dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie Za co odpowiada parametr delta?

    Cześć.
    Szukam odpowiedzi i niezbyt mogę znaleźć odpowiedź w prostych słowach, tak na chłopski rozum. Czym jest delta(generalnie wiem że różnica zasilania i powrotu), jak ona działa, na co ma wpływ?
    Dlaczego na podłogowe lepiej delta koło 5, a na grzejniki koło 10?
    Ktoś mi to wytłumaczyć?

  2. #2

    Domyślnie

    Przykladowo w panasoniku im wieksza delta tym obiegowka chodzi wolniej i m mniejsza tym szybciej.
    Na grzejniki dajesz wieksza bo wlasnie wtedy przeplyw jest wolniejszy mniejszy i grzejniki zdarza oddac dostarczone do nich cieplo jak przeplyw bedzie duzy to zaraz powrotem wraca do pompy ciepla woda i pompa zmniejsza swoja moc a jak jest ustawiona za nisko to sie wylaczy.
    Podlogowka odbiera duzo lepiej cieplo wiec mozna sobie pozwolic na wieksze przeplywy powrot sie tak nie grzeje i wtedy mozna dac nizsza temp.zasilania a i tak przekazemy duza moc bo delta jest mala ale przeplyw duzy.
    W mysl wzoru delta x 1,16x60xprzeplyw=
    Np. 3Kx1,16x60x30l/min=6,26kw
    10K x1,16x60x9l/min=6,26kw
    Ostatnio edytowane przez codix ; 16-02-2021 o 14:46
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    Spoko, dzięki.
    A czy przy zadanej temperaturze zasilania np 33 stopnie, zmiana delty wpływa w jakiś sposób na zużycie energii przez pompę ciepła?

  4. #4

    Domyślnie

    Przy zadanej 33st to i tak duzej delty raczej nie uzyskasz jaka nie ustawisz powyzej 5K to i tak bedzie Ci ciezko zachowac jak ustawisz 15 to i tak chwile po starcie pewnie bedziesz mial cos w okolicach 5K.
    Nic nie wiadomo czy masz podlogowke czy grzejniki czy buforyvczg obiegi wtorne itp.wiec ciezko stwierdzic.


    Twoj dom potrzebuje jakiejs energi na ogrzanie i tu nic sie nie zmieni czy taka delta czy taka to dalej bedzie potrzebowal yyle samo.
    Aby bylo taniej poprostu musisz dostarczyc ta energie z jak najlepszym copem.
    A lepszy cop jest niby jak jest nizsza temp.zasilania ,mniejsza ilosc defrostow,ale tez srednie nie najnizsze obroty sprezarki wiec trzeba to tak zgrac aby nie przesadzac ani w jedna ani w druga strone
    Ostatnio edytowane przez codix ; 16-02-2021 o 15:36
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    Mam instalacje mieszaną, przewymiarowane grzejniki i żadnych mieszaczy sprzęgieł itp. Jedna temperatura idzie w podłogowe i grzejniki. Pompa Samsung ehs. Najniższa delta jaka da się ustawić to 2 a najwyższa 8

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    Aha i defrosty są zależne od delty?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Przykladowo w panasoniku im wieksza delta tym obiegowka chodzi wolniej i m mniejsza tym szybciej.
    Na grzejniki dajesz wieksza bo wlasnie wtedy przeplyw jest wolniejszy mniejszy i grzejniki zdarza oddac dostarczone do nich cieplo jak przeplyw bedzie duzy to zaraz powrotem wraca do pompy ciepla woda i pompa zmniejsza swoja moc a jak jest ustawiona za nisko to sie wylaczy.
    Podlogowka odbiera duzo lepiej cieplo wiec mozna sobie pozwolic na wieksze przeplywy powrot sie tak nie grzeje i wtedy mozna dac nizsza temp.zasilania a i tak przekazemy duza moc bo delta jest mala ale przeplyw duzy.
    W mysl wzoru delta x 1,16x60xprzeplyw=
    Np. 3Kx1,16x60x30l/min=6,26kw
    10K x1,16x60x9l/min=6,26kw
    U mnie pomimo grzejników tak jak pisalem pracowałem na różnych deltach od 4 do 10 i co zaobserwowałem? Przy każdej delcie PC pracuje non stop i się nie wyłącza . Może tak pracować tygodniami. Przy delcie 10 miałem za malą moc- tak przynajmniej zaobserwowalem -dając 5 jest OK a w wielkie mrozy te -15 dałem 4 i bylo też OK . Juz sam nie wiem na jakiej pracować.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    Aha i defrosty są zależne od delty?
    Tutaj bezposredniego zwiazku nie ma.
    Rzadziej defrosty beda jak pompa bedzie chodzila na niskich obrotach wtedy wolniej chodzi wiatrak mniej powietrza przelatuje przez parownik itp.ale tez mniejsza ilosc energi odzyskuje z powietrza .
    Takze nie zawsze jest tak samo bo nieraz jest tak ze pompa chodzi na wyzszych obrotach i zaszroni sie w godzine ale przekaze do domu np.7kw w ciagu tej godziny ,a jak bedzie chodzic na np.najnizszych obrotach to wytrzyma np.3 godziny bez defrostu ale przez te 3 godziny tez przekaze do domu 7kw.
    A znowu w innych sytuacjach szczegolnie jak jest np.na plusie ze 4st jak chodzi na malych obrotach to sie nie zaszroni wogole a jak sie pusci ostro to sie zaszroni.

    Niewiem jaka jest logika dzialania samsunga ale w panasie jak ustawisz duza delte to pompa startuje z wolnymi obrotami obiegowki szybciej dochodzi do zadanej i zaczyna obnizac czestotliwosc wiec szybciej zejdzie na wolne obroty i zaszroni sie wolniej wiec to taki posredni wplyw
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    U mnie pomimo grzejników tak jak pisalem pracowałem na różnych deltach od 4 do 10 i co zaobserwowałem? Przy każdej delcie PC pracuje non stop i się nie wyłącza . Może tak pracować tygodniami. Przy delcie 10 miałem za malą moc- tak przynajmniej zaobserwowalem -dając 5 jest OK a w wielkie mrozy te -15 dałem 4 i bylo też OK . Juz sam nie wiem na jakiej pracować.
    No bo trzeba jeszcze rozroznic delte ustawiona od tej ktora faktycznie jest osiagana.Pomimo ze ustawiles delte na 10 pewnie i tak miala cos kolo 5 st a obiegowka krecila sie wolniej wiec wedlug wyzej przytoczonego wzoru przekazywala do domu mniej energii

    Ja sadze ze im sprawniejszy w odbieraniu ciepla system c.o tym na mniejszej delcie powinien chodzic.Czyli np.100% kalafiory na wysokiej temp z watpliwej wydajnosci pompka wtorna to delta duza ,jak podlogowka i grzejniki ale wszystko chodzi na jednym parametrze i niskich temp.to delta juz blizej 5k jak sama podloga bez buforow i wtornych to 4k ,jak bardzo sprawna podlogowka to 2K itp
    Ostatnio edytowane przez codix ; 16-02-2021 o 17:51
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Przy zadanej 33st to i tak duzej delty raczej nie uzyskasz jaka nie ustawisz powyzej 5K to i tak bedzie Ci ciezko zachowac jak ustawisz 15 to i tak chwile po starcie pewnie bedziesz mial cos w okolicach 5K.
    Nic nie wiadomo czy masz podlogowke czy grzejniki czy buforyvczg obiegi wtorne itp.wiec ciezko stwierdzic.


    Twoj dom potrzebuje jakiejs energi na ogrzanie i tu nic sie nie zmieni czy taka delta czy taka to dalej bedzie potrzebowal yyle samo.
    Aby bylo taniej poprostu musisz dostarczyc ta energie z jak najlepszym copem.
    A lepszy cop jest niby jak jest nizsza temp.zasilania ,mniejsza ilosc defrostow,ale tez srednie nie najnizsze obroty sprezarki wiec trzeba to tak zgrac aby nie przesadzac ani w jedna ani w druga strone
    Tak dostarczamy potrzebne kWh ale dla grzejników 28* lub 30* to za malo pomimo że kWh zostaną doprowadzone. Dla grzejników musi byc wyższa.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    No bo trzeba jeszcze rozroznic delte ustawiona od tej ktora faktycznie jest osiagana.Pomimo ze ustawiles delte na 10 pewnie i tak miala cos kolo 5 st a obiegowka krecila sie wolniej wiec wedlug wyzej przytoczonego wzoru przekazywala do domu mniej energii

    Ja sadze ze im sprawniejszy w odbieraniu ciepla system c.o tym na mniejszej delcie powinien chodzic.Czyli np.100% kalafiory na wysokiej temp z watpliwej wydajnosci pompka wtorna to delta duza ,jak podlogowka i grzejniki ale wszystko chodzi na jednym parametrze i niskich temp.to delta juz blizej 5k jak sama podloga bez buforow i wtornych to 4k ,jak bardzo sprawna podlogowka to 2K itp
    Właśnie że nie . Jak ustawie delte 5 to trzyma 5 jak 7 to 7 itd jaka bym nie ustawil taką pompa trzyma.Jak by było tak jak piszesz to by nie bylo pytania z mojej strony. bo skoro bym ustawił 10 a pompa trzymała by 5--więc to by byl znak że musi być 5 bo pompa tak trzyma . Po za tym przy ustawieniu delty 10 to pompa predzej by sie pewnie wyłączyla niż dobiła do delty 5. Atak nie jest.Ile ustawisz tyle trzyma. ustawisz 43 to delta 38 no może przez chwile wejść na deltę 4 lecz pompa zmoduluje mocą i znów trzyma 5 itd. 45* to delta 40.Dlatego pisalem że z deltą 10 mam slabą moc bo szybko modulowala zamiast trzymac ok9kW to bylo np.6kW Co za tym idzie dłuższy czas nagrzania domu.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 16-02-2021 o 18:52
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Delta wpływa na przepływ, im mniejsza tym większy musi być przepływ żeby przekazać tą samą moc. Od delty zależy też chwilowa moc grzejników (każdego rodzaju grzejników, również podłogowych), a dokładniej mówiąc od średniej logarytmicznej między zasilaniem a powrotem, odniesionej do temperatury pomieszczenia. Przyjmijmy, że jest to średnia arytmetyczna, bo niewiele się różni, a łatwiej podać przykład.
    Jeżeli grzejnik ma temperaturę zasilania 50*C i powrót 30*C (delta 20K), to średnia (40*C) jest o 20*C wyższa od temperatury pomieszczenia.
    Jeżeli Tz=42 i Tp=38 (delta 4K) to średnia 40*C jest o 20*C wyższa od temperatury pomieszczenia. W obu przypadkach grzejnik ma taką samą moc chwilową. Zmniejszając deltę o 16K należy zmniejszyć Tz o 8K, żeby utrzymać tą samą moc.

    Ale uwaga, przy tej samej mocy w powyższym przykładzie przy delcie 4K przepływ musi być 5 razy wyższy niż przy 20K, żeby przekazać tą samą moc.
    Chciałoby się ustawić deltę jak najniżej, żeby uzyskać niską Tz, ale jeśli instalacja nie pozwoli na taki przepływ, to nie przeniesie pełnej mocy pompy.
    Niską deltę można ustawić jak jest w miarę ciepło, natomiast w miarę wzrostu obciążenia cieplnego instalacja musi uzyskiwać coraz wyższy przepływ i jeśli się to nie uda, budynek będzie się wychładzał, pomimo, że pompa nie pracuje jeszcze z pełną mocą.
    Dlatego minimalną deltę powinno się wyznaczyć znając maksymalne obciążenie cieplne budynku i maksymalny przepływ dozwolony (albo możliwy do uzyskania) w danej instalacji. Niższą deltę (od wyznaczonej w ten sposób), można ustawić poza okresem zimy, kiedy wiadomo, że duża moc PC i tak nie będzie potrzebna, pozwala to obniżyć Tz. I zmiana delty powinna być połączona ze zmianą krzywej, że by zachować tą samą moc w zależności od pogody.

    Tak więc delta jest parametrem charakterystycznym dla danej instalacji, jedne są w stanie pracować na niskiej delcie, inne nie mogą. Na ogół podłogówki dobrze znoszą niskie delty, a instalacje grzejnikowe nie najlepiej, ale może się zdarzyć, że źle zrobiona podłogówka niskiej delty nie lubi (co wychodzi przy większych mrozach). Można również zaprojektować instalację grzejnikową na większych przekrojach rur, która bez problemu pójdzie na niskiej delcie.

    Dużą moc łatwiej przekazać na wysokiej delcie, ale trzeba pamiętać, że wymaga to wyższej temperatury zasilania.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 16-02-2021 o 19:26

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Właśnie że nie . Jak ustawie delte 5 to trzyma 5 jak 7 to 7 itd jaka bym nie ustawil taką pompa trzyma.Jak by było tak jak piszesz to by nie bylo pytania z mojej strony. bo skoro bym ustawił 10 a pompa trzymała by 5--więc to by byl znak że musi być 5 bo pompa tak trzyma . Po za tym przy ustawieniu delty 10 to pompa predzej by sie pewnie wyłączyla niż dobiła do delty 5. Atak nie jest.Ile ustawisz tyle trzyma. ustawisz 43 to delta 38 no może przez chwile wejść na deltę 4 lecz pompa zmoduluje mocą i znów trzyma 5 itd. 45* to delta 40.Dlatego pisalem że z deltą 10 mam slabą moc bo szybko modulowala zamiast trzymac ok9kW to bylo np.6kW Co za tym idzie dłuższy czas nagrzania domu.
    No a o akurat u Ciebie moze tak jest bo masz wysokie temperatury.
    U mnie na grzejnikach jest 30st to sprobuj uzyskac delte 10 chocbys ustawil to i tak nie utrzyma jak bym dal 40 to bez problemu a tak i tak to sprawnosc ukladu c.o decyduje jaka delta sie utrzyma w miare nagrzewania sie chaty delta coraz mniejsza
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Delta wpływa na przepływ, im mniejsza tym większy musi być przepływ żeby przekazać tą samą moc.[...]
    Rozumiem, że można zachować tę samą moc grzewczą zmniejszając dT co jednocześnie spowoduje zwiększenie przepływu (oczywiście o ile pompa obiegowa da radę).

    I do brzegu. Mam mocno zmieszaną (i trochę skopaną) instalację: większość podłogówka ale są też klimakonwektory, grzejniki i drabinka. C.o. i c.w.u. realizowane jest poprzez 8kW PC PW Daikina na R32 - używam krzywej grzewczej + harmonogram (w celu ochrony sprężarki).
    Zastanawiając się nad zmniejszeniem zużycia sprężarki a właściwie ograniczeniem liczby załączeń (może przesadzam?) zmieniłem 2 dni temu domyślny odbiornik z klimakonwektorów na podłogówkę o w moim mniemaniu powinno obniżyć dT z 10C na 5C (mylę się?). Na razie większych zmian nie zauważyłem, choć nie sprawdzałem przepływów czy się zwiększyły...

    Pytania:
    1. czy faktycznie zmiana odbiornika w pompie, automatycznie zmienia dT (w manualu niezbyt jasno opisane) ? Chyba raczej decydujący jest parametr [2.B.1] czyli kod [1‑0B], w którym manualnie można ustawić dT...
    2. zmniejszenie dT dla mojej mieszanej instalacji spowoduje zwiększenie zużycia sprężarki (częstsze załączanie choć na cieplejszym powrocie)? A może dzielę włos na czworo i jeśli po zmniejszeniu dT, komfort cieplny jest wystarczający, to nie przejmować się ?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  15. #15

    Domyślnie

    U mnie w LG Therma V 9KW producent miał inną "wizję" , bo delta jest u mnie zmienna. Nie da się u mnie ustawić delty , są jakieś ustawienia zakresu "algorytmu pracy" ale w 100% nie odpowiadają one delcie ..

    Jak ustawię np. 35 w podłogę , to pompa startuje z deltą 5 , ale potem spada na delte 4 i zapewne po iluś tam godzinach delta by spadała do 2 ..

    Przy niższych temperaturach zasilania szansy na deltę 5 u mnie nie ma ...

    Wczoraj po kilku godzinach przerwy pompa ruszyła (termostat) i po pewnym czasie było 30 stopni zasilanie i 28 stopni powrót i tak sobie grzała przez wiele godzin aż termostat ją wyłączył.

    W pompie pompa obiegowa (cyfrowa eletroniczna grunfoss) dziala u mnie na2 biegu. Producent poleca 3 bieg pompy albo w ostatecznosci 2 bieg. 1 bieg jest "zakazany" przez producenta.

    Na 3 biegu mam przepływ około 40l/min , na 2 biegu około 35l/min. Rozdzielcza 12 sekcji , około 3l na każdej pętli.

    Jak ograniczę na rotametrach przepływ to po pewnym czasie pompa wywala błąd przepływu.

    Pompa u mnie nie steruje przepływem , wygląda że preferuje mozliwie największy przepływ i możliwie najniższą deltę (nawet delta 1 jest możliwa).
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  16. #16
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    U mnie w LG Therma V 9KW producent miał inną "wizję" , bo delta jest u mnie zmienna. Nie da się u mnie ustawić delty , są jakieś ustawienia zakresu "algorytmu pracy" ale w 100% nie odpowiadają one delcie ..

    Jak ustawię np. 35 w podłogę , to pompa startuje z deltą 5 , ale potem spada na delte 4 i zapewne po iluś tam godzinach delta by spadała do 2 ..

    Przy niższych temperaturach zasilania szansy na deltę 5 u mnie nie ma ...

    Wczoraj po kilku godzinach przerwy pompa ruszyła (termostat) i po pewnym czasie było 30 stopni zasilanie i 28 stopni powrót i tak sobie grzała przez wiele godzin aż termostat ją wyłączył.

    W pompie pompa obiegowa (cyfrowa eletroniczna grunfoss) dziala u mnie na2 biegu. Producent poleca 3 bieg pompy albo w ostatecznosci 2 bieg. 1 bieg jest "zakazany" przez producenta.
    Czyli jak automatycznie zmniejsza sobie deltę tzn jest przeznaczona w głównej mierze do pracy ciągłej a to wymaga precyzji w ustawieniu KG żeby nie przegrzać pomieszczeń.
    Dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie widzą innej pracy pompy poza ciągłym

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    ...
    zmieniłem 2 dni temu domyślny odbiornik z klimakonwektorów na podłogówkę o w moim mniemaniu powinno obniżyć dT z 10C na 5C (mylę się?). Na razie większych zmian nie zauważyłem, choć nie sprawdzałem przepływów czy się zwiększyły...
    Niestety mylisz się, w instrukcji Daikina jest informacja:
    1) emiter grzejniki powietrzne - ma stałą deltę 10*C
    2) podłogówka i KK - domyślnie fabrycznie deltaT ma 5*C, a możliwy zakres modulacji od 3*C do 10*C. Ja rozumiem, że fabrycznie jest delta 5*C dla tych emiterów, a ręcznie możesz ustawić zakres od 3 do 10*C. KK i podłogówka ma domyślnie takie samo ustawienie (reszta na dole wpisu ad.1).

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Jeśli założymy, że zas. ma 40C a powrót 30C, to gdy temp powrotu spadnie do 35C, to w przypadku dT=5C załączy się pompa obiegowa (i ewentualnie sprężarka) a tymczasem gdyby była ustawiona dT=10C, to obiegówka a przede wszystkim sprężarka nie włącza się.
    Ten Twój wpis z równoległego wątku czytałem kilka razy i nie rozumiem co chcesz przekazać. Ale dociera do mnie, że Twoje rozumienie delty T jest błędne.
    Jeśli zasilanie ma +40*C a powrót +30*C - to w tej chwili masz deltęT 10*C - deltaT jest to różnica między temp. zasilania a temp. powrotu. DeltaT 5*C będzie w chwili gdy zasilanie ma +40*C a powrót +35*C. Jak piszesz że jest powrót +30*C a będzie miał +35*C - to tu temp. nie spada, ona wzrasta.

    Na logikę, działanie w sytuacji gdy masz dodatkowo termostat pokojowy będzie takie, że masz wodę ustawioną zasilanie +40*C i deltęT 5*C, a PC w tej chwili nie pracuje bo zrobiło przerwę. Obieg wykrył, że temp. powrotu spadła do +30*C. PC mówi chcę grzać bo brakuje mi 5*C do utrzymania delty 5*C. Teoretycznie mogłoby to zwiększyć częstotliwość uruchamiania kompresora, ale tu do głosu dochodzi sterownik pokojowy i mówi zaczekaj - zadane jest +22*C i jeszcze temp. nie spadła do dolnej granicy histerezy.

    Natomiast mniejsza deltaT (5*C) spowoduje, że w chwili gdy PC się uruchomi by grzać - PC będzie pracowała dłużej, tak by temp. powrotu doszła do +35*C a nie do 30*C (jak by to było przy delcie 10*C). Nie tylko zasilanie, ale całą objętość wodną (razem z powrotem) - musi podnieść do wyższej temp. a to będzie trwało dłużej.

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Pytania:
    1. czy faktycznie zmiana odbiornika w pompie, automatycznie zmienia dT (w manualu niezbyt jasno opisane) ? Chyba raczej decydujący jest parametr [2.B.1] czyli kod [1‑0B], w którym manualnie można ustawić dT...
    2. zmniejszenie dT dla mojej mieszanej instalacji spowoduje zwiększenie zużycia sprężarki (częstsze załączanie choć na cieplejszym powrocie)? A może dzielę włos na czworo i jeśli po zmniejszeniu dT, komfort cieplny jest wystarczający, to nie przejmować się ?
    ad.1) Zmienia gdy zmienisz zwykły grzejnik na podłogę lub KK - domyślne fabryczne ustawienie delty dla grzejnika to stałe 10*C (i max. temp. wody do +65*C), a dla dwóch pozostałych (i podłoga, i KK) to delta 5*C (i max. temp. wody +55*C).
    W sytuacji gdy zmienisz KK na podłogę - to nic nie zmieni, bo założenie domyślne jest takie samo dla tych emiterów.

    ad.2) Jak masz sterownik pokojowy, to dT nie będzie miała wpływu na to jak często będzie startować kompresor. Mniejsza dT wydłuży pracę kompresora, gdy już wystartuje. A to kiedy ponownie kompresor ruszy po przerwie w pracy, będzie zależne od izolacji domu, temp. w harmonogramie i tego kiedy sterownik powie mam dolną temp. histerezy - czas rozpocząć grzanie.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 17-02-2021 o 13:00
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Rozumiem, że można zachować tę samą moc grzewczą zmniejszając dT co jednocześnie spowoduje zwiększenie przepływu (oczywiście o ile pompa obiegowa da radę).

    I do brzegu. Mam mocno zmieszaną (i trochę skopaną) instalację: większość podłogówka ale są też klimakonwektory, grzejniki i drabinka. C.o. i c.w.u. realizowane jest poprzez 8kW PC PW Daikina na R32 - używam krzywej grzewczej + harmonogram (w celu ochrony sprężarki).
    Zastanawiając się nad zmniejszeniem zużycia sprężarki a właściwie ograniczeniem liczby załączeń (może przesadzam?) zmieniłem 2 dni temu domyślny odbiornik z klimakonwektorów na podłogówkę o w moim mniemaniu powinno obniżyć dT z 10C na 5C (mylę się?). Na razie większych zmian nie zauważyłem, choć nie sprawdzałem przepływów czy się zwiększyły...

    Pytania:
    1. czy faktycznie zmiana odbiornika w pompie, automatycznie zmienia dT (w manualu niezbyt jasno opisane) ? Chyba raczej decydujący jest parametr [2.B.1] czyli kod [1‑0B], w którym manualnie można ustawić dT...
    2. zmniejszenie dT dla mojej mieszanej instalacji spowoduje zwiększenie zużycia sprężarki (częstsze załączanie choć na cieplejszym powrocie)? A może dzielę włos na czworo i jeśli po zmniejszeniu dT, komfort cieplny jest wystarczający, to nie przejmować się ?
    Generalnie w Daikinie jest tak, że do różnych rodzajów odbiorników ciepła jest przypisana domyślna delta, do podłogówki 5K z możliwością zmiany w zakresie 3-7K, do klimakonwektorów 7K z możliwością zmiany 3-8K, do grzejników 10K bez możliwości zmiany. Ale ostatnio instalowałem Althermę 16kW, gdzie dla grzejników było 8K bez możliwości zmiany. Także różnie może być, softy się zmieniają i mogą mieć inne ustawienia. Trzeba po prostu sprawdzić jaka jest delta i czy da się ją zmienić dla danego typu odbiornika. Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamiast grzejników ustawić klimakonwektory i regulować deltą. Jedyna róznica będzie taka (oprócz delty), że na klimakonwektorach najwyższa możliwa temperatura zasilania to 55*C, a na grzejnikach da się ustawić 60*C, ale taką wysoką temperaturą raczej nikt grzejników nie zasila, zresztą wtedy odpala już grzałki.

    Co do zużycia sprężarki podejrzewam, że w pewnych warunkach delta może mieć wpływ na taktowanie. Minimalna moc Althermy 8kW to coś w okolicach 1,8-2kW, co przy delcie 10K wymagałoby przepływu poniżej 3l/min. Najmniejsze przepływy jakie widywałem na tej jednostce to w okolicach 7l/min, co przy delcie 10K odpowiada mocy prawie 5kW, a podejrzewam, że pompa obiegowa nie umie dać mniejszego przepływu. Dlatego sądzę, że na wysokiej delcie ta moc minimalna PC jest wyższa i może powodować taktowanie przy małym obciążeniu cieplnym. Na delcie 3K i przepływie 7 l/min moc wynosi 1,5kW, na delcie 4 niecałe 2kW i sądzę, że tylko na takich małych deltach dostępna jest niska moc minimalna PC, na wiosnę i jesień można więc deltę zmniejszyć.
    Ale jak zostawimy deltę 3K na zimę i chcemy, żeby PC przeniosła 8kW na instalację, to powinna osiągnąć przepływ rzędu 38l/min, co na małych Althermach raczej się nie zdarza, przeciętnie osiągają przepływy około 30l/min, więc dla 8kW na zimę nie powinno się ustawić delty niżej niż 4K, a bezpieczniej 5K (o ile rzeczywiście instalacja pozwala na przepływ 30l/min).

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    ...
    Ale jak zostawimy deltę 3K na zimę i chcemy, żeby PC przeniosła 8kW na instalację, to powinna osiągnąć przepływ rzędu 38l/min, co na małych Althermach raczej się nie zdarza, przeciętnie osiągają przepływy około 30l/min, więc dla 8kW na zimę nie powinno się ustawić delty niżej niż 4K, a bezpieczniej 5K (o ile rzeczywiście instalacja pozwala na przepływ 30l/min).
    Podajesz konkretne wartości - to dodaje wiarygodności.
    Ale czy delta w realu faktycznie ma taki wpływ na ilość przenoszonych kW ?
    Wydaje mi się, że na przenoszoną moc bardziej wpływ ma temp. zasilania.

    U mnie 2 tyg. temu zmieniłem emiter z grzejnika na KK - przy tej samej KG nr 6 i kąt nachylenia 9*, temp. zasilania spadła o 3*C, a delta (temp. powrotu do zasilania odczytana z czujników Althermy) uległa zmianie z 8*C na 4*C. Jednocześnie odniosłem wrażenie że grzejniki efektywniej oddają temp. bo grzeją na większej wysokości grzejnika.

    Grzejniki przewymiarowane, tak by grzać wodą +45*C przy mrozie -20*C. Przy delcie 10*C to potrzebowałbym bliżej 47-48*C, o 3*C więcej niż wynikało z obliczeń. Przy delcie 5*C bardziej obliczenia pokrywają się z realem (przynajmniej u mnie - tylko nie wiem ile mocy jest tak przenoszone).
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 17-02-2021 o 13:43
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Podajesz konkretne wartości - to dodaje wiarygodności.
    Ale czy delta w realu faktycznie ma taki wpływ na ilość przenoszonych kW ?
    Wydaje mi się, że na przenoszoną moc bardziej wpływ ma temp. zasilania.
    To nie tak, przenoszona moc zależy tylko od przepływu i delty.
    Natomiast osobną kwestią jest, czy instalacja potrafi tą moc odebrać, jaką charakterystykę mają grzejniki, jak są zwymiarowane. I tu ważna jest też temperatura zasilania. Przy za niskiej Tz grzejnik po prostu całej mocy nie odbierze, nie schłodzi wody dostatecznie i do PC wróci zbyt ciepły powrót. Dla PC jest to sygnał, że instalacja nie potrzebuje tyle mocy i zmniejszy przepływ wracając do zadanej delty (czyli PC zmniejszy moc do możliwości grzejników). Dopiero użytkownik za pomocą krzywej grzewczej informuje PC jaką temperaturę zasilania ma podać, żeby grzejniki odbierały moc zgodnie z zapotrzebowaniem budynku.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony