dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Sterowanie podłogówką vs rekuperacja

  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Jaro 78

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Bodzentyn
    Kod pocztowy
    26-010
    Posty
    8
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Sterowanie podłogówką vs rekuperacja

    Proszę doradźcie.
    Mam zamontowane ogrzewanie podłogowe w całym domu zasilane będzie PCG. Zamontowana rekuperacja. Czy jest sens montować sterowanie w każdym pokoju czy tylko dwa sterowania w jakiś głównych punktach, czy wyregulować na przepływach.

    Instalator 1 mówi że nie ma sensu zakładania sterowania w każdym pomieszczeniu ponieważ rekuperacja i tak dąży do wyrównania temp. w całym domu.
    Proponuje 1 lub 2 sterowania w głównym miejscu a resztę wyregulować na przepływach. ( tylko jak będę miał w salonie więcej gości zrobi się ciepło i odłączy ogrzewanie czyli w pokojach też wyłączy)

    Instalator 2 proponuje sterowanie w każdym pokoju plus łazienki bo rekuperacja nie ma nic do ogrzewania.

    Pomóżcie

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaro 78 Zobacz post
    Proszę doradźcie.
    Mam zamontowane ogrzewanie podłogowe w całym domu zasilane będzie PCG. Zamontowana rekuperacja. Czy jest sens montować sterowanie w każdym pokoju czy tylko dwa sterowania w jakiś głównych punktach, czy wyregulować na przepływach.
    Wyregulować na przepływach

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaro 78 Zobacz post

    bo rekuperacja nie ma nic do ogrzewania.

    Pomóżcie
    ten drugi to raczej "Instalator"
    Paterówka 100m / Z334 / Vaillant recoVAIR VAR 360/4 + ecoTEC pro VC 146/5-3 + VRC700

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzmac

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-105
    Posty
    27

    Domyślnie

    Mam podłogówkę w całym domu i rekuperację.

    Działa to tak:
    - póki jest powyżej 3C na wlocie z czerpni do rekuperatora, odzysk jest ok 88% i kocioł ma problem z pracą, bo żądana moc jest niższa niż jego minimum
    - poniżej 3C zaczyna działać system przeciw zamarzaniu wymiennika (najpierw zwalnia wentylator czerpni) i zmniejsza się sprawność rekuperacji - kocioł zaczyna "oddychać"
    - poniżej -5C z czerpni temperatura nadmuchu do domu zaczyna spadać bardzo wyraźnie (przy -20C nadmuch oscylował około 0C) - kocioł się "rozpędza"

    Teraz sterowanie:
    Próbowałem ustawić wszystko tak, by było komfortowo bez sterowania strefami podłogówki - nie da się, bo:
    - nagle pojawia się zimne powietrze nadmuchu w pokoju (zamiast +18 około 0) - więc albo jest ok przy +2 na dworze i wtedy zimno przy -10; albo ciepło przy -10 ale gorąco przy +2
    - w pokojach jest nadmuch - więc przy niskiej temperaturze są wychładzane dodatkowo przez zimny nadmuch
    - pomieszczenia od południa jak zaświeci słońce nagrzewają się od słońca i robi się gorąco - czyli potrzebują mniej ciepła; przy zachmurzeniu 100% jest oczywiście odwrotnie
    - nie, nie da się tego skompensować krzywą grzewczą - 6 sezonów za mną

    Ergo:
    Ustawione regulacje (tj. termostaty i przepływy w podłogówce) mam tak, że jak jest zimno (powiedzmy poniżej -2C) to zawory są otwarte przez 100% czasu (no chyba że słońce dogrzeje, ale od tego termostat by zamknąć.
    Jak jest cieplej, to zawory są otwierane/zamykane z histerezą - trzyma temperaturę +- 0,2C
    Do tego mam pomieszczenia, na które nie ma wpływu nasłonecznienie i mały wpływ ma rekuperacja, gdzie zawory są prawie zawsze otwarte na 100%, by miało co odbierać ciepło z kotła i nie było taktowania (kuchnia, łazienki, część pomieszczeń w piwnicy).

    Temperatury w pomieszczeniach utrzymuję różne, zależnie od ich funkcji od 23C (łazienki) do 19C (piwnica), dom ma ok 220m2 powierzchni "po podłodze".

    I to się sprawdza


    Dodatkowo nadmienię, że widać b.wyraźny wpływ zimna i ograniczenia sprawności rekuperacji:
    - przy ok 0C na zewnątrz dom potrzebuje 6..7m3 gazu na dobę
    - w dniu zimnym (np. 12.02 gdzie śr temp była -11,9C; max -4,3; min -20,1) dom zużył 17m3 gazu
    Gaz idzie tylko na kocioł, czyli CO i CWU (latem na CWU schodzi 1m3 na dobę)

    Tu chciałem podziękować Konsultantowi Viessmann z którym zeszłej zimy wreszcie udało się dobrze ustawić krzywą grzewczą i odbiory w domu, dzięki czemu kocioł prawie już nie taktuje.
    Ostatnio edytowane przez grzmac ; 19-02-2021 o 14:08

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cieszę się, że mogłem pomóc. W razie dalszych pytań jestem do dyspozycji i polecam się na przyszłość
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dałam sobie spokój z regulacjami. Miało być dzień/noc, ale to wszystko tak bezwładne, że teraz jest stała temperatura wszędzie..

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony