dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    karloss

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    100

    Domyślnie Ogrzewanie domu konwektorami + kablami w podłodze

    Witam,

    przymierzam się do budowy niedużego domu, parter + piętro (w zasadzie poddasze), powierzchnia użytkowa 80-90m2. Brak dostępu do gazu, tylko sieć elektroenergetyczna.
    Dom będzie w technologii murowanej z naciskiem na niskie zapotrzebowanie energetyczne.
    Na razie będzie wykorzystywany okresowo – weekendy, urlop, itp. a w dalszej perspektywie na stałe.
    Założyłem, że będę ogrzewać go elektrycznie i nie biorę pod uwagę budowy kotłowni z piecem np. na ekogroszek. Rozważam tylko postawienie kominka w salonie jako okazjonalnego „dogrzewacza”.
    W przyszłości instalacja fotowoltaiczna na dachu.
    Dokładniej chcę zrobić tak – zamontować konwektory (niskotemperaturowe) naścienne Atlantic – podobno są ok, i kable grzewcze w posadzce.

    Planowane pomieszczenia mam takie:
    Parter:
    - salon 30 m2 –> dwa konwektory po 1kW + kable podłogowe (tutaj byłoby to użytkowane zamiennie w zależności od długości pobytu)
    - mały pokój 12m2 -> 1kW konwektor
    - mała łazienka -> kable podłogowe + drabinka z grzałką
    - przedpokój -> 0,4kW konwektor + kable (użytkowane zamiennie)

    Piętro:
    - dwa pokoje po ok. 11m2 -> tylko konwektory po 1kW/pokój
    - łazienka – tutaj chyba tylko drabinka bez podłogówki.

    Nie przewiduję do ogrzewania wykorzystać PC powietrze-powietrze, ponieważ jest to dość kosztowne rozwiązanie, a w obecnym mieszkaniu mam klimatyzację, która fajnie chłodzi latem i dobrze grzeje nawet przy -17 stopniach (sprawdziłem w tym roku) to jednak tego typu rozwiązanie traktuję jako uzupełniające, może do montażu w przyszłości, ale nie na tym etapie.

    I teraz chciałbym zapytać osoby, które mają doświadczenie w tym temacie czy:
    1) konwektory Atlantic to dobre rozwiązanie? Myślę nad modelem f125 (chyba niskotemperaturowy). Jak się sprawdzają w praktyce? Mam na myśli szybkość nagrzewania i utrzymanie zadanej temperatury.
    2) biorąc pod uwagę powyższe założenia, czy jest sens stawiać kominek w salonie i inwestować w drogi komin? Wiem, że byłoby to jakieś zabezpieczenie na wypadek braku prądu, ale z drugiej strony mam do obecnego miejsca zamieszkania 45 min, więc można ratować się szybkim powrotem.
    3) czy warto zainwestować w pompę ciepła do cwu? Jestem ciekaw jak szybko można podgrzać wodę do temperatury użytkowej np. 100-150l bo więcej nie potrzebuję? Głównie patrzę pod kątem okresowego przebywania w domu.

    Ciężko jest wymienić się doświadczeniami z osobami, które już coś użytkują, a nie tylko im się wydaje 

    Dziękuję,

  2. #2
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Z jakiej przyczyny chcesz sobie spaprac dom grzejnikami skoro chcesz pakować kable w podłogę ?
    Jedno drugiego nie wyklucza ale dla mnie jest bzdurą i bezsensem.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja tez się zastanawiałem nad kominem bo niby miał być drogi. Kupiłem markowy (potrzebowałem 6mb) i kosztował mnie 2tys. Ekipie murarzy czy dekarzy zapłaciłbym tyle samo. Przepraszam muszę doliczyć 200 zł za dwa arkusze blachy do obróbki. Uważam podobnie jak Pan z błyskawica w awatarze. Jak kable to po co grzejniki? Cena obu rozwiązań bardzo podobna ale na reakcje kabli będziesz musiał poczekać, grzejniki szybko załatwia sprawę. Kable wykorzystasz w taniej taryfie, z konwektorami gorzej. Większość producentów PC cwu podaje czas nagrzewania wody, trzeba liczyć ok 4-5h.
    Wiem ze łatwo się pisze/mówi bo buduje dokładnie taki sam budynek jak Ty i stoję przed tym samym problemem.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    karloss

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    100

    Domyślnie

    Myślałem, że wszystko jasno wyjaśniłem, ale powtórzę:
    dom będzie zamieszkiwany nie na stałe, a zatem potrzebuje takiego rozwiązania ogrzewania, które umożliwi ogrzanie całej kubatury w krótkim przedziale czasu.
    Jak wiadomo ogrzewanie podłogowe (w tym przypadku elektryczne) to duży komfort zwłaszcza jak ma się dzieci, ale wada gdy nie korzysta się z tego rozwiązania na codzień - długa odpowiedź układu.
    Konwektory w tym przypadku to najlepszy kompromis.
    Kable w podłodze chciałabym położyć, gdyż jest to niewielki koszt a może będę z nich korzystać za 5-10 lat zamieszkujac tam na stałe - inwestycja na przyszłość.
    Dlatego nie wiem o co chodzi, że coś chce sobie "spaprac". Wolałbym przeczytać konkretne porady.
    O zużyciu energii nie mówmy.s
    Potrzebuję dowiedziec się od osób, które mają takie rozwiązanie zastosowane u siebie i mogą się wypowiedzieć jak to wygląda w praktyce a nie w teorii i jak sprawdzają się konwektory.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał karloss Zobacz post
    Myślałem, że wszystko jasno wyjaśniłem, ale powtórzę:
    dom będzie zamieszkiwany nie na stałe, a zatem potrzebuje takiego rozwiązania ogrzewania, które umożliwi ogrzanie całej kubatury w krótkim przedziale czasu.
    Jak wiadomo ogrzewanie podłogowe (w tym przypadku elektryczne) to duży komfort zwłaszcza jak ma się dzieci, ale wada gdy nie korzysta się z tego rozwiązania na codzień - długa odpowiedź układu.
    Konwektory w tym przypadku to najlepszy kompromis.
    Kable w podłodze chciałabym położyć, gdyż jest to niewielki koszt a może będę z nich korzystać za 5-10 lat zamieszkujac tam na stałe - inwestycja na przyszłość.
    Dlatego nie wiem o co chodzi, że coś chce sobie "spaprac". Wolałbym przeczytać konkretne porady.
    O zużyciu energii nie mówmy.s
    Potrzebuję dowiedziec się od osób, które mają takie rozwiązanie zastosowane u siebie i mogą się wypowiedzieć jak to wygląda w praktyce a nie w teorii i jak sprawdzają się konwektory.
    Skoro masz gotową receptę, z resztą wymyśloną przez samego siebie to czego oczekujesz? Ogrzewania grzejnikami czy to elektrycznymi czy napędzanymi ciepłą woda nie wiele się różni więc o co chodzi? Znasz zalety ogrzewania klimatyzatorem więc może to jest to czego akurat potrzebujesz? Czy jeden da radę ogrzać dwie kondygnacje? Pewnie tak ale dla lepszego komfortu będą dwie mniejsze jednostki lub kanałówka ale to już troszkę inne koszty.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    karloss

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    100

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Skoro masz gotową receptę, z resztą wymyśloną przez samego siebie to czego oczekujesz? Ogrzewania grzejnikami czy to elektrycznymi czy napędzanymi ciepłą woda nie wiele się różni więc o co chodzi? Znasz zalety ogrzewania klimatyzatorem więc może to jest to czego akurat potrzebujesz? Czy jeden da radę ogrzać dwie kondygnacje? Pewnie tak ale dla lepszego komfortu będą dwie mniejsze jednostki lub kanałówka ale to już troszkę inne koszty.
    Już napisałem czego oczekuje:
    "Potrzebuję dowiedziec się od osób, które mają takie rozwiązanie zastosowane u siebie i mogą się wypowiedzieć jak to wygląda w praktyce a nie w teorii i jak sprawdzają się konwektory."

    To, że założyłem takie rozwiązanie nie oznacza, że jest ono słuszne. Ogrzewania klima raczej nie przewiduje, chciazby ze względu na koszty takiej instalacji.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał karloss Zobacz post
    dom będzie zamieszkiwany nie na stałe, a zatem potrzebuje takiego rozwiązania ogrzewania, które umożliwi ogrzanie całej kubatury w krótkim przedziale czasu.
    Kable + klima czy dwie. Tym bardziej, jak zamontujesz jeszcze kozę/kominek. Grzejnik elektryczny zawsze będziesz mógł dołożyć.

    Podczas nieobecności ustawisz grzanie klimą antyzamrożeniowo przez całą tanią strefę (ewentualnie +16* jak się okaże, że jednak ciepło nie rozejdzie się wystarczająco po całym domu albo tam, gdzie nie dochodzi odpalisz jeszcze kable na 15-30 minut na dobę). A jak będziesz zamierzał przyjechać, to odpalisz sobie zdalnie podłogówkę odpowiednio wcześniej przynajmniej w łazienkach, w strefie dziennej klimę a w największe mrozy po przyjeździe odpalisz jeszcze kozę.
    No i jak zamienisz konwektory na klimę czy dwie to będziesz też miał w cenie osuszanie i chłodzenie.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ksysju

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Opole i okolice
    Posty
    177

    Domyślnie

    Czemu ten F125 nazywa się konwektor elektryczny a nie grzejnik elektryczny ?
    I jeszcze to "Produkt przeznaczony jest do stosowania w pomieszczeniach dobrze izolowanych lub do okazjonalnego stosowania"

  9. #9

    Domyślnie

    A ten komin to po co w nowym domu? Jako bufor zimna zimna? Przecież za chwilę będzie całkowity zakaz palenia. Taki mały domek to PC albo po taniości kocioł elektryczny i podłogówka wodna z grubymi wylewkami. W takim domu 25cm grafitu, 40 na dachu i 20 w podłodze spowoduje, że zapłacisz grosze za energię.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    karloss

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    100

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    A ten komin to po co w nowym domu? Jako bufor zimna zimna? Przecież za chwilę będzie całkowity zakaz palenia. Taki mały domek to PC albo po taniości kocioł elektryczny i podłogówka wodna z grubymi wylewkami. W takim domu 25cm grafitu, 40 na dachu i 20 w podłodze spowoduje, że zapłacisz grosze za energię.
    Kolego dzięki za radę, ale chyba nie zrozumiałeś do końca jaki charakter ma mieć mój dom. Poza tym po co grzać wodę prądem żeby ogrzać pomieszczenie a przy okazji trochę betonu? Przecież to mija się z celem. Już lepiej kable położyć.
    Komin miałby być jako awaryjne rozwiązanie, ale w sumie zastanawiam się czy w ogóle ma to sens właśnie w kontekście zakazu palenia. Druga sprawa, że na wsiach nie wiem jak mieliby tego całkowicie zakazać jak prawie wszyscy tak ogrzewaja swoje domy bo np. do gazu nie ma dostępu.

    A co do grzejników Atlantic - tak znam ten opis, moje założenie jest takie, że dom będzie o niskim zapotrzebowaniu energetycznym, więc rozwazylem takie właśnie rozwiązanie. Taki opis nie wyklucza żeby tego typu grzejniki używać na codzień. Wiem że kolega "gawel" z tego forum ma takie rozwiązanie, ale ma wyłączone PW, więc nie mam jak się do niego odezwać. Nie chcę ładować się w jakieś duże koszty i robić przesadnie rozbudowane instalacje.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał karloss Zobacz post
    Kolego dzięki za radę, ale chyba nie zrozumiałeś do końca jaki charakter ma mieć mój dom. Poza tym po co grzać wodę prądem żeby ogrzać pomieszczenie a przy okazji trochę betonu? Przecież to mija się z celem. Już lepiej kable położyć.
    Komin miałby być jako awaryjne rozwiązanie, ale w sumie zastanawiam się czy w ogóle ma to sens właśnie w kontekście zakazu palenia. Druga sprawa, że na wsiach nie wiem jak mieliby tego całkowicie zakazać jak prawie wszyscy tak ogrzewaja swoje domy bo np. do gazu nie ma dostępu.

    A co do grzejników Atlantic - tak znam ten opis, moje założenie jest takie, że dom będzie o niskim zapotrzebowaniu energetycznym, więc rozwazylem takie właśnie rozwiązanie. Taki opis nie wyklucza żeby tego typu grzejniki używać na codzień. Wiem że kolega "gawel" z tego forum ma takie rozwiązanie, ale ma wyłączone PW, więc nie mam jak się do niego odezwać. Nie chcę ładować się w jakieś duże koszty i robić przesadnie rozbudowane instalacje.
    Kolega Gaweł już jest został zbasowany na 24 h przez moderatora z brakiem poczucia humoru ale już jestem zerknij na priva. zaintrygowałeś mnie bo masz identyczne założenia jak moje rozwiązania jestem w szoku

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    A ten komin to po co w nowym domu? Jako bufor zimna zimna? Przecież za chwilę będzie całkowity zakaz palenia. Taki mały domek to PC albo po taniości kocioł elektryczny i podłogówka wodna z grubymi wylewkami. W takim domu 25cm grafitu, 40 na dachu i 20 w podłodze spowoduje, że zapłacisz grosze za energię.
    Kiedy nastąpi to „za chwile”? Może wiesz coś czego inni nie wiedza? Jestem bardzo ciekawy.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    karloss

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    100

    Domyślnie

    Dzięki Panowie, udało mi się nawiązać kontakt z Kolegą @gawel. Co nie zmienia faktu, że też chętnie poznam doświadczenia innych osób w kwestii ogrzewania konwektorami lub innymi źródłami ciepła, zasilanymi energię elektryczną. Również jakie technologie wybrali do budowy domu przy tego typu ogrzewaniu.

  14. #14

    Domyślnie

    karloss , moim zdaniem powinieneś zrobić grzejniki + maty grzewcze . Maty kładzie się na wylewce , tuż pod okładziną docelową . Po włączeniu , już po kilku - kilkunastu minutach , będziesz miał wyczuwalnie ciepłą podłogę .
    Tu na forum Muratora jest użytkownik "jezier" , który bardzo chwalił takie rozwiązanie .
    I jeszcze słowo do kolegów , którzy uważają , że łączenie grzejników z podłogówką , to zły pomysł . Tak , zły ale w przypadku instalacji wodnej . Tu zaś ma zostać użyty prąd , a to wszystko zmienia .

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał vadiol Zobacz post
    karloss , moim zdaniem powinieneś zrobić grzejniki + maty grzewcze . Maty kładzie się na wylewce , tuż pod okładziną docelową . Po włączeniu , już po kilku - kilkunastu minutach , będziesz miał wyczuwalnie ciepłą podłogę .
    Tu na forum Muratora jest użytkownik "jezier" , który bardzo chwalił takie rozwiązanie .
    I jeszcze słowo do kolegów , którzy uważają , że łączenie grzejników z podłogówką , to zły pomysł . Tak , zły ale w przypadku instalacji wodnej . Tu zaś ma zostać użyty prąd , a to wszystko zmienia .
    Mądrego rzadko się czyta i dlatego to jest przyjemność. Bardzo dziękuję za ten wpis. Nic dodać nić ująć.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    karloss

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    100

    Domyślnie

    Widzę, że już konkretne pomysły krystalizują się z Waszych wypowiedzi:

    1) maty + konwektory
    plusy: stosunkowo niska cena, w miarę szybka odpowiedź układu na zmianę temperatury (szczególnie jeżeli chodzi o konwektory), wydaje mi się, że przy tym układzie lepszy rozkład temperatury? Podłogówkę można odpalić zdalnie przed przyjazdem lub stosować zamiennie z konwektorami.
    minusy: stosunkowo duże zapotrzebowanie na moc w chwili rozruchu na zimno.

    2) maty + klima
    plusy: dwie funkcje grzanie i chłodzenie, możliwość szybkiej zmiany temperatury (w przypadku nadmuchu), mniejsze zapotrzebowanie na moc elektryczną, przy bardzo niskich temperaturach spadek wydajności.
    minusy: dość wysoka cena montażu i konieczność uwzględnienia instalacji (kanałów) jeżeli chciałbym rozprowadzać ciepło po całym domu, ew. hałas (szum) i ew. koszty serwisu oraz czyszczenia kanałów i stosowania filtrów.

    O różnicach w kosztach energii elektrycznej dla tych konfiguracji nie wypowiadam się bo przyznam, trudno jest mi to ocenić.

    To tle przychodzi mi do głowy, ale myślę sobie, że oba systemy warte są rozważenia.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał karloss Zobacz post
    konieczność uwzględnienia instalacji (kanałów) jeżeli chciałbym rozprowadzać ciepło po całym domu
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...-ca%C5%82y-dom

    Przy grzaniu jest analogicznie. Zostają łazienki, gdzie i nadmuch przeszkadza, i za małe na klimę, i temperatury wyższe - tu podłogówką trzeba namagać bardziej.

    Mat w warstwie kleju bym nie dawał (może w łazienkach jako drugą warstwę), bo to marnowanie akumulacji wylewki = znacznie większe zużycie prądu w drogiej strefie. A szybkie dogrzanie załatwi klima/konwektory.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-02-2021 o 14:06

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...-ca%C5%82y-dom

    Przy grzaniu jest analogicznie. Zostają łazienki, gdzie i nadmuch przeszkadza, i za małe na klimę, i temperatury wyższe - tu podłogówką trzeba namagać bardziej.

    Mat w warstwie kleju bym nie dawał (może w łazienkach jako drugą warstwę), bo to marnowanie akumulacji wylewki = znacznie większe zużycie prądu w drogiej strefie. A szybkie dogrzanie załatwi klima/konwektory.
    Poproszę o definicję "marnowania akumulacji" kiedy jesteśmy już w XXI wieku i w nocy możemy mieć prąd tanio a w dzień za darmo z PV nawet niewielkiej mocy, kiedy mamy bardzo dynamiczny klimat i dobowe wahania temperatury wykluczają akumulację i po trzecie autor wątku przez 10 lat zamierza ten dom traktować jako dodatkowy weekendowy to po co ma grzać tony betony w II taryfie żeby skorzystać przez kilkanaście godzin i czy tak mu się uda wysterować żeby było ciepło i tanio wtedy kiedy chce.

  19. #19

    Domyślnie

    Prąd za darmo dzień może być ale pod warunkiem że PV dostanie się za darmo. Nie rozumiem po co takie herezje są wypisywane że prąd z PV jest za darmo. Za darmo może być jak instalacja "się zwróci" ale i to tez jest wątpliwe czy po okresie zwrotu nie będzie trzeba ponosić kolejnych kosztów związanych eksploatacją i utrzymaniem PV.
    Jeżeli dom ma być użytkowany okazjonalnie i na weekendy to może pomyśleć o promiennikach.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Prąd za darmo dzień może być ale pod warunkiem że PV dostanie się za darmo. Nie rozumiem po co takie herezje są wypisywane że prąd z PV jest za darmo. Za darmo może być jak instalacja "się zwróci" ale i to tez jest wątpliwe czy po okresie zwrotu nie będzie trzeba ponosić kolejnych kosztów związanych eksploatacją i utrzymaniem PV.
    Jeżeli dom ma być użytkowany okazjonalnie i na weekendy to może pomyśleć o promiennikach.
    Jakkolwiek by nie było i tak PV do ok 6 kW się będą opłacały większe w mojej ocenie nie, promienniki są dobre do hal lub kościołów w domu to porażka dają najgorszy rozkład temperatur z możliwych.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony