dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Działka leśna a warunki zabudowy

    Dobry wieczór kochani
    Jako , że jest to pierwszy mój post na tym forum, chciałabym wszystkich serdecznie powitać

    Forum śledzę już od kilku dni ale nigdzie nie natknęłam się na podobny temat , dlategoteż zakładam nowy wątek.
    Od kilku lat jestem właścicielką dwóch niewielkich działek (spadek po babci). Obecnie dojrzałam do decyzji , żeby wybudować na jednej z nich niewielki domek. Niestety okazało się, że są to działki leśne oznaczone LS VI , jak się o tym dowiedziałam to moje marzenia o domku legły w gruzach.
    Jednak rozejrzałam się po okolicy i zauważyłam że na sąsiednich działkach stoją domy.
    W tej miejscowości nie ma MPZP także zapewne powinnam wystąpić o warunki zabudowy.
    Próbowałam podpytać w urzędzie gminy jakie mam szanse na budowę domu, odpowiedzieli mi, że teren jest leśny , nie ma MPZP ale jest Studium , które przewiduje na tych terenach zabudowę letniskową. Z tego co wiem to studium nie jest żadnym aktem prawnym ale zapewne urzędnicy będą go brali pod uwagę przy wydawaniu warunków zabudowy.
    Na moje pytanie, jakim sposobem w okolicy stoją duże domy na terenach leśnych , urzędniczka rozłożyła ręce i odpowiedziała " wie pani, te domy były budowane w latach 80tych i 90tych, wtedy było inne prawo. Częśc z tych domów to samowola budowlana".... przyznam , że zdziwiło mnie to stwierdzenie.
    Sama nie wiem co mam najpierw zrobić. Czy wystąpić najpierw o warunki zabudowy? czy zgłosić się do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i
    tam złożyć wniosek o wyłączenie z produkcji leśnej powierzchni zabudowy? Czy może w starostwie złożyć wniosek o przekwalifikowanie działki na budowlaną?
    Szczerze mówiąc im więcej czytam tym większy mam bałagan w głowie. Czy któryś z szanownych forumowiczów miał podobną sytuację?
    Będe bardzo wdzięczna za wsparcie.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Gmina Jastrzębia mapa.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	91,6 KB
ID:	453145   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Gmina Jastrzębia studium zagospodarowania1.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	104,6 KB
ID:	453146  

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Klaudia30 Zobacz post
    Dobry wieczór kochani
    Jako , że jest to pierwszy mój post na tym forum, chciałabym wszystkich serdecznie powitać

    Forum śledzę już od kilku dni ale nigdzie nie natknęłam się na podobny temat , dlategoteż zakładam nowy wątek.
    Od kilku lat jestem właścicielką dwóch niewielkich działek (spadek po babci). Obecnie dojrzałam do decyzji , żeby wybudować na jednej z nich niewielki domek. Niestety okazało się, że są to działki leśne oznaczone LS VI , jak się o tym dowiedziałam to moje marzenia o domku legły w gruzach.
    Jednak rozejrzałam się po okolicy i zauważyłam że na sąsiednich działkach stoją domy.
    W tej miejscowości nie ma MPZP także zapewne powinnam wystąpić o warunki zabudowy.
    Próbowałam podpytać w urzędzie gminy jakie mam szanse na budowę domu, odpowiedzieli mi, że teren jest leśny , nie ma MPZP ale jest Studium , które przewiduje na tych terenach zabudowę letniskową. Z tego co wiem to studium nie jest żadnym aktem prawnym ale zapewne urzędnicy będą go brali pod uwagę przy wydawaniu warunków zabudowy.
    Na moje pytanie, jakim sposobem w okolicy stoją duże domy na terenach leśnych , urzędniczka rozłożyła ręce i odpowiedziała " wie pani, te domy były budowane w latach 80tych i 90tych, wtedy było inne prawo. Częśc z tych domów to samowola budowlana".... przyznam , że zdziwiło mnie to stwierdzenie.
    Sama nie wiem co mam najpierw zrobić. Czy wystąpić najpierw o warunki zabudowy? czy zgłosić się do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i
    tam złożyć wniosek o wyłączenie z produkcji leśnej powierzchni zabudowy? Czy może w starostwie złożyć wniosek o przekwalifikowanie działki na budowlaną?
    Szczerze mówiąc im więcej czytam tym większy mam bałagan w głowie. Czy któryś z szanownych forumowiczów miał podobną sytuację?
    Będe bardzo wdzięczna za wsparcie.
    Trudno cokolwiek wyrokować, bo WZ, to są widzimisię urzędników. Ja bym spróbował uzyskać WZ na dom. Jak będą chcieli, to wydadzą.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    - prawdopodobnie w przypadku złożenia wniosku o wydanie WZ - będzie odmowa wydania WZ, ponieważ Decyzja o WZ może być wydana tylko i wyłącznie po spełnieniu łącznie kilku warunków ( na podstawie Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ) , w tym między innymi :
    " teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne ".
    - niemniej zawsze wniosek o WZ można złożyć - przynajmniej będzie konkretna odp. !
    - można się starać wyłączyć te grunty z leśnych na budowlane .
    Tu wchodzi Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
    Jest możliwość wyłączenia ... jeśli działka spełnia kolejne warunki wynikające z Ustawy jw, ale warto spróbować !
    - no i trzeba pamiętać, że nawet jeśli wyłączy się pozytywnie te grunty oraz otrzyma WZ, to jeszcze mamy odległości pożarowe od konturu lasu na np. sąsiedniej działce wynoszące minimum 12m między konturem lasu a nową zabudową. Niekiedy mała wielkość działki otoczonej konturem lasu może nie pozwolić na zabudowę co wynika już z samej analizy działki
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony