dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 81
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    Spoko czyli jak będę budowal dom to dam jak najrzadziej rurki, bo to mi zmniejszy koszt inwestycji
    nie, policzysz projektowe obciążenie cieplne każdego z pomieszczeń i dostosujesz rozstaw w każdym pomieszczeniu.
    Bo stosowanie tego samego rozstawu w sypialni, która ma mieć 20C, a w łazience (i to do tego narożnej), gdzie ma być 23C w żaden sposób ie wpłynie na obniżenie Tz
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.118
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Niby doradzacie a nie doradzacie....
    Pytający krąży koło prostego i optymalnego rozwiązania, które nazywa się: HYBRYDOWA DYSTRYBUCJA CIEPŁA.
    Na takim etapie, na jakim znajduje się inwestycja, ogrzewanie można skonfigurować, można je skroić idealnie pod siebie i pod swoje oczekiwania.
    Odpowiednie sterowanie (powszechnie dostępne i coraz tańsze) dopełni wszelkie możliwe strategie wykorzystywania instalacji centralnego ogrzewania / centralnego chłodzenia.

    Hybrydowa dystrybucja ciepła z grzejnikami rewersyjnymi odpowiada idealnie na wszystkie postulaty pytającego:
    1/. Grzanie + zatrzymanie grzania,
    2/. Grzanie z większą dynamiką,
    3/. Chłodzenie.

    Pozdrawiam inwestora !!!
    Bogusław
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    ^ Na to czekałem
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    Jasne że odpowiednio dobrany rozstaw rurek załatwia sprawę. Chodziło mi bardziej o to że mniejszy problem bez projektu zrobić za gęsto niż za rzadko, bo wtedy można zdławić na rotatorach trochę, a jak jest za mały rozstaw to już trzeba większą temperaturę dac

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał nimdzia Zobacz post
    ....
    Co do WT2021 i projektów... No pewnie problem w tym, że papier przyjmie wszystko. Dobrze by było, żeby do projektu była dołączona jakaś dokumentacja z tych wyliczeń. Wtedy było by łatwo te wyliczenia w jakiś sposób zweryfikować.

    Co do wiary w rzetelność projektów... Ktoś się pod tym podpisuje. Ktoś kto ma uprawnienia i powinien mieć wiedzę. A inwestor? Często nie ma wiedzy, albo ma zaczerpniętą z forum np. takiego jak to. Ale przecież, nie o to chodzi żeby znać się na wszystkim...
    Jednynym sposobem weryfkacji jest ponowne wykonanie tych obliczen. Zadna dokumentacja nie pomoze bo jej analiza moze zajac wiecej czasu niz powtórne przeliczenie.
    Coby nie powiedziec i nie policzyc to spełnienie WT2021 bez biomasy (pellet) i tym podobnych wynalazków z WG nie jest mozliwe. I na tym kazda weryfikacja sie powinna skonczyc. Pomijam fakt nie przeliczenia przez architekta adaptujacego własciwej lokalizacji, usytuowania, zmian w projekcie, czyli tego wszystkiego co ma wpływ na wsk Ep.
    Mogłoby by sie wtedy okazac ze warunek Ep nie jest spełniony, inwestor nie otrzyma PNB. Wtedy trzeba zaczac kombinowac jak uzyskac Ep przy braku WM. Z tym akurat kazdy architekt da sobie rade, ale łatwo nie bedzie gdy PINB-y dostaną odpowiednie wytyczne.

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.118
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    ^ Na to czekałem
    Takie rozwiązanie jak hybrydowa dystrybucja ciepła nasuwa się w sposób oczywisty....
    "Dorośniecie" i do niego...
    Dzielenie "włosa na czworo" nic tu nie zmieni.
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Mogłoby by sie wtedy okazac ze warunek Ep nie jest spełniony, inwestor nie otrzyma PNB. Wtedy trzeba zaczac kombinowac jak uzyskac Ep przy braku WM. Z tym akurat kazdy architekt da sobie rade, ale łatwo nie bedzie gdy PINB-y dostaną odpowiednie wytyczne.
    Ale to będzie o D strony zrobione... Bo pewnie często będzie, że PINB będzie miał obiekcje już po fakcie tzn. gdy dom już stoi. Z drugiej strony obecnie to oni nie mają czasu na sprawdzanie domków...

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jednynym sposobem weryfkacji jest ponowne wykonanie tych obliczen.
    Ale skąd taki inwestor ma mieć pewność, że będą one rzetelnie zrobione?

    Tu właśnie dochodzimy do sedna sprawy... A właściwie dwóch... Po pierwsze rzetelność fachowców na rynku i robienie audytów na zamówienie. Czy w przypadku projektów nie jest to czasami na takiej zasadzie, że wpiszemy tyle ile potrzeba? Po drugie po co tak naprawdę inwestorowi jakieś Ep? Przecież ważniejsze dla niego jest rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło, bo to są konkretne pieniądze do wydania.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał nimdzia Zobacz post
    Ale to będzie o D strony zrobione... Bo pewnie często będzie, że PINB będzie miał obiekcje już po fakcie tzn. gdy dom już stoi. Z drugiej strony obecnie to oni nie mają czasu na sprawdzanie domków...
    U mnie w okolicy wielu wylosowało los na loterii - przymknęli inspektora za korupcję i trzepali wszystkie domy, które on obsługiwał.
    Co do parametrów, to nie wiem, jak w innych PINB ale u mnie to inwestor na koniec podpisuje się pod parametrami zgłaszając zakończenie budowy.. Przynajmniej teoretycznie za wprowadzenie urzędnika w błąd grozi odpowiedzialność karna. Nawet, jak w praktyce nikt nie wyciąga konsekwencji - to w każdej chwili może to się zmienić a korzyści z wprowadzenia urzędnika w błąd nie są warte utraty spokojnego snu.


    Cytat Napisał nimdzia Zobacz post
    Ale skąd taki inwestor ma mieć pewność, że będą one rzetelnie zrobione?
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...re-humanum-est

    To samo dotyczy całej budowy (i nie tylko). Skąd będziesz wiedziała, że zbrojenie fundamentów jest zrobione prawidłowo? Że ocieplenie jest przyklejone rzetelnie? itd. itp. Jak sama się nie wgryziesz i nie nauczysz - to nie ocenisz tego. A jak się wgryziesz, to sama wiele rzeczy możesz zrobić.

    Cytat Napisał nimdzia Zobacz post
    Po drugie po co tak naprawdę inwestorowi jakieś Ep? Przecież ważniejsze dla niego jest rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło, bo to są konkretne pieniądze do wydania.
    EP jest potrzebne dzieciom i wnukom inwestora - bo przekłada się na efekt cieplarniany i ma ograniczać wykorzystywanie energii nieodnawialnej. Jedna droga to oszczędzanie kWh ciepła, druga to używanie do ich produkcji źródeł odnawialnych. EP właśnie o tym mówi (w przybliżeniu, bo uwzględnia nie faktyczne dane urządzeń zamontowanych w domu tylko z tabelek z rozporządzenia, ale jest to informacja o tym, ile wykopanych z ziemi kWh dom zużywa).

    Co do gazu... Wiesz, dlaczego azbest na dachach był taki popularny? Zastępował strzechy które często zapalały się od kominów. Dzięki temu ratował wiele żyć i dobytku. Jeszcze niedawno podobne zachwyty co azbest gdy wchodził na dachy wzbudzał gaz zastępujący kopciuchy. Ale już jakiś czas temu Wiedeń a niedawno Norwegia wprowadzili zakaz montowania kotłów gazowych w nowych domach. Nas też to czeka a potem będzie taka sama nagonka na gaz jak jest teraz u nas na kopciuchy - i tak będzie z każdym paliwem kopalnym. Więc pchanie się teraz w gaz jest mało perspektywiczne i ekologiczne.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał nimdzia Zobacz post
    . ..... Czy w przypadku projektów nie jest to czasami na takiej zasadzie, że wpiszemy tyle ile potrzeba? .....
    Tak własnie to jest, a jest dlatego ze praktycznie nie ma zadnej weryfikacji poprawnosci tych obliczen. PINB przyjmuje je do wiadomosci bo projektant/architekt sie pod nimi podpisuje. Urzad wierzy ze są prawidłowe, architekt udaje ze policzył, czyli wszystko gra i kazdy jest zadowolony. Moze oprócz inwestora bo architekt doradził mu WG a nie zajaknał sie nic na temat WM, bo nie doradził w kwestii termoizolacji, okien, mostków. Nie doradził bo albo sie na tym zwyczanie nie zna, albo inwestor mu za to nie zapłacił, z kolei inwestor nie zapytał bo załozył z gory ze i tak sie nic konkretnego w tym zakresie nie dowie. Ne tak dawno rozmawiałem ze studenką III roku PK wydział budownictwa. Okazuje sie ze takie pojecie jak obliczenia OZC, audyt energetyczny lub obliczenia cieplne są jej kompletnie nie znane bo jeszcze to nie było wykladane. Nie znam planu studiów, byc moze bedzie to na IV lub V roku (na II stopniu) ale to troche dziwne. W kazdym razie dla architektow cała ta otoczka zwiazana z OZC, wsk Eu, Ek, Ep itp jest przysłowoiwym piatem kołem u wozu.

  10. #30

    Domyślnie

    Tak jak mówiłem.. Papier przyjmie wszystko... Z tą niewielką różnicą, że inwestor ma prawo nie mieć wiedzy a projektant powinien...
    Generalnie nie mam zamiary budować pasywnego domu bo mnie nie stać, ale chcę wybudować energooszczędny i w miarę niedrogo. Czy się da to czas pokaże.

    Od samego początku założyłem, że będę zakładał rekuperację. Nie zaprojektowano jej w projekcie domu. Nie zamówiłem na etapie projektu, ponieważ po rozmowach z wykonawcami rekuperacji stwierdziłem, że zostanie ona wykonana przez nich.

    W trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę pojawiła się koncepcja ogrzewania PC. Bo skoro ma być PV na potrzeby bytowe to dlaczego nie zwiększyć jej mocy i wykorzystać do celów PC.

    Skoro będzie PC to dlaczego nie wykorzystać jej do chłodzenia...

    I tak projekt ewoluuje póki jeszcze może...

  11. #31

    Domyślnie

    Zastanawiam się nad inną sprawą... Skoro moja decyzja bardzo skłania się ku wersji grzania klimakonwektorami to jak dobrać ich moc do pomieszczeń? Znam moc zaprojektowanej podłogówki, ale podejrzewam, że nie jest to takie proste przełożenie 1:1 tzn. 500W w grzejnikach nie zapewni tyle samo ciepła odczuwalnego co 500W w podłogówce...

  12. #32

    Domyślnie

    Asolt... Wiem, że wyliczenie OZC to nie zabawa, ale dosyć skomplikowane wyliczenia w oparciu o bardzo dużo różnych czynników nie mniej znalazłem taką "zabawkę" https://ekodom.eko.org.pl/... Wprowadzając dane o swoim budynku można, co nieco się dowiedzieć... Np. to, że z WG budynek nie ma raczej szans na spełnienie WT2021

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Wprowadziłem dane i dowiedziałem się, że moje koszty ogrzewania wg. tej strony są ponad 2 razy większe niż w rzeczywistości.
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał nimdzia Zobacz post
    Zastanawiam się nad inną sprawą... Skoro moja decyzja bardzo skłania się ku wersji grzania klimakonwektorami to jak dobrać ich moc do pomieszczeń? Znam moc zaprojektowanej podłogówki, ale podejrzewam, że nie jest to takie proste przełożenie 1:1 tzn. 500W w grzejnikach nie zapewni tyle samo ciepła odczuwalnego co 500W w podłogówce...
    Należy znać moc cieplną poszczególnych pomieszczeń.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał nimdzia Zobacz post
    Skoro moja decyzja bardzo skłania się ku wersji grzania klimakonwektorami
    Najszczersze kondolencje. Z samego faktu posiadania korzącego sie grata pod oknem, nie szedłbym tą drogą.

  16. #36
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Kolega wyżej ma rację. Klimakonwektor można rozważać jak się ma instalacje kaloryferową. Przy budowie nowego domu teraz robiłbym tylko podłogówkę.
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  17. #37

    Domyślnie

    No to ja wiem...

    Taki przykład... Pomieszczenie 9 m.kw Projektowane dla podłogówki to Φ=370W dla 20*... Kalkulator doboru grzejnika PURMO to wynik 973W... czyli 2,5 x więcej. Skąd taka różnica?

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    dla jakiej Tz te 973W ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #39

    Domyślnie

    Z ciekawości... Widzę z opisu domu, że nie chłodzisz PC. Ja zamierzam więc stąd klimakonwektory...

  20. #40

    Domyślnie

    W kalkulatorze nie podajesz Tz. Wyliczasz zapotrzebowanie na ciepło. Dopiero później dobierasz grzejnik w oparciu o Tz i inne parametry...

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony