dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Miror

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    49
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Budowa garażu 35m2

    Witam.
    Zamierzam zbudować garaż o powierzchni zabudowy 35 m2 na zgłoszenie.
    Po wielu przemyśleniach co do konstrukcji a rozważałem szkielet drewniany, konstrukcję stalową obłożoną płytami warstwowymi padło na technologię tradycyjną.
    Budynek ma być położony na płycie fundamentowej, ściany z betonu komórkowego najlepiej o szerokości 20 cm więźba tradycyjna (bądź wiązary montowane samemu?), całość kryta blachą na rąbek bądź trapezową. Kąt nachylenia dachu 30 stopni ze względu na ograniczenie wysokości do 4,8m oraz zamiarem montażu na nim paneli fotowoltaicznych. Strona frontowa jest idealnie na południe.
    Mam już małe doświadczenie w murowaniu z bloczka ponieważ sam z ojcem wymurowałem piętro naszego domu oraz wszystkie ścianki działowe.
    Dlatego wybrałem tą technologię, z moich obliczeń cenowo wszystkie wychodziły porównywalnie. Być może pozostałe dwie są szybsze w budowie, w technologii tradycyjnej najbardziej wymagającym elementem będzie nadproże nad drzwiami garażowymi. Jest jeszcze dużo niewiadomych i proszę o pomoc jeśli ktoś posiada doświadczenie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	GARAZ-35.jpg
Wyświetleń:	340
Rozmiar:	10,5 KB
ID:	453309

    Zamieszczam wstępną koncepcję. Do bryły garażu planuję przedłużyć zadaszenie tak aby powstała wiata ,którą zagospodaruję na altanę grilową, bądź w późniejszym terminie zabuduję szkieletem i powstanie powierzchnia gospodarcza na rowery itp. Przed garażem w późniejszym etapie zamierzam dostawić niezależną wiatę na dwa samochody tak aby za każdym razem nie trzeba było wjeżdżać do garażu, praktyka pokaże zapewne że rzadko kiedy będą stały w nim dwa samochody a może nawet i żaden. W razie czego można zabudować dwie boczne ściany przedniej altany deskami ażurowo.

    Mam pytania dla kogoś kto zbadał już temat:
    1. Czy coś takiego przejdzie na pozwolenie? We wniosku o zgłoszenie budowy dorysować te wiaty czy na razie ich nie ujawniać?
    2. Odnośnie płyty fundamentowej, jakie dać zbrojenie? Przychodzą mi na myśl dwa warianty jeden ze zbrojeniem górnym i dolnym w rozstawie np. 20cm z pręta fi 12 pod konstrukcją murowaną oraz tylko zbrojenie dolne nad wiatą z boku. Lub drugi wariant zrobienie obniżonego fundamentu czyli wykonanie wieńców pod ściany murowane i lekko je zaniżyć względem płyty oraz w płycie dać tylko zbrojenie dolne?
    3. Czy robić bramę 5m czy od razu zrezygnować z jednej dużej bo i tak część garażu zagraci się rowerami itp. i nie będzie miejsca na drugi samochód ?
    4. W związku z tym jaka wysokość nadproża ile i jakiego zbrojenia?
    To pytania na wstępie proszę o podpowiedzi i z góry dziękuję
    Ostatnio edytowane przez Miror ; 20-02-2021 o 10:45

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.183

    Domyślnie

    Zgłoszenie lub pozwolenie to forma zdobycia "pozwolenia" na budowę. To nie zwalnia z posiadania odpowiedniego projektu budynku z którego wynikają takie sprawy jak wysokość nadproża czy ilość zbrojenia.

    Cytat Napisał Miror Zobacz post
    Mam pytania dla kogoś kto zbadał już temat:
    1. Czy coś takiego przejdzie na pozwolenie? We wniosku o zgłoszenie budowy dorysować te wiaty czy na razie ich nie ujawniać?
    Mistrz, wiesz że to nie przejdzie wiec jak to określiłeś nie ujawnisz tego, napisz wprost "buduje samowolę".

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    1. Jeżeli budujesz na złoszenie do 35m2 to takie zadaszenie przy budynku powinno przejść (ale bez ścian!), napisz że wiata na rowery.
    2. siatka górą i dołem fi10 co 20cm + bigle pod ścianami po obwodzie (pod płytą tylko zagęszczony piach, żadnej ziemi organicznej!), pod wiatą 12cm z B25 i siatka przeciwskurczowa i będzie świat pod samochody. Pod słupy wiaty wylej szklanki poniżej głębokości przemarzania.
    3. Bramę 5m
    4. nadproże wysokości 30cm i szerokości 24cm, oparte na słupach żelbetowych. Dołem pręty 5xfi12, górą 2 pręty fi12, strzemiona fi8 co 20cm - ja miałem taki podciąg u siebie nad bramą garażową, na podciągu była zaprojektowana ściana z BK, wysoka na 3,5m.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  4. #4

    Domyślnie

    Wedle tego co wiem.
    Teoretycznie można postawić garaż na zgłoszenie plus dołączyć wiatę.
    Tyle że dodatkowe elementy zabudowy muszą spełniać odpowiednie warunki.
    Aktualnie nie wiem, czy nie lepiej postawic garażu, a później dodatkowej wiaty na osobnym fundamencie.
    Na własnej działce nie obowiązują limity odległości do własnych budynków.
    Zadzwoń do urzędu miasta, powinni odpowiedzieć na takie zapytanie.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Miror

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    49
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dzięki chłopaki za odpowiedź. Sebcio super, wujasniles moje wątpliwości

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Miror

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    49
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dziś udało mi się dodzwonić do starostwa. Wg. Urzędnika nie potrzeba projektu zrobionego przez osobę z uprawnieniami. Wystarczy rzut fundamentów, rzut parteru, elewacje oraz opis konstrukcji. Dodatkowo na kopii mapy zasadniczej należy wrysowac w skali budynek i podać odległości od granicy. Wiata obok połączona dachem nie przejdzie. Wiatę można stawiać też bez pozwolenia chyba do 40 lub 50 M2 jeżeli jest na działce budynek mieszkalny. Moja wiata musi być oddzielona od budynku gospodarczego choćby o 2 cm.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Miror

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    49
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Sebcio jeszcze dwa pytania:
    Co to są bigle? strzemiona? Czy zagięte pręty haki?
    Jaka grubość płyty pod garaż 20 cm wystarczy?

  8. #8

    Domyślnie

    Po co płyta?
    Podniesiesz koszt.
    Lepiej na zwykłym fundamencie.
    Taniej i prościej.
    Bigle?

    https://forum.muratordom.pl/showthre...zeciwskurczowe
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 21-03-2021 o 09:12
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony