dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 6
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 106
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Też nie mam kominka, nie mam kominów, większość to fixy, ale mam garaż a z niego pion techniczny, przy którego uszczelnieniu się nie spinalem, bo cały czas coś zmieniam itd. Podciśnienie zasysaloby powietrze z garażu. To jest oczywiste że nie odczujemy takiej zmiany na poziomie 50Pa. Skądś to powietrze i u Ciebie musiało zassać...
    Oczywiście, możliwe że gdzieś zasysało, kwestia tylko ile i jak długo. Mój reku w opcji odmrażanie pracował, nawiewał, wywiewał. Latałem z tubą, sprawdzałem, bo ktoś napisał, że to tylko wywiew wtedy działa. Z tego co zauważyłem, wartości nawiewu na jednym biegu nie były stałe - raz nominalne, raz mniejsze o 30% raz o 10%. Nie jestem fachowcem, nie wiem co i jak tym steruje, ważne że działa. Gdybym mieszkał w innym rejonie PL to na pewno dodałbym do tego grzałkę, by mieć święty spokój Nie jest to ani drogie ani trudne w montażu. Skoro jednak mieszkam gdzie mieszkam a obecnie mam 13stC na plusie, to mi motywacji brak
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    No własnie..kabel grzewczy...Nie znam się, ale tak rozumuję, że wymienniki zamarzają ponieważ poprzez czerpnię jest wpuszczane bardzo zimne powietrze...zgadza się?
    To nie wystarczy. Muszą być spełnione jeszcze dwa warunki:
    1. Musi temperatura wyrzutni spaść poniżej punktu rosy, żeby skropliła się woda
    2. Musi to być poniżej zera, żeby zamarzła.

    I obstawiam, że u mnie dlatego spadła temperatura wyrzutni, bo strumień powietrza wywiewanego został mocno stłumiony przez oblodzenie wyrzutni. I dlatego nie zadziałał system antyzamrożeniowy który działa w ten sposób, że zwiększa wywiew względem nawiewu, żeby dostarczyć więcej ciepła do wymiennika i zapobiec oblodzeniu.

    To samo dotyczy samej wyrzutni. Tylko nie ma ona systemu - więc trzeba zastosować kabel grzewczy (przynajmniej w takiej konstrukcji, jak moja - może jak się do niej dobiorę, to wymyślę jak zrobić, żeby nawet większe oblodzenie nie tłumiło tak przepływu).

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Twój przy 140m3/h bierze 63W, mój przy 160m3/h 30W.
    Ja wiem, ze mój był prawie dwa razy droższy, ale znalazłoby się na rynku tańszy rotor obecnie.
    Aż tak w karcie technicznej kłamią? Napisali, że jpm to 0,47W/m3/h co przy 160m3/h daje 75,2W

    Zmierzyłeś? To pobór całego rekuperatora (włącznie z rotorem i elektroniką)? Czy to cytujesz z dokumentacji dla jednego wentylatora?

    Ja pierwsze co zrobiłem, to zmierzyłem pobór prądu. I tak znalazłem błąd, bo w instrukcji producent napisał, ze @40% pobiera 17W - a to było dla jednego wentylatora właśnie. Pomiar mi wyszedł 30-32W. I tu cudów nie ma - dobre rekuperatory są na takich samych albo bardzo podobnych wentylatorach EC i w zużyciu prądu nie ma istotnych różnic. A w obrotowym dochodzi pobór prądu przez napęd rotora.

    Ale istotniejsza sprawność odzysku ciepła - "do 80%" vs "do 90%" albo i więcej. Na podstawie z badań wg normy EN 308:1997-06
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-02-2021 o 14:12

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To pod tym względem ThesslaGreen wygląda naprawdę spoko -18W na watomierzu - wentylatory plus elektronika - do tego zestaw filtrów z f8 który już ma całą zimę za sobą.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Z przykrością stwierdzam, ze poniższa propozycja zejścia z poziomem dyskusji została odrzucona.
    Jakie wartości podaję, źródło wartości, łącznie ze zdjęciami są już w tym temacie. Temat ma tylko 3 strony, dasz radę.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Aż tak w karcie technicznej kłamią? Napisali, że jpm to 0,47W/m3/h co przy 160m3/h daje 75,2W

    Zmierzyłeś? To pobór całego rekuperatora (włącznie z rotorem i elektroniką)? Czy to cytujesz z dokumentacji dla jednego wentylatora?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Z przykrością stwierdzam, ze poniższa propozycja zejścia z poziomem dyskusji została odrzucona.
    Jakie wartości podaję, źródło wartości, łącznie ze zdjęciami są już w tym temacie. Temat ma tylko 3 strony, dasz radę.
    A ja przyjmuję. Przepływ to nie jest % x nominał. U mnie przepływy zmierzone i pobór prądu zmierzony (przeze mnie - nie przez algorytm ze sterownika producenta). Tak samo sprawność - zewnętrznymi, niezależnymi czujnikami.

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A w obrotowym dochodzi pobór prądu przez napęd rotora.
    Silnik krokowy pracujący na napięciu 4,5V i prądzie 1,5A.
    Siłownik by-pass, potrafi W SPOCZYNKU pobierać 2W.
    To są wartości porównywalne z pozostawioną w gniazdu ładowarką do telefonu.
    Pomijalne w skali zużycia prądu na potrzeby wentylacji.

    Skoro wymiennik ERV w tak małej skali (dom) przynosi tak duże oszczędności w ujęciu rocznym.
    Dlaczego nie jest stosowany w instalacjach o dużych wydajnościach, gdzie jego zastosowanie przyniosło by wymierne oszczędności?
    Obecnie w fazie rozwoju są duże centrale z wymiennikami polimerowymi, ale są to urządzenia projektowane do rozwiązań szpitalnych.
    Ma to być alternatywa dla wymiennika przeponowego nie odzyskującego wilgoci.
    Rotorów nikt się pozbywać nie zamierza, wręcz przeciwnie - przy wspomaganiu pompą ciepła osiągają rewelacyjne wyniki.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W pierwszej kolejności postaram się zamontować kabel grzewczy na wyrzutni.
    Tylko nie zapomnij go opomiarować, najlepiej od razu z tym kablem, który polecasz do zabezpieczenia wymiennika od strony czerpni
    Ostatnio edytowane przez _John ; 23-02-2021 o 10:54

  8. #48
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W sumie dobre pytanie, czemu nie są? Gabaryty, relatywnie nowe rozwiązanie na rynku? Mimo wszystko konieczność stosowania grzałki?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W sumie dobre pytanie, czemu nie są? Gabaryty, relatywnie nowe rozwiązanie na rynku? Mimo wszystko konieczność stosowania grzałki?
    Rozwiązanie nie jest nowe.
    Potaniał surowiec i metody produkcji, dlatego pojawiło się ono w masowej produkcji małych wymienników.
    Pierwsze centrale z takimi wymiennikami montowano w 2012 roku we Szwajcarskich klinikach.
    Podejrzewam, że w Kanadzie czy USA jeszcze wcześniej.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Silnik krokowy pracujący na napięciu 4,5V i prądzie 1,5A.
    Siłownik by-pass, potrafi W SPOCZYNKU pobierać 2W.
    To są wartości porównywalne z pozostawioną w gniazdu ładowarką do telefonu.
    Pewny jesteś, że rotory są napędzane silnikiem krokowym? To nie ma sensu.

    U mnie 5 ładowarek podpiętych od listwy włącznie z żaróweczką listwy pokazuje 0W poboru. Twoje faktycznie ciągną pi 2W? Sprawdziłeś?

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Dlaczego nie jest stosowany w instalacjach o dużych wydajnościach, gdzie jego zastosowanie przyniosło by wymierne oszczędności?
    A dlaczego w ciężarówkach nie montuje się silników z Golfa ani odwrotnie?


    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Tylko nie zapomnij go opomiarować, najlepiej od razu z tym kablem, który polecasz do zabezpieczenia wymiennika od strony czerpni
    Oczywiście - sterowanie będzie przez smart gniazdko, które mierzy również pobór prądu. Czemu miałoby to być żartem? Bo dla Ciebie pomiary to czarna magia?

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pewny jesteś, że rotory są napędzane silnikiem krokowym? To nie ma sensu.
    Nie zawsze. Czasem jest silnik AC z falownikiem.
    W centralach domowych rotory napędzane są silnikiem krokowym - przynajmniej w tych modelach wartych polecenia.

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Wg instrukcji silnik rotora w mojej centrali to 6W.
    Może jakiś licznik sobie wepnę w gniazdko to pomierzę kiedyś całość.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Nie zawsze. Czasem jest silnik AC z falownikiem.
    AC? Czemu nie EC?

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Wg instrukcji silnik rotora w mojej centrali to 6W.
    Może jakiś licznik sobie wepnę w gniazdko to pomierzę kiedyś całość.
    Z pewnością przeraża Cię ten pobór prądu

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Moja centrala to realne 3xZ to jakoś nie pomyślałem, żeby miernik do gniazdka za 50zł kupić i coś mierzyć. Ale forum inspiruje, więc kto wie, kto wie.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Z pewnością przeraża Cię ten pobór prądu
    Ziarnko do ziarnka...
    6W 24/7 to 52,kWh rocznie z czego większość w drogiej strefie. Przyzwoita flaszka zostaje w kieszeni.
    Grzałka wstępna tyle nie da rady wciągnąć.

    Ale z punktu widzenia ekonomii ważniejsze, że obrotowe sprawność mają niższą. A takie 10 p.p. przekłada się na jakieś 3 kWh/m2/r.

  17. #57
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    rocznie z czego większość w drogiej strefie.
    Odwrotnie.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Grzałka wstępna tyle nie da rady wciągnąć.
    Z ciekawości ile twoja grzałka bierze rocznie?
    I ile całość centrali bierze rocznie?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale z punktu widzenia ekonomii ważniejsze, że obrotowe sprawność mają niższą. A takie 10 p.p. przekłada się na jakieś 3 kWh/m2/r.
    Te 10 p.p to z jakiś konkretnych badań czy z folderów producentów przeciwprądowych?

    PS
    Ostatni raz flaszkę jako walutę słyszałem ze 2 dekady temu. Widzę, ze tradycja gdzieniegdzie kultywowana
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Odwrotnie.
    W G12 58% czasu to droga strefa a w G12as 67%.


    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Z ciekawości ile twoja grzałka bierze rocznie?
    0Wh


    Cytat Napisał giman Zobacz post
    I ile całość centrali bierze rocznie?

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...99-op%C5%82aca


    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Te 10 p.p to z jakiś konkretnych badań czy z folderów producentów przeciwprądowych?
    Z badan producentów wg n=tej samej normy. Obydwu typów.


    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Ostatni raz flaszkę jako walutę słyszałem ze 2 dekady temu. Widzę, ze tradycja gdzieniegdzie kultywowana
    To nie waluta, bo nie płacę - to przelicznik. Oszczędzam sobie. Niektórzy przeliczają na indeks big maca - ale nie jadam, nie wiem ile kosztuje, więc nic mi to nie mówi.

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W G12 58% czasu to droga strefa a w G12as 67%.
    A G12w?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #60
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W G12 58% czasu to droga strefa a w G12as 67%.
    A w G12W 42% droga. Czyli różnie bywa.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    0Wh
    Bardzo ładnie. Tyle co moja

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Z badan producentów wg n=tej samej normy. Obydwu typów.
    Aż muszę poszukać, byłem/jestem przekonany, ze to ok. 5 p.p. (na niekorzyść obrotowych oczywiście).


    Z drugiej strony centrale z obrotowym tańsze w zakupie.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Strona 3 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony