dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    LucaO

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    żory
    Kod pocztowy
    43-252
    Posty
    59

    Domyślnie Mała rozdzielnia w piwnicy

    Witam
    Chcę zrobić małą rozdzielnie w piwnicy ,tak by nie wyrzucało mi bezpiecznika w głównej rozdzielnicy w domu ,podczas prac w warsztacie

    Do piwnicy mam doprowadzony przewód 5x4mm ,zabezpieczony wyłącznikiem nadpradowym C20 3F w głównej rozdzielnicy ,kiedyś była podpięta pod ten wyłącznik tokarka
    Przewód N wpięty w listwę N ,przewód PE do listwy PE .

    Obwody jakie chce zrobić w piwnicy to
    Obwód gniazda siłowego 1x
    Obwód gniazdek ogólnego przeznaczenia X4
    Oświetlenie x5 panel LED

    Odległość od wyłącznika do nowej rozdzielni ok 4m

    Czy mogę na tym wyłączniku zrobić małą rozdzielnie w piwnicy ?
    Jesli tak ,jakie zabezpieczenia zastosować w rozdzielnicy ,oprócz wiadomo B16 , B10
    Jakie zabezpieczenie na gniazdo trójfazowe ?
    32A

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaO
    Jakie zabezpieczenie na gniazdo trójfazowe ?
    32A
    Cytat Napisał LukaO
    Do piwnicy mam doprowadzony przewód 5x4mm ,zabezpieczony wyłącznikiem nadpradowym C20 3F w głównej rozdzielnicy
    Nie widać bezsensu takiego zastosowania?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Podam Ci przykładowe rozwiązanie.
    Cytat Napisał LucaO Zobacz post
    wyłącznikiem nadpradowym C20 3F w głównej rozdzielnicy ,kiedyś była podpięta pod ten wyłącznik tokarka
    Przewód N wpięty w listwę N ,przewód PE do listwy PE .
    Jeśli zabezpieczenie w złączu/przedlicznikowe ma wartość maks. 25 A, to zabezpieczy Twój przewód aż do piwnicy. Wyłącznik C20 można zdemontować.
    Jeśli potrzebujesz gniazdo trójfazowe na 20 A, to przenieść go do nowej rozdzielnicy, jego obwód oprzewodować 5x4. Jeśli wystarczy B16 lub C16, to przewód 2,5 mm2.
    W obecnej rozdzielnicy w miejsce C20 można zastosować rozłącznik 3-biegunowy np. 63 A, tzw. FR. Będziesz mógł nim odłączać piwnicę, a sam nie będzie wyzwalał. Taki sam można dać na początku zasilania w tej nowej. Przewód N w obecnej rozdzielnicy musiałby być podpięty przed różnicówkami, jeśli w ogóle je masz.

    Cytat Napisał LucaO Zobacz post
    Jesli tak ,jakie zabezpieczenia zastosować w rozdzielnicy ,oprócz wiadomo B16 , B10
    Wyłącznik różnicowo-prądowy trójfazowy o prądzie różnicowym 0,03 A na całość lub jeden trójfazowy i jeden jednofazowy, każdy 0,03.
    Można przekaźnik priorytetowy (poznasz w Internecie), by nie trzeba było ewentualnie biegać do przedlicznikowego.
    Ograniczniki przepięć w głównej rozdzielnicy, gdyby nie było.


    Informacyjnie:
    Należy zachować selektywność zabezpieczeń, czyli kolejne wyłączniki o mniejszym prądzie, najlepiej chyba o 2 stopnie niżej, by nie wyłączały się te wcześniejsze. Dlatego nie możesz zastosować 32 A, a C20 przed rozdzielnicą wydaje się zbędny (jeśli jest maks. 25 A wcześniej!). I najlepiej maks. 16 A w piwnicy,

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    LucaO

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    żory
    Kod pocztowy
    43-252
    Posty
    59

    Domyślnie

    Rozdzielnia będzie jednak bez obwodu dla gniazda 3f ,natomiast zastosuje obwód pod spawarkę mig
    Tutaj mam pytanie odnośnie zabezpieczenia pod ten sprzęt ,producent wymaga zabezpieczenia 20A ,czy w małej rozdzielni mogę zastosować zabezpieczenie pod spawarkę C20 ?
    Nie będzie wybijać dwóch zabezpieczeń naraz C20 i C20 na głównej rozdzielnicy ?

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    LucaO

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    żory
    Kod pocztowy
    43-252
    Posty
    59

    Domyślnie

    lukasz_298 dzięki za odpowiedź

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    LucaO

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    żory
    Kod pocztowy
    43-252
    Posty
    59

    Domyślnie

    Lukasz_298 dzięki za odp

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony