dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kuba_clm

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Posada
    Kod pocztowy
    62-530
    Posty
    5

    Domyślnie Rekuperator - dom parterowy

    Witam.
    Jak tylko pogoda pozwoli zaczynamy budowę domu (fundamenty zrobiliśmy już w zeszłym roku) i pojawił się temat rekuperatora. Wcześniej o nim nie myśleliśmy, ale pojawił się jednak pomysł montażu (z różnych względów) i chcemy podejść do tematu. Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenie z montażem rekuperatora w garażu? Nasz dom to parterówka z płaskim dachem i wszystkie pomieszczenia mają wysokość 2,70 m. Jedynymi miejscami gdzie moglibyśmy zamontować rekuperator to garaż (na suficie) lub pomieszczenie gospodarcze (na ścianie). Czy możecie polecić kogoś w Wielkopolsce kto podjąłby się zaprojektowania i wykonania instalacji rekuperatora "pod klucz"? Kubatura budynku to 520 m3.

    Z góry dzięki.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał kuba_clm Zobacz post
    Witam.
    Jak tylko pogoda pozwoli zaczynamy budowę domu (fundamenty zrobiliśmy już w zeszłym roku) i pojawił się temat rekuperatora. Wcześniej o nim nie myśleliśmy, ale pojawił się jednak pomysł montażu (z różnych względów) i chcemy podejść do tematu. Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenie z montażem rekuperatora w garażu? Nasz dom to parterówka z płaskim dachem i wszystkie pomieszczenia mają wysokość 2,70 m. Jedynymi miejscami gdzie moglibyśmy zamontować rekuperator to garaż (na suficie) lub pomieszczenie gospodarcze (na ścianie). Czy możecie polecić kogoś w Wielkopolsce kto podjąłby się zaprojektowania i wykonania instalacji rekuperatora "pod klucz"? Kubatura budynku to 520 m3.

    Z góry dzięki.
    Z powodzeniem mogę polecić Ci centrale Zehnder lub Vallox - maja bardzo małe gabaryty wiec śmiało Ci się zmieszczą w pom. gospodarczym.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Chyba większość ma albo w garażu albo w jakimś pomieszczeniu gospodarczym.

    Ja mam parterówkę, cała instalacja zrobiona 13 lat temu na rurach spiro na strychu a reku w garażu. Mam w domu absolutna ciszę nawet na reku na 100% wydajności. Rekuperator jest głośny jak się kręci na 100% ale w pomieszczeniach jest cisza. Wiec właśnie najlepiej założyć go w jakimś nieużytkowym pomieszczeniu, najlepiej ogrzewanym lub z temperaturą dodatnią. Wg mnie garaż to idealne miejsce. Łatwo też zrobić czerpnie i wyrzutnie.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    Chyba większość ma albo w garażu albo w jakimś pomieszczeniu gospodarczym.

    Ja mam parterówkę, cała instalacja zrobiona 13 lat temu na rurach spiro na strychu a reku w garażu. Mam w domu absolutna ciszę nawet na reku na 100% wydajności. Rekuperator jest głośny jak się kręci na 100% ale w pomieszczeniach jest cisza. Wiec właśnie najlepiej założyć go w jakimś nieużytkowym pomieszczeniu, najlepiej ogrzewanym lub z temperaturą dodatnią. Wg mnie garaż to idealne miejsce. Łatwo też zrobić czerpnie i wyrzutnie.
    Polecam OUT/IN
    https://concept-air.com.pl/vallox-out-in/

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    nie wiem co to za magiczne rozwiązanie, ale czerpnia i wyrzutnia powinny być od siebie oddalone. Jakim cudem tutaj czerpnia nie zaciągnie pow. wyrzucanego?
    Paterówka 100m / Z334 / Vaillant recoVAIR VAR 360/4 + ecoTEC pro VC 146/5-3 + VRC700

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulfi82 Zobacz post
    nie wiem co to za magiczne rozwiązanie, ale czerpnia i wyrzutnia powinny być od siebie oddalone. Jakim cudem tutaj czerpnia nie zaciągnie pow. wyrzucanego?
    Bo ma dyfuzor który zwiększa prędkość wyrzutu a co za tym idzie odległość. Popatrz na nomogram. + sa takie, ze możesz to dać przy reku zaoszczędziłam sporo sprężu i dodatkowo wyrzutnia jest oddalona od elewacji nie powodując zacieków.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    Bo ma dyfuzor który zwiększa prędkość wyrzutu a co za tym idzie odległość. Popatrz na nomogram. + sa takie, ze możesz to dać przy reku zaoszczędziłam sporo sprężu i dodatkowo wyrzutnia jest oddalona od elewacji nie powodując zacieków.
    https://www.vallox.com/files/816/Tec...0504_PRINT.pdf

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Są normy na wentylację mechaniczną dotyczące położenia czerpni i wyrzutni. Nikt tego tak nie zaprojektuje

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulfi82 Zobacz post
    nie wiem co to za magiczne rozwiązanie, ale czerpnia i wyrzutnia powinny być od siebie oddalone. Jakim cudem tutaj czerpnia nie zaciągnie pow. wyrzucanego?
    Prawo dopuszcza takie rozwiązanie
    Jest to czerpnio-wyrzutnia zintegrowana
    Na pewno jest to dużo lepsze rozwiązanie, niż dać zwykłe zakończenia blisko siebie.
    To produkt rodem ze Skandynawii, gdzie w budownictwie wielorodzinnym instaluje się indywidualne systemy wentylacyjne i na elewacji czerpnia jest zaraz koło wyrzutni.


    Nie dość, że mają praktycznie wyłącznie centrale z rotorami, to jeszcze czerpnie zaraz koło wyrzutni.
    Ciemnogród
    Statystyki Covidowe to zapewne propaganda, a trup ścieli się gęsto na ulicach
    Ostatnio edytowane przez _John ; 28-02-2021 o 12:10

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Prawo dopuszcza takie rozwiązanie
    Jest to czerpnio-wyrzutnia zintegrowana
    Na pewno jest to dużo lepsze rozwiązanie, niż dać zwykłe zakończenia blisko siebie.
    To produkt rodem ze Skandynawii, gdzie w budownictwie wielorodzinnym instaluje się indywidualne systemy wentylacyjne i na elewacji czerpnia jest zaraz koło wyrzutni.


    Nie dość, że mają praktycznie wyłącznie centrale z rotorami, to jeszcze czerpnie zaraz koło wyrzutni.
    Ciemnogród
    Statystyki Covidowe to zapewne propaganda, a trup ścieli się gęsto na ulicach
    Prawo dopuszcza takie rozwiązanie
    Jest to czerpnio-wyrzutnia zintegrowana

    no ale czy autor wątku potrzebuje tego rozwiązania? przecież pytanie dotyczy instalacji centrali w garażu. Czy autor ma problem z montażem czerpni i wyrzutni?
    Paterówka 100m / Z334 / Vaillant recoVAIR VAR 360/4 + ecoTEC pro VC 146/5-3 + VRC700

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulfi82 Zobacz post
    Prawo dopuszcza takie rozwiązanie
    Jest to czerpnio-wyrzutnia zintegrowana

    no ale czy autor wątku potrzebuje tego rozwiązania? przecież pytanie dotyczy instalacji centrali w garażu. Czy autor ma problem z montażem czerpni i wyrzutni?
    Montując w garażu czy nie tez będzie musiał mieć czerpnie i wyrzutnie. A potem widzisz instalacje w garażu popetlone instalacje i niepotrzebne straty, które można ograniczyć.

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kuba_clm

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Posada
    Kod pocztowy
    62-530
    Posty
    5

    Domyślnie

    Mam tam pomieszczenie gospodarcze 6 m2 i garaz 34 m2 więc z lokalizacją reku nie ma problemu. Mamy trochę problem co zrobić z kanałami wentylacyjnymi. Dom jest parterowy z płaskim dachem (strop monolityczny, podwójnie zbrojony, 16 cm). W pomieszczeniach sufit na wysokości 2,7 m bez sufitów podwieszanych. Podłoga docieplona styropianem o grubości 20 cm. Generalnie projektant ma zagwozdkę którędy puścić rury (75 mm spiro). Macie jakieś doświadczenie z takimi parterówkami? Doradzicie coś?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kuba_clm Zobacz post
    Macie jakieś doświadczenie z takimi parterówkami? Doradzicie coś?
    Chcesz lubisz klimaty loftowe - to puszczaj spiro na widoku.



    Druga opcja to puścić peflexy czy coś podobnego i zabudować gk. Nie musi być sufit podwieszany po całości - odrobina fantazji i ledów i będzie to jeszcze ozdobą.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	m3system.jpg
Wyświetleń:	270
Rozmiar:	99,0 KB
ID:	453586  

  14. #14

    Domyślnie

    Możesz opuścić sufit tylko w korytarzu i dać nawiewy jako dysze
    https://domwent.pl/pl/p/Dysza-daleki...siegu-100/1055
    A wyciągi jako zwykle anemostaty

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Prawo dopuszcza takie rozwiązanie
    Jest to czerpnio-wyrzutnia zintegrowana
    Fajnie jest, kiedy ktoś piszący 'prawo dopuszcza' daje przy okazji jego odpowiedni zapis,punkt czy paragraf. Wtedy prościej jest zwykłemu pytaczowi, i może w razie czego dokształcić urzędnika, który bardzo często owego prawa nie zna, mimo że to jego 'działka'.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Fajnie jest, kiedy ktoś piszący 'prawo dopuszcza' daje przy okazji jego odpowiedni zapis,punkt czy paragraf. Wtedy prościej jest zwykłemu pytaczowi, i może w razie czego dokształcić urzędnika, który bardzo często owego prawa nie zna, mimo że to jego 'działka'.
    Odpowiednie odległości określa rozporządzenie MI w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozdział 6 wentylacja
    - tego typu czerpnio/wyrzutnie można zastosować przy odstępstwie projektowym ( zazwyczaj dla obiektów publicznych)

    Można również na potrzeby domu jednorodzinnego przekazać kartę Tech. kierownikowi pokazując ze nie dochodzi do mieszania się strumieni powietrza. Czasem to jest lepsze niż odległość 1,5 m czy i tak nie zgodne odległości od okien
    Dodatkowo mniejsze straty ciśnienia na instalacji i koszty.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony