dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar davidcie
    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    14

    Domyślnie Zwiększenie chwilowego przepływu z wodociągu

    Jak pewnie większość z Was czytam duzo, pisuję rzadko bo na większość tematów wyszukiwajka daje aż zanadto odpowiedzi... ale przyszła kryska!

    W remontowanym domu rozważamy montaż spłuczki ciśnieniowej. Wszystko fajnie ale wymaga ona dostawy wody na poziomie 1,0-1,3 l/s przy ciśnieniu 1,2-5 bar. Przyłącze mamy co prawda stare 1" ale wąskim gardłem są montowane przez nasze wodociągi wodomierze, które mają Q=2,5 m³/h czyli 0,7 l/s. Już za mało a jeśli ktoś w tym czasie bierze prysznic... Na FM jest co prawda temat o magazynowaniu wody miejskiej przy zbyt niskim ciśnieniu na wejściu ale to nie jest do końca mój przypadek – nasze ciśnienie jest zawsze >3 bar. Chciałbym o ile możliwe coś typowo hydraulicznego, bez pomp.

    Pomyślałem więc o zbiorniku buforowym za wodomierzem, który zgromadziłby kilkanaście litrów wody tak, by móc ją „jednym strzałem” chwilowo oddać. Zakładając, że ciśnienie w sieci jest zawsze >3 bar, wyglądałoby to tak: wodomierz → zawór zwrotny → zbiornik przeponowy z membraną 60L → wysokoprzepływny regulator ciśnienia 2 bar → instalacja 1". Oczekiwane działanie: ciśnienie z sieci napełnia zbiornik do 3 barów, w razie potrzeby ze zbiornika szybko można wypuścić 6L wody, następnie woda z wodociągu na spokojnie uzupełnia wodę w zbiorniku na zasadzie różnicy ciśnień tak, by do następnego użycia zbiornik był znów nabity.

    Wiem o konieczności uwzględnienia różnic wysokości zbiornik-spłuczka, spadku ciśnień na kształtkach, itd. Na razie chciałbym wiedzieć czy koncepcja ogólna ma sens. Być może z doświadczenia ktoś z Was wie, że coś takiego nie ma szans zadziałać, będę więc wdzięczny za opinie.

    Ps1. Bardzo proszę o powstrzymanie się od komentarzy "rozwiązaniem będzie montaż zwykłej spłuczki ze zbiornikiem".
    Ps2. Mogą zamontować wodomierz o większym przepływie ale koszt ~500zł ponoszony co legalizację i dlatego szukam alternatyw.

  2. #2

    Domyślnie

    Moi rodzice mieli kiedyś w domu spłuczkę ciśnieniową i powiem tylko jedno - zwykłą spłuczka ze zbiornikiem.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ogólnie ma sens. Kilkanaście litrów może być mało.
    https://play.google.com/store/apps/d...oft.reflex.app

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar davidcie
    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    14

    Domyślnie

    @mmmarcinnn dzięki za opinię ale w ciągu ostatnich dziesięcioleci trochę się zmieniło i w tym zakresie.

    @Kaizen dziękuję za kciuk w górę z Twojej strony. Mam tą apkę od któregoś filmu Glob Energy (YT), ale akurat tutaj nie widzę za bardzo co mogłaby mi policzyć... Jeśli możesz, przybliż. Co do ilości to model przez nas rozpatrywany jest automatyczny, spłukuje 3L (jedynka) lub 4,5-9L (dwójka, regulacja na mechaniźmie). Obecną spłuczkę mamy na okolice 6L i jest git. Ale tak jak piszesz zapas warto mieć na pewno, wyliczę konkretny zbiornik przed zakupem.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał davidcie Zobacz post
    @Kaizen dziękuję za kciuk w górę z Twojej strony. Mam tą apkę od któregoś filmu Glob Energy (YT), ale akurat tutaj nie widzę za bardzo co mogłaby mi policzyć...
    W przedostatnim kroku zaznaczasz "Stabilizacja ciśnienia i uzupełnianie ubytków wody".

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony