dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 15
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 281
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Albo wydać kilka tysięcy na sprzęgło i dodatkową pompę/grupę mieszającą, jak wbudowana w kocioł/PC nie ogarnie podłogowki przez za duże opory spowodowanie tłumieniem części pętli przez konieczność podniesienia TZ do któregoś pomieszczenia.
    A wyższa TZ to mniejszy COP = wyższe koszty przy PC i kotle.

    Wystarczy sobie samemu policzyć w Purmo SDG. Chyba, że ktoś polegnie, bo nie uda się zgrać optymalnie parametrów.
    A czy projekt zagwarantuje mi to że wszystko będzie grało? Czy w razie problemów projektant który wziął kasę pokryje mi koszta związane z doposażeniem maszynowni bo coś źle obliczył?

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Albo wydać kilka tysięcy na sprzęgło i dodatkową pompę/grupę mieszającą, jak wbudowana w kocioł/PC nie ogarnie podłogowki przez za duże opory spowodowanie tłumieniem części pętli przez konieczność podniesienia TZ do któregoś pomieszczenia..
    Bzdura...

  3. #23
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Bzdura...
    Wcale nie bzdura.
    Jeśli rurki będą rozmieszczone w jeden sposób to oczywistym jest, że w innych pomieszczeniach trzeba będzie zmniejszać przepływy, nawet na tyle, że np.pompa ciepła wykaże błąd niskiego przeplywu a to oznacza albo wymianę pompy obiegowej na mocniejszą albo dołożenie drugiej pompy obiegowej i sprzęgła.
    Nie wiem jak z tym jest w kotłach gazowych ale stawiam, że podobnie.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greggi Zobacz post
    A czy projekt zagwarantuje mi to że wszystko będzie grało? Czy w razie problemów projektant który wziął kasę pokryje mi koszta związane z doposażeniem maszynowni bo coś źle obliczył?
    Projekt powinien gwarantować w 100% poprawność instalacji.\Jeżeli jest coś nie tak to projektant ma ubezpieczenie OC pokrywające błędy projektu.

    Projektant nie "bierze kasy" bo otrzymuje wynagrodzenie za swoją pracą a poza tym 700 PLN to nie KASA

    Ty nic nie policzysz bo nie umiesz. Kto Tobie odda KASĘ za źle wykonaną instalację i doposażenie maszynowni?

    PS Nie projektuję podłogówek i nie płaciłem za projekt podłogówki.
    Nie mam interesu w namawianiu do zamówienia lub niezamówienia projektu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Wcale nie bzdura.
    Jeśli rurki będą rozmieszczone w jeden sposób to oczywistym jest, że w innych pomieszczeniach trzeba będzie zmniejszać przepływy, nawet na tyle, że np.pompa ciepła wykaże błąd niskiego przeplywu a to oznacza albo wymianę pompy obiegowej na mocniejszą albo dołożenie drugiej pompy obiegowej i sprzęgła.
    Nie wiem jak z tym jest w kotłach gazowych ale stawiam, że podobnie.
    Jakaś abstrakcja... Ile razy miałeś taki przypadek? Albo spotkałeś się z takim przypadkiem?

  6. #26
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Jakaś abstrakcja... Ile razy miałeś taki przypadek? Albo spotkałeś się z takim przypadkiem?
    Poczytaj na wątku o pompach, pomyśl dlaczego instalatorzy pomp na siłę instalują tzw."bufory" czyli sprzęgła, nawet jak jest 100% podłogówki.
    W każdej pompie jest określony minimalny przepływ wody w instalacji, jeśli będzie poniżej tego przeplywu, pompa się wyłączy. W Panasie jest to błąd H62.
    U mnie jak zakręcę jedną czy dwie pętle wywala taki błąd.

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    poza tym 700 PLN to nie KASA
    Ocho burżuazja...
    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    PS Nie projektuję podłogówek i nie płaciłem za projekt podłogówki.
    Nie mam interesu w namawianiu do zamówienia lub niezamówienia projektu.
    Wiedziałem że dotknę, nie chcący.. Też jak się budowałem to zachęcony tym forum "liczyłem podłogówkę". Ale teraz z biegiem lat widzę, że to nie ma sesnu. Nie wiesz, czy w trakcie budowy nie zmienisz sobie paneli na parkiet, płytek na panele, albo zapragniesz mieć długowłosy dywan na podłodze. Tak wiem prokrycie podłogi powinno być w projekcie... Lepiej dać kilka obwodów wiecej i je ewntualnie stłumić, niż całkiem pozbawic się elastyczności.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    U mnie jak zakręcę jedną czy dwie pętle wywala taki błąd.
    Masz "wszędzie co 15" i w łazienkach co 8?

    Uwierz mi, wiem co nieco o pompach ciepła...

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Projekt powinien gwarantować w 100% poprawność instalacji.\Jeżeli jest coś nie tak to projektant ma ubezpieczenie OC pokrywające błędy projektu.

    Projektant nie "bierze kasy" bo otrzymuje wynagrodzenie za swoją pracą a poza tym 700 PLN to nie KASA

    Ty nic nie policzysz bo nie umiesz. Kto Tobie odda KASĘ za źle wykonaną instalację i doposażenie maszynowni?

    PS Nie projektuję podłogówek i nie płaciłem za projekt podłogówki.
    Nie mam interesu w namawianiu do zamówienia lub niezamówienia projektu.
    Oczywiście że 700zł to "nie kasa" w porównaniu z budową czy wykończeniem domu ale mądry inwestor planuje budżet i szuka oszczędności tam gdzie można je znaleźć bo z reguły pod koniec budowy brakuje tych 7 stówek Dlatego stąd moje początkowe pytanie od którego zaczął się ten temat. Jeśli jest za duża szansa że coś może pójść nie tak to jestem skłonny zainwestować tą kase ale jeśli szanse są małe a moje zamierzenia pokrywają się z projektem to wolę ją zaoszczędzić. Jeśli chodzi o to "kto tobie odda kasę " to zawsze podchodziłem do tematu tak że "jeśli coś zrobisz nie tak to pretensje możesz mieć tylko do siebie a nie do firmy czy kogoś kto wziął wynagrodzenie i umył ręce" . Jak dotąd nie żałuję Gdybyśmy wszyscy myśleli że "nie warto próbować" niczego byśmy się nie nauczyli i fora takie jak te nie byłyby potrzebne.

  10. #30
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Masz "wszędzie co 15" i w łazienkach co 8?

    Uwierz mi, wiem co nieco o pompach ciepła...
    W łazience mam co 10,w holu co 20cm,we wiatrołapie co 25cm,w sypialniach co 15cm...
    Projekt robiłem sam,na podstawie literatury fachowej...

    Poniżej problemy z błędem H62 w pompie:
    Cytat Napisał r2req Zobacz post
    nie wyskakiwał Ci błąd przepływu H62? przy taki działaniu

    ja rano zamknąłem obwody na górze, na dole zostawiłem kilka włączonych (na oko 80m2) i wyskoczył błąd

    pozdrawiam
    Ooo,i nawet post "gościa" znalazłem w temacie H62.
    Ale wtedy byłem jeszcze młody i ładny

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Specjalnie dzisiaj sprawdziłem jak to się ma teraz z h62 przy zostawionej tylko jednej pętli do grzania i też po 10 minutach wywala błąd także jest to normalne.
    Odkręcaj po kolei po jednej pętli aż przestanie wywalać błąd czyli przepływ będzie na tyle duży,że nie wywali i grzej.Wg mnie to jedyne wyjście.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 15-02-2021 o 19:46

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    W łazience mam co 10,w holu co 20cm,we wiatrołapie co 25cm,w sypialniach co 15cm...
    Projekt robiłem sam,na podstawie literatury fachowej...

    Poniżej problemy z błędem H62:
    Noo jak byś miał wszędzie co 15, to miałbyś więcej pętli, czyli jak byś proporcjonalnie tyle samo zamknął to prawdopodobnie nie miałbyś problemu z za małym przepływem..

    Ten przykład niżej to rozumiem, że też ktoś zrobił podłogówkę bez projektu i miał za gorąco na górze i w kilku pomieszczeniach na dole, że je całkiem poodcinał?
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 15-02-2021 o 19:49

  12. #32
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Noo jak byś miał wszędzie co 15, to miałbyś więcej pętli, czyli jak byś proporcjonalnie tyle samo j zamknął to prawdopodobnie nie miałbyś problemu z za małym przepływem..

    Ten przykład niżej to rozumiem, że też ktoś zrobił podłogówkę bez projektu i miał za gorąco na górze i w kilku pomieszczeniach na dole, że je całkiem poodcinał?
    Znasz się niby na pompach...
    Panas ma określoną wartosc przepływu w l/minutę
    Jeśli przepływ będzie poniżej tej wartości to pompa się wyłączy i wyskoczy błąd H62.
    A pętli mam wystarczająco dużo bo 11 na 125m2.

    A co do tego cytatu, przy nicku masz strzałeczki, klikasz w nie i przenosi Cię do rozmowy a tam jest historia tego błędu.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 15-02-2021 o 19:54

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Błąd za małego przepływu wynikał z braku projektu podłogówki i zrobieni jej gęściej niż potrzeba? Tak czy nie?

  14. #34
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Błąd za małego przepływu wynikał z braku projektu podłogówki i zrobieni jej gęściej niż potrzeba? Tak czy nie?
    Błąd będzie wynikał z za małego przepływu przez tłumienie go na rotametrach.
    A będzie konieczne tłumienie go bo nie ma w domu identycznycznych pomieszczeń z takimi samymi stratami ciepła i przyczyną tego będzie traktowanie domu jako jednego pomieszczenia przy kładzeniu podłogówki.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greggi Zobacz post
    A czy projekt zagwarantuje mi to że wszystko będzie grało? Czy w razie problemów projektant który wziął kasę pokryje mi koszta związane z doposażeniem maszynowni bo coś źle obliczył?
    Nie ma wyjścia - art. 471 k.c.

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Błąd będzie wynikał z za małego przepływu przez tłumienie go na rotametrach.
    A będzie konieczne tłumienie go bo nie ma w domu identycznycznych pomieszczeń z takimi samymi stratami ciepła i przyczyną tego będzie traktowanie domu jako jednego pomieszczenia przy kładzeniu podłogówki.
    Arturo.. Robiąc gęściej podłogówkę mamy więcej obwodów. Główny strumień z pompy dzieli się na więcej mniejszych. Powoduje to to, że przy tym samym przepływie sumarycznym medium płynie wolniej, co powoduje zmniejszenie oporów przepływu i mniejszą wrażliwość na częściowe ich tłumienie.
    Problemy z przepływem mogłoby spowodować ewntualnie jakieś niedoszacowanie instalacji...

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Ja zrobiłem projekt i jestem bardzo zadowolony. 100% podlogowki, żadnych sprzegiel, buforow i innych pierdol. Rozstaw i pętle wyliczone A nie zgadywane.
    U brata na budowie obok ( już mieszkaja) na dole gorąco A na górze zimno jak w kostnicy. Instalację robili mu fachowcy z wieloletnim stażem i wieloma instalacjami na swoich kontach, projekt podlogowki wysmiali bo ponoć nie potrzebny...
    Gdybym budował się jeszcze raz, też bym zrobił projekt.

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Panowie, to że w każdym domu wychodzą rozstawy 10 i 15 cm to jest normalne, po prostu nikt raczej gęściej niż 10cm nie ułoży, a jak w łazience jest 10 i narzuci ona temperaturę zasilania, to na pewno w wielu pomieszczeniach wyjdzie 15. Ale będą też takie gdzie wyjdzie większy rozstaw i projektant ma to wychwycić, podobnie jak pomieszczenia gdzie musi być 10cm..

    Jak ktoś kładzie w domu 150m2 wszędzie co 10cm to zużywa ok 1500m rury i wychodzi ze 20 pętli. Jak z projektu średnia wychodzi 15cm to rury schodzi 1000m. 500m rury i kilka obiegów na rozdzielaczach mniej, to wyraźnie powyżej 1000zł oszczędności, więc o jakich kosztach tu mowa? Ponadto projekt powinien uchronić przed przeróbkami kotłowni (pompy, sprzęgła), co się nie rzadko zdarza. Ale projektu nie robi się dla oszczędności, tylko dla ochrony przed błędami, pomimo tego oszczędności powinny być.
    Z kolei jak ktoś dobiera rozstaw na wyczucie (10-15-20) i odnośnie któregoś pomieszczenia się pomyli, dając np. 15 zamiast 10, to potem trzeba temperaturę zasilania podnosić i dławić inne pętle. Zaręczam, że dobrane pod pomieszczenie np. 15cm na prawidłowym przepływie działa lepiej, niż gdyby tam było dławione 10cm (i mniej kosztuje). Poza tym OZC też się przydaje pod dobór źródła ciepła, a do podłogówki trzeba je zrobić.

    Projekt zawsze oznacza instalację lepszą, efektywniejszą i na ogół tańszą, w budowie i eksploatacji.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał stam222 Zobacz post
    Ja zrobiłem projekt i jestem bardzo zadowolony. 100% podlogowki, żadnych sprzegiel, buforow i innych pierdol. Rozstaw i pętle wyliczone A nie zgadywane.
    U brata na budowie obok ( już mieszkaja) na dole gorąco A na górze zimno jak w kostnicy. Instalację robili mu fachowcy z wieloletnim stażem i wieloma instalacjami na swoich kontach, projekt podlogowki wysmiali bo ponoć nie potrzebny...
    Gdybym budował się jeszcze raz, też bym zrobił projekt.
    A moj brat nie zrobił projektu i mu johny walker z kranu leci...
    A poważnie to jak byś zrobił wg systemu wszędzie gęsto, w łazienkach gęściej, to też byś miał dobrze bez buforów, sprzęgieł i innych pierdół. A sąsiad obok to ma coś spieprzone, nie koniecznie podłogowke. "Fachowców" za fraki i niech poprawiają. To że ty masz dobrze nie wynika z tego, że miałeś projekt, tak samo jak to że twój brat ma źle nie wynika z jego braku...

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Ponadto projekt powinien uchronić przed przeróbkami kotłowni (pompy, sprzęgła), co się nie rzadko zdarza. Ale projektu nie robi się dla oszczędności, tylko dla ochrony przed błędami, pomimo tego oszczędności powinny być.
    Z kolei jak ktoś dobiera rozstaw na wyczucie (10-15-20) i odnośnie któregoś pomieszczenia się pomyli, dając np. 15 zamiast 10, to potem trzeba temperaturę zasilania podnosić i dławić inne pętle. Zaręczam, że dobrane pod pomieszczenie np. 15cm na prawidłowym przepływie działa lepiej, niż gdyby tam było dławione 10cm (i mniej kosztuje). .
    Wytlumacz proszę jaki to prawidłowy przepływ, a jaki to dławiony, a po drodze wyjaśnij do czego służy rotametr i po co sie je stosuje w rozdzielaczach. Tak samo z czego wynikają "częste" doposażenia kotłowni w dodatkowe pompy i sprzęgła w przypadku zrobionej podłogowymi "gęściej" niż wynikałoby to z projektu.
    Sam robiłem u siebie projekt i wszystko działa jak wyliczyłem, temperatury w pomieszczeniach, przepływy. Nawet regulować nie musiałem. I zużyłem tylko 600m rurki na 122m. Ale drugi raz bym zrobił "wszędzie co 15 itd" z prostego powodu. Po kilku latach może się zmienić sposób używania pomieszczeń - sypialnia może stać się pokojem dla małego dziecka, małżonka może położyć gruby dywan w pomieszczeniu gdzie były wcześniej panele, kocioł zasypowy zastąpi pompa ciepła. I wtedy pieniądze "zaoszczędzone" przy projekcie można sobie w ***du wsadzić.

Strona 2 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony