dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 162
  1. #1

    Domyślnie Jak ogrzać domek 82m2

    Cześć,

    jestem na etapie planowania ogrzewania w domu o powierzchni 82m2. Z uwagi na brak gazu zdecydowałem się na prąd i wodną podłogówkę. Myślę czy zdecydować się na bufor 500-700l + PV, czy może lepiej zrezygnować z bufora i w jego cenie zastosować PC. Co o tym myślicie?

    Mój dom:


    przegrody:
    • podłoga parteru: (jeszcze nie jest wykonana) - myślę czy nie dodać 3cm styropianu kosztem grubości posadzki.
      • 12 cm EPS 100 U=0.031
      • beton 9 cm
      • panele winylowe / laminowane
    • podłoga poddasza: (jeszcze nie jest wykonana)
      • 8 cm EPS 100 U=0.033 - 8cm z uwagi na rekuperację
      • beton 5-6 cm
      • panele winylowe / laminowane
    • ściany parteru i poddasza: (wykonane)
      • 15 cm styropianu U=0.031
      • ytong forte plus
    • dach: (jeszcze nie ocieplony)
      • blachodachówka
      • 18cm wełny U=0.033 (między krokwiami)
      • 12cm wełny U=0.033 (pod krokwiami)
    • pozostałe: (wykonane)
      • okna garażowe: U=1.0, reszta=0.9
      • drzwi: U=0.85
      • brama garażowa: U nie pamiętam (segmentowa, panele o grubości 40mm)

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    A po co ogrzewać powietrze za pośrednictwem wody i grzać bufor co to ma na celu w zimie bufora nie ogrzejesz bo pv praktycznie nie da rady a nawet małe pv pokryje zażycie w drogiej strefie i część w taniej. Może lepiej się skupić na dokładnym sterowaniu temperaturą niż akumulacją

  3. #3

    Domyślnie

    Nie rozumiem do końca co masz na myśli, możesz wyjaśnić? Chodzi Ci o kable grzejne? Dodam tylko, że planuję PV o mocy 8-9kWp

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał busz Zobacz post
    Nie rozumiem do końca co masz na myśli, możesz wyjaśnić? Chodzi Ci o kable grzejne? Dodam tylko, że planuję PV o mocy 8-9kWp
    A jakie masz zapotrzebowanie roczne planowane w nowym domu na cele grzewcze oraz pozostałe?

  5. #5

    Domyślnie

    EP w projekcie to 35 kWh/m2 rocznie, ale zastosowałem ciut lepszy styropian i inny materiał na ścianę (o mniejszym U). Reszty niestety nie pamiętam.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał busz Zobacz post
    EP w projekcie to 35 kWh/m2 rocznie, ........ Reszty niestety nie pamiętam.
    A szkoda, bo akurat ta reszta jest najwazniejsza. Ep bez opisu ocieplen, wentylacji, zródła ciepła nie mówi nam nic.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    A szkoda, bo akurat ta reszta jest najwazniejsza. Ep bez opisu ocieplen, wentylacji, zródła ciepła nie mówi nam nic.
    Wszystkie przegrody opisałem w pierwszym poście, załączyłem też rzuty. Jeśli chodzi o wentylację to będzie reku z odzyskiem ciepła. Źródłem ciepła będzie prąd, tylko jeszcze się głowię nad tym w jaki sposób.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał busz Zobacz post
    Wszystkie przegrody opisałem w pierwszym poście, załączyłem też rzuty. Jeśli chodzi o wentylację to będzie reku z odzyskiem ciepła. Źródłem ciepła będzie prąd, tylko jeszcze się głowię nad tym w jaki sposób.
    spróbuj opisać swój dom na cieplowlasciwe.pl i zobaczymy co wyjdzie (bez cwu)

  9. #9

    Domyślnie

    Ok, już się za to zabieram, czy możecie (@gawel i @asolt) powiedzieć co z projektu jest potrzebne, aby moje posty miały dla Was wartość informacyjną?
    Ps. czy stronka to nie 'cieplowlasciwie.pl'?

    Edit:
    Jako główne źródło ciepła wybrałem elektryczny piec/bufor wodny grzany prądem, bez PV i podania mocy urządzenia. Wynik to 4.6 kW - maksymalna potrzebna moc grzewcza, moc kotła 5kW. Klasa C - dom średnio energooszczędny
    2.3 kW - przeciętna moc grzewcza
    46W/m2 - wskaźnik zapotrzebowania na moc
    10 141 kWh - całkowite roczne zużycie enregii
    95/kWh/m2 rocznie - zapotrzebowanie na energię

    coś mi tu nie pasuje...
    Ostatnio edytowane przez busz ; 22-02-2021 o 16:52

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Najbardziej ekologicznym i najbardziej ekonomicznym pod względem kosztów eksploatacji rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. Jesteś w stanie zejść z rachunkami do kosztów stałych, szczególnie przy niedużym i energooszczędnym budynku. Złóż zapytanie ofertowe, nawet na różne rozwiązania. U nas to nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje, a będziesz mógł sobie zrobić porównanie. U nas zapytanie ofertowe możesz złożyć tutaj: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/z...-ofertowe.html
    W ofercie mamy zarówno pompy ciepła jak i fotowoltaikę. W razie pytań dotyczących naszych produktów, chętnie odpowiem.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał busz Zobacz post
    Ok, już się za to zabieram, czy możecie (@gawel i @asolt) powiedzieć co z projektu jest potrzebne, aby moje posty miały dla Was wartość informacyjną?
    Ps. czy stronka to nie 'cieplowlasciwie.pl'?

    Edit:
    Jako główne źródło ciepła wybrałem elektryczny piec/bufor wodny grzany prądem, bez PV i podania mocy urządzenia. Wynik to 4.6 kW - maksymalna potrzebna moc grzewcza, moc kotła 5kW. Klasa C - dom średnio energooszczędny
    2.3 kW - przeciętna moc grzewcza
    46W/m2 - wskaźnik zapotrzebowania na moc
    10 141 kWh - całkowite roczne zużycie enregii
    95/kWh/m2 rocznie - zapotrzebowanie na energię

    coś mi tu nie pasuje...
    Wyszły ci identyczne parametry jak u mnie. zerknij w stopce. tum zużyciem się nie przejmuj nie wiem skąd oni to biorą idzie niespełna połowa z tego.

    Dlaczego upierasz się przy ogrzewaniu wodnym ?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Najbardziej ekologicznym i najbardziej ekonomicznym pod względem kosztów eksploatacji rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. Jesteś w stanie zejść z rachunkami do kosztów stałych, szczególnie przy niedużym i energooszczędnym budynku. Złóż zapytanie ofertowe, nawet na różne rozwiązania. U nas to nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje, a będziesz mógł sobie zrobić porównanie. U nas zapytanie ofertowe możesz złożyć tutaj: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/z...-ofertowe.html
    W ofercie mamy zarówno pompy ciepła jak i fotowoltaikę. W razie pytań dotyczących naszych produktów, chętnie odpowiem.
    a kto wywali lekką ręką kilkadziesiąt tysięcy? To tak jakby zapłacić za prąd za 20 lat z góry świetna porada.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Dlaczego upierasz się przy ogrzewaniu wodnym ?
    Jakoś nie mam zaufania do kabli grzewczych, dwóch instalatorów powiedziało mi, że odradzają kable. Jeden powiedział, że jego klient położył dywan 3x3m co doprowadziło do przegrzania kabla.
    Więc w sumie na korzyść wodnej podłogówki przemawia w moim przypadku:
    - możliwość zakumulowania ciepła w buforze i posadzce (w przypadku kabli tylko w posadzce)
    - przy wodnej podłogówce mogę w przyszłości dołożyć pompę ciepła,
    - elastyczność w meblowaniu pomieszczeń,
    - ciepłe płytki pod prysznicem, jeśli dobrze pamiętam kabli nie można prowadzić pod prysznicem.

    Jeśli chodzi o PV to chcę założyć po oddaniu domu do użytku, aby skorzystać z programu czyste powietrze i ulgi termomodernizacyjnej.

    PS. Dzięki za aktywność w temacie.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał busz Zobacz post
    Jakoś nie mam zaufania do kabli grzewczych, dwóch instalatorów powiedziało mi, że odradzają kable. Jeden powiedział, że jego klient położył dywan 3x3m co doprowadziło do przegrzania kabla.
    Więc w sumie na korzyść wodnej podłogówki przemawia w moim przypadku:
    - możliwość zakumulowania ciepła w buforze i posadzce (w przypadku kabli tylko w posadzce)
    - przy wodnej podłogówce mogę w przyszłości dołożyć pompę ciepła,
    - elastyczność w meblowaniu pomieszczeń,
    - ciepłe płytki pod prysznicem, jeśli dobrze pamiętam kabli nie można prowadzić pod prysznicem.

    Jeśli chodzi o PV to chcę założyć po oddaniu domu do użytku, aby skorzystać z programu czyste powietrze i ulgi termomodernizacyjnej.
    A co ma na celu akumulowanie bo nie bardzo rozumiem energia w II strefie też nie tanieje.
    Jestem również przeciwnikiem grzania ton betonu kablami akumulacja to przeszłość, są fajne maty w warstwie kleju i nic się nie przegrzeje zmień może tych instalatorów bo to jacyś chyba z Barei.
    Elektryczną podłogę możesz mieć wszędzie

    Jeszcze jedna uwaga dotycząca podłogówki , jeżeli dom jest dobrze docieplony to podłoga nigdy nie będzie ciepła jest po prostu nie zimna w okolicach 25 st, ciepłą będzie w trzaskające mrozy.

    Fajnym i niedrogim rozwiązaniem jest również ogrzewanie PP z kanałami w podłodze, jeden z naszych Formowych kolegów posiada od 8 lat może się odezwie i ci cos podpowie. https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post4389177


    Zerknij na ten wątek karloss też wybiera ogrzewanie do podobnego wielkościowo domu. https://forum.muratordom.pl/showthre...57#post8027257

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    A co ma na celu akumulowanie bo nie bardzo rozumiem energia w II strefie też nie tanieje.
    Jestem również przeciwnikiem grzania ton betonu kablami akumulacja to przeszłość, są fajne maty w warstwie kleju i nic się nie przegrzeje zmień może tych instalatorów bo to jacyś chyba z Barei.
    W przypadku maty musiałbym stosować płytki, a nie chciałbym mieć podłogi 'na stałe', chciałbym mieć możliwość prostej wymiany za kilka lat. Folia z kolei jakoś do mnie nie przemawia. Co do przegrzewania to informacja na ten temat jest nawet na stronach producentów mat/folii.
    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Elektryczną podłogę możesz mieć wszędzie
    A strefy ochronne w łazience?
    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Fajnym i niedrogim rozwiązaniem jest również ogrzewanie PP z kanałami w podłodze, jeden z naszych Formowych kolegów posiada od 8 lat może się odezwie i ci cos podpowie. https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post4389177

    Zerknij na ten wątek karloss też wybiera ogrzewanie do podobnego wielkościowo domu. https://forum.muratordom.pl/showthre...57#post8027257
    Dzięki zaraz przejrzę te wątki.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał busz Zobacz post
    W przypadku maty musiałbym stosować płytki, a nie chciałbym mieć podłogi 'na stałe', chciałbym mieć możliwość prostej wymiany za kilka lat. Folia z kolei jakoś do mnie nie przemawia. Co do przegrzewania to informacja na ten temat jest nawet na stronach producentów mat/folii.

    A strefy ochronne w łazience?

    Dzięki zaraz przejrzę te wątki.
    strefy dotyczą osprzętu, gniazdek i włączników, mata grzewcza jest uziemiona

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał busz Zobacz post
    Wszystkie przegrody opisałem w pierwszym poście, załączyłem też rzuty. Jeśli chodzi o wentylację to będzie reku z odzyskiem ciepła. Źródłem ciepła będzie prąd, tylko jeszcze się głowię nad tym w jaki sposób.
    Przy czystym pradzie Ep wyszło 35 kWh/m2*a???. To mozliwe ale tylko i wylacznie w domu pasywnym. Nie sądze abys taki miał. Podaj Eu.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Wyszły ci identyczne parametry jak u mnie. zerknij w stopce. tum zużyciem się nie przejmuj nie wiem skąd oni to biorą idzie niespełna połowa z tego.

    ...
    Po co polecac CW skoro wyniki są z czapy?

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    a kto wywali lekką ręką kilkadziesiąt tysięcy? To tak jakby zapłacić za prąd za 20 lat z góry świetna porada.
    Hmm no kto? Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką to nie jest rozwiązanie z kosmosu, które stosują tylko zapaleńcy. Jakby się zwracało w 20 lat (mówiąc oczywiście w porównaniu z kosztami początkowymi innych źródeł ciepła i przy uwzględnieniu podwyżek cen energii czy też paliw, bo tylko tak to można porównywać), to może faktycznie nikt nie kupowałby ani pomp ciepła, ani fotowoltaiki. Pytanie jeszcze, po ilu latach w ogóle zwraca się budowa domu
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Przy czystym pradzie Ep wyszło 35 kWh/m2*a???. To mozliwe ale tylko i wylacznie w domu pasywnym. Nie sądze abys taki miał. Podaj Eu.
    EU = 53 kWh/m2 rocznie

    Energia użytkowa według projektu: Qh, nd = 3472 kWh/rok (roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji), Roczna energia na cwu (Qw, nd) = 2903 kWh

    Jest też coś takiego:
    - ogrzewanie i wentylacja: Qkh = 6785 kWh / rocznie
    - przygotowanie ciepłej wody: Qk,w = 7500 kWh / rocznie
    obie wartość ci w przypadku "kotła na pelet"

    Założenia z projektu:
    - ściany projekt: U = 0.21 / moje: 0.14,
    - podłoga U = 0.25 / moje: 0.18-0.21
    - dach: U = 0.12 / moje: 0.12
    - drzwi: U = 1.35 / moje: 0.9
    - okna takie jak w projekcie
    Ostatnio edytowane przez busz ; 22-02-2021 o 20:17

Strona 1 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony