dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wilq84

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Dzielnica
    Nowa Huta
    Posty
    33

    Domyślnie Ilosc/Koszty zużycia prądu budowlanego dom z poddaszem 150m.kw.

    Witam

    Ktos z Was budował na takim prądzie? Pamiętacie ile srednio zaplaciliscie? Nie mogę znaleźć informacji jakie koszty i ilość kWh plus/minus. Stan moze byc do SSZ.

    Nie wiem na ile się przygotować czy to rzędu 1000-2000 pln czy bardziej do 500pln??

    Z góry dzięki
    Pzdr
    Wilq

  2. #2
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Nie pamiętam dokładnie ale był to raczej ten najniższy pułap
    Wiertarki,szlifierki dużo nie biorą prądu.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    dez

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    693

    Domyślnie

    Ilość kWh zużytych podczas budowy jest niewielka (stosunkowo), dużo gorszą sprawą jest bandycka taryfa c którą narzucają ZE na inwestorów. W moim przypadku rachunek za 2 m-ce wynosił około 150zl, z czego druzgocącą część wynosiły opłaty stałe.

    Podsumowując: nie martw się ilością kWh bo będzie niewielka, martw się czasem budowy bo on zdeterminuje koszty energii elektrycznej.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wilq84

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Dzielnica
    Nowa Huta
    Posty
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał dez Zobacz post
    Ilość kWh zużytych podczas budowy jest niewielka (stosunkowo), dużo gorszą sprawą jest bandycka taryfa c którą narzucają ZE na inwestorów. W moim przypadku rachunek za 2 m-ce wynosił około 150zl, z czego druzgocącą część wynosiły opłaty stałe.

    Podsumowując: nie martw się ilością kWh bo będzie niewielka, martw się czasem budowy bo on zdeterminuje koszty energii elektrycznej.
    150pln za 2 miesiące to nie tak dużo,chyba że ucięte jedno zero dawno temu to było?

    Czyli jak dobrze rozumiem to gdyby mieć prąd budowlany podpięty 24miesiace (na tyle gdzieś prognozuje budowę do czasu wprowadzenia), to trzeba by pomnożyć to 150zl x 12? Nie mogę znaleźć informacji ile wynoszą opłaty stałe, w cennikach jest tylko mowa o oplacie handlowej ok 30pln/mies. Chyba nie obędzie się bez telefonu do ZE, bo ich cenniki są mało czytelne

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    . Prąd budowlany to taryfa c11 czyli firmowa. Koszt kwh to około 0,61groszy netto za kWh + 23% VAT ( podaje cene z dystrybucją ) . Jeżeli masz firmę i jesteś vatowcem to będzie Cie to kosztowało w okolicach tego co prąd w taryfie g11 bo sobie odliczysz vat. Sam korzystam z c11 na co dzień , jestem vatowcem i prąd kosztuje mnie tyle samo co za g11. Poszukaj najlepszej oferty. Za dystrybucję i tak zapłacisz tyle samo bo za dystrybucję rozliczasz się z właścicielem przyłącza a za kWh z dostawcą z którym podpiszesz umowę - przynajmniej tak to wygląda u mnie
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 21-02-2021 o 09:13

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wilq84

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Dzielnica
    Nowa Huta
    Posty
    33

    Domyślnie

    Ja też mam firmę(1os dzialalnosc) i jestem vatowcem. Co prawda nie wiem czy mógłbym odliczać VAT, gdyż budowa domu musiałaby wiązać się chyba z moją branża działalności czyli IT, chyba że robiłbym tam siedzibę, ale nie znam się. Dzięki za info w każdym razie, musze pomyśleć czy agregat czy ta taryfa c11. Możesz napisać ile wynosily koszty stałe w Twoim wypadku??

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wilq84 Zobacz post
    Ja też mam firmę(1os dzialalnosc) i jestem vatowcem. Co prawda nie wiem czy mógłbym odliczać VAT, gdyż budowa domu musiałaby wiązać się chyba z moją branża działalności czyli IT, chyba że robiłbym tam siedzibę, ale nie znam się. Dzięki za info w każdym razie, musze pomyśleć czy agregat czy ta taryfa c11. Możesz napisać ile wynosily koszty stałe w Twoim wypadku??
    spokojnie vat sobie odliczysz - budujesz "biuro" w którym będziesz pracował zresztą żaden US tego nie sprawdza
    koszty stałe tzn dystrybucja zależy od zadeklarowanej mocy umownej u mnie wyglada to tak (ceny netto do których doliczasz 23% VAT ) :
    opłata handlowa 0 zł
    abonament 4,50zł
    Energia elektryczna czynna 0,3329 zł /kWh
    Składk zmienny stawki sieciwej 0,1563 zł /kWh
    stawka jakościowa 0,0130zł/kWh
    opłata OZE 0,0022zł/kWh
    opłata kogeneracyjna 0,00zł
    stawak opłaty przjesciowej 0,080zł / kW zadeklarowanej mocy umownej
    składnik stały stawki sieciowej 1,84zł / kW zadeklarowanej mocy umownej
    opłata mocowa 0,0762zł /kWh 7-21
    Energia bierna indukcyjna i pojemnościowa jakieś grosze praktycznie niezauważalne
    zrób sobie kalkulacje za zużycie 1Mwh dla mocy umownej 10kW i sam zobaczysz ze tragedii nie ma po odliczeniu vat wychodzi jak w g11
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 21-02-2021 o 17:47

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wilq84

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Dzielnica
    Nowa Huta
    Posty
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    spokojnie vat sobie odliczysz - budujesz "biuro" w którym będziesz pracował zresztą żaden US tego nie sprawdza
    koszty stałe tzn dystrybucja zależy od zadeklarowanej mocy umownej u mnie wyglada to tak (ceny netto do których doliczasz 23% VAT ) :
    opłata handlowa 0 zł
    abonament 4,50zł
    Energia elektryczna czynna 0,3329 zł /kWh
    Składk zmienny stawki sieciwej 0,1563 zł /kWh
    stawka jakościowa 0,0130zł/kWh
    opłata OZE 0,0022zł/kWh
    opłata kogeneracyjna 0,00zł
    stawak opłaty przjesciowej 0,080zł / kW zadeklarowanej mocy umownej
    składnik stały stawki sieciowej 1,84zł / kW zadeklarowanej mocy umownej
    opłata mocowa 0,0762zł /kWh 7-21
    Energia bierna indukcyjna i pojemnościowa jakieś grosze praktycznie niezauważalne
    zrób sobie kalkulacje za zużycie 1Mwh dla mocy umownej 10kW i sam zobaczysz ze tragedii nie ma po odliczeniu vat wychodzi jak w g11
    Dzięki wielkie za szczegółowe opisy u mnie niestety w regionie (Mazury) jest tylko opcja ZE z firmy Energa, nie można nic w necie znaleźć szczegółów co podałeś, ale jutro muszę się z nimi zdzwonić i zapytać.

    Dzięki jeszcze raz. Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    ja miałem rachunki po 180-220 zł za 2 miesiące (zużycie od 0 do chyba 40 kw)

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wilq84

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Dzielnica
    Nowa Huta
    Posty
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał ag2a Zobacz post
    ja miałem rachunki po 180-220 zł za 2 miesiące (zużycie od 0 do chyba 40 kw)
    Dzięki.
    Na krótki czas to jest do przełknięcia. Na 2.5 roku to już się pewnie trochę uzbiera. Operator Na E czy na T?

  11. #11

    Domyślnie

    http://indywidualnyprojekt.pl/prad-b...ak-go-uniknac/

    Na FM też są chyba wątki na ten temat. C11 jest wciskana budującym bezprawnie. Jakaś pokrętna logika - co ma budowa domu mieszkalnego z firmą? C11 to taryfa dla firm.
    Czy to prawda że można wnioskować o taryfę G i nie mają prawa odmówić?

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wilq84

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Dzielnica
    Nowa Huta
    Posty
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    http://indywidualnyprojekt.pl/prad-b...ak-go-uniknac/

    Na FM też są chyba wątki na ten temat. C11 jest wciskana budującym bezprawnie. Jakaś pokrętna logika - co ma budowa domu mieszkalnego z firmą? C11 to taryfa dla firm.
    Czy to prawda że można wnioskować o taryfę G i nie mają prawa odmówić?
    ja nie wiem szczerze juz, myslalem o blaszaku, ale obawiam sie ze ktos moglby mnie podp..... i mogly by byc problemy (tak samo jak z pozyczeniem pradu od sasiada tez slisky temat) ale zgadzam sie z Toba ze to parodia jest, ja nie buduje jako firma, wiec po kiego grzyba musi byc taryfa firmowa, ktora nazywa sie budowlana rowniez....

    zostaje mi agregat albo ten prad budowlany, tylko ze w 2.5r od momentu aktywacji to rachunek moze byc spory, nawet jesli przez pare miesiecy nic by na budowie nie bylo robione to oplaty stale sa podobno spore

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wilq84

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Dzielnica
    Nowa Huta
    Posty
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    spokojnie vat sobie odliczysz - budujesz "biuro" w którym będziesz pracował zresztą żaden US tego nie sprawdza
    koszty stałe tzn dystrybucja zależy od zadeklarowanej mocy umownej u mnie wyglada to tak (ceny netto do których doliczasz 23% VAT ) :
    opłata handlowa 0 zł
    abonament 4,50zł
    Energia elektryczna czynna 0,3329 zł /kWh
    Składk zmienny stawki sieciwej 0,1563 zł /kWh
    stawka jakościowa 0,0130zł/kWh
    opłata OZE 0,0022zł/kWh
    opłata kogeneracyjna 0,00zł
    stawak opłaty przjesciowej 0,080zł / kW zadeklarowanej mocy umownej
    składnik stały stawki sieciowej 1,84zł / kW zadeklarowanej mocy umownej
    opłata mocowa 0,0762zł /kWh 7-21
    Energia bierna indukcyjna i pojemnościowa jakieś grosze praktycznie niezauważalne
    zrób sobie kalkulacje za zużycie 1Mwh dla mocy umownej 10kW i sam zobaczysz ze tragedii nie ma po odliczeniu vat wychodzi jak w g11
    @Karasso
    Pytalem wlasnie u jednego ZE jak wyglada sprawa z oplatami dystr, to nie ma tragedii:
    - st. przejsciowa 8gr/1kW
    - abonament 3.99zl/msc
    - st, jakosciowa 10gr.1kWh
    - st. zmienna sieciowa: 0,25gr /1kWh
    - sieciowa - 4,80pln za msc

    Pytalem czy stawka sieciowa to jest za miesiac czy za kW, to Pani powiedziala ze za miesiac

    przy mocy 12kW to nie wygladaja te oplaty co miesiac na duze...ale moze brakuje mi jakiegos skladnika oplat...Pani mowila ze to wszystkie
    Ostatnio edytowane przez Wilq84 ; 22-02-2021 o 15:56 Powód: zly cytat

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wilq84 Zobacz post
    ja nie wiem szczerze juz, myslalem o blaszaku, ale obawiam sie ze ktos moglby mnie podp..... i mogly by byc problemy...
    Poczytaj ja jak to zrobiłem:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-blaszaka-quot
    Ale to było prawie 6 lat temu i do tego PGE Teraz nie robią problemów jak występujesz o prąd w taryfie G do niezabudowanej działki.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    dez

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    693

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wilq84 Zobacz post
    150pln za 2 miesiące to nie tak dużo,chyba że ucięte jedno zero dawno temu to było?

    Czyli jak dobrze rozumiem to gdyby mieć prąd budowlany podpięty 24miesiace (na tyle gdzieś prognozuje budowę do czasu wprowadzenia), to trzeba by pomnożyć to 150zl x 12? Nie mogę znaleźć informacji ile wynoszą opłaty stałe, w cennikach jest tylko mowa o oplacie handlowej ok 30pln/mies. Chyba nie obędzie się bez telefonu do ZE, bo ich cenniki są mało czytelne
    Na taryfę G przeskoczyłem lekko ponad rok temu. 150zl może się nie wydawać dużo, ale przy zużyciu 10-30 kWh na 2 miesiące to jednak w porównaniu z G jakiś kosmos. Nie wiem jak teraz wyglądają koszty C, pewnie jest drożej.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wilq84

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Dzielnica
    Nowa Huta
    Posty
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał dez Zobacz post
    Na taryfę G przeskoczyłem lekko ponad rok temu. 150zl może się nie wydawać dużo, ale przy zużyciu 10-30 kWh na 2 miesiące to jednak w porównaniu z G jakiś kosmos. Nie wiem jak teraz wyglądają koszty C, pewnie jest drożej.
    Zgadza się, w porównaniu do G to dużo za dużo te 150pln.
    Dziś rozmawiałem z jedną konsultantką z ZE, który ma mi robić przyłacze w przyszłości to jakoś mega zle to nie wyglądało, jeśli chodzi o opłaty dystrybucyjne. To co zależne od kWh to:
    - st. jakosciowa 10gr/1kWh/msc
    - st. zmienna sieciowa: 0,25gr /1kWh/msc

    Reszta opłat z abonamentem do mocy 12kW wychodzi 10pln, no i dochodzi cena za energię elektryczną, ale stawki C11 to jakoś 0.65zl za 1kWh.

    Nie wiem, gdzie jest haczyk. Opłaty handlowej niby nie ma..
    Coś mi tu malo wychodzi na miesiąc

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    dez

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    693

    Domyślnie

    U mnie było 28zl netto/mc opłaty handlowej i jakoś ciężko mi uwierzyć że przy c11 jej nie dokładają. Niemniej życzę żeby tak było.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wilq84

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Dzielnica
    Nowa Huta
    Posty
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał dez Zobacz post
    U mnie było 28zl netto/mc opłaty handlowej i jakoś ciężko mi uwierzyć że przy c11 jej nie dokładają. Niemniej życzę żeby tak było.
    Troche poleciałem z tym, że nie ma opłaty handlowej. Pojawia się oczywiście wraz z pierwsza fakturą

  19. #19

    Domyślnie

    Możecie przeanalizować.
    Zamazałem adres i numer licznika.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Faktura C11_cr.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	95,1 KB
ID:	453414

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wilq84

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Dzielnica
    Nowa Huta
    Posty
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Możecie przeanalizować.
    Zamazałem adres i numer licznika.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Faktura C11_cr.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	95,1 KB
ID:	453414
    Dzięki, bardzo przydatne info, z tego wynika, że gdyby były przykładowo 2 miesiące bez używania energii to same opłaty stałe/dystrybucyjne dla mocy 7kW to 125pln, ok. 62pln na miesiąc. Nie tak zle. Ceny jak wiadomo pewnie sporo poszły w górę na 2021

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony