dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Chudziak, następnie wylewka pod ogrzewanie podłogowe a ławy fundamentowe

    Dzień dobry,

    na wstępie chciałbym się przywitać i po krótce opisać z czym walczę.
    Dom stan surowy zamknięty. Budowa rozpoczęta w 1991... następnie sprawy sądowe do 2002r
    Kolejno stał do 2020 roku... i ja kupiłem. Rzeczoznawca budowlany był przed zakupem, wszystko suche , zdrowe... prawnie wyprostowane.
    Więc działam. A na budowlance się znam... tak mniej więcej mocno średnio

    Teraz jestem po rozprowadzeniu kanalizacji i mam zrobionego chudziaka. Kończę też elektrykę.

    I o tego chudziaka i wylewkę końcową mam pytania:
    Dom stoi na ławach fundamentowych. Wysokość od ławy do nadproża w drzwiach 207cm. Czyli względnie odpowiednia.
    I teraz zrobiłem chudziaka 10cm. Na to 15 cm styropianu, izolacje i cała reszta. Podłogówka i wylewka na równo z ławami.

    I teraz moja 1 wątpliwość. Zazwyczaj wylewka finalna wychodzi na ściany, u mnie będzie się licowała z ławami.... coś mi tu śmierdzi jeśli chodzi o izolacje poziomą...
    Drugie pytanie. Po zrobieniu tego tak jak myślę czyli do ławy, dom podzieli się na sekcje... czy te ławy nie będa po prostu mostkami termicznymi od gruntu?
    Przecież na to pójdzie folia i podkład np pod panele...

    Doradźcie coś mądrzy ludzie.
    Tak to wygląda.

    Ogólnie ściany zewnętrzne to pustak 24cm - szczelina powietrzna 5cm (wypełnione wełną) - pustak 12cm.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wylewka.jpg
Wyświetleń:	119
Rozmiar:	60,3 KB
ID:	453046

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brodzins Zobacz post
    I teraz moja 1 wątpliwość. Zazwyczaj wylewka finalna wychodzi na ściany, u mnie będzie się licowała z ławami.... coś mi tu śmierdzi jeśli chodzi o izolacje poziomą...
    Drugie pytanie. Po zrobieniu tego tak jak myślę czyli do ławy, dom podzieli się na sekcje... czy te ławy nie będa po prostu mostkami termicznymi od gruntu?
    Owszem, piękny mostek. A brak hydroizolacji między ścianą fundamentową a ścianą nadziemia to otwarta droga dla podciągania wilgoci z gruntu.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...82%C4%99bieniu

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Owszem, piękny mostek. A brak hydroizolacji między ścianą fundamentową a ścianą nadziemia to otwarta droga dla podciągania wilgoci z gruntu.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...82%C4%99bieniu
    Tutaj akurat tragedii nie ma, izolacja jest między ławą a ścianami. Lepik +papa. Ściany suche.


    Przeanalizowałem temat który podesłałeś.
    Czyli na tą chwilę, jedynym ratunkiem jest wykucie ław w progach do poziomu chudziaka?
    Jeśli tak... to czy taki słup podporowy mogę po prostu obkuć dookoła?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	słup.jpg
Wyświetleń:	92
Rozmiar:	91,3 KB
ID:	453053
    Ostatnio edytowane przez Brodzins ; 14-02-2021 o 10:58

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brodzins Zobacz post
    Tutaj akurat tragedii nie ma, izolacja jest między ławą a ścianami. Lepik +papa. Ściany suche.
    Jaką masz wilgotność ścian? Pytanie, czy się nie zmieni po długotrwałych deszczach czy jak przyjdą roztopy.
    Ławy to masz z metr pod ziemią. Mają dużo miejsca, żeby wpuścić wilgoć bokami i puścić do góry (zwłaszcza, jak hydroizolacja pionowa ściany fundamentowej to placebo typu lepik czy dysperbit). Właściwa hydroizolacja to papa na chudziaku połączona z papą między ścianą fundamentową a ścianą nadziemia.

    Cytat Napisał Brodzins Zobacz post
    Czyli na tą chwilę, jedynym ratunkiem jest wykucie ław w progach do poziomu chudziaka?
    Co chcesz osiągnąć? Skoro masz wylewkę równo, to po co Ci dołek w drzwiach?

  5. #5

    Domyślnie

    Chudziak powinien być wylany na równo ze ścianami fundamentowymi, autor błędnie nazywa je lawami to raz a dwa to po dołożeniu styropianu i wylewki to wysokość pomieszczeń nie będzie za bogata. ktoś popełnił babola przy zalewaniu chudziaka jak i wymierzeniu wysokości pomieszczeń.

  6. #6

    Domyślnie

    Tak Panowie, macie rację.
    Mówię o ścianie fundamentowej.
    Jej wysokość determinuje finalną wysokość wylewki. Gdyż chudziak jest w zagłębieniu ściany fundamentowej.
    Tego nie mogę zmienić, bo tak jak Pan powyżej napisał wysokość pomieszczeń będzie mierna.

    Po co mi dołki w drzwiach?
    Po to żeby pociągnąć styropian po całości chudziaka i przez te dołki.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brodzins Zobacz post
    Po to żeby pociągnąć styropian po całości chudziaka i przez te dołki.
    A jaki procent tej ściany fundamentowej to przejścia? Jakiś maleńki ułamek - to ściany będą mostkiem do gruntu i wylewka grzewcza przy nich.

    Ale faktycznie będzie problem z pociągnięciem instalacji. Jak to wieniec to przecinanie zbrojenia nie jest dobrym pomysłem - wierciłbym dziury pod poszczególne rury starając się robić to gdzieś w połowie wysokości, żeby unikać trafienia w zbrojenie.

    Pozwolenie masz nowe? Czy budowa przez te lata jednak "żyła" i są wpisy w DB? Co masz zrobić ze ścianami zewnętrznymi, żeby spełniały nowe WT?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A jaki procent tej ściany fundamentowej to przejścia? Jakiś maleńki ułamek - to ściany będą mostkiem do gruntu i wylewka grzewcza przy nich.

    Ale faktycznie będzie problem z pociągnięciem instalacji. Jak to wieniec to przecinanie zbrojenia nie jest dobrym pomysłem - wierciłbym dziury pod poszczególne rury starając się robić to gdzieś w połowie wysokości, żeby unikać trafienia w zbrojenie.

    Pozwolenie masz nowe? Czy budowa przez te lata jednak "żyła" i są wpisy w DB? Co masz zrobić ze ścianami zewnętrznymi, żeby spełniały nowe WT?
    Ogólnie tak to wygląda w projekcie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekrój.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	89,4 KB
ID:	453059

    Dzięki Bogu... wiedziałem, że są tu ludzie którzy mają o tym pojęcie...

    No i przez Twoje pytania dochodzimy do ciągu dalszego. Z tego co widzę, bo elektrycy przeszli przez jeden próg aż do chudziaka - zbrojenia stalowego brak.
    O ile o "progi" w drzwiach się nie boję, to nazwijmy to w salonie mam taką sytuację:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	słup.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	91,3 KB
ID:	453058
    i w stronę okna mam niecałe 4mb w drugą stronę od słupa z 5mb... Czyli jest już słuszna długość a nie kilka procent.

    Pozwolenie mam przepisane na siebie, DB żywy.

    Wg architekta i Kierownika Budowy mojego (tu niestety na żadne porady liczyć nie mogę, tylko wpisy i papiery żeby grało) - ocieplam 10 cm styropianu i gra.
    Ale WT też spędza mi sen z powiek. Potrzebuję kogoś, kto ogarnia temat stąd szukam ratunku tutaj.
    Ostatnio edytowane przez Brodzins ; 14-02-2021 o 13:34

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brodzins Zobacz post
    Pozwolenie mam przepisane na siebie, DB żywy.

    Wg architekta i Kierownika Budowy mojego (tu niestety na żadne porady liczyć nie mogę, tylko wpisy i papiery żeby grało) - ocieplam 10 cm styropianu i gra.
    Ale WT też spędza mi sen z powiek.
    To w projekcie (poza grubością termoizolacji) jest całkiem sensownie. Hydroizolacja aż za dobra (dwie warstwy papy) - ściany fundamentowe równo z chudziakiem.

    Skoro DB nie ma trzyletnich przerw - to obowiązują Cię WT z czasu składania wniosku o PnB. Więc nimi nie masz się co przejmować (chyba, że gdzieś był babol i nie spełnia ówczesnych).

    A skoro w temacie energooszczędności nie trzymają Cię WT - to pozostaje kwestia kosztów ogrzewania.

    Jak nie ma zbrojenia na górze ściany fundamentowej, to można by zaryzykować skucie tego. Ale ważniejsze są ściany zewnętrzne - bo tam grunt będzie chłodniejszy, niż pod wnętrzem domu gdzie z czasem tempera ustabilizuje się w okolicach 8* lub więcej. Raczej bym tak zostawił - za to zrobił najpierw wylewki oddylatowane od ścian i tego garba ze 4cm EPS - a dopiero potem tynki. Czyli po otynkowaniu będzie wystawało ze 2-2,5cm EPS. Tynkarze będą pewnie trochę kręcili nosem, bo będą musieli przyłożyć się żeby na dole było równo i 90* i jastrych trzeba będzie zabezpieczyć/sprzątać zanim zaprawa zaschnie - ale to tylko trochę więcej uwagi i czasu będzie wymagało.

    Pozostaje problem z hydroizolacją przez brak papy pod ścianami, więc nie da się zrobić takiej szczelnej płaszczyzny jak w projekcie. Ale to nie do przeskoczenia. Zostaje położenie papy na chudziaku z wywinięciem na ściany do górnej granicy jastrychu. Na FM są też miłośnicy folii do oczek wodnych.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-02-2021 o 15:33

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To w projekcie (poza grubością termoizolacji) jest całkiem sensownie. Hydroizolacja aż za dobra (dwie warstwy papy) - ściany fundamentowe równo z chudziakiem.

    Skoro DB nie ma trzyletnich przerw - to obowiązują Cię WT z czasu składania wniosku o PnB. Więc nimi nie masz się co przejmować (chyba, że gdzieś był babol i nie spełnia ówczesnych).

    A skoro w temacie energooszczędności nie trzymają Cię WT - to pozostaje kwestia kosztów ogrzewania.

    Jak nie ma zbrojenia na górze ściany fundamentowej, to można by zaryzykować skucie tego. Ale ważniejsze są ściany zewnętrzne - bo tam grunt będzie chłodniejszy, niż pod wnętrzem domu gdzie z czasem tempera ustabilizuje się w okolicach 8* lub więcej. Raczej bym tak zostawił - za to zrobił najpierw wylewki oddylatowane od ścian i tego garba ze 4cm EPS - a dopiero potem tynki. Czyli po otynkowaniu będzie wystawało ze 2-2,5cm EPS. Tynkarze będą pewnie trochę kręcili nosem, bo będą musieli przyłożyć się żeby na dole było równo i 90* i jastrych trzeba będzie zabezpieczyć/sprzątać zanim zaprawa zaschnie - ale to tylko trochę więcej uwagi i czasu będzie wymagało.

    Pozostaje problem z hydroizolacją przez brak papy pod ścianami, więc nie da się zrobić takiej szczelnej płaszczyzny jak w projekcie. Ale to nie do przeskoczenia. Zostaje położenie papy na chudziaku z wywinięciem na ściany do górnej granicy jastrychu. Na FM są też miłośnicy folii do oczek wodnych.
    Super dziękuję.

    Jak widzisz jestem laikiem, dlatego chciałbym uporządkować Twoje wskazówki:

    Jak nie ma zbrojenia na górze ściany fundamentowej, to można by zaryzykować skucie tego. Ale ważniejsze są ściany zewnętrzne - bo tam grunt będzie chłodniejszy, niż pod wnętrzem domu gdzie z czasem tempera ustabilizuje się w okolicach 8* lub więcej. Raczej bym tak zostawił


    Zostawiłbyś co? ściany fundamentowe w takiej formie jak są?
    A co z kwestią że to pozostanie niewzruszone, a wylewki będą siadać/pracować?

    za to zrobił najpierw wylewki oddylatowane od ścian i tego garba ze 4cm EPS - a dopiero potem tynki. Czyli po otynkowaniu będzie wystawało ze 2-2,5cm EPS. Tynkarze będą pewnie trochę kręcili nosem, bo będą musieli przyłożyć się żeby na dole było równo i 90* i jastrych trzeba będzie zabezpieczyć/sprzątać zanim zaprawa zaschnie - ale to tylko trochę więcej uwagi i czasu będzie wymagało.

    Tutaj już musisz bardzo powoli mówić:
    Garba z EPS?
    Czyli powiedzmy pasek EPS kładę opierając o ścianę fundamentową (i zachodził na ścianę zewnętrzną) żeby wystawał ponad 4cm nad jastrych finalnie?

    Pozostaje problem z hydroizolacją przez brak papy pod ścianami, więc nie da się zrobić takiej szczelnej płaszczyzny jak w projekcie. Ale to nie do przeskoczenia. Zostaje położenie papy na chudziaku z wywinięciem na ściany do górnej granicy jastrychu. Na FM są też miłośnicy folii do oczek wodnych

    Papa pomiędzy ścianą fundamentową a ścianą z pustaka jest. Pod chudziakiem jest folia.
    I teraz zalecasz przykryć całego chudziaka papą z wywinięciem, powyżej tej papy która teraz jest między ścianą fundamentową i ścianą nośną?
    Dobrze rozumiem?

    Czyli to o czym mówisz opisane jest dokładnie tutaj?
    https://receptynadom.pl/zrobic-pozio...e-zlej-papy/2/
    Ostatnio edytowane przez Brodzins ; 14-02-2021 o 17:24

  11. #11

    Domyślnie

    Ludzie,
    co Wy, za przeproszeniem, chrzanicie?
    Ile tego ciepła ucieknie? Kombinujecie żeby zaoszczędzić całe nic, narażacie Inwestora na koszty, a efekt będzie niewielki.

    Robiąc od zera robi się dobrze, a tu dobrze nie da się zrobić. Lepiej zostawić jak jest, dobrze ocieplić z zewnątrz, upewnić się że ściana fundamentowa dobrze ocieplona z zewnątrz i przeboleć tą stratę kilku % ciepła. Gra nie warta świeczki.
    Większe mostki cieplne są w domach.

    Instalacjami się nie martwić, bystry hydraulik sobie poradzi "idąc dookoła" albo puszczając rurę ścianą. Jak trzeba zrobić bruzdę w wieńcu to się da.

    Hydroizolację da się poprawić i trzeba zrobić to dobrze.

  12. #12

    Domyślnie

    Ja tutaj czegoś nie rozumiem, napisałeś:
    -Wysokość nadproża od ław (rozumiem fundamentu) 207cm. OK, rozumiem, ale ta wysokość nie jest dobra.
    Potem napisałeś, że do poziomu fundamentu zrobiłeś chudziaka a na rysunkach widać, że chudzak jest wylany poniżej poziomu fundamentu.

    Napisz jeszcze raz:
    - jaka jest wysokość od fundamentu do nadproża w drzwiach.
    -Jakie jest zaniżenie wylanego chudziaka do fundamentu.

    Dodam, że przed chudziakiem można było ocieplić ścianę od wewnątrz na głebokość choćby 2-3cm XPsem nawet 2-3cm, ale to już pozmiatane.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Ja tutaj czegoś nie rozumiem, napisałeś:
    -Wysokość nadproża od ław (rozumiem fundamentu) 207cm. OK, rozumiem, ale ta wysokość nie jest dobra.
    Potem napisałeś, że do poziomu fundamentu zrobiłeś chudziaka a na rysunkach widać, że chudzak jest wylany poniżej poziomu fundamentu.

    Napisz jeszcze raz:
    - jaka jest wysokość od fundamentu do nadproża w drzwiach.
    -Jakie jest zaniżenie wylanego chudziaka do fundamentu.

    Dodam, że przed chudziakiem można było ocieplić ścianę od wewnątrz na głebokość choćby 2-3cm XPsem nawet 2-3cm, ale to już pozmiatane.
    Napisałem jaki jest plan
    Teraz może będzie bardziej zrozumiałe:
    "I teraz zrobiłem chudziaka 10cm.
    Na to przyjdzie 15 cm styropianu, izolacje i cała reszta.
    Podłogówka i wylewka na równo z ławami wyjdzie finalnie."


    Od fundamentu do nadproża w drzwiach jest 207 cm.
    Zaniżenie chudziaka do fundamentu 22cm.
    Ostatnio edytowane przez Brodzins ; 28-02-2021 o 16:27

  14. #14

    Domyślnie

    Jeżeli tak wysoko jest fundament -to sprawdziłbym czy nie ma zbrojenia w nim -detektorem.
    Jak nie ma -to wyciąłbym ok 10-12cm fundamentu, aby zmieścić ze 3-4cm styropianu.
    Jeżeli są druty -to trzeba ocenić -jak głęboko.
    Dla formalności: "skonsultuj to z kierownikiem budowy".

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Jeżeli tak wysoko jest fundament -to sprawdziłbym czy nie ma zbrojenia w nim -detektorem.
    Jak nie ma -to wyciąłbym ok 10-12cm fundamentu, aby zmieścić ze 3-4cm styropianu.
    Jeżeli są druty -to trzeba ocenić -jak głęboko.
    Dla formalności: "skonsultuj to z kierownikiem budowy".
    Dokładnie tak zrobiłem - co prawda najpierw zrobiłem, a później porozmawiałem z KB żeby coś już wiedzieć.
    Przeleciałem detektorem, i zrobiłem odkrywkę.
    Sytuacja wygląda tak, że druty w fundamencie idą zaraz przy chudziaku (mniej jak 10cm licząc od chudziaka), więc uzyskam wysokość o której piszesz.

    KB stwierdził, że jak nie przyjdzie mi do głowy kreatywny pomysł przecinania drutów to problemu żadnego nie w zebraniu 10 czy 12cm z wysokości tych fundamentów

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sciana.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	13,1 KB
ID:	453613

  16. #16

    Domyślnie

    Zmień KB na takiego co doradzi albo wygospodaruj kilka złotych na inspektora dozoru jeśli dobrze poszukasz wszystko Ci podpowiedzą. Porady na forum są przydatne ale pamiętaj ze tu nikt nie ponosi odpowiedzialności za doradzanie a teoretyków dużo co się książek i opracowań naczytali a kielni nigdy w dłoni nie trzymali nie ubliżając nikomu kto tu doradza co innego dopytywać na etapie budowy i konfrontować wiedzę z realiami i polskimi wykonawcami a co innego poprawki konstrukcyjne żebyś później nie żałował ze zamiast domu basen pobudowałes

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony