dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie HS Wymiana doświadczeń

    Dzień dobry,

    Przymierzamy się do budowy domu i wymarzyło nam się duże okno w salonie. Mamy w projekcie umieszczone okno o wymiarach 4x2,3m i wiemy już że jedyne co możemy zrobić w takiej płaszczyźnie to HS.

    Sprzedawca jednak nastraszył nas trochę że taki duży HS w opcji 3 szybowej (to około 500kg) będzie bardzo trudny w obsłudze z uwagi na ciężar jaki trzeba ruszyć żeby je otworzyć, że będzie podatny na samoistne pęknięcia szyb itp. Czy są na forum użytkownicy takich dużych okien, którzy mogą podzielić się swoimi opiniami i refleksjami na ich temat?

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tommy2400

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Alphen aan den Rijn
    Kod pocztowy
    48-200
    Posty
    5

    Domyślnie

    Nie wiem czy czytałeś temat który dzisiaj założyłem w tym dziale ? W każdym razie ja mam HS podobnych rozmiarów (365 x 250) z pakietem 3 szybowym. Sprawował sie do niedawna oké. Nie chodzi jakoś ciężko chociaż małe dziecko raczej nie poradzi sobie z jego otwarciem. Siła jakiej trzeba użyć aby wprawić drzwi w ruch jest dość duża, jak już jadą to to jadą bez problemu.
    Natomiast u mnie pojawił się niedawno problem tego typu ze kółka zaczęły lekko stukać. Jak gdyby nie były idealnie okrągłe, tylko w jednym miejscu sie spłaszczyły. Podejrzewam że ciężar drzwi mógł się do tego przyczynić po 5 latach użytkowania.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    daniel1986

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Krakow
    Kod pocztowy
    32-007
    Posty
    25

    Domyślnie

    Ja mam HSa 3.9x3.35 tez pakiet 3 szybowy. Na razie tylko kilka miesiecy, ale chodzi bez problemu. Mi mowili, ze na takich konstrukcjach najbardziej wychodza bledy montazu, moze dlatego Tobie odradzaja

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Ja rozumie duże okno, ale czy potrzeba dużego przejścia.
    Może te 4m to kawałek fix i kawałek przesuwnej krótszej?
    Albo fix i rozwierane.
    itd.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tommy2400 Zobacz post
    Nie wiem czy czytałeś temat który dzisiaj założyłem w tym dziale ? W każdym razie ja mam HS podobnych rozmiarów (365 x 250) z pakietem 3 szybowym. Sprawował sie do niedawna oké. Nie chodzi jakoś ciężko chociaż małe dziecko raczej nie poradzi sobie z jego otwarciem. Siła jakiej trzeba użyć aby wprawić drzwi w ruch jest dość duża, jak już jadą to to jadą bez problemu.
    Natomiast u mnie pojawił się niedawno problem tego typu ze kółka zaczęły lekko stukać. Jak gdyby nie były idealnie okrągłe, tylko w jednym miejscu sie spłaszczyły. Podejrzewam że ciężar drzwi mógł się do tego przyczynić po 5 latach użytkowania.
    Dzięki, czytałem wcześniej. Dziękuję za informację. Czytałem że kwestia montażu ma ogromne znaczenie, dlatego jeśli już wybiorę firmę to na pewno nie jakąś z przypadku. Kółka z tego co wiem są elementami wymiennymi więc serwis nawet raz na 5 lat to nie jest jakaś tragedia.

    pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Ja rozumie duże okno, ale czy potrzeba dużego przejścia.
    Może te 4m to kawałek fix i kawałek przesuwnej krótszej?
    Albo fix i rozwierane.
    itd.
    Fix będzie na drugiej ścianie. Tutaj chcemy mieć jak największą taflę szyby, rozwieranych nie chcę a PSK nie zrobią w tym wymiarze. Zostaje więc HS dzielony na pół

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek8888 Zobacz post
    rozwieranych nie chcę a PSK nie zrobią w tym wymiarze. Zostaje więc HS dzielony na pół
    Rozumiem.
    Jak dla mnie to albo tanio i klasycznie (rozwierne) albo nowocześnie i przesuwne (HS).
    PSK ma same wady już bym wolał rozwierne.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Rozumiem.
    Jak dla mnie to albo tanio i klasycznie (rozwierne) albo nowocześnie i przesuwne (HS).
    PSK ma same wady już bym wolał rozwierne.
    A jakie te wady ma PSK jeśli można wiedzieć ?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    A jakie te wady ma PSK jeśli można wiedzieć ?
    Jasne, że można wiedzieć.
    Jasne, że to moje subiektywne zdanie.
    Jasne, że nie zgodzi się ze mną żaden użytkownik PSK

    Odpowiedź - absurdalny, afunkcjonalny, nieprzemyślany, niewygodny sposób obsługi funkcji otwierania i zamykania.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    posky

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Konstancin-Jeziorna
    Kod pocztowy
    05-520
    Posty
    36

    Domyślnie

    mam od 4 lat HS ALU 600x255. pakiety 3 szybowe. na dodatek w czarnej ramie, a okno od południowego-zachodu. Faktycznie, że potrzeba siły, by oknem ruszyć z miejsca, ale nie przesadnej. nie wiem czy dziecko otworzy - bo mam dorosłe dzieci ale generalnie zero problemów z przesuwem. jedyny mankament to przy nagrzanej ramie w słoneczne dni nieco kłopotu z domknięciem okna. ewidentnie profil nieco się wygina i nie trafia na swoje miejsce. wystarczy lekkie dopchnięcie i wszystko gra. żadnych kłopotów z wózkami. staram się przy każdym odkurzaniu podłogi czyścić "tor" wózków.

    posky
    Dom 200 mkw typu stodoła; na płycie; 20 styro xps+eps strop plus 10 cm eps + PIR 5 cm ; OZC=6.4KW, zapotrzebowanie na ciepło=9,5MWh/rok, Panasonic SDC-H-9KW 1 faza, ,krzywa: -15/+32/+8/+28. Podłogówka 160 mkw. G12W Ściana Silka 18+20cm 0,031 grafit; Skosy: całość plyta PIR 16 cm nakrokwiowo, Okna "ciepłe" ALU duże przeszklenia 50 mkw ciepły montaż; WM w budowie; Hajduk 14 KW rekreacyjnie

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Jasne, że można wiedzieć.
    Jasne, że to moje subiektywne zdanie.
    Jasne, że nie zgodzi się ze mną żaden użytkownik PSK

    Odpowiedź - absurdalny, afunkcjonalny, nieprzemyślany, niewygodny sposób obsługi funkcji otwierania i zamykania.
    Nie jestem użytkownikiem PSK. Długo się zastanawiałem nad tym co wybrać, porównywałem i ogladalem HST, PSK, Smoovio i rozwierne. Nie miałem żadnych problemów z otwieraniem/zamykaniem PSK, a do tego system ma kilka zalet których nie ma HST. Ostatecznie wybór padł na drzwi rozwierne z ruchomym słupkiem, bo to rozwiązanie było najtańsze i dawało najszersze przejście.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    stary

    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek8888 Zobacz post
    Dzień dobry,

    Przymierzamy się do budowy domu i wymarzyło nam się duże okno w salonie. Mamy w projekcie umieszczone okno o wymiarach 4x2,3m i wiemy już że jedyne co możemy zrobić w takiej płaszczyźnie to HS.

    Sprzedawca jednak nastraszył nas trochę że taki duży HS w opcji 3 szybowej (to około 500kg) będzie bardzo trudny w obsłudze z uwagi na ciężar jaki trzeba ruszyć żeby je otworzyć, że będzie podatny na samoistne pęknięcia szyb itp. Czy są na forum użytkownicy takich dużych okien, którzy mogą podzielić się swoimi opiniami i refleksjami na ich temat?
    Jeżeli podział 1/2 i ma być otwierane czy przesuwane to tylko HS, oczywiście z szybami 3 x 6 mm lub z jakimś laminatem.
    Proszę tez zmienić sprzedawcę, bowiem nie ma pojęcia o czym mówi...to że waży cały ok. 500 kg to wcale nie oznacza, że skrzydło przesuwne jest trudne w obsłudze.
    PSK a HS to niebo a ziemia i takich porównań nawet czynić nie wypada.

  13. #13

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi


    @giman z tymi wadami PSK bym tak nie przesadzał. U moich rodziców takie okno jest już od ponad 20 lat - co prawda nie ma 4m tylko połowę tego ale przez ten czas nic się z nim nie dzieje, chodzi płynnie, każdy kto już pozna technikę otwierania i zamykania tego da sobie z nim radę, daje możliwość uchylenia - czego w HST nie ma. Tylko oczywiście takie okno musi mieć rozsądne wymiary, bo 1,5m taflę 3 szybową w takim systemie może być ciężko zamknąć.

    @JontekJontkowski 2 takie okna mam teraz u siebie i jestem średnio zadowolony. Przede wszystkim żeby otworzyć oba skrzydła to w domu potrzeba bardzo dużo miejsca - w praktyce u nas nie otwieramy 2 skrzydła bo coś przy nim stoi. Do tego ruchomy słupek zabiera prześwit i podobno sprawia że okno nie jest zbyt szczelne - takie słyszałem opinie i tak jest też u mnie. Kanapę mamy blisko okna i zimą siedzenie przy oknie do najbardziej przyjemnych nie należy. Ale oczywiście przeskok cenowy jest bardzo duży.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Jasne, że można wiedzieć.
    Jasne, że to moje subiektywne zdanie.
    Jasne, że nie zgodzi się ze mną żaden użytkownik PSK

    Odpowiedź - absurdalny, afunkcjonalny, nieprzemyślany, niewygodny sposób obsługi funkcji otwierania i zamykania.
    Oj, aż tak ?
    Szkoda że nie wiedziałem tego wcześniej, to może bym się nie zdecydował Według mnie kwestia przyzwyczajenia. Po czasie otwierasz i zamykasz instynktownie. A z plusów:

    - uchył
    - szczelność
    - cena

    Mam otwór 4m chcąc robić HST, koszt to 15 tys. Za PSK na Vece zapłaciłem 6,5 tys w konfiguracji fix + suwanka na łączniku. Oczywiście, jakbym miał nieograniczony budżet wybrał bym HST, ale nie ze względu na otwieranie, tylko na wygląd.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Ciekaw jestem tych zalet PSK. Owszem, pieniądze w stosunku do HS, spójny wygląd od zewnątrz, próg (?)

    Widzę jednak wady, a raczej klienci je widzą na mojej ekspozycji, bo większości się nie podoba duża osłona mechanizmów jezdnych. Ale to dalej kwestia gustu.

    Realne wada: nie zamkniesz za sobą PSK (te podstawowe wersje), bo się zatrzaśnie. A HS już można domknąć... No i kwestie gabarytów: HS nie ma sobie równych.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek8888 Zobacz post
    @JontekJontkowski 2 takie okna mam teraz u siebie i jestem średnio zadowolony. Przede wszystkim żeby otworzyć oba skrzydła to w domu potrzeba bardzo dużo miejsca - w praktyce u nas nie otwieramy 2 skrzydła bo coś przy nim stoi. Do tego ruchomy słupek zabiera prześwit i podobno sprawia że okno nie jest zbyt szczelne - takie słyszałem opinie i tak jest też u mnie. Kanapę mamy blisko okna i zimą siedzenie przy oknie do najbardziej przyjemnych nie należy. Ale oczywiście przeskok cenowy jest bardzo duży.
    Szczerze mówiąc, to do tej pory nie spotkałem się z opiniami na temat słabej szczelności tych okien. Może trzeba wymienić uszczelki?
    @finlandia zalety PSK to cena, możliwość uchylenia górą, lepsze parametry niż HST. To fakty, a nie subiektywne odczucia. Poza tym podoba mi się to, że mają próg (brak nawianego piasku w salonie), brak "szyny" w podlodze i równa powierzchnia (brak "uskoku" jak w HST). PSK też można domykać. Dużą wadą HST są uszczelki szczotkowe.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał JontekJontkowski Zobacz post
    Szczerze mówiąc, to do tej pory nie spotkałem się z opiniami na temat słabej szczelności tych okien. Może trzeba wymienić uszczelki?
    @finlandia zalety PSK to cena, możliwość uchylenia górą, lepsze parametry niż HST. To fakty, a nie subiektywne odczucia. Poza tym podoba mi się to, że mają próg (brak nawianego piasku w salonie), brak "szyny" w podlodze i równa powierzchnia (brak "uskoku" jak w HST). PSK też można domykać. Dużą wadą HST są uszczelki szczotkowe.
    Zgadzam się. Dodatkowo HS nie wybacza błędów montażowych. Dużo częściej wysyłam serwis do HST niż PSK (pracuje w branży). Osobiście wolałbym HS ze względu na wygląd. Na tym kończą się jego zalety.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    Oj, aż tak ?
    No baaaa
    ale
    Cytat Napisał giman Zobacz post
    to moje subiektywne zdanie.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    Zgadzam się. Dodatkowo HS nie wybacza błędów montażowych. Dużo częściej wysyłam serwis do HST niż PSK (pracuje w branży). Osobiście wolałbym HS ze względu na wygląd. Na tym kończą się jego zalety.
    Wygląd to znowu kwestia gustu. Mi HST się nie podobają, bo nie mają równej płaszczyzny. Za to odstająca osłona mechanizmu w PSK nawet ładnie wygląda, gdy dobrać odpowiednie kolory osłony i okna.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał JontekJontkowski Zobacz post
    Szczerze mówiąc, to do tej pory nie spotkałem się z opiniami na temat słabej szczelności tych okien. Może trzeba wymienić uszczelki?.
    Ja się spotykam często, ale zwykle są to opinie nie potwierdzone.

    Cytat Napisał JontekJontkowski Zobacz post
    @finlandia zalety PSK to cena, możliwość uchylenia górą, lepsze parametry niż HST. To fakty, a nie subiektywne odczucia..
    Zgoda i chyba o nich wyraźnie wspomniałem w swoim poście. .

    Cytat Napisał JontekJontkowski Zobacz post
    Poza tym podoba mi się to, że mają próg (brak nawianego piasku w salonie), brak "szyny" w podlodze i równa powierzchnia (brak "uskoku" jak w HST). .
    Zaskakujące: nie przeszkadza Ci próg wysokości minimum 8 cm, a delikatna szyna max 1,5cm już tak? Daleki jestem od dyskredytowania HST, ale lubię patrzeć obiektywnie..

    Cytat Napisał JontekJontkowski Zobacz post
    . PSK też można domykać.
    Daj konkretny przykład (chętnie utrwalę swoją wiedzę - bo miałem okazje montować takie warianty, ale na tyle rzadko że bez katalogu nie pamiętam które. Najczęściej jednak domknięcie psk powoduje, że ono wskakuje na uchył i bez dostępu od wewnątrz do domu się nie dostaniemy.

    Wspomniałem o tej osłonie - mi ona nie przeszkadza. Ot, ten typ tak ma i koniec. Nawet jeśli jest brązowa czy biała. Ja u siebie na ekspozycji mam ładne stare złoto na orzechu i często widzę niesmak w oczach klientek...
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony