dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 15
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 281
  1. #221
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    . A jak masz źle zrobione, to taką akcję robisz od razu. I od razu potrzebujesz mocniejszej pompy obiegowej i wyższych tz. A jak masz zgodnie z projektem, to się nigdy nawet nie zbliżysz to tz i potrzebnej mocy pompy obiegowej przy "co 10cm".
    No jak masz źle zrobione, czyli za duże rozstawy, lub za długie pętle.
    Nie oceniaj tak źle podłogówki projektowanej, na pewno idzie przy prawidłowo zrobionym projekcie zblizyć się do niskich tz jak przy podłogówce zagęszczonej..

  2. #222
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    No jak masz źle zrobione, czyli za duże rozstawy, lub za długie pętle.
    Za małe rozstawy już tylko w jednym obwodzie = większe opory od optymalnych i bez stłumienia przepływu przegrzane pomieszczenie. To z kolei powodują konieczność tłumienia w nim przepływów = dalszy wzrost oporów i większe zużycie prądu a może i potrzebę mocniejszej pompy. Im więcej takich obiegów tym bardziej efekt narasta + trzeba podnieść tz jak nawet po stlumieniu "za gęstych" pętli w pozostałych nie wystarcza przepływów.

    Nie ma jednego dobrego rozstawu - w każdym domu inna będzie optymalna kombinacja rozstawów w poszczególnych pomieszczeniach. I żeby ją znaleźć potrzebne są obliczenia i projekt.


    EOT z mojej strony.

  3. #223

    Domyślnie

    Ja mam taką kubaturę, nawet tam ponad 1000m3 przy 234m2

  4. #224
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Casc Zobacz post
    Nie wyjdzie duży. Duży by wyszedł jakby w garażu miało być 20C.
    Zalezy co kto rozumie pod pojeciem duzy. I tak dla przykładu z jednego z moich obliczen garaz o pow. 33,5 m2 ma straty dla Tw=12 oC i -20 zewnątrz 1428 W
    Dobrałem dwa grzejniki rzy załozeniu Tz=35 oC i dT=5 oC
    1) Grzejnik Purmo (lub odpowiednik) CV33-90 - 1800 mm - moc grzejnika 1500 W
    2) Grzejnik j.w. CV22-90 - 2300 mm - moc grzejnika 1423 W

    Dla mnie obydwa grzejniki są nie duze, a bardzo duze. Kazdy ma inne kryteria wielkosci co dla jednego jest duze dla innego moze byc małe. Z tym nie dyskutuje, ale grzejniki CV33 to grzejniki trzypłytowe dosc grube/głebokie, długosc 1,8 czy 2,3 m tez nie jest mała. Postrzeganie wielkosci jest wzgledne ale ja nie chciałbym miec takiego klocka w garazu.

  5. #225
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Za małe rozstawy już tylko w jednym obwodzie = większe opory od optymalnych i bez stłumienia przepływu przegrzane pomieszczenie. To z kolei powodują konieczność tłumienia w nim przepływów = dalszy wzrost oporów i większe zużycie prądu a może i potrzebę mocniejszej pompy. Im więcej takich obiegów tym bardziej efekt narasta + trzeba podnieść tz jak nawet po stlumieniu "za gęstych" pętli w pozostałych nie wystarcza przepływów.
    Wczoraj słyszałem, że mamy taka mroźną zimę bo nie lataja samoloty i nie ogrzewają powietrza. Twoja wypowiedź jest na podobnym poziomie. Kreatywna fizyka..

    Wiesz jaki jest związek między prędkością przepływu, a oporami w instalacji? Się nie dziwie, że wybrałeś kable.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 22-02-2021 o 09:45

  6. #226

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Zalezy co kto rozumie pod pojeciem duzy. I tak dla przykładu z jednego z moich obliczen garaz o pow. 33,5 m2 ma straty dla Tw=12 oC i -20 zewnątrz 1428 W
    Dobrałem dwa grzejniki rzy załozeniu Tz=35 oC i dT=5 oC
    1) Grzejnik Purmo (lub odpowiednik) CV33-90 - 1800 mm - moc grzejnika 1500 W
    2) Grzejnik j.w. CV22-90 - 2300 mm - moc grzejnika 1423 W

    Dla mnie obydwa grzejniki są nie duze, a bardzo duze. Kazdy ma inne kryteria wielkosci co dla jednego jest duze dla innego moze byc małe. Z tym nie dyskutuje, ale grzejniki CV33 to grzejniki trzypłytowe dosc grube/głebokie, długosc 1,8 czy 2,3 m tez nie jest mała. Postrzeganie wielkosci jest wzgledne ale ja nie chciałbym miec takiego klocka w garazu.
    Po co 12C? W garażu spokojnie wystarczy 8C. Nawet na takich biednych parametrach powinna wyjść jakaś 33-60 ok.120cm.
    Jak ktoś ma garaż w bryle budynku to jeszcze mniej.

  7. #227
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Casc Zobacz post
    Po co 12C? W garażu spokojnie wystarczy 8C. Nawet na takich biednych parametrach powinna wyjść jakaś 33-60 ok.120cm.
    Jak ktoś ma garaż w bryle budynku to jeszcze mniej.
    Po co 12 oC?? bo niektórzy tak chcą miec, nie zmienia to faktu ze grzejniki zasilane Tz podłogówki mają mała moc która musi byc rekompesowania przez duze wymiary.
    To co podajesz to jest zgadywanie, przypuszczenia, niedokladne szacunki, nic wiecej.

  8. #228

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Po co 12 oC?? bo niektórzy tak chcą miec, nie zmienia to faktu ze grzejniki zasilane Tz podłogówki mają mała moc która musi byc rekompesowania przez duze wymiary.
    To co podajesz to jest zgadywanie, przypuszczenia, niedokladne szacunki, nic wiecej.
    Po prostu masz błędne przypuszczenia Tak się składa, że sobie to przeliczyłam. .

    Chcą czy nie wiedzą, że starczy 8C? To różnica. Najpierw jest wyścig o to kto ma najwięcej styropianu na ścianie, a potem niepotrzebne grzanie garażu
    Pomijasz kompletnie fakt małej delty t oraz niskiej temperatury w pomieszczeniu.
    Dla pomieszczenia o stracie 1500W i temp. 70/50C i temp. pomieszczenia 20C grzejnik to np. 33-60 L=100cm, a dla tych samych parametrów ale temperaturze wewn. 8C to 22-60 :=60cm.

  9. #229
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Casc Zobacz post
    Po prostu masz błędne przypuszczenia Tak się składa, że sobie to przeliczyłam. .

    Chcą czy nie wiedzą, że starczy 8C? To różnica. Najpierw jest wyścig o to kto ma najwięcej styropianu na ścianie, a potem niepotrzebne grzanie garażu
    Pomijasz kompletnie fakt małej delty t oraz niskiej temperatury w pomieszczeniu.
    Dla pomieszczenia o stracie 1500W i temp. 70/50C i temp. pomieszczenia 20C grzejnik to np. 33-60 L=100cm, a dla tych samych parametrów ale temperaturze wewn. 8C to 22-60 :=60cm.
    Nie interesuje mnie czy wiedzą czy nie wiedzą, po prostu chce miec tyle. Ja nie narzucam im jaka mają miec temperature w garazu, miałem klienta ktory zazyczył sobie aby mogle miec temperature w garazu 18 oC, oczywiscie nie utrzymywał jej caly czas ale podłogówka miała miec taka moc aby ją osiagnac. Takie byo załozenie a z tym nie dyskutuje, ale z czystej ciekawosci zapytałem po co. Po to aby mozna było tam zagrac w tenisa stołowego z dziecmi (garaz był dosc duzy). Nie to jest problemem aby inwestora przekonywac jaką ma miec temperaturę w garazu. To tylko jego wola a projektantowi i wykonawcy nic do tego. Dobrze to odzwierciedla starorzymska maksyma prawnicza "chcącemu nie dzieje sie krzywda" i tym dywagacje chcenia lub nieswiadomosci inwestora mozna by zakonczyc.
    Co do grzejników przykłady ktore podałem pokazują ze grzejniki zasilane Tz podłogówki i dT=5 oC muszą byc duze jjezeli maja oddac stosunkowo duze moce. Nie jest to rozwiazanie konkurencyjne do podłogówki bo takie grzejniki nie sa tanie i zajmują sporo miejsca.
    Po co liczyc grzejnik dla Tz= 70 o C i dT = 20, przelicz te same grzeniki dla Tz=35 i dT=5, dokladnie tak jak dla podłogówki.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 22-02-2021 o 21:27

  10. #230

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie interesuje mnie czy wiedzą czy nie wiedzą, po prostu chce miec tyle. Ja nie narzucam im jaka mają miec temperature w garazu, miałem klienta ktory zazyczył sobie aby mogle miec temperature w garazu 18 oC, oczywiscie nie utrzymywał jej caly czas ale podłogówka miała miec taka moc aby ją osiagnac. Takie byo załozenie a z tym nie dyskutuje, ale z czystej ciekawosci zapytałem po co. Po to aby mozna było tam zagrac w tenisa stołowego z dziecmi (garaz był dosc duzy). Nie to jest problemem aby inwestora przekonywac jaką ma miec temperaturę w garazu. To tylko jego wola a projektantowi i wykonawcy nic do tego. Dobrze to odzwierciedla starorzymska maksyma prawnicza "chcącemu nie dzieje sie krzywda" i tym dywagacje chcenia lub nieswiadomosci inwestora mozna by zakonczyc.
    Co do grzejników przykłady ktore podałem pokazują ze grzejniki zasilane Tz podłogówki i dT=5 oC muszą byc duze jjezeli maja oddac stosunkowo duze moce. Nie jest to rozwiazanie konkurencyjne do podłogówki bo takie grzejniki nie sa tanie i zajmują sporo miejsca.
    Po co liczyc grzejnik dla Tz= 70 o C i dT = 20, przelicz te same grzeniki dla Tz=35 i dT=5, dokladnie tak jak dla podłogówki.

    Po to, żeby pokazać jak dobiera się grzejnik, ale jak widać zmarnowałam czas.
    A rola projektanta czy wykonawcy powinna zawierać też doradztwo. Ale widzę, że świat domków to inny świat.

  11. #231
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Casc Zobacz post
    Po to, żeby pokazać jak dobiera się grzejnik, ale jak widać zmarnowałam czas.
    A rola projektanta czy wykonawcy powinna zawierać też doradztwo. Ale widzę, że świat domków to inny świat.
    Doradztwo to nie narzucanie inwestorowi swojej woli, to inwestor narzuca jakie temperatury chce miec w swoim domu, a projektant ma sie do tego dostosowac.
    Doradzanie instalacji wielkich grzejników w garazu zamiast podłogówki z dobrem inwestora nie ma nic wspolnego.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 22-02-2021 o 22:39

  12. #232

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Sam fakt istnienia 2 wersji powinien dyskwalifikowac ten projekt.
    Nieprawda. To wymóg prawny.

    10) w przypadku zamierzenia budowlanego dotyczącego budynku – analizę technicznych, środowiskowych i ekonomicznych możliwości realizacji wysoce wydajnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło, w tym zdecentralizowanych systemów dostawy energii opartych na energii ze źródeł odnawialnych, kogenerację, ogrzewanie lub chłodzenie lokalne lub blokowe, w szczególności gdy opiera się całkowicie lub częściowo na energii z odnawialnych źródeł energii, o których mowa w art. 2 pkt 22 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2020 r. poz. 261, 284, 568, 695, 1086 i 1503), oraz pompy ciepła, określającą:
    a) oszacowanie rocznego zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej,
    b) dostępne nośniki energii,
    c) wybór dwóch systemów zaopatrzenia w energię do analizy porównawczej:
    – systemu konwencjonalnego oraz systemu alternatywnego albo
    – systemu konwencjonalnego oraz systemu hybrydowego, rozumianego jako połączenie systemu konwencjonalnego i alternatywnego,

    d) obliczenia optymalizacyjno-porównawcze dla wybranych systemów zaopatrzenia w energię,
    e) wyniki analizy porównawczej i wybór systemu zaopatrzenia w energię;

  13. #233
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Nieprawda. To wymóg prawny.
    Wymóg prawny nie dotyczy projektu, a analizy porównawczej. To są dwie rózne rzeczy.
    Nie liczy sie projektu ogrzewania na kilka róznych zródeł energii, Projekt ogrzewania jest jeden.
    Trzeba wiedziec o czym sie dyskutuje.

  14. #234
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    9kw do mojej chaty jest lekko przewymiarowane 7 kw byłaby na styk.

    Cytat Napisał Greggi Zobacz post
    9kW przy 185m2 ? Jak dla mnie pompa ciepła to też priorytet, moja pow. użytkowa to 164 m2 tylko że 45m to garaż. Najpierw musze zlecić ozc by dobrać optymalnie pompę, w sumie to jakiś jest przy projekcie ale opiera się na danych które zamierzam zmienić gdyż poprzedni właściciel trochę inaczej to zaplanował więc napewn będzie inny.

  15. #235

    Domyślnie

    Odświeżę trochę temat. Zadawając pytanie 'podłogówka z projektem czy bez" liczyłem na szybką i konkretną odpowiedzź typu "jeśli ........ to powinieneś zrobić z a jeśli ...... to bez problemu możesz robić bez" czy coś w tym stylu. Niestety odpowiedź na to pytanie nie była taka prosta jak się wydawało a opinie i rady członków forum zajęły aż 12 stron . Zamiast utwierdzić się w przekonaniu że robie dobrze nabrałem wątpliwości czy aby moje zamierzenia są prawidłowe, dlatego też zleciłem projekt OZC oraz podłogówki by osobiście się przekonać jak to naprawde jest. Mysle że można by było sobie bez problemów poradzić BEZ PROJEKTU gdyż posiadając już projekt mogę stwierdzić że metoda co 10 cm była by trafna bo z projektu wynika że praktycznie wszędzie zostało zastosowane taklie ułożenie pętli, nielicząc garażu oraz pom. gospodarczego ale to wydaje mi się logiczne. Nie neguje zlecania wykonania projektów ale w niektórych przypadkach wydaje mi się że są one zbędne. Projekt który otrzymałem przewiduje rozstawienie co 10cm w większości pomieszczeń oraz pętle nie większe niż 80mb (takie też rozstawienie zostało mi doradzone przez inspektora budowlanego który sprawdzał mi stan techniczny domu przed zakupem) więc dlaczego nie trzymać się takich norm? Nawet projekt ozc pokrył się z moimi zamierzeniami i przewiduje pompe 8KW. Nie daje mi spokoju tylko jedna kwestja; projekt przewiduje ułożenie rurek od ogrzewania także pod meblami, szafami wnękowymi a także wanną czy meblami kuchennymi, zadając pytanie dlaczego - projektant stwierdził że tak się nie robi bo to powoduję zagęszczenie rurek, ale jaki jest sens grzania w miejscach zasłoniętych ????

  16. #236
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greggi Zobacz post
    Odświeżę trochę temat. Zadawając pytanie 'podłogówka z projektem czy bez" liczyłem na szybką i konkretną odpowiedzź typu "jeśli ........ to powinieneś zrobić z a jeśli ...... to bez problemu możesz robić bez" czy coś w tym stylu. Niestety odpowiedź na to pytanie nie była taka prosta jak się wydawało a opinie i rady członków forum zajęły aż 12 stron . Zamiast utwierdzić się w przekonaniu że robie dobrze nabrałem wątpliwości czy aby moje zamierzenia są prawidłowe, dlatego też zleciłem projekt OZC oraz podłogówki by osobiście się przekonać jak to naprawde jest. Mysle że można by było sobie bez problemów poradzić BEZ PROJEKTU gdyż posiadając już projekt mogę stwierdzić że metoda co 10 cm była by trafna bo z projektu wynika że praktycznie wszędzie zostało zastosowane taklie ułożenie pętli, nielicząc garażu oraz pom. gospodarczego ale to wydaje mi się logiczne. Nie neguje zlecania wykonania projektów ale w niektórych przypadkach wydaje mi się że są one zbędne. Projekt który otrzymałem przewiduje rozstawienie co 10cm w większości pomieszczeń oraz pętle nie większe niż 80mb (takie też rozstawienie zostało mi doradzone przez inspektora budowlanego który sprawdzał mi stan techniczny domu przed zakupem) więc dlaczego nie trzymać się takich norm? Nawet projekt ozc pokrył się z moimi zamierzeniami i przewiduje pompe 8KW. Nie daje mi spokoju tylko jedna kwestja; projekt przewiduje ułożenie rurek od ogrzewania także pod meblami, szafami wnękowymi a także wanną czy meblami kuchennymi, zadając pytanie dlaczego - projektant stwierdził że tak się nie robi bo to powoduję zagęszczenie rurek, ale jaki jest sens grzania w miejscach zasłoniętych ????
    Możesz wrzucić skany tego projektu i założenia do niego bo jestem bardzo ciekawy jak w nowym domu mogło wyjść takie obciążenie pomieszczeń, że potrzeba w nich rozstawu co 10cm

    Nie żebym kwestionował ale u mnie przy Tz 35st.C wychodziło od 20 do 40cm
    A budowałem "aż" 10 lat temu
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 05-04-2021 o 20:33

  17. #237

    Domyślnie

    trafiłem także na ciekawy filmik na youtube od "CNC pompy ciepła Jak przygotować nowy budynek do montażu pompy ciepła? Informacje, wytyczne, wskazówki cz.1"gdzie także jest to wyjaśnione.

  18. #238
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greggi Zobacz post
    trafiłem także na ciekawy filmik na youtube od "CNC pompy ciepła Jak przygotować nowy budynek do montażu pompy ciepła? Informacje, wytyczne, wskazówki cz.1"gdzie także jest to wyjaśnione.
    Poproszę ponownie o skany projektu Twojej podłogówki

  19. #239

  20. #240
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greggi Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Picture1.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	18,9 KB
ID:	454626
    A bardziej wyraźnie ?
    Bo nie widać cyferek a to jest najważniejsze

Strona 12 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony