dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 81
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał nimdzia Zobacz post
    Na chwilę obecną planuję:
    - WG zmienić na WM z odzyskiem ciepła, zlikwidować kominy wentylacyjne,
    - piec gazowy zmienić na PC + PV, zlikwidować komin
    - kominek zlikwidować, zlikwidować komin (dla kilku rozpaleń w roku koszt 8-10 tys. zł. jak dla mnie bez sensu, dla fanu można biokominek wrzucić i będzie też fajnie a dużo taniej),
    - podłogówka,
    Łazienki - podłogówka + grzejnik łazienkowy elektryczny,
    Kuchnia z salonem i korytarzami - podłogówka,
    Gabinet - podłogówka,
    Pralnia, garderoba - podłogówka,
    Pokoje dzieci, sypialnia - podłogówka,
    Garaż, kotłownia - podłogówka albo grzejniki elektryczne.

    Zrezygnowałem z klimakonwektorów. Jak będą upalne lata to pomyślę o klimatyzacji.
    Podłogówką mam zamiar sterować system Salusa. Opcja optymalizacji powinna mi pomóc uzyskać zadane temperatury w oczekiwanym momencie. W końcu zmiany temperatur tak naprawdę będą na zasadzie dzień/noc...
    No bardzo ładnie, zgadzam się, poza:
    - ogrzewanie garażu - przemyśl opcję braku izolacji w podłodze - masz wtedy w miarę ciepło zimą, a chłodno latem - grzanie/chłodzenie od gruntu. Mam tak - temperatura zimą w największe mrozy nie spadła <0*C, a zazwyczaj zimą jest na takim poziomie, że spokojnie można podłubać przy aucie
    - sterowanie podłogówką - mam tylko rotametry i jeden termostat pokojowy na cały dom sterujący kotłem elektrycznym - od 10 lat się sprawdza, wbrew opinii ludzi, którzy twierdzą, że nie jest to możliwe
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  2. #62
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    W pomieszczeniu zwanym kotłownią, nie musi robić podłogówki. wystarczą do ogrzania straty ciepła na rurkach, zasobnikach CWU itp.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  3. #63

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    No bardzo ładnie, zgadzam się, poza:
    - ogrzewanie garażu - przemyśl opcję braku izolacji w podłodze - masz wtedy w miarę ciepło zimą, a chłodno latem - grzanie/chłodzenie od gruntu. Mam tak - temperatura zimą w największe mrozy nie spadła <0*C, a zazwyczaj zimą jest na takim poziomie, że spokojnie można podłubać przy aucie
    - sterowanie podłogówką - mam tylko rotametry i jeden termostat pokojowy na cały dom sterujący kotłem elektrycznym - od 10 lat się sprawdza, wbrew opinii ludzi, którzy twierdzą, że nie jest to możliwe
    Nad garażem mam sypialnię i jeszcze kilka metrów innych pomieszczeń zatem garaż chcąc nie chcąc będę musiał dogrzewać.
    Sterowanie zacznę od dwóch termostatów - po jednym na każdy poziom. Szafki z rozdzielaczami będą już takie pod listwy sterujące. Później sobie będę sam robił rozbudowę... Tyle ogarnę

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    W pomieszczeniu zwanym kotłownią, nie musi robić podłogówki. wystarczą do ogrzania straty ciepła na rurkach, zasobnikach CWU itp.
    Też się nad tym zastanawiałem czy cała znajdująca się tam maszyneria nie będzie wystarczającym źródłem ciepła. Zawsze w razie draki można niewielki grzejnik elektryczny powiesić na ścianę...

  5. #65
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    U mnie w buforowni (4,9m2) nie ma podłogówki. Jest ciepło jak w reszcie domu, a dojdzie jeszcze pralka i suszarka.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  6. #66
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Co do garażu. Lepiej jest go odciąć izolacją ścian i stropu niż ogrzewać. Brama garażowa, jaka by nie była, to jest wielka "dziura" w ścianie .
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    No bardzo ładnie, zgadzam się, poza:
    - ogrzewanie garażu - przemyśl opcję braku izolacji w podłodze - masz wtedy w miarę ciepło zimą, a chłodno latem - grzanie/chłodzenie od gruntu. Mam tak - temperatura zimą w największe mrozy nie spadła <0*C, a zazwyczaj zimą jest na takim poziomie, że spokojnie można podłubać przy aucie
    :
    Garaż będzie pełnił także rolę spiżarni. Gdzieś te wszystkie moje zaprawy muszę przechować.

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał nimdzia Zobacz post
    Garaż będzie pełnił także rolę spiżarni. Gdzieś te wszystkie moje zaprawy muszę przechować.
    I potrzebują +16 czy +4 wystarczy?
    Garaż ogrzewany gruntem izolowany od powietrza zewnętrznego to zawsze dodatnia temperatura. Miałem taki w bloku - góra 10cm izolacji od powietrza zewnętrznego a do tego zamiast okien tylko takie przewiewne żaluzje - a nigdy nic mi w garażu nie zamarzło.

  9. #69
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I potrzebują +16 czy +4 wystarczy?
    Garaż ogrzewany gruntem izolowany od powietrza zewnętrznego to zawsze dodatnia temperatura. Miałem taki w bloku - góra 10cm izolacji od powietrza zewnętrznego a do tego zamiast okien tylko takie przewiewne żaluzje - a nigdy nic mi w garażu nie zamarzło.
    Mam takowy garaż i nic w nim nie zamarzło w zasadzie, ale do czasu w tym roku myjka ciśnieniowa

  10. #70
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Mam dwóch kolegów, którzy zrobili tak jak Ty chcesz. Garaż ogrzewany, super brama garażowa itd, Po pierwszej zimie, ocieplili strop nad garażem i ścianę łączącą część mieszkalną i garaż, wymienili drzwi z domu do garażu na lepsze i zakręcili na zawsze ogrzewanie w garażu.
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  11. #71
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał frobek Zobacz post
    Co do garażu. Lepiej jest go odciąć izolacją ścian i stropu niż ogrzewać. Brama garażowa, jaka by nie była, to jest wielka "dziura" w ścianie .
    Tak z ciekawości... jakie straty taka brama np. LPU42 generuje ? U mnie w garażu było najmniej 12stC w najzimniejsze okresy tej zimy.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  12. #72

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Po co mam oświecać jak nie umiesz czytać ze zrozumieniem ?
    A Ty umiesz?

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Cytat Napisał budowlany laik
    No bardzo ładnie, zgadzam się, poza:
    - ogrzewanie garażu - przemyśl opcję braku izolacji w podłodze - masz wtedy w miarę ciepło zimą, a chłodno latem - grzanie/chłodzenie od gruntu. Mam tak - temperatura zimą w największe mrozy nie spadła <0*C, a zazwyczaj zimą jest na takim poziomie, że spokojnie można podłubać przy aucie
    (...).
    Jasno napisał PRZEMYŚL... Podał pod rozważania rozwiązanie u siebie. Nie narzucił tego rozwiązania co ma... Na tym polega dyskusja, że stawia się różne tezy i broni argumentami...

  13. #73

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I potrzebują +16 czy +4 wystarczy?
    Garaż ogrzewany gruntem izolowany od powietrza zewnętrznego to zawsze dodatnia temperatura. Miałem taki w bloku - góra 10cm izolacji od powietrza zewnętrznego a do tego zamiast okien tylko takie przewiewne żaluzje - a nigdy nic mi w garażu nie zamarzło.
    Optymalnie 10-15 stopni...

  14. #74

    Domyślnie

    To pozostając w tym temacie - budowy domu i tego jak zadbać o to aby ogrzewanie było oszczędne to polecam Panu jeszcze jeden link, który naprawdę warto jest zapamiętać
    Tutaj naprawdę warto jest rozważyć również taką ewentualność.
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 09-03-2022 o 14:51

  15. #75
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.083

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Trzy ostatnie posty i trzy spamy, ciekawe jak to jest, mój post jest kasowany, bo Arturo wypisuje głupoty, a odowiedziec nie mozna bo cenzura czy co, a spamerzy są niewidoczni dla moderatora, jakie to kryteria obowiązują w wyborze postów do kasowania? Odpowiedzi moderatora bynajnmniej nie oczekuję.
    Do zgłaszania spamu służy przycisk "raportuj". Ktoś był taki miły i go użył, a Ty jedynie zacytowałeś spamera robiąc mu przysługę. To jest odpowiedź, której nie oczekujesz. A post z cytowanym spamem usuwam w całości.

    Ps. Nie zabieram głosu w drugiej części Twojej wypowiedzi. Nie znam tematu no i nie jesteśmy we właściwym wątku.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  16. #76
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Do zgłaszania spamu służy przycisk "raportuj". Ktoś był taki miły i go użył, a Ty jedynie zacytowałeś spamera robiąc mu przysługę. To jest odpowiedź, której nie oczekujesz. A post z cytowanym spamem usuwam w całości.

    Ps. Nie zabieram głosu w drugiej części Twojej wypowiedzi. Nie znam tematu no i nie jesteśmy we właściwym wątku.
    Nie miaałem zamiaru promowac spamera, a jedynie chciałem sie dowiedziec jaka jest logika w wyborze postów do usuniecia, a brakiem reakcji na spam.

  17. #77
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Logika jest taka, że ja zglosiłem post Arturo, jak i Twój, jako kompletnie nie na temat.
    Pewnie Twoj post nie zostałby usunięty, gdyby nie to, że zacytowałeś cały post Arturo, wraz ze zdjęciem.
    Post spamera z tego wątku też zgłosiłem i już go nie ma - dziwię się tylko, ze odpowiadasz spamerom cytując ich posty, zamiast zgłosić i doprowadzić do ich usunięcia.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #78
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Logika jest taka, że ja zglosiłem post Arturo, jak i Twój, jako kompletnie nie na temat.
    Pewnie Twoj post nie zostałby usunięty, gdyby nie to, że zacytowałeś cały post Arturo, wraz ze zdjęciem.
    Post spamera z tego wątku też zgłosiłem i już go nie ma - dziwię się tylko, ze odpowiadasz spamerom cytując ich posty, zamiast zgłosić i doprowadzić do ich usunięcia.
    Rozumiem ze nie był na temat, ale odbieranie swobody wypowiedzi a własciwie odpowiedzi to cenzura, ale jak niektórzy są bardziej papiescy od papieza ...
    To wyglada na odpowiedzialnosc zbiorową Arturo wypisuje co chce i defacto odpowiedziec nie mozna. Dla przypomnienia dyskusja zaczeła sie od kwestii obliczen ozc czyli calkowicie nie zwiazane z dywagacjami czy raczej bzdurami wypisywanymi przez Artura. Co do cytowania spamera, jakos do do mojego postu nic sie nie działo w tej materii i dopiero po nim nastąpiła reakcja.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 09-03-2022 o 16:34

  19. #79
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No i po co sie wkręcasz w off-topic ?
    Czytasz, zgłaszasz, po jakimś czasie sprawdzasz, czy zniknęło
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #80
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No i po co sie wkręcasz w off-topic ?
    ..
    Po co? ano po to aby nie byc traktowanym tak jak Arturo. bo to jest równanie kwestii scisle technicznych z polityką w najgorszym wydaniu.
    Pytasz jako pomocnik moderatora?

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony