Witam,

Chciałbym zrobić ogrodzenie ok. 23m:
- słupki metalowe 80x80x3 (ocynk + farba) i do tego deski poziome.
- furtka 1m - tez deski poziome
- brama przesuwna 5m - i też deski poziome jako wypełnienie

Deski sosnowe lub świerkowe opalane - pomyślałem, że kupię w tartaku, wysuszę, opale i przykręcę do słupków.

No i teraz kilka pytań.

1
Czy do słupków lepiej przykręcić wkrętami kątownik na te deski? Taki 30x30x3 ?
Czy lepiej przyspawać np. płaskownik taki 30x4.

Wiem, że drewno będzie pracować itp, i się zastanawiam czy nie wyrwie takiego przykręcanego kątownika.
Więc chyba lepiej zamówić słupki z przyspawanym płaskownikiem?
No i taki płaskownik za deską czy przed deską od frontu?
Wg mnie za deską ale wtedy muszę obrobić dobrze krawędzie desek aby to dobrze wyglądało, a jak przed deską to wtedy to maskuje, ale może głupio wyglądać?

2.
Ogrodzenie wysokie na ok 160cm, brama i furka na 150cm, to wystarczą słupki wysokie na 250mm?
90cm w ziemię będzie ok? Wiem, większość fachowców mówi, ze wystarczy tylko 60cm, ale wg mnie to raczej mało.

3.
Ogrodzenie chciałbym zamontować sam, czyli
- wkopać słupki - to już robiłem, ale zastanawiam się jak sobie ułatwić utrzymanie poziomu słupków, wykopana dziura nie zawsze ma taką samą głębokość, więc zwykle dorzucam ziemi, albo jakieś kamyki itp., tak to się robi czy są łatwiejsze sposoby?

- zamontować bramę - ława fundamentowa + potem wywiercę dziury na pręty gwintowane do rolek i zakotwię kotwą chemiczną

- furtka - tu myślę, że jak będę zamawiał to ślusarz od razu zrobi zawiasy i wkładkę

Pozdrawiam,
Tomek




Pozdrawiam
Tomek