dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    damian88max

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    116

    Domyślnie Zbiornik kombinowany

    Czesc,
    Czy ktoś może się wypowiedzieć na temat zbiornika kombinowanego gdzie mamy duży zbiornik plus wewnątrz w nim mniejszy.
    Ogrzewamy medium w tym dużym (moj plan jest ogrzewać z solarów plus grzałka) a to medium ogrzewa dopiero ten wewnętrzny mniejszy

    tutaj przykład (to nie jest reklama)
    https://www.bridom.pl/elektromet-zbi...UaApJSEALw_wcB

    teraz moje pytanie główne czy jak zużyjemy wodę z małego to z tego dużego medium będzie wstanie szybko zagrzać wodę? Dla rodziny 4 osobowej plus czasem goście. Do pryszniców pewnie bez problemu ale wanna?
    czy lepiej mieć np zbiornik jeden duży z dwoma wenżownicami?
    Ostatnio edytowane przez damian88max ; 22-02-2021 o 08:42

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Witam
    Akurat niedawno poruszałem ten sam problem i ostatecznie nawet po wielu próbach okazało się, że wszystko jest ok tylko ten zbiornik(mały) nie jest w stanie zapewnić tak wysokiej temperatury, aby była komfortowa do kąpieli, grzałka nie dawała rady dodatkowo tyle masy płynu solarnego co było w zbiorniku rozgrzewało się naprawdę słabo.
    Ostatecznie w brew wszelkim obawą rozcięto dennice zbiornika i wmontowano jedną wężownicę - tylko solarną na samym dole (napiszę Ci parametry rura 1" pojemność 9,7 litrów i powierzchnia 1,9 m2 ) spisuje się znakomicie. Dlaczego bo przez ostatnie 3 dni ogrzała zbiornik 300l do 52*C
    Koszt całej inwestycji prócz oczywiście robocizny( dwie 0,5l) wyniósł 700 zł.
    Można oczywiście zakupić zbiornik używany z dwoma wężownicami ale.....każdy uważa jak chce - ja napisałem akurat z doświadczenia. Gdybym sam znalazł się w podobnej sytuacji kupił bym zbiornik z dwoma wężownicami ze stali nierdzewnej.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    damian88max

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Witam
    Akurat niedawno poruszałem ten sam problem i ostatecznie nawet po wielu próbach okazało się, że wszystko jest ok tylko ten zbiornik(mały) nie jest w stanie zapewnić tak wysokiej temperatury, aby była komfortowa do kąpieli, grzałka nie dawała rady dodatkowo tyle masy płynu solarnego co było w zbiorniku rozgrzewało się naprawdę słabo.
    Ostatecznie w brew wszelkim obawą rozcięto dennice zbiornika i wmontowano jedną wężownicę - tylko solarną na samym dole (napiszę Ci parametry rura 1" pojemność 9,7 litrów i powierzchnia 1,9 m2 ) spisuje się znakomicie. Dlaczego bo przez ostatnie 3 dni ogrzała zbiornik 300l do 52*C
    Koszt całej inwestycji prócz oczywiście robocizny( dwie 0,5l) wyniósł 700 zł.
    Można oczywiście zakupić zbiornik używany z dwoma wężownicami ale.....każdy uważa jak chce - ja napisałem akurat z doświadczenia. Gdybym sam znalazł się w podobnej sytuacji kupił bym zbiornik z dwoma wężownicami ze stali nierdzewnej.
    dwie wężownice raczej mi nie pomogą planuje max solary plus grzałka. jest jeszcze możliwość takiego podwójnego zbiornika z drugą wężownicą wewnątrz małego zbiornika.

    chciał bym ten podwojny ze względu na większe możliwości w przyszłości. ale dziwne czemu Ci nie dogrzewa skoro w teorii u gory powinna być najwyższa temperatura.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Tak jak napisałem, zbyt duża pojemność płynu. Być może jak ktoś ma 4-5 paneli to wymiana mogłaby następować szybciej i efektywniej. Przy 2 panelach zbiornik 300l był zbyt duży.
    Dlatego napisałem Ci parametry jaką włożono wężownicę.
    Zrobisz jak uważasz pojemność obwódu pierwotnego takiego układu bez wężownicy jest zbyt duża, a ewentualny serwis kosztowny.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    damian88max

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Tak jak napisałem, zbyt duża pojemność płynu. Być może jak ktoś ma 4-5 paneli to wymiana mogłaby następować szybciej i efektywniej. Przy 2 panelach zbiornik 300l był zbyt duży.
    Dlatego napisałem Ci parametry jaką włożono wężownicę.
    Zrobisz jak uważasz pojemność obwódu pierwotnego takiego układu bez wężownicy jest zbyt duża, a ewentualny serwis kosztowny.
    ale jedna wężownica jest do solarów. a grzałka też Ci nie dała rady?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian88max Zobacz post
    ale jedna wężownica jest do solarów. a grzałka też Ci nie dała rady?
    Grzałka może by i dała radę, ale portfel nie - grzałka jest potrójna i ma razem 5kW a podłączone są dwie po 1,5kW.
    Być może gdyby grzałka była w tym mniejszym zbiorniku na cwu to by wymiana była bardziej efektywna.
    Możesz próbować - jeśli ekonomicznie uznasz, że podołasz to czemu masz tak nie korzystać - chociaż to ogrzewanie elektryczne jest najbardziej kosztowne.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    damian88max

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Grzałka może by i dała radę, ale portfel nie - grzałka jest potrójna i ma razem 5kW a podłączone są dwie po 1,5kW.
    Być może gdyby grzałka była w tym mniejszym zbiorniku na cwu to by wymiana była bardziej efektywna.
    Możesz próbować - jeśli ekonomicznie uznasz, że podołasz to czemu masz tak nie korzystać - chociaż to ogrzewanie elektryczne jest najbardziej kosztowne.
    no zobaczę bo i tak będę robił PV .
    a producent dał mi taka odpowiedz jak politycy odpowiadają na pytania dziennikarzy czyli wszystko tylko nie to o co pytałem

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał damian88max Zobacz post
    no zobaczę bo i tak będę robił PV .
    a producent dał mi taka odpowiedz jak politycy odpowiadają na pytania dziennikarzy czyli wszystko tylko nie to o co pytałem
    Napiszę Ci teraz od siebie, to co ja zrobiłem
    W okresie jesienno zimowym w ubiegłym i tym roku zamontowałem zbiornik 170l zabudowałem grzałkę ze sterowaniem i z nadwyżki instalacji FV zasilałem grzałkę grzejąc wodę, dodatkowo korzystałem z klimatyzatora-pompy ciepła którą grzałem sobie jak kominkiem.
    Energii wystarczyło na 3,5miesiąca, fakt zima spowodowała zasypanie paneli które w tych właśnie miesiącach praktycznie nie produkowały, ale żal mi się zrobiło i montuję (zamówiłem) zestaw paneli solarnych. Zapewne w okresie letnim zapewnią cwu bez ograniczeń, a nadwyżkę "zjem " na "ochłodzenie" nie zaś ogrzewanie domu
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    damian88max

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Napiszę Ci teraz od siebie, to co ja zrobiłem
    W okresie jesienno zimowym w ubiegłym i tym roku zamontowałem zbiornik 170l zabudowałem grzałkę ze sterowaniem i z nadwyżki instalacji FV zasilałem grzałkę grzejąc wodę, dodatkowo korzystałem z klimatyzatora-pompy ciepła którą grzałem sobie jak kominkiem.
    Energii wystarczyło na 3,5miesiąca, fakt zima spowodowała zasypanie paneli które w tych właśnie miesiącach praktycznie nie produkowały, ale żal mi się zrobiło i montuję (zamówiłem) zestaw paneli solarnych. Zapewne w okresie letnim zapewnią cwu bez ograniczeń, a nadwyżkę "zjem " na "ochłodzenie" nie zaś ogrzewanie domu
    nie wiem czy rozumiem dobrze masz teraz dwa zbiorniki? ten 170l jest dodatkowy?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Obecnie tak, i tak pozostanie jeden w piecu dwufunkcyjnym, jeden na zewnątrz do paneli FV/solarnych (obecny który był tylko z grzałkami i teraz odpięty z instalacji).
    Czekam na ciepełko, aby móc wyjść na dach i zamontować panele solarne.


    Uzupełniam informację:
    Mam piec Junkers Cerapur Modul z zasobnikiem warstwowym 100l, do niego mam(miałem podpięty zasobnik 170l z grzałką elektryczną zasilaną z instalacji FV).
    Obecnie piec bez zmian i do niego podpięty zasobnik 200l z wężownicą i 2 panele solarne, oraz grzałką jw podłączona do instalacji FV.
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 25-02-2021 o 14:08 Powód: Uzupełnienie wpisu
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    damian88max

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Obecnie tak, i tak pozostanie jeden w piecu dwufunkcyjnym, jeden na zewnątrz do paneli FV/solarnych (obecny który był tylko z grzałkami i teraz odpięty z instalacji).
    Czekam na ciepełko, aby móc wyjść na dach i zamontować panele solarne.


    Uzupełniam informację:
    Mam piec Junkers Cerapur Modul z zasobnikiem warstwowym 100l, do niego mam(miałem podpięty zasobnik 170l z grzałką elektryczną zasilaną z instalacji FV).
    Obecnie piec bez zmian i do niego podpięty zasobnik 200l z wężownicą i 2 panele solarne, oraz grzałką jw podłączona do instalacji FV.
    Ok rozumiem. Będę jeszcze drążył temat tego podwójnego bo mi pasuje do mojej koncepcji

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Ok, nie ma problemu. Wymiana doświadczeń publicznie pomaga innym.
    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony