dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 14 z 15
Pokaż wyniki od 261 do 280 z 281
  1. #261
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Niższą temperaturę puścisz, jak wszędzie będzie za gęsto i to proporcjonalnie. Czyli jak będzie prawidłowo
    Jak dasz wszędzie tak samo, jak w łazience (czyli najgęściej) to będziesz musiał dawać wyższą temperaturę, żeby łazienkę dogrzać a gdzie indziej tłumić przepływy, żeby nie przegrzać.
    nie odosze się do wyziębionych pomieszczeń tylko post wyżej kolega Szymon, generalnie określa gęstsze ułożenie jako jakieś zło , i cytuję
    Robienie za gęstych rozstawów na wszelki wypadek (zmiana wykończenia posadzki) powoduje, że od razu podłoga grzeje gorzej niż by mogła.
    nie rozumiem jak gęstsze ułożenie może być przyczyną gorszego grzania

    z tą podłogówką to ludzie naprawdę wymyślają problemy tam gdzie ich nie ma. przy zastosowaniu kilku ogólnych zasad, bez żadnego wyliczania , taki układ musi działać, do precyzyjnych regulacji mamy rotametry, termostaty, a jak ktoś chce to choćby siłowniki do każdej z pętli.

  2. #262
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    nie odosze się do wyziębionych pomieszczeń tylko post wyżej kolega Szymon, generalnie określa gęstsze ułożenie jako jakieś zło
    Ja rozumiem, że wątek jest długi, użytkowników czytających forum wiele, jeszcze nie raz ktoś tu wejdzie i nie znając przebiegu dyskusji wyrwie coś z kontekstu.
    Mowa u ułożeniu wszędzie gęsto, również w pomieszczeniach o małym obciążeniu cieplnym. Temperaturę zasilania narzuci pomieszczenie o dużym obciążeniu i więcej nie zejdziesz z Tz, w pozostałych będzie za ciepło dopóki nie zdławisz tam mocno przepływów (nic innego nie pozostanie). Przy małym przepływie jest wysoka delta i duże zróżnicowanie temperatury powierzchni podłogi, większe niż przy ułożeniu rzadszym, dostosowanym do obciążenia cieplnego pomieszczenia. Płacisz więcej za materiał, żeby grzejnik grzał nierówno. Źródło ciepła nie będzie z tego powodu krócej pracowało, bo pomieszczenie o największym obciążeniu nadal potrzebuje ogrzewania, nawet jak gdzieś będzie za ciepło. Resztę doczytasz na wcześniejszych stronach, albo tu https://www.facebook.com/Instal.Expe...59558842540436

  3. #263
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    ja bym wszystkie wątki o podłogówce kazał pozamykać

    kazał od dziś wszystkim kłaść co 15cm, w łazience co 5, i robić obiegi mniej więcej równe 80-90 mb

    myślicie że byłby jakieś reklamacje związane z takim rozłożeniem ogrzewania płaszczyznowego ?

  4. #264
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Oczywiście, gdyby ktoś miał katedralny, mocno przeszklony salon z dużym wykuszem i zapragnąłby tym mieć 23C, to przy TZ, którą determinowałby obieg w łazience i pochmurnej pogodzie (zredukowane zyski słoneczne) mógłby nie zagrzać pomieszczenia.
    Jak sądzę osoby zajmijące się zawodowo obliczeniami OZC widziałem przypadki, kiedy to nie ĺazienka posiada największe obciążenie cieplne
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #265
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Oczywiście, gdyby ktoś miał katedralny, mocno przeszklony salon z dużym wykuszem i zapragnąłby tym mieć 23C, to przy TZ, którą determinowałby obieg w łazience i pochmurnej pogodzie (zredukowane zyski słoneczne) mógłby nie zagrzać pomieszczenia.
    Jak sądzę osoby zajmijące się zawodowo obliczeniami OZC widziałem przypadki, kiedy to nie ĺazienka posiada największe obciążenie cieplne
    No choćby w przykładzie, do którego linka dałem 2 posty wyżej łazienka miała rozstaw chyba 25cm, a w salonie i jadalni strefy brzegowe 10cm na rurkach 18mm i dużych przepływach ledwo wyrabiały.

  6. #266
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    [QUOTE=Kaizen;8042003]Dorzuć obciążenia poszczególnych pomieszczeń i temperatury jakie w nich mają być. Bo żeby w salonie zagęszczenie było większe, niż w sypialni to kuriozum.
    /QUOTE]

    Hmm..nie mam zupełnie pojęcia jak,ale u mnie podobne "kuriozum" działa. Być może w saloniku i kuchni dlatego mam gęściej, bo większa połać okien, bo więcej ścian zewnętrznych..nie wiem. Ważne że w sypialniach mam chłodniej, tak jak chciałem.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  7. #267

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    ja bym wszystkie wątki o podłogówce kazał pozamykać
    kazał od dziś wszystkim kłaść co 15cm, w łazience co 5, i robić obiegi mniej więcej równe 80-90 mb
    myślicie że byłby jakieś reklamacje związane z takim rozłożeniem ogrzewania płaszczyznowego ?
    U mnie długie pokojowe pętle mają po 70-80m i to jest dobre. Do tego rurka 18mm i mamy mialutkie opory. W łazience co 10cm wystarczy. Jeśli mamy dużą, ponad 8-10m2, okno balkonowe oraz np reku na pokładzie to zalecam zastosować 2 krótkie pętle. A w małych wenw. łazienkach najlepiej na powrocie. Mam dwie takie 5-6m2 i na osobnych pętlach na przepływie 0.5m2 mam ukrop. Zaś u góry w głównej na jednej pętli i przepływie 1.8l tylko o stopień dwa temp jest wyższa od pokoi. Oczywiście to w przypadku grzania całego domu bez sterowania.

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Oczywiście, gdyby ktoś miał katedralny, mocno przeszklony salon z dużym wykuszem i zapragnąłby tym mieć 23C, to przy TZ, którą determinowałby obieg w łazience i pochmurnej pogodzie (zredukowane zyski słoneczne) mógłby nie zagrzać pomieszczenia.
    Jak sądzę osoby zajmijące się zawodowo obliczeniami OZC widziałem przypadki, kiedy to nie ĺazienka posiada największe obciążenie cieplne
    Tylko i tak w 90% przypadkach tzw "fachowcy" nie poradzą sobie z tematem.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 10-04-2021 o 10:15

  8. #268
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Oczywiście, gdyby ktoś miał katedralny, mocno przeszklony salon z dużym wykuszem i zapragnąłby tym mieć 23C, to przy TZ, którą determinowałby obieg w łazience i pochmurnej pogodzie (zredukowane zyski słoneczne) mógłby nie zagrzać pomieszczenia.
    Jak sądzę osoby zajmijące się zawodowo obliczeniami OZC widziałem przypadki, kiedy to nie ĺazienka posiada największe obciążenie cieplne
    Przecież za temperaturę odpowiada nie tylko gęstość obwodów podłogówki. Są rotametry, termostaty, elektrozawory.

    To co podaję, to bezpieczny standard. Wystarcza aby sprawnie ogrzać dom.

  9. #269
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Przecież za temperaturę odpowiada nie tylko gęstość obwodów podłogówki. Są rotametry, termostaty, elektrozawory.

    To co podaję, to bezpieczny standard. Wystarcza aby sprawnie ogrzać dom.
    A co co ci dają termostaty, zawory, skoro obciążenie salonu będzie większe, niż łazienki?
    Trzeba będzie podnosić Tz na taką, jakiej wymaga salon, a mocno przykręcać przepływy w łazience.
    .

    Oczywiście, dom ogrzejjesz.
    Ale robiąc projekt po prostu przełożysz część rury z łazienki do salonu, zyskując tym samym obniżenie Tz i (szczególnie przy PC PW) oszczędności z tym związane.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #270
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    nie odosze się do wyziębionych pomieszczeń tylko post wyżej kolega Szymon, generalnie określa gęstsze ułożenie jako jakieś zło , i cytuję
    Wiesz, co znaczy "za gęste"? Nie da się zrobić za gęstego wszędzie. Zawsze trzeba rozpatrywać względem innych pomieszczeń i na maksa zagęścić tam, gdzie obciążenie cieplne największe a gdzie indziej dawać odpowiednio większy rozstaw.


    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    z tą podłogówką to ludzie naprawdę wymyślają problemy tam gdzie ich nie ma. przy zastosowaniu kilku ogólnych zasad, bez żadnego wyliczania , taki układ musi działać, do precyzyjnych regulacji mamy rotametry, termostaty, a jak ktoś chce to choćby siłowniki do każdej z pętli.
    Termostaty i siłowniki przy podłogówce to tylko ratunek na schrzanioną instalację. A rotametry powinny służyć tylko do delikatnego podregulowania przepływów (idealnie, gdyby w każdej pętli były na maksa odkręcone).
    Termostaty nie uratują przed przegrzaniem pomieszczenia, bo reagują zdecydowanie za późno - trzeba by do nich dołączyć moduł "jasnowidz", żeby reagowały na temperaturę która będzie za kilka godzin. Jedyne, co dają to chronią pozostałe pomieszczenia przed wychłodzeniem. Bo przegrzanie jednego pomieszczenia (np. przez odpalenie kominka, piekarnika, czy większe gotowanie) powoduje wyższą temperaturę powrotu z tego pomieszczenia a więc i średniej temperatury powrotu ze wszystkich pomieszczeń a z tego automatyka kotła/PC wyciąga wniosek, że cały dom jest dogrzany/przegrzany i zmniejsza moc a w końcu się wyłącza - a w łazienkach zimno.

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    myślicie że byłby jakieś reklamacje związane z takim rozłożeniem ogrzewania płaszczyznowego ?
    Poczytaj cały wątek.

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Hmm..nie mam zupełnie pojęcia jak,ale u mnie podobne "kuriozum" działa. Być może w saloniku i kuchni dlatego mam gęściej, bo większa połać okien, bo więcej ścian zewnętrznych..nie wiem. Ważne że w sypialniach mam chłodniej, tak jak chciałem.
    Kiedyś przejechałem 30 km na zaciągniętym ręcznym w pożyczonym aucie co miało 240 kucyków. Dla mnie jechało normalnie. Dojechałem. Hamulce się nie zapaliły. Tak samo jest z skopaną podłogówką. Nie działa tak dobrze, jak gdyby nie miała zaciągniętego hamulca.

  11. #271
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Jak na moje to, powtórzę, szujacie problemów tam gdzie ich nie ma.
    Znacie kogoś komu źle działa podłogówka?
    Kiedyś wieszalo się grzejnik na ścianę, paliło w piecu i grzało.
    Teraz internetowi teoretycy liczą każdy m2 domu, łącznie z gotowaną herbatą wieczorem.

    Ja odpadam z wątku o grzaniu. Wg mnie nie ma w tym nic ani ciekawego ani skomplikowanego. Przy obecnej technice i wiedzy, powinien to potrafić każdy kto poświęci kilka godzin na przeczytanie odpowiednich tekstów.

  12. #272
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wiesz, co znaczy "za gęste"? Nie da się zrobić za gęstego wszędzie. Zawsze trzeba rozpatrywać względem innych pomieszczeń i na maksa zagęścić tam, gdzie obciążenie cieplne największe a gdzie indziej dawać odpowiednio większy rozstaw.

    Kiedyś przejechałem 30 km na zaciągniętym ręcznym w pożyczonym aucie co miało 240 kucyków. Dla mnie jechało normalnie. Dojechałem. Hamulce się nie zapaliły. Tak samo jest z skopaną podłogówką. Nie działa tak dobrze, jak gdyby nie miała zaciągniętego hamulca.
    Niby dlaczego sugerujesz, że mam "skopaną" podłogówkę? Co by było, gdybym miał odwrotnie - w salonie/kuchni co 20cm a w sypialniach co 10cm?
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 10-04-2021 o 14:21
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  13. #273
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Znacie kogoś komu źle działa podłogówka?
    Tak. Teściowej zrobił hydraulik jak chciał w części pomieszczeń. Puszcza tę samą temperaturę co w kaloryfery (w większości domu) i normalnie parzy w nogi.

  14. #274
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Niby dlaczego sugerujesz, że mam "skopaną" podłogówkę?
    Dlaczego uważasz, że tak sugeruję?
    Uważasz, że działa idealnie i nie mogłaby lepiej?

  15. #275
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Jak na moje to, powtórzę, szujacie problemów tam gdzie ich nie ma.
    Znacie kogoś komu źle działa podłogówka?
    Znam Sąsiad ma podwójny garaż w bryle w który tej zimy miał 20stC a chciał 12-15stC., bo koszty go dręczyły. Kręciliśmy rotametrami do minimum i nie dało rady zejść niżej, więc się wnerwił i zamknął jeden obwód. Ma co 10cm a u mnie np.co 30cm w garażu 24m2.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  16. #276
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dlaczego uważasz, że tak sugeruję?
    Uważasz, że działa idealnie i nie mogłaby lepiej?
    Działa zgodnie z założeniami - chłodniej tam gdzie śpię, cieplej tam gdzie siedzę/odpoczywam,jem. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić, że zrobienie zagęszczenia "odwrotnie" da ten sam efekt,
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  17. #277
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak. Teściowej zrobił hydraulik jak chciał w części pomieszczeń. Puszcza tę samą temperaturę co w kaloryfery (w większości domu) i normalnie parzy w nogi.
    To nie jest przykład źle położonych rurek tylko złego ich zasilania.
    Żeby układ ogrzewania podłogowego źle działał za sprawą złego rozstawu rurek, to trzeba się naprawdę postarać.

  18. #278
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Witam pytanie takie ile W daje m2 podlogowki o rozstawie 10 i 15 cm zasilanie 30 lub 35 stopni

  19. #279
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Witam pytanie takie ile W daje m2 podlogowki o rozstawie 10 i 15 cm zasilanie 30 lub 35 stopni
    Ile i jakiego styropianu pod wylewką ?
    Jaka grubosc wylewki ?
    Jakie pokrycie podłogi ?
    Jaka temperatura pomieszczenia ?

  20. #280
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Witam pytanie takie ile W daje m2 podlogowki o rozstawie 10 i 15 cm zasilanie 30 lub 35 stopni
    http://www.instsani.webd.pl/236/zasa...ia-podlogowego

Strona 14 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony