia, widzimy wtedy jakie te napięcia były przed wyłączeniem się falownika i po. w zał. przykład
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	za wysokie ac.jpg
Wyświetleń:	250
Rozmiar:	113,6 KB
ID:	453026  

  10. #10

    Domyślnie

    Arkusze też mam z 3 dni w których wystąpił błąd a co do sąsiada do musiałbym się zapytać ale wydaje mi się że falownik 1 fazowy bo ma on tam 12 paneli ale się zapytam

  11. #11

    Domyślnie

    Cześć
    Zabieracie się Panowie za to od dupy strony. Powodem wzrostu napięcia nie jest falownik a odciążenie sieci poprzez wprowadzenie energii przez falownik do niej.
    Wine za to ponosi oczywiście mierna jakość lini zasilającej od trafa do odbiorcy. Ja zacząłbym od pomiaru pętli zwarcia lini L-N, pomiar ten może wiele wnieść do reklamacji którą powinieneś złożyć co ZE.

  12. #12

    Domyślnie

    Falownik sąsiada 3 fazowy

  13. #13

    Domyślnie

    I wezwę firmę która robiła bo ja nawet nie wiem co tak szczerze oznaczają te pojęcia o których mówicie (jak mówiłem na elektyce mało się znam). Liczyłem że problem jest bardziej techniczny tzn coś ustawienia czy po prostu coś wystarczy przełączyć przeczepić . Dorzucam zdjęcie falownika z rozdzielnią .
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210214_115253.jpg
Wyświetleń:	672
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	453055  
    Ostatnio edytowane przez Ekwador ; 14-02-2021 o 10:59

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ekwador Zobacz post
    Falownik sąsiada 3 fazowy
    To pewnie sąsiadowi też się wyłącza. Ja też mam ten problem lecz jeszcze nie teraz mam mały kąt paneli więc produkcja jest jeszcze mała. Zrobiłem sobie taki ogranicznik , że jak napięcie dochodzi do powiedzmy 250 V to zostaje obciążone grzałką w zbiorniku CWU i dalej już nie wzrasta.
    Ale żeby dokładnie przetestować muszę poczekać do wiosny jak będzie więcej produkcji.
    Mój falownik działa trochę inaczej bo po osiągnięciu 250 V zaczyna ograniczać moc i dalej już nie wzrasta ale i mniej produkuje ale się nie restartuje.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  15. #15

    Domyślnie

    Cześć
    Powtórzę raz jeszcze, falownik nie powoduje wzrostu napięcia, to efekt uboczny. Masz rację Kolego, zwróć się do instalatora z tym problemem a on na pewno sobie z tym poradzi. Skoro masz instalacje 10KWp to i przyłącze ZE mniejsze być nie może, idąc dalej tym tokiem myślenia skoro możesz z sieci pobrać 10KW to i powinieneś móc oddać 10KW

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ekwador Zobacz post
    Arkusze też mam z 3 dni w których wystąpił błąd a co do sąsiada do musiałbym się zapytać ale wydaje mi się że falownik 1 fazowy bo ma on tam 12 paneli ale się zapytam
    Zapodaj jakie napięcia były bezpośrednio przed błędem czy też wyłączeniem się falownika, po wyłączeniu falownika i też po ponownym podjęciu pracy

  17. #17

    Domyślnie

    Wrzucę gdzieś exela i jakoś go udostępnię

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał PieknyRoman Zobacz post
    Cześć
    Powtórzę raz jeszcze, falownik nie powoduje wzrostu napięcia, to efekt uboczny. Masz rację Kolego, zwróć się do instalatora z tym problemem a on na pewno sobie z tym poradzi. Skoro masz instalacje 10KWp to i przyłącze ZE mniejsze być nie może, idąc dalej tym tokiem myślenia skoro możesz z sieci pobrać 10KW to i powinieneś móc oddać 10KW
    Zgadza się że wzrost napięcia to jest efekt uboczny związany z impedancją sieci i jeżeli ma zgłoszoną instalację 10 kW to przyłącze ma na pewno na nie mniej mocy i faktycznie skoro może pobierać zgodnie z przydziałem np. 10 kW to i oddawać zgodnie z tym przydziałem też powinien móc ale niestety nie wszędzie jest to możliwe a prawdopodobnie to dopiero od marca, kwietnia takie problemy się nasilą z racji że wiele instalacji powstało w końcówce roku i jeszcze nie miały możliwości pracy z mocą nominalną

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    Jesienią niedaleko mnie coś robili na linii zasilajacej, więc podszedłem zapytać - z informacji któe otrzymałem: jeśli napięcie przekracza dopuszczalną wartość 253V trzeba dzwonic na pogotowie energetyczne - bez zgłoszenia nic nie zrobią. Jak będą mieli zgłoszenie podjadą, zmierzą z włączonym i wyłączonym falownikiem (aby wykluczyć problem instalacji/przyłącza klienta) i dopiero wtedy będą działać w celu przełączenia na stacji trafo.

  20. #20

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 11-03-2021 o 08:18

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony