dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Junkers czy Immergas

    Stoję przed wyborem pieca kondensacyjnego do remontowanego domu. Mam na oku:
    1. Junkers Pakiet Cerapur Smart ZSB 24-5C + Zasobnik WD160B + Regulator Pogodowy CW400
    2. Immergas Victrix EXA 24 KOMFORT 160 z regulatorem podłogowym CARv2

    Junkers ma moc minimalną na poziomie 3,4 kW i roczne zużycie energii na poziomie 50 GJ. Immergas moc minimalna to 5,5 kW i roczne zużycie energii 75GJ. Za Immergasem przemawia jednak niższa cena oraz 5 letnia gwarancja (w Junkersie darmowe są tylko 2 lata).

    W okolicy jest dostępny serwis dla obu kotłów.

    Proszę o poradę: czy Junkers będzie bardziej oszczędnym piecem, szczególnie w okresach przejściowych? Czy minimalna moc mniejsza o 2kW będzie miała przełożenie na koszta gazu? Jakiego rzędu mogą to być kwoty?

    Pozdrawiam,
    Wojtek

  2. #2
    Ekspert marki BOSCH - zapraszamy do Forum eksperckiego na górze Forum Muratora. Czekamy na Wasze pytania, udzielamy się w wątkach.

    Domyślnie

    Witam.

    Junkers Cerapur Smart ZSB będzie dobry wyborem. Szeroki zakres modulacji kotła pozwoli na jego efektywną pracę także w okresach przejściowych. Jednak w celu odpowiedniego doboru kotła do Pana domu zachęcam do kontaktu z jednym z naszych autoryzowanych partnerów, których odnajdzie Pan na poniższej stronie:
    https://www.bosch-thermotechnology.c.../dealersearch/
    Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod infolinią o numerze: 801 900 810.

    Pozdrawiam
    ________________________________
    Konsultant Bosch Termotechnika

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojciechbor Zobacz post
    Stoję przed wyborem pieca kondensacyjnego do remontowanego domu. Mam na oku:
    1. Junkers Pakiet Cerapur Smart ZSB 24-5C + Zasobnik WD160B + Regulator Pogodowy CW400
    2. Immergas Victrix EXA 24 KOMFORT 160 z regulatorem podłogowym CARv2

    Junkers ma moc minimalną na poziomie 3,4 kW i roczne zużycie energii na poziomie 50 GJ. Immergas moc minimalna to 5,5 kW i roczne zużycie energii 75GJ. Za Immergasem przemawia jednak niższa cena oraz 5 letnia gwarancja (w Junkersie darmowe są tylko 2 lata).

    W okolicy jest dostępny serwis dla obu kotłów.

    Proszę o poradę: czy Junkers będzie bardziej oszczędnym piecem, szczególnie w okresach przejściowych? Czy minimalna moc mniejsza o 2kW będzie miała przełożenie na koszta gazu? Jakiego rzędu mogą to być kwoty?

    Pozdrawiam,
    Wojtek
    Zamiast zastanawiac sie nad wyborem kotła nalezy przy okazji remontu ocieplic dom. Po co kotły o mocy 24 kW??? Jaki jest zakres remontu skoro nie obejmuje ocieplenia?
    Zuzycie energii jest uzaleznione od zapotrzebowania na ciepło budynku, a nie od rodzaju kotła. Po co takie bzdurne parametry kotła jak zapotrzebowanie na energię.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cerapur smart 3-24kw
    2-15kw
    Roznica w cenie ok.200zl
    A nie jest tak ze wiekszy kociol pracujący na minimalnej mocy jest oszczędniejszy choćby przez większą powierzchnie wymiany ciepła.

  5. #5

    Domyślnie

    Zuzycie energii jest uzaleznione od zapotrzebowania na ciepło budynku, a nie od rodzaju kotła. Po co takie bzdurne parametry kotła jak zapotrzebowanie na energię.
    Pozwolę się nie zgodzić. Niezależnie który kocioł wybiorę, zapotrzebowanie na ciepło budynku jest takie same. Zakładając takie samo zapotrzebowanie na ciepło, jeden kocioł może być bardziej oszczędny, drugi mniej. Wpływ na oszczędność kotła będzie miała jego sprawność oraz właśnie modulacja. Pytałem się czy szeroki zakres modulacji ma duży wpływ na zużycie gazu, czy jest to wpływ pomijalny. Czy częstsze załączanie i wyłączanie pieca o mniejszej modulacji będzie miało wpływ na zużycie części?
    Parametry zużycia energii podałem z kart katalogowych producentów, nie wiem dla jakich parametrów zostały obliczone.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojciechbor Zobacz post
    Pozwolę się nie zgodzić. Niezależnie który kocioł wybiorę, zapotrzebowanie na ciepło budynku jest takie same. Zakładając takie samo zapotrzebowanie na ciepło, jeden kocioł może być bardziej oszczędny, drugi mniej. Wpływ na oszczędność kotła będzie miała jego sprawność oraz właśnie modulacja. Pytałem się czy szeroki zakres modulacji ma duży wpływ na zużycie gazu, czy jest to wpływ pomijalny. Czy częstsze załączanie i wyłączanie pieca o mniejszej modulacji będzie miało wpływ na zużycie części?
    Parametry zużycia energii podałem z kart katalogowych producentów, nie wiem dla jakich parametrów zostały obliczone.


    Dla mnie te 50i 75GJ to tez jakas bzdura nie wiem o co tu chodzi i komu to potrzebne.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojciechbor Zobacz post
    Pozwolę się nie zgodzić. Niezależnie który kocioł wybiorę, zapotrzebowanie na ciepło budynku jest takie same. Zakładając takie samo zapotrzebowanie na ciepło, jeden kocioł może być bardziej oszczędny, drugi mniej. Wpływ na oszczędność kotła będzie miała jego sprawność oraz właśnie modulacja. Pytałem się czy szeroki zakres modulacji ma duży wpływ na zużycie gazu, czy jest to wpływ pomijalny. Czy częstsze załączanie i wyłączanie pieca o mniejszej modulacji będzie miało wpływ na zużycie części?
    Parametry zużycia energii podałem z kart katalogowych producentów, nie wiem dla jakich parametrów zostały obliczone.
    Oczywiscie ze mozna sie nie zgodzic, tyle tylko ze moce minimalne obydwu modeli roznią sie ale nie tyle zeby zapotrzebowanie rózniło sie o 50%, i nie bedzie przyczyną róznicy w taktowaniu, sprawnosci tych kotłów róznią sie co najwyzej o kilka rocent o ile sie w ogole róznią. Nie w tym problem a to ze są przewymiarowane i to znacznie. Jeszcze raz potwórze, zuzycie energie jest zalezne od budynku w najwiekszym stopniu. Dlatego ociepleniu trzeba poswiecic najwieksza uwagę a nie myslec o doborze przewymiarowanego kotła
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 02-03-2021 o 11:34

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    . Po co kotły o mocy 24 kW???
    Dla komfortu cwu.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Duży Boban Zobacz post
    Dla komfortu cwu.
    Ci którzy mają kotły mocy 12-14 kW tego komfortu nie maja?, nie spotkałem sie z takimi opiniami, ale byc moze. Poza tym jest jezeli są zwiekszone potrzeby w zakresie cwu to sie stosuje zasobnik cwu o wiekszej pojemnosci.

  10. #10

    Domyślnie

    Inicjator wątku pisze o pakiecie więc jest 160l i już. Nikt nie jest w stanie oszacować zużycia cwu, dzieci z etapu zaganiania do kąpieli wchodzą w etap "stoję 30 min pod prysznicem chyba, że zacznie lecieć zimna". Albo wracasz z rodziną z długiego spaceru przemarznięci i przemoczeni i każdy chce wejść pod prysznic albo i do wanny. I owszem, kotły 12-14kW takiego komfortu nie zapewniają. Przy tym samym zasobniku 24 kW będzie zawsze bardziej komfortowy, nigdy mniej.

  11. #11

    Domyślnie

    Jeszcze raz potwórze, zuzycie energie jest zalezne od budynku w najwiekszym stopniu. Dlatego ociepleniu trzeba poswiecic najwieksza uwagę a nie myslec o doborze przewymiarowanego kotła
    A ja jeszcze raz powtórzę, że zapotrzebowanie dla budynku jest stałe i się nie zmieni.
    Piec muszę wymienić, ponieważ stary się zepsuł się na tyle, że jego naprawa jest nieopłacalna.
    Wydawało mi się, że pytanie było zadane precyzyjnie. Interesowała mnie czy mniejsza moc minimalna będzie miała wpływ na zużycie gazu.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AnonimowyAlkoholik

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-747
    Posty
    136

    Domyślnie

    Mniejsza moc minimalna będzie miała wpływ na zużycie gazu. Zużycie będzie mniejsze pod warunkiem że kocioł z tą mniejszą mocą będzie miał okazję pracować

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony