dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 106
  1. #1

    Domyślnie Rekuperator 3 x Z (zakupić, zainstalować, zapomnieć)

    Witam
    Powoli wczytuję się w forum..staram się czytac od deski do deski. Jak na razie, zatrzymałem się na rekuperacji.
    I tak czytam i czytam..prawie każdy temat rekuperatora kończy się wyliczeniami, tabelkami, udowadnianiem wydajności, zdjęciami przeróbek.
    Czy jest rekuperator, który spełnia zasadę 3 x Z; zakupić, zainstalować, zapomnieć?
    Tak jak was czytam to wydaje mi się, że grzebiecie codziennie w tych rekuperatorach, jak za dawnych czasach grzebało się w samochodach Syrenka; pod wieczór niby działa a nad ranem dupa. Piszecie o zamarzaniu, o mokrych środkach, o przepuszczającym by-pass
    Czy obecna zima i mrozy ukazały bolączki waszych rekuperatorów? Od kiedy zaczęły się mrozy to w czołówce tematów o zamarzaniu jest Thessla, który gdyby nie obecne mrozy byłby pewnie dalej nr.1 na forum
    Są też rekuperatory, o których od stycznia cisza, a przynajmniej nie ma nic o zamarzaniu. To jak to jest; inne rekuperatory nie zamarzaj? czy ich właściciele nie chwalą się tym?
    Bo jakoś nie wierzę, że nie istnieje rekuperator, który nie daje sobie rady zimą, vide kraje skandynawskie.
    Może stworzycie tu virtualny idealny rekuperator? Który po prostu działa. A raczej, może zróbcie listę, co powinien zawierać idealny rekuperator: aby nie zamarzał, aby dało się nim idealnie sterować, aby by-pass działał prawidłowo, aby wymiennik nie zamakał, aby odpływ skroplin działał prawidłowo.

    Nie napisałem tego postu złośliwie, bo sam stoję przed wyborem rekuperatora. Po prostu jestem nieobecny w domu przez pół roku i przeraża mnie to, że żona miała by tyle problemów z rekuperatorem.

    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    Czy jest rekuperator, który spełnia zasadę 3 x Z; zakupić, zainstalować, zapomnieć?
    Nie ma. W każdym trzeba regularnie wymieniać filtry.
    Inne rzeczy są dla większości niezauważalne. A dla tych, co zauważają spadek sprawności czy zamarzanie są rozwiązania którymi się często dzielą (kto chce, może je zastosować i tylko się cieszyć, że ktoś niedoskonałość zauważył a często i rozwiązał). Ideały nie istnieją w świecie realnym. Ulepszanie nie ma końca.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Myślę, że ThesslaGreen z ERV będzie spełniała założenia 3xZ.

    To co tutaj widzisz to analizy osób, które po prostu lubią pogrzebać, interesują je zjawiska zachodzące w wentylacji itd.

    Ja do ThesslaGreen mogę tylko mieć jedno zastrzeżenie, ale to wina samego wymiennika. Woda wykraplajaca się w centrali, która powoduje spadek wydajności.
    Teraz z wymiennikiem erv monitoruję sobie wszystko z ciekawości i dla porównania. Centrala mogłaby tak naprawdę pracować na 1 biegu 24h na dobę plus zwiększenie mocy gdy są goście.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Oczywiście filtry trzeba zmieniać. Z tym założeniem istnieją rekuperatory 3 x Z. Są na tyle zapomnieć, że jedyna obawa z nimi związana jest taka, że zapomnisz kiedy filtry zmieniać.
    Ja mój oceniam w ten sposób. Nie zamarza a grzałka wzięła tej zimy 0 kWh.
    Za dużo o takim rekuperatorze nie poczytasz na forum, bo ludzie nie piszą bo zapomnieli, że mają
    Dla niedzielnego czytelnika forum są jednak pułapki i bardzo dobre urządzenia z minimalnymi wadami są odradzane przez niektórych najaktywniejszych użytkowników forum i nieregularny czytelnik forum porzuca myśl zakupu.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie spinaj się na "kosmiczną technologię" i polecane tutaj różnego rodzaju wynalazki i będziesz zadowolony. Druga sprawa, to nie czytaj tych głupot o dziurawych domach, dokładnych regulacjach wywiewu z nawiewem etc, bo potem i tak te wszystkie porady domorosłych ekspertów "w łeb strzelają"

    PS Nie ufaj żadnemu producentowi niezależnie od ceny i po zakupie zastanów się jak "to coś" powiesić/postawić prawidłowo i czy producent nie strzelił jakiegoś babola. Gówno w ładnym papierku kupisz za kilka i kilkanaście tyś złotych.


    EDIT. Pamiętaj, że centrali nie kupujesz dla DLA OSZCZĘDNOŚCI, tylko komfortu, bo niektórzy tutaj potrafią wciskać kit o oszczędnościach. To są BZDURY, bo się nigdy nie zwróci.
    Ostatnio edytowane przez gregos11 ; 19-02-2021 o 08:35

  6. #6

    Domyślnie

    Witam
    O wymianie filtrów nie wspomniałem bo to oczywista oczywistość i nie wynika ona z wadliwego działania jak np skropliny w wymienniku a ze zwykłej obsługi.
    @giman.
    Jak juz napisałeś, że są rekuperatory 3 x Z i masz taki to może zdradzisz ich nazwy? Tak aby ktos czytając ten wątek miał jakieś wstępne pojęcie
    Np taki rekuperator Karino. Jak zobaczyłem temat to parsknąłem smiechem..Karino...Nigdy przenigdy o nim nie słyszałem. I teraz pytanie dlaczego. Czy dlatego, że jest
    3 x Z i nie ma wpisów bo działa? A może dlatego że jest do bani za ta cenę i nikt go nie kupuje. Sa jeszcze inne marki, z którymi się spotkałem na forum po raz pierwszy..np Domekt?
    A może tu po prostu pijar i reklama działa, i dlatego na forum 80% wpisów to Thessla, Ozon, Reqnet. Być może statystyka tu działa. Najbardziej popularne requperatory są zakupione przez większą ilość użytkowników i statystycznie więcej piszą o nich. No to skoro są popularne to by wynikało, że są dobre i w rozsądnej cenie. Ale skoro są dobre to po co pisać o nich tyle, skoro dobre = nie maja problemów. I koło się zamyka, bo ja jeśli miałbym rekuperator czy inne urządzenie bez problemów, to nie wchodziłbym na forum pisać o tym. Zresztą, przykład z tego forum. W jakimś wątku o rekuperatorach, ktoś napisał, że on nie ma problemu z rekuperatorem...i został zakrzyczany, że bzdury pisze bo to był pierwszy post tego gościa.
    Zresztą tak działają fora. Wiele jest tu osób (miedzy innymi ja) które weszły na forum po raz pierwszy nie po to aby napisać, że jest ok ale właśnie po to aby rozwiązac problem.

    Dlatego miejscie odwagę pisać, mój rekuperator jest ok, nic się nie dzieje, podac nazwę. To pomaga. Bo jak się wchodzi w wątek o danym rekuperatorze to z reguły są opisane jego problemy i rozwiązania problemów. A to trochę zniechęca do takiego rekuperatora.
    Ostatnio edytowane przez Chcę ; 19-02-2021 o 08:46

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A tak swoją drogą od samego urządzenia ważniejsze jest wykonanie instalacji. Mało prawdziwych fachowców, którzy potrafią zaprojektować i poprawnie wykonać instalację. Jeszcze rok temu robili instalacje wod-kan, ale że jest popyt to robią WM. Sąsiad takich wziął, znajomi. Robili wszystko jak leci... A teraz na nawiewie miewa 8 stopni, a strych zlany jest woda z instalacji WM.

    giman, myślę że warto napisać model urządzenia, bo rzeczywiście tutaj na forum to temat tabu, a ludzie są bardzo zadowoleni.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Ja mój oceniam w ten sposób. Nie zamarza a grzałka wzięła tej zimy 0 kWh.
    Za dużo o takim rekuperatorze nie poczytasz na forum, bo ludzie nie piszą bo zapomnieli, że mają
    Masz czujniki i monitorujesz stale sprawność i temperatury? Po czym poznajesz, że go woda nie zalewa i nie następuje to?

    Tak, to prawie każdy jest 3xZ. Wystarczy nie monitorować, nie zaglądać. Dobrze, że są tacy, co mówią "a, sprawdzę jak to działa" - i okazuje się, że jak nie masz ERV to masz pewne zalewanie i spadek sprawności na niskich obrotach wentylatorów.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    @giman.
    Jak juz napisałeś, że są rekuperatory 3 x Z i masz taki to może zdradzisz ich nazwy?
    Jasne, tajemniczość była chwilowa, chociaż trochę już na ten temat pisałem na forum.

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    Sa jeszcze inne marki, z którymi się spotkałem na forum po raz pierwszy..np Domekt?
    To ten mój Komfovent Domekt
    Ogólnie polecam z wymiennikiem obrotowym.
    W zimie niezrównany :]
    W lecie jak będzie niekorzystna pogoda to z każdym reku będziesz miał za wilgotno. Owczar ma od tego całą maszynerię, Kaizen klimę, ja nic i przez te 2-4 tyg w lecie mam za wilgotno.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    giman, myślę że warto napisać model urządzenia, bo rzeczywiście tutaj na forum to temat tabu, a ludzie są bardzo zadowoleni.
    Nie rozumiem tego tabu i braku popularności obrotowych. Argumenty o wirusach są dla mnie absurdalne (ale to moje osobiste zdanie, Kaizen ma inne i wszyscy happy )
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz czujniki i monitorujesz stale sprawność i temperatury? Po czym poznajesz, że go woda nie zalewa i nie następuje to?
    W domu monitoruję tylko temperaturę i wilgotność.
    Same parametry centrali są w czujnikach centrali, dodatkowych nie montowałem.
    Jako, ze traktuje ją jako 3xZ to nie oglądam i nie szukam wody. Wystarczy, że nic nie cieknie i jak zmieniam filtry to otwieram i też wody nie widać.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Argumenty o wirusach są dla mnie absurdalne (ale to moje osobiste zdanie, Kaizen ma inne i wszyscy happy )
    To dlaczego nie można ich stosować w szpitalach?
    Obrotówki są drogie, mają małą sprawność płynie w nich powietrze nawiewane tymi samymi kanałami, co wywiewane i wszystko, co może się skroplić i odparować razem z wilgocią wraca do domu.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Sam jestem sceptykiem przez powyższe argumenty, ale z drugiej strony dom to nie szpital, a tak naprawdę ryzyko zarażenia jest większe przez sam dyfuzję. Owszem, gdy ktoś przychodzi zwiększam wentylację by ograniczyć ryzyko, ale tak naprawdę czy to uchroni. Bardziej w głowie

    Co ciekawe REHVA twierdzi, że obrotowe wymienniki są bezpieczne pod kątem COVID jeślii są dobrze serwisowane bo mieszanie powietrza to ok 2% jak w przypadku przeciwrądowych. Ale nie wspominają o małym szczególe, że zimą zachodzi powrót wody. Ale z drugiej strony specjaliści wskazują na problem: https://www.eurekalert.org/pub_relea...-hto031920.php
    Similarly to recirculation, heat recovery devices may carry over virus attached to particles from the exhaust air side to the supply air side. In rotary heat exchangers particles deposit on the return air side of the heat exchanger surface after which they might be resuspended when heat exchanger turns to the supply air side. Therefore it is recommended to (temporarily) turn off rotary heat exchangers during SARS-CoV-2 episodes.
    Choć obawiam się, że powyższe stwierdzenie to po prostu obranie bezpiecznego stanowiska nie potwierdzonego badaniami...

    Poza tym te rekuperatory śmigają przy -20 bez grzałki pozwalając na wyrzut zużytego powietrza grubo poniżej - widziałem na grupie i. Po -10. Nawet przy erv przeciwproadowym wartość nie do osiągnięcia.

    Aczkolwiek przydałoby się roczne zestawienie dla wszystkich by ocenić co bardziej się opłaca. Rotor siłą rzeczy bierze więcej prądu przez cały rok poza okresami gdy potrzebna jest grzałka.

    Nie ma produktu idealnego
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To dlaczego nie można ich stosować w szpitalach?
    A czy ja przeczę budowie wymiennika i że oba strumienie przepływają przez te same kanaliki. Nie.
    Ja twierdzę, że to jest argument pomijalny w analizie wyboru reku do domu jednorodzinnego.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Aczkolwiek przydałoby się roczne zestawienie dla wszystkich by ocenić co bardziej się opłaca. Rotor siłą rzeczy bierze więcej prądu przez cały rok poza okresami gdy potrzebna jest grzałka.
    No bierze w końcu 2 x wentylator vs 2 wentylator + rotor
    Mój 400-450 kWh/rok

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Nie ma produktu idealnego
    Ano nie ma każdy sam wybiera, które plusy sa dla niego najistotniejsze i które minusy nieistotne, bo każde rozwiązanie ma jedne i drugie.

    edit:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Obrotówki są drogie,
    Może teraz tak to wygląda jak Izzy ma ERV.
    Jak ja kupowałem to było tak:
    - Aeris/Zehnder - 8k PLN
    - Komfowent - 9,5k PLN
    - Aeris/Zehnder ERV - 14k PLN.

    Tak wiem istniały wtedy inne firmy niż Aeris/Zehnder, ale nie znalazłem ERV taniej niż Komfovent wśród znanych marek, egzotyki się bałem.
    Ostatnio edytowane przez giman ; 19-02-2021 o 09:32 Powód: ceny
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ja o swoim nie rozmyślam i nie dłubię w nim cały zimę
    W pierwszym sezonie trochę poskakałem z termometrem podczas mrozów, pomierzyłem, a ponieważ w najtęzsze mrozy nigdy mniej ,niż 12.5C na anemostatach nie miałem, nic się z rekuperatora nie wylewało, poprzestaĺem na wymianie filtrów i myciu wymiennika co dwa lata.
    Ale inny użytkownik miał z nim duże problemy zimą, zamarzał, nawiewał mniej, niż 8C, wyktaplała się woda...
    No niestety dużo zależy od egzemplarza.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To dlaczego nie można ich stosować w szpitalach?.
    Z całym szacunkiem, ale to troszkę złe porównanie. Jest wiele urządzeń, których nie mozna stosowac w szpitalach, a juz poza szpitalami są ogólnie stosowane.
    To, ze czegoś nie można stosowac w szpitalu, nie wyklucza stosowania w codziennym użytkowaniu

    Gdybym ludziom kupującym rekuperator przytoczył problem zamarzania wymiennika zimą do niemożności stosowania rekuperatora w szpitalu..jak myślicie który argument by wygrał. W koncu nie kupujemy rekuperatora do szpitala.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Chcę ; 19-02-2021 o 10:02

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Sam jestem sceptykiem przez powyższe argumenty, ale z drugiej strony dom to nie szpital, a tak naprawdę ryzyko zarażenia jest większe przez sam dyfuzję. Owszem, gdy ktoś przychodzi zwiększam wentylację by ograniczyć ryzyko, ale tak naprawdę czy to uchroni. Bardziej w głowie
    Jakbym był chory na covid i musiał mieszkać razem z resztą rodziny, która byłaby zdrowa, to bym szczelnie odgrodził strefę, w której ja przebywam. Przy obrotowym wentylacja i tak by rozniosła wirusa po całym domu.

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    No bierze w końcu 2 x wentylator vs 2 wentylator + rotor
    Mój 400-450 kWh/rok
    46-51W średnio? Dobry wynik. To jakie masz przepływy? U mnie @140m3 bierze 63W.

    Ale dodaj też drugą stronę. Ile energii odzyskał?

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Może teraz tak to wygląda jak Izzy ma ERV.
    Jak ja kupowałem to było tak:
    - Aeris/Zehnder - 8k PLN
    - Komfowent - 9,5k PLN
    - Aeris/Zehnder ERV - 14k PLN.
    Izzi akurat się pojawił wyciągając mi z kieszeni jakieś 2K zł - wcześniej byłem nastawiony na Mitsubishi Lossnay 250m3 za 4K zł + sterownik.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    Gdybym ludziom kupującym rekuperator przytoczył problem zamarzania wymiennika zimą do niemożności stosowania rekuperatora w szpitalu..jak myślicie który argument by wygrał. W koncu nie kupujemy rekuperatora do szpitala.
    Gdzie byś nie kupował - ograniczenia świadczą o cechach. I akurat w czasach covid argument nabiera znaczenia - bo wcześniej specjalnie w domu nikt się nie przejmował, że jedna osoba pozaraża pozostałych domowników grypą.

    Z zamarzaniem łatwo sobie poradzić montując grzałkę... Przy czym u siebie zamarzanie wymiennika zaobserwowałem raz przez dwa sezony (a to widać na wykresach, więc odkąd je mam mam pewność, że takiej sytuacji nie było - jakoś nie widziałem takich danych z obrotowych). Przy czym jeszcze ma podejrzenie, że pierwotną przyczyną zamarznięcia wymiennika było oblodzenie wyrzutni. Spadek wywiewu spowodował spadek temperatury wymiennika, skraplanie, zamarzanie, jeszcze większe przytkanie i zonk. Nie wierzę, że obrotowy by w takiej sytuacji nie zamarzł.

    W pierwszej kolejności postaram się zamontować kabel grzewczy na wyrzutni.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    46-51W średnio? Dobry wynik. To jakie masz przepływy? U mnie @140m3 bierze 63W.

    Ale dodaj też drugą stronę. Ile energii odzyskał?
    Biorąc obecnie ustawiony % went x nominał centrali to mam 160m3/h

    Co do parametrów to jak pisałem zewnętrznie nie mierzę, centrale rzecze jak poniżej (to za okres od instalacji, czyli 16 miesięcy).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	domekt450.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	42,9 KB
ID:	453275

    edit:
    a chwilowo tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	domekt450(2).jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	89,2 KB
ID:	453276
    Ostatnio edytowane przez giman ; 19-02-2021 o 11:41
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Problem w tym, że zanim się dowiesz, że jesteś chory na covid to i tak już wszystkich zarazisz. Owszem sam jestem sceptykiem, ale nie jest to kontrargument, który przemawia do każdego, bo to bardzo specyficzna sytuacja, a rekueprator użytkujemy latami.

    U mnie od 1 lutego reku wzięło do dzisiaj 52kWh - w tym FPX (na -3) i pompka obiegowa nagrzewnicy nawilżacza i -jakieś 11W gdy działa nawilżacza. Od 2 dni podpięta jest pod HA, ale wcześniej sterował nią reku. Problem w tym, że wyłączał ją dopiero po kilku godzinach gdy temp nawiewu była zmniejszana.
    Wymiana powietrza 120m3/h z okresowym zwiększaniem.
    Bez FPX reku bierze 15W przy 120m3/h, czyli jakieś 10kWh na miesiąc...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony