dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Vaillant 256/5-5 + podłączenie pompy obiegowej CO

    Jak w temacie, czy jest możliwość podłączenia sterowania pompą CO w tym piecu bez specjalnych modułów?
    Wcześniej używałem sterowania pogodowego więc pompy są wpięte do gniazdka.
    Teraz przy termostacie, często piec nie pracuję przez cały dzień i nie wiem czy jest sens aby pompy chodziły,
    Serwis piec mam dopiero w listopadzie, więc dopytam serwisanta.
    Wydaję mi się z instrukcji że jest to gniazdo X16 i d.026 w ustawieniach serwisowych.
    Czy mógłby ktoś to potwierdzić?
    Ostatnio edytowane przez byq84 ; 22-02-2021 o 13:43
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  2. #2

    Domyślnie

    U mnie obecnie też dodatkowa pompa za sprzegłem chodzi 24h poprzez listwę tech. Również skłaniam się do podłączenia jej bezpośrednio do kotła. Z wstępnego przeczytania instrukcji serwisowej i internetu potrzebny jest moduł VR 40, który jest podłączany do X12 i X40, realizuje on 2/7 z dodatkowych funkcji. Przynajmniej tak jest w VC226/7-2, podejrzewam, że w 256/5-5 będzie tak samo. Koszt tego modułu to okolice 300zł.

  3. #3

    Domyślnie

    mam info z forum elektrody że przy moim piecu mogę podłaczyć pompe pod ten zacisk X16.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  4. #4

    Domyślnie

    Faktycznie w twoim piecu masz ekstra moduł odpowiedzialny za to. Czyli jestes do przodu o 300ziko

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki, w weekend przymierzam się aby podłączyć pompy
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  6. #6

    Domyślnie

    Nie ma za co, w sumie to nic nie pomogłem. Natomiast nurtuje mnie 1 kwestia. Internet pełno jest wykluczających siebie nawzajem teorii/praktyk czy zewnetrzna pompa obiegowa za sprzęgłem przy podłogówce powinna działać 24/7, czy tylko w momencie pracy kotła. Z fizyki orłem nie jestem, aczkolwiek chyba przy ciągłej pracy, woda na powrocie jest lepiej przemieszana, co skutkuje sprawniejszą pracą kotła. Pomijamy tu koszt enerigii, skupić chciałbym się na komforcie i sprawniejszej(ekonomiczniejszej) pracy kotła. Dobrze by było jakby jacyś eksperci się w tej kwestii wypowiedzieli

  7. #7

    Domyślnie

    Też drążyłem ten temat, nawet z punktu widzenia mechaniki lepiej dla pompy żeby chodziła długim okresem niż włączała/wyłączała się co chwile.
    Aktualnie dołożyłem termostat i piec załącza się się i chodzi długimi okresami, w tej chwili np nie chodzi cały dzień więc bez sensu aby pompa mieliła zimną wodę.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  8. #8

    Domyślnie

    No tak przy termostacie to by się zgadzało. U mnie niestety się on nie sprawdził i komfortowo i ekonomicznie. Dużo lepsze ekfekty mam z bardzo niskiej i płaskiej KG w trybie BRAK. W takim razie niech chodzi 24h pompa u mnie i tyle mam bardzo prosty sposób jej na wyłacznie, mianowicie jest podpięta w listwę TECH, wystarczy, że wszystkie regulatory pokojowe zamkną obwody i pompa się wyłącza. Kocioł wtedy będzie pracować na odcinku do sprzęgła co spowoduje szybkie wyłączenie palnika, ale to ogarnę przy temperaturach bliskich wyłączniu kotła ze względu na temperaturę zewnętrzną.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja używałem samej pogodówki przez 2 lata, niestety czasem przegrzewało mi dom, dodatkowo jak napaliłem w kominku to piec nie wiedział że ma się wyłaczyć.
    No i do tego dochodzi brak sterowania przez internet, a termostat za 200 zł to obsługuje. Może brakuje mu mądrzejszej analizy temperatury bo jest tylko on/off.
    Rozumiem ze listwę Tech masz podłączoną do pieca z sygnałem grzania?
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  10. #10

    Domyślnie

    Rozumiem, co do przegrzewania z kominkiem to faktycznie. U mnie kominek robi tylko za wystrój Listwa nie jest podpięta pod kocioł niestety, więc po zamknięciu wszystkich pętli przez elektrozawory, które obecnie i tak są w pozycji manual, kocioł by mielił wodę na odcinku do sprzegła i z powrotem co blokadę palnika. Przy zbyt przewymiarowanym kotle, sterowanie strefowe i elektrozawory nadają się tylko do śmietnika. Jedyne co rozważam to zamontowanie pompy energooszczędnej, obecnie na 2gim biegu pochłania 67W...

  11. #11

    Domyślnie

    to fakt, u mnie Wilo na górze bierze 10W a na dole 5W, a miałeś listwę podłączoną pod piec? mocno taktował że zdecydowałeś się odłączyć siłowniki?
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  12. #12

    Domyślnie

    Listwy nigdy nie mialem podpiętej. Taktował okrutnie jego moc minimalna to prawie 7kW. Przy otwartej 1-2 petlach malutkiej lazience i sypialni nie mogłem tych pomieszczen dogrzac do 22 stopni przy KG 0.5 i zadanej 22 na VRC. Nie wspominając dużego spalania.
    Obecnie mam KG 0.15 i zadana 23 - jest to bardzo płaska krzywa, ale taka charakterystyka domu, bo w dodatnich temperaturach był problem z dogrzaniem, a jak zaczynały się ujemne to przegrzewało. Teraz zerknałem na VRC i przy +15, Tz to 26 stopni, okolice 0 to 29 stopni. W planach docieplenie do 40-45 cm wełny na stropie poddasza, wiec pewnie zjade jeszcze z KG lub zadaną.

  13. #13

    Domyślnie

    Też miałem 0,15 i 22,5 C ustawione na sterowniku VRC700, mój startuje też wysoko bo od 5kW, taktowania nie było ale nie mam pełnej automatyki.
    Przypuszczam że jakby miał ogrzewać tylko łazienkę to też by taktował.
    Komfort samej pogodówki był większy, ale nie uwzględniał wiatrów oraz słońca i kominka.
    W tej chwili widzę ze na termostacie+pogodówka piec pracuję bardziej stabilnie, jak włączy się np o 3 w nocy to pali gaz do 8 rano i koniec.
    Zastanawiam się czy nie byłoby lepiej jakbyś miał podpięta listwę?
    Ostatnio edytowane przez byq84 ; 24-02-2021 o 14:19
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał volvo132 Zobacz post
    .........nurtuje mnie 1 kwestia. Internet pełno jest wykluczających siebie nawzajem teorii/praktyk czy zewnetrzna pompa obiegowa za sprzęgłem przy podłogówce powinna działać 24/7, czy tylko w momencie pracy kotła. Z fizyki orłem nie jestem, aczkolwiek chyba przy ciągłej pracy, woda na powrocie jest lepiej przemieszana, co skutkuje sprawniejszą pracą kotła. .......
    Tu nie chodzi o przemieszanie wody na powrocie tylko w całej instalacji.
    Zauważ że na schematach instalacji Vaillant sprzęgło posiada czujnik temperatury który na bieżąco dokonuje pomiaru.
    Niektóre teorie z netu mówią także że ciągła praca pompy powoduje wyziębianie wody w instalacji.
    Nie wiem w jaki sposób to się odbywa ponieważ po skończonym cyklu grzania posadzka osiąga pewną temperaturę średnią pomiędzy zasilaniem TZ a powrotem TP więc pompa chodząca w sposób ciągły powoduje przemieszanie i zanik różnicy TZ i TP a czujnik w sprzęgle dokonuje pomiaru aktualnej temperatury posadzki czyli samego grzejnika,
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  15. #15

    Domyślnie

    Tak chodziło mi o wodę z całej instalacji, po prostu użyłem skrótu myślowego. Aczkolwiek finalnie ta przemieszana woda i tak wraca powrotem poprzez sprzęgło do kotła. Czy dodatkowy czujnik temperatury na powrocie ze sprzęgła ma sens, gdy vaillant posiada takowy wbudowany na powrocie w kotle?

    @byq84
    Szczerze mam gdzieś tą całą automatykę z listwą, tylko sobie nerwów napsułem i straciłem dziesiątki godzin w kotłowni, żeby to ogarnąć Niech na razie jest jak jest, przed następnym sezonem może wymienię pompę na oszczędniejszą i tyle. Zasadniczo słońce nie powinno za bardzo wpływać na spalanie i pracę kotła. W takim sensie, że temperatura w pomieszczeniu od słońca się podniesie na tylę, że posadzka przestanie oddawać ciepło, co będzie sygnałem dla kotła, że grzanie nie jest potrzebne - temperatura powrotu szybciej osiągnie temperature zasilania wyliczoną z KG. Co do wiatru to inna sprawa, może tryb korekta by się sprawdził, ale to zależy jakie masz temperatury w pomieszczeniach i czy zadana na VRC faktycznie odpowiada temperaturze w miejscu instalacji. U mnie średnia temperatura w pomieszczeniach nie licząc kotłowni i garażu to 22.5 stopnia. W ostatnie dni przy tej pogodzie mam spalanie w okolicach 5.5m3 z CWU na 3 osoby. Wiatr tak naprawdę jest problemem tylko przy niskich temperaturach zew. czyli głównie zimą. W tym przypadku po prostu podniosę temp zadaną o stopień i myślę, że zda to egzamin.

  16. #16

    Domyślnie

    Jasne, komfort jest dla mnie zawsze na pierwszym miejscu. Jeśli sprawdza się w tej konfiguracji to nie ma co kombinować. Grzejesz całą powierzchnią, jak kiedyś zmienisz piec na startujący np od 2kW to będziesz mógł wrócić do zabawy z siłownikami.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  17. #17

    Domyślnie

    Taki jest plan Jako ostatni test załączyłem elektrozawory tylko na kotłownie i garaż. Garaż mimo przepływu 0.5l mial temperature 16 stopni Kotłownia jest od strony wschodniej i jak jest mocne słońce z rana to robi się tam bardzo ciepło. W garażu ustawiłem histereze 2 stopnie, bo jak wyjeżdzam autem to przez moment nastepuje wychłodzenie, w kotłowni 0.2 histereza.W tym momencie mam trochę mniejszą ilość wody do podgrzania przez kocioł, co powinno skutkować delikatnie mniejszym zużyciem gazu.

  18. #18

    Domyślnie

    Pompy podłączone w weekend, śmigają teraz po włączeniu zapotrzebowania na CO, także w tej chwili chodza tylko kilka h dziennie.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  19. #19

    Domyślnie

    Daj znac jak tam wyglada komfort i zuzycie gazu. Teraz moze byc ciezej z tym bo inna pogoda za oknem. Aczkolwiek u siebie mimo ostatniego ochlodzednia zszedlem do poziomu 4.5-5m3 na dobe, temperatura w domu waha sie maksymalnie 0.3 stopnia.

  20. #20

    Domyślnie

    Komfort jest ok, z tego co widzę to teraz pracuję długimi okresami np 5-6 h w ciągu dnia. Jeśli chodzi o zużycie to zobaczymy
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony