dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Damis1988

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Powiat Toruński
    Posty
    12

    Domyślnie Gruntowa pompa ciepła dla małego domu?

    Witam

    Planuję rozpocząć budowę w tym roku, projekt to Czaruś od MG Projekt, czyli domek nieduży 110m2 z garażem. Dość poważnie zacząłem myśleć o gruntowej pompie ciepła z wymiennikiem poziomym, mam kilku znajomych, którym wzrosły rachunki przez niższe temperatury a jestem pewien, że mroźne zimy jeszcze wrócą. Działkę mam 14 arów w prostokącie 26x55m także miejsce jest. Grunty na działce to torf ok 50-60cm a dalej piasek, poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki w zeszłe lato woda była na 50cm a nie było zbyt wiele opadów teraz poziom jest pewnie jeszcze wyższy więc myślę, że są to dobre warunki dla wymiennika poziomego. Co myślicie? Warto inwestować w pompę gruntową? Jaki byłby orientacyjny koszt? Okolice Torunia

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Zrób poziomy wymienniki sam na etapie fundamentów. Ile i jaki, to się okaże po OZC domu. Stawiam na ok. 5 kw. Przy wysokiej wodzie tego wymiennika wiele nie będziesz potrzebował.

    Kup sam tańszy zasobnik CWU.
    Poproś o wycenę pompy, masz blisko HCT. Tą metodą nie sądzę byś przekroczył 28-30 kPLN.

    Ale dzisiejszych cen nie znam.

    Powodzenia.

  3. #3

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 12-03-2021 o 21:54

  4. #4

    Domyślnie

    Do takiego małego domu albo grzanie czystym prądem (kable) albo mała pompa PW 5KW.

    Szkoda kasy na gruntówkę.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Damis1988 Zobacz post
    Witam

    Planuję rozpocząć budowę w tym roku, projekt to Czaruś od MG Projekt, czyli domek nieduży 110m2 z garażem. Dość poważnie zacząłem myśleć o gruntowej pompie ciepła z wymiennikiem poziomym, mam kilku znajomych, którym wzrosły rachunki przez niższe temperatury a jestem pewien, że mroźne zimy jeszcze wrócą. Działkę mam 14 arów w prostokącie 26x55m także miejsce jest. Grunty na działce to torf ok 50-60cm a dalej piasek, poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki w zeszłe lato woda była na 50cm a nie było zbyt wiele opadów teraz poziom jest pewnie jeszcze wyższy więc myślę, że są to dobre warunki dla wymiennika poziomego. Co myślicie? Warto inwestować w pompę gruntową? Jaki byłby orientacyjny koszt? Okolice Torunia

    Pozdrawiam
    Nie ma to jak dobra reklama dla naiwniakow. 1 post i od razu chęć zakładania PC i to na takiej maleńkiej działce. Powodzenia życzę, nóż jakis Jeleń się złapie.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Damis1988

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Powiat Toruński
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Zrób poziomy wymienniki sam na etapie fundamentów. Ile i jaki, to się okaże po OZC domu. Stawiam na ok. 5 kw. Przy wysokiej wodzie tego wymiennika wiele nie będziesz potrzebował.

    Kup sam tańszy zasobnik CWU.
    Poproś o wycenę pompy, masz blisko HCT. Tą metodą nie sądzę byś przekroczył 28-30 kPLN.

    Ale dzisiejszych cen nie znam.

    Powodzenia.
    Dzięki

    Ogólnie wolałbym żeby ktoś zrobił mi całość, firmę którą podałeś mam nawet bardzo blisko bo zaledwie 8km ode mnie, ale nigdy o niej nie słyszałem, chyba mają słabą reklamę.
    OZC domu tak jak napisałeś a dokładnie 5191W

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Damis1988

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Powiat Toruński
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Nie ma to jak dobra reklama dla naiwniakow. 1 post i od razu chęć zakładania PC i to na takiej maleńkiej działce. Powodzenia życzę, nóż jakis Jeleń się złapie.
    Nie wiem gdzie tu widzisz reklamę z mojej strony. Mała działka? Bo ja wiem, po wybudowaniu takiego domu który ma 132m2 powierzchni zabudowy 10m od frontu działki, zostaje mi jeszcze prawie 10 arów ogrodu więc na wymiennik poziomy mam sporo miejsca.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Damis1988 Zobacz post
    Dzięki

    Ogólnie wolałbym żeby ktoś zrobił mi całość, firmę którą podałeś mam nawet bardzo blisko bo zaledwie 8km ode mnie, ale nigdy o niej nie słyszałem, chyba mają słabą reklamę.
    OZC domu tak jak napisałeś a dokładnie 5191W
    Dobre firmy nie muszą się reklamować

    Poszukaj na forum hct albo użytkownik wihajster. Robią też pionowe odiwerty do 60m
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Damis1988 Zobacz post
    Ogólnie wolałbym żeby ktoś zrobił mi całość,
    Bezpiecznie sugeruję uwolnić się od takiego myślenia.
    Odpowiedź, dlaczego, masz w drugiej części powyższego zdania.
    Jak coś odezwij się na priv.

    Cytat Napisał Damis1988 Zobacz post
    OZC domu tak jak napisałeś a dokładnie 5191W
    Jak masz wodę i wymiennik byłby w wodzie to spokojnie możesz liczyć 20W/m2 czynnej działki. Potrzebujesz ok. 200-250m2 działki.
    Są tu wątki poświęcone dolnym źródłom do PC GW, wrzuć tam kształt działki. Z całą pewnością uda Ci się podpowiedź co i jak.

    pzdr
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Damis1988 Zobacz post
    OZC domu tak jak napisałeś a dokładnie 5191W
    To z wentylacja grawitacyjną? To strasznie dużo i EP przy tak małym domku nie zmieściłoby się w WT2021.
    Ile wyszło EUco+w?
    Ile CWU zużywasz?

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Damis1988

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Powiat Toruński
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To z wentylacja grawitacyjną? To strasznie dużo i EP przy tak małym domku nie zmieściłoby się w WT2021.
    Ile wyszło EUco+w?
    Ile CWU zużywasz?
    EP 69,5 kWh także się mieści
    EUco 50.1 kWh

    Ile CWU zużywam? Nie mam pojęcia, aktualnie mieszkam i teściów
    Ogólnie nie mam zamiaru oszczędzać na izolacji a wentylacja będzie mechaniczna

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony