dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 6
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 106
  1. #81

    Domyślnie

    Używam Vallox-a od lat i nie narzekam. Ciekawe w nim jest to, ze nie ma nagrzewnicy wstępnej a odszrania wymiennik powietrzem wywiewanym z pomieszczeń. Sterowanie online wiec nic się nie bój

  2. #82

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    Witam
    Powoli wczytuję się w forum..staram się czytac od deski do deski. Jak na razie, zatrzymałem się na rekuperacji.
    I tak czytam i czytam..prawie każdy temat rekuperatora kończy się wyliczeniami, tabelkami, udowadnianiem wydajności, zdjęciami przeróbek.
    Czy jest rekuperator, który spełnia zasadę 3 x Z; zakupić, zainstalować, zapomnieć?
    Tak jak was czytam to wydaje mi się, że grzebiecie codziennie w tych rekuperatorach, jak za dawnych czasach grzebało się w samochodach Syrenka; pod wieczór niby działa a nad ranem dupa. Piszecie o zamarzaniu, o mokrych środkach, o przepuszczającym by-pass
    Czy obecna zima i mrozy ukazały bolączki waszych rekuperatorów? Od kiedy zaczęły się mrozy to w czołówce tematów o zamarzaniu jest Thessla, który gdyby nie obecne mrozy byłby pewnie dalej nr.1 na forum
    Są też rekuperatory, o których od stycznia cisza, a przynajmniej nie ma nic o zamarzaniu. To jak to jest; inne rekuperatory nie zamarzaj? czy ich właściciele nie chwalą się tym?
    Bo jakoś nie wierzę, że nie istnieje rekuperator, który nie daje sobie rady zimą, vide kraje skandynawskie.
    Może stworzycie tu virtualny idealny rekuperator? Który po prostu działa. A raczej, może zróbcie listę, co powinien zawierać idealny rekuperator: aby nie zamarzał, aby dało się nim idealnie sterować, aby by-pass działał prawidłowo, aby wymiennik nie zamakał, aby odpływ skroplin działał prawidłowo.

    Nie napisałem tego postu złośliwie, bo sam stoję przed wyborem rekuperatora. Po prostu jestem nieobecny w domu przez pół roku i przeraża mnie to, że żona miała by tyle problemów z rekuperatorem.

    Pozdrawiam
    Używam Vallox-a od lat i nie narzekam. Ciekawe w nim jest to, ze nie ma nagrzewnicy wstępnej a odszrania wymiennik powietrzem wywiewanym z pomieszczeń. Sterowanie online wiec nic się nie bój

  3. #83

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    Używam Vallox-a od lat i nie narzekam. Ciekawe w nim jest to, ze nie ma nagrzewnicy wstępnej a odszrania wymiennik powietrzem wywiewanym z pomieszczeń. Sterowanie online wiec nic się nie bój
    Generalnie z urządzeniami pochodzenia skandynawskiego nie ma problemów.
    Głównie dlatego, że tam wentylacja mechaniczna to zagadnienie znane i stosowane od co najmniej 50 lat.
    Urządzenia są dopracowane
    O dziwo, często próżno szukać tam najnowszych rozwiązań technologicznych
    Skandynawia ma pragmatyczne podejście do takich spraw.
    Sprawdzonych rozwiązań nie poprawiają na siłę
    Mimo, że najdroższe na rynku
    Sprzedaż napędza głównie opinia o produkcie

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Generalnie z urządzeniami pochodzenia skandynawskiego nie ma problemów.
    Głównie dlatego, że tam wentylacja mechaniczna to zagadnienie znane i stosowane od co najmniej 50 lat.
    Urządzenia są dopracowane
    O dziwo, często próżno szukać tam najnowszych rozwiązań technologicznych
    Skandynawia ma pragmatyczne podejście do takich spraw.
    Sprawdzonych rozwiązań nie poprawiają na siłę
    Mimo, że najdroższe na rynku
    Sprzedaż napędza głównie opinia o produkcie
    Dokładnie tak. Cenowo są na wyższym poziomie ale to co dają w zamian to jest rewelacja. Zupełnie inna kultura wykonania i pracy. Od 5 już lat nie stosują nagrzewnic wstępnych a u wszystkich producentów z wymiennikami przeciwpradowo-krzyżowymi są one na pierwszym miejscu. Do tego na Valloxa dają 5 lat gwarancji wiec tez to o czymś to świadczy. Cenowo po przeanalizowaniu co maja w standardzie do konkurencji tak drogo nie wychodzi. Ale trzeba chcieć zrozumieć i poznać cos nowego

  5. #85

    Domyślnie

    Zapytam czy w ramach 3xZ wykluczyć mam zakup reku z wymiennikiem krzyżowym?
    Chcę potwierdzenie albo argumentu, że ten także jest warty uwagi.

  6. #86

    Domyślnie

    Witam
    Cieszę się, że wątek się rozwija, ale chyba odpowiedzi na pytanie zadane w temacie się nie doczekamy. Wydaje mi się, że to jest pogoń za króliczkiem.
    Powiedzmy, że jest duża grupa ludzi, którym zwisa, ze rekuperator rocznie ciągnie 10% więcej prądu niż deklarowane, nie obchodzi ich że rekuperator ma 10% gorszą sprawnośc niz deklarowana. Po prostu po włączeniu ma pracować bezawaryjnie i tyle. Żadne wyciszania obudowy, żadne bawienie sie w docinanie i fabrykowanie filtrów, żadne przeróbki nieszczelnych by-passów. Kupując samochód nie tuningujecie ich zaraz po opuszczeniu salonu. Lejecie paliwo i jeździcie z bananem na buzi.
    Mnie nie obchodzi, że telewizor bierze więcej prądu niz deklarowane, że samochód więcej pali niż deklaruje sprzedawca, że zmywarka jest głośniejsza niż podaje specyfikacja. Każdy doskonale o tym wie, a jednak kupuje. Oczywiście mówimy tu o kilkuprocentowych różnicach a nie o 50% czy 100% niezgodności.
    Pamiętajcie, że prawdopodobna większość inwestorów w domek jednorodzinny przeprowadza się z bloków, gdzie była WG. Czyli nawet jeśli WM ma sprawnośc 5% mniejszą niż deklarowana, to i tak dla nich sprawność wentylacji poprawiła się o powiedzmy 75-80%.
    Forum jest zawalone wykresami, tabelkami, które dla 5% czytelników są może miarodajne. Ja i pewnie 50% czytelników przewija te tabelki i wykresy nawet ich nie czytając.
    Do takich dywagacji przydałby się inny wątek np: Rekuperator - sprawność deklarowana a rzeczywistosć. I tu moglibyście walczyć na tabelki i wykresy.

    Pozdrawiam

  7. #87
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.310
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    Czyli nawet jeśli WM ma sprawnośc 5% mniejszą niż deklarowana, to i tak dla nich sprawność wentylacji poprawiła się o powiedzmy 75-80%.
    Jak nie patrzysz na temperatury, stężenie CO2 i wilgotność, to praktycznie każdy prawidłowo zamontowany rekuperator jest 3xZ. Oczywiście nie licząc wymiany filtrów i tego, że wcześniej czy później się zepsuje.

  8. #88

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    Witam
    Cieszę się, że wątek się rozwija, ale chyba odpowiedzi na pytanie zadane w temacie się nie doczekamy. Wydaje mi się, że to jest pogoń za króliczkiem.
    Powiedzmy, że jest duża grupa ludzi, którym zwisa, ze rekuperator rocznie ciągnie 10% więcej prądu niż deklarowane, nie obchodzi ich że rekuperator ma 10% gorszą sprawnośc niz deklarowana. Po prostu po włączeniu ma pracować bezawaryjnie i tyle. Żadne wyciszania obudowy, żadne bawienie sie w docinanie i fabrykowanie filtrów, żadne przeróbki nieszczelnych by-passów. Kupując samochód nie tuningujecie ich zaraz po opuszczeniu salonu. Lejecie paliwo i jeździcie z bananem na buzi.
    Mnie nie obchodzi, że telewizor bierze więcej prądu niz deklarowane, że samochód więcej pali niż deklaruje sprzedawca, że zmywarka jest głośniejsza niż podaje specyfikacja. Każdy doskonale o tym wie, a jednak kupuje. Oczywiście mówimy tu o kilkuprocentowych różnicach a nie o 50% czy 100% niezgodności.
    Pamiętajcie, że prawdopodobna większość inwestorów w domek jednorodzinny przeprowadza się z bloków, gdzie była WG. Czyli nawet jeśli WM ma sprawnośc 5% mniejszą niż deklarowana, to i tak dla nich sprawność wentylacji poprawiła się o powiedzmy 75-80%.
    Forum jest zawalone wykresami, tabelkami, które dla 5% czytelników są może miarodajne. Ja i pewnie 50% czytelników przewija te tabelki i wykresy nawet ich nie czytając.
    Do takich dywagacji przydałby się inny wątek np: Rekuperator - sprawność deklarowana a rzeczywistosć. I tu moglibyście walczyć na tabelki i wykresy.

    Pozdrawiam
    Dodałbym również, ze klimat kształci doświadczenie producentów. I bez dwóch zdań Skandynawia tutaj wygrywa. W latach 95 na porządku dziennym było stosowanie central z odzyskiem. U nas w kraju w tym czasie 1 może 2 producentów. Na dzień dzisiejszy od 5-7 lat jest wysyp producentów, którzy produkują cos co ma nazwę „rekuperator” bo jest popyt.

  9. #89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Zapytam czy w ramach 3xZ wykluczyć mam zakup reku z wymiennikiem krzyżowym?
    Chcę potwierdzenie albo argumentu, że ten także jest warty uwagi.
    Ponawiam pytanie.

  10. #90

    Domyślnie

    gruchot, weź podlinkuj jeszcze swoją firmę, po co mamy po Googlach szukać twojej oferty !

    Z góry dziękuję

    PS Wklejaj jakieś kolorowe obrazki, więcej osób przyciągniesz do swojego postu. Ludzie lubią obrazki !
    Bierz przykład z innych, lepszych marketingowców tam są wykresy, analizy, rozkłady temperatur i różne inne pierdoły !

  11. #91
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Odpowiedźi padły - trochę zostały przytłoczone przepychankami. Nie ma rozwiązań bez wad.

    Jednak tak podsumowując - jeśli wybierzesz produkt, który jest już trochę na rynku i nie wyszły jakieś większe niedociągnięcia to nie bedzie problemu.
    Patrz na producentów jak ThesslaGreen (jakby nie było to polski producent), Zehnder, Aeris oraz Skandynawskie produkty, które w Polsce zbierają coraz większą popularność. Aczkolwiek w każdym może zdarzyć się awaria czujnika, czy łożyska i na to trzeba być przygotowanym.

    Mimo wszystko większe znaczenie od samego producenta będzie miał INSTALATOR, który to wszystko zaprojektuje, zainstaluje z głową i zaizoluje. 95% problemów z WM, to mimo wszystko błędy projektowe, wykonawcze i zła izolacja.
    Warto by miał odzysk wilgoci, czy będzie to rotor czy przeciwprąd ERV to już Twoja decyzja.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #92

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Ponawiam pytanie.
    Wymiennik krzyżowy to dość archaiczne rozwiązanie.
    Ma niską sprawność odzysku - ok 50 - 60%
    Jednocześnie z racji swojej konstrukcji (wymiennik wykonany z aluminium o dużych przekrojach pomiędzy płytami) i niskiej sprawności nie wymaga zaawansowanych systemów zabezpieczenia przed zamarzaniem.
    Jest to zatem, jedno z tańszych i sprawdzonych rozwiązań.
    Praktycznie nie ma już na rynku central z takim wymiennikiem (chyba, że jakieś budżetówki) - zastanawiające jest, że w ogóle o niego pytasz.

  13. #93

    Domyślnie

    Wymiennik krzyżowy faktycznie ma niską sprawność, ale potwierdzam, to co napisałeś, one praktycznie nie zamarzają (nie miałem takiej sytuacji- najniższa temperatura na wlocie jaką zarejestrowałem to: -10*C). Reku chodzi, nadmuchuje oczywiście zimniejsze powietrze, ale nie wymaga kombinacji z nagrzewnicami wstępnymi, ogrzewaniem wyrzutni i innych pierdołów. Na + wymiennik praktycznie niezniszczalny, bo mam pewne wątpliwości co do tych celulozowych i "plastikowych" wynalazków.
    Czy kupiłbym drugi raz ? Oczywiście, ale nikt już tego nie sprzedaje.

  14. #94
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Chyba jednak ktoś to robi...
    https://www.pro-vent.pl/rekuperatory/mistral/
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #95

    Domyślnie

    O fajnie !


    EDIT:

    Ceny już niefajne !

  16. #96

    Domyślnie

    Pytałem o krzyżowy w imię zasad 3xZ. Ale należy go chyba odrzucić z powodu sprawności i niedostępności.

    Ponieważ potrzebuję reku o dobrym sprężu to zadam jeszcze pytanie:
    -Czy jest zależność spężu od rodzaju wymiennika?
    Ostatnio edytowane przez Tolo74 ; 06-03-2021 o 01:31

  17. #97

    Domyślnie

    Tak tylko informacyjnie ze niby obrotowy jest passe bo mieszana strumieni powietrza a płytowe nie mieszają :

    (przeciek wew+zew)

    Thessla - 2.4%
    Wanas - 4%

    Tymczasem obrotowy: (potwierdzony certyfikatem Passive Hause)
    Komfovent Domekt R400 - 2.5 %

    Pisze z komórki wiec nie mam jak wkleić dokumentacji

  18. #98
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.310
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    Tak tylko informacyjnie ze niby obrotowy jest passe bo mieszana strumieni powietrza a płytowe nie mieszają :
    Bo miesza, bo ma niską sprawność, bo jest drogi. Obrotowe nie mają przewag w domach jednorodzinnych nad entalpicznych przeciwprądowych. Konkurencja ich wyprzedziła.

  19. #99
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja tam nie jestem przeciwnikiem obrotówki. Nawet ostatnio znajomemu poleciłem pójście w obrotowke.

    Aczkolwiek zwolennicy odpierają zarzuty głównie tym mieszaniem powietrza, a mi osobiście bardziej przeszkadza fakt, że woda z całą zawartością skrapla się na rotorze, a potem paruje. W przypadku erv następuje separacja cząsteczek H2O.
    Plusy rotory mają inne, ale w który w rocznym bilansie wypada lepiej pod kątem odzysku i zużycia energii to już trochę trudniej odpowiedzieć.

    Za 10 miesięcy będę miał bilans dla swojego

  20. #100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bo miesza, bo ma niską sprawność, bo jest drogi. Obrotowe nie mają przewag w domach jednorodzinnych nad entalpicznych przeciwprądowych. Konkurencja ich wyprzedziła.
    Wydaje mi się ze miesza jak każdy inny. Plusów ma sporo. Jakie mieszanie występuje w reqnet?? Nie byłem w stanie tego znaleźć

Strona 5 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony