dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MarekkB40

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-300
    Posty
    2

    Domyślnie Odległość linii SN (20kV) od budynku

    Witam serdecznie,

    Szukam informacji na temat tego czym się różni linia SN izolowana od nie izolowanej. Ekspertyza Tauronu kosztuje miedzy 1-2k PLN wiec zanim wydam ciężko zarobione pieniądze chciałbym się dowiedzieć czy któś z forumowiczów byłby w stanie mi doradzić. Przepisy mówią że odległość domu od linii napowietrznej o napięciu od 1 do 45 kV musi wynosić nie mniej niż 3 m w przypadku gdy jest ona izolowana i 6m gdy takiej izolacji nie ma, na mojej działce słupy wygladają następująco:
    https://imagizer.imageshack.com/img922/3545/PHM39p.jpg
    https://imagizer.imageshack.com/img922/4534/JdfaE5.jpg

    To jak są izolowane czy nie?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarekkB40 Zobacz post
    Przepisy mówią że odległość domu od linii napowietrznej o napięciu od 1 do 45 kV musi wynosić nie mniej niż 3 m w przypadku gdy jest ona izolowana i 6m gdy takiej izolacji nie ma
    A nie odwrotnie? Czyli nie ma zakazu budowy domu przy istniejącej linii - ale budowniczy muszą zachować odległości budując linie?

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ksysju

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Opole i okolice
    Posty
    177

    Domyślnie

    To co na zdjęciach, to jak widać przewody nie izolowane.

    Jesteś pewien , że to 20kV ? , ponad 80% lini S/N to 15kV.
    Ostatnio edytowane przez ksysju ; 14-02-2021 o 18:06

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Na południu Polski to raczej 20kV, 10kV to między przedwojennymi elektrowniami wodnymi. Chociaż widziałem też 6kV, jeden przewód na podwójnym izolatorze na szczycie słupa.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MarekkB40

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-300
    Posty
    2

    Domyślnie

    tak to na pewno 20kV, taka informacje dostalem od Tauronu. Dzieki za informacje w zaistnialej sytuacji bede szukal projektu ktory pozwoli mi sie oddalic od linii na min. 6m

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarekkB40 Zobacz post
    Witam serdecznie,

    Szukam informacji na temat tego czym się różni linia SN izolowana od nie izolowanej. Ekspertyza Tauronu kosztuje miedzy 1-2k PLN wiec zanim wydam ciężko zarobione pieniądze chciałbym się dowiedzieć czy któś z forumowiczów byłby w stanie mi doradzić. Przepisy mówią że odległość domu od linii napowietrznej o napięciu od 1 do 45 kV musi wynosić nie mniej niż 3 m w przypadku gdy jest ona izolowana i 6m gdy takiej izolacji nie ma, na mojej działce słupy wygladają następująco:
    https://imagizer.imageshack.com/img922/3545/PHM39p.jpg
    https://imagizer.imageshack.com/img922/4534/JdfaE5.jpg

    To jak są izolowane czy nie?
    Przepisy przepisami a zdrowy rozsądek też powinien być Linia nie izolowana. Zdrowy rozsądek mówi nie buduj w odległości mniejszej niż wysokość słupa. Przepisy np. o prowadzeniu prac w pobliżu linii, czyli przyjedzie dźwig czy podajnik betonu i Pan operator powie nie rozwinę bo za blisko linii ewentualnie po wyłączeniu. Nie pchaj się na siłę w pobliże linii.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Jak Remiks napisał, odsunięcie się na odległość równą co najmniej wysokość słupa to dobry pomysł. W jakiejś przedwojennej książce o tematyce kolejowej znalazłem rysunek sieci WN na której podczas lodowicy osadził się lód o promieniu 160 milimetrów. O następstwach lepiej nie pisać. To bylo w latach 20' XXw. gdzieś na Dolnym Śląsku i południowej Wielkopolsce. Coś podobnego było kilkanaście lat temu w okolicach Szczecina. Spokojny sen jest najważniejszy.

  8. #8

    Domyślnie

    Tylko należy pamiętać, że odległość dotyczy każdego elementu budynku. Nawet dachu, czy rynny. Radziłbym odsunąć jak najbardziej. Linia na twojej działce? Mają zgodę na użytkowanie gruntu? Jak nie to żądaj usunięcia linii.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony