dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 9
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 162
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Hmm no kto? Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką to nie jest rozwiązanie z kosmosu, które stosują tylko zapaleńcy. Jakby się zwracało w 20 lat (mówiąc oczywiście w porównaniu z kosztami początkowymi innych źródeł ciepła i przy uwzględnieniu podwyżek cen energii czy też paliw, bo tylko tak to można porównywać), to może faktycznie nikt nie kupowałby ani pomp ciepła, ani fotowoltaiki. Pytanie jeszcze, po ilu latach w ogóle zwraca się budowa domu
    To zależy za ile go wynajmujesz , bo dom może stanowić aktywo lub pasywo czyli dom na cele rezydencyjne wtedy stanowi on źródło kosztów, dom na wynajem źródło dochodów i możemy porównywać z innymi potencjalnymi inwestycjami.

    W przypadku źródeł ciepła to rozpatrujemy łącznie wszystkie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne na przestrzeni tylu lat ile wytrzyma najmniej trwały system grzewczy.

    I tu nie ma jakiś zasad uniwersalnych trzeba przeliczyć konkretne warianty i różnych domach wyjdzie zawsze inaczej. Może się zdarzyć że np grzejniki elektryczne będą tańsze przez 50 lat niż PC którą trzeba będzie wymieniać co 15 lat na nową. Po prostu to się nigdy nie będzie opłacało bo to tak jakby trzeba zapłacić np 50 tys z góry zamiast 1.5 tys zł na grzejniki. Porównania robimy w cenach stałych bez gdybologi bo rosną różne dochody, jednak trzeba by rozważyć zmianę przepisów mogą się pojawić zakazy eksploatacji niektórych źródeł ciepła i to szybciej niż nam się wydaje.

  2. #22

    Domyślnie

    Ten samochód w salonie.
    I tak będzie stał na zewnąterz.
    Lepiej kup garaż blaszak, lub zrób zadaszenie z boku domu.
    Wyjdzie taniej niż 5 tys za metr kwadratowy salonu dla auta.
    Przecież to nie domownik.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Tak samo mogą się zmienić zasady rozliczania fotowoltaiki, a w tym przypadku zmienić się może bardzo wiele i napewno nie na korzyść posiadacza takowej instalacji. Taką instalację traktowałbym jako swoistą "super ratę" jeśli będzie mnie na nią stać i rządzący zapewnią, że warunki rozliczania nie zmienią się przez kolejne strzelam 10lat.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Hmm no kto? Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką to nie jest rozwiązanie z kosmosu, które stosują tylko zapaleńcy. Jakby się zwracało w 20 lat (mówiąc oczywiście w porównaniu z kosztami początkowymi innych źródeł ciepła i przy uwzględnieniu podwyżek cen energii czy też paliw, bo tylko tak to można porównywać), to może faktycznie nikt nie kupowałby ani pomp ciepła, ani fotowoltaiki. Pytanie jeszcze, po ilu latach w ogóle zwraca się budowa domu
    Jest inny aspekt tej niby opłacalności i zwracania się. Wg mnie płaci się za wygodę bo przecież posiadanie PCi i PV jest o niebo lepsze aniżeli palenie węglem, prawda?

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Ten samochód w salonie.
    I tak będzie stał na zewnąterz.
    Lepiej kup garaż blaszak, lub zrób zadaszenie z boku domu.
    Wyjdzie taniej niż 5 tys za metr kwadratowy salonu dla auta.
    Przecież to nie domownik.
    Myślałem o tym, ale mam już stan surowy i bramę garażową. Zakładam, że garaż może po jakimś czasie pełnić funkcję rekreacyjną - siłownia, ping-pong i te sprawy. No i mam malutką działkę: 8 arów, więc nie chciałbym zagracać jej kolejnym budynkiem.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Jest inny aspekt tej niby opłacalności i zwracania się. Wg mnie płaci się za wygodę bo przecież posiadanie PCi i PV jest o niebo lepsze aniżeli palenie węglem, prawda?
    Grzejniki elektryczne też są wygodne w użyciu i 20 razy tańsze od pompy ciepła lekko licząc. O węglu nawet nikt tu nie pisze bo to już przeszłość

  7. #27

    Domyślnie

    Dostałem wycenę na wykonanie co od trzech hydraulików, zmowa cenowa , każdy chce 15k (rurki, bufor, podłączenie itd.), do tego planowałem PV 8 kWp (32-33k). Tak sobie teraz kontempluję, że
    - rezygnując z bufora oszczędzam 5k
    - zmniejszając PV do 5kWp oszczędzam jakieś 12k

    za zaoszczędzone 17k kupuję PC i wykorzystuję ją do co i cwu. Na razie wydaje mi się, że to ma sens, mam rację czy mocno się mylę?

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    886

    Domyślnie

    Ja na system grzewczy w podobnym metrażowo domu zamierzam wydać jakieś 15k.... A systemów będzie aż trzy.... Maty pod kafelkami, koza, i klima z dobrymi parametrami do grzania. Dom parterowy 86m

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Ja na system grzewczy w podobnym metrażowo domu zamierzam wydać jakieś 15k.... A systemów będzie aż trzy.... Maty pod kafelkami, koza, i klima z dobrymi parametrami do grzania. Dom parterowy 86m
    I to się nazywa mądre podejście do tego z czasem 4-5 kWp PV i masz dom pasywny kosztowo ale bardziej komfortowy termicznie.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał busz Zobacz post
    Dostałem wycenę na wykonanie co od trzech hydraulików, zmowa cenowa , każdy chce 15k (rurki, bufor, podłączenie itd.), do tego planowałem PV 8 kWp (32-33k). Tak sobie teraz kontempluję, że
    - rezygnując z bufora oszczędzam 5k
    - zmniejszając PV do 5kWp oszczędzam jakieś 12k

    za zaoszczędzone 17k kupuję PC i wykorzystuję ją do co i cwu. Na razie wydaje mi się, że to ma sens, mam rację czy mocno się mylę?
    Czyżby moje wczorajsze trucie ?

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Ja na system grzewczy w podobnym metrażowo domu zamierzam wydać jakieś 15k.... A systemów będzie aż trzy.... Maty pod kafelkami, koza, i klima z dobrymi parametrami do grzania. Dom parterowy 86m
    Widzę, że jakiś mój krajan. To dość ciekawe połączenie bo poszczególne systemy można włączać lub wyłączać obserwując sytuacje za oknem. A co do kolegi busz to pamiętaj, że pompy nie kończą się na Pan....., Dai.... itd. Są monobloki tańszych, również markowych producentów. A co do tych wycen to jeśli jest w nich zawarte rozłożenie podłogówki razem ze styropian to całkiem niezłe ceny. Na śląsku liczą 100-130zł za rozłozenie styropianu i rurek (rurki po stronie instalatora) oczywiście za m2
    Ostatnio edytowane przez swierol ; 23-02-2021 o 07:05

  12. #32
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    886

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Widzę, że jakiś mój krajan
    Zabrzanin z krwi i kości
    No ale po 40 latach pora uciekać z tego bajzlu na wieś....

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Czyżby moje wczorajsze trucie ?
    W jakiejś mierze na pewno. Faktycznie zgadzam się, że bufor nie ma większego sensu, skoro będzie PV, bo wtedy bufor zarabiałby na siebie w momencie, gdy przekroczę energię wygenerowaną na panelach. Skalkulowałem to w ten sposób:

    zgodnie z projektem:
    - Eu + prąd na cele użytkowe = 9375 kWh (co: 3475, cwu: 2900, pr. uż: 3000)

    z lepszym ociepleniem niż w projekcie, bez rekuperacji:
    ~8200kWh (co: 2300, cwu 2900, pr. uż 3000)

    po dołożeniu rekuperacji, przy założeniu oszczędności na ogrzewaniu ~20% i zużyciu prądu większym o 320kWh:
    ~8077kWh (co: 1850, cwu 2900, pr. uż 3320)

    po dołożeniu PV o 5kWp, z których wykorzystam rocznie ~4200 kWh (połać mam na południowy-zachód, nachylenie 36*) wychodzi:
    ~3900 kWh/rocznie (8077 - 4200), co przy cenie 1kWh na poziomie 0.70 zł daje mi 2700zł rocznie na cwu i co

    i na tym chyba po przestanę, ponieważ dołączenie pompy ze stałym COP 3.0 pozwoliłoby mi zaoszczędzić ~1000zł rocznie
    6646 kWh (co: 618, cwu 970, pr. uż 5060) - 4200 z paneli ~2400 kWh czyli ~1700 zł

    czyli, żeby PC się opłacało musiałoby z podłączeniem kosztować < 5000zł

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    A co do kolegi busz to pamiętaj, że pompy nie kończą się na Pan....., Dai.... itd. Są monobloki tańszych, również markowych producentów. A co do tych wycen to jeśli jest w nich zawarte rozłożenie podłogówki razem ze styropian to całkiem niezłe ceny. Na śląsku liczą 100-130zł za rozłozenie styropianu i rurek (rurki po stronie instalatora) oczywiście za m2
    Niestety styropian osobno kupuję, mam nadzieję, że chociaż ułożą w cenie. Z tego co liczyłem potrzebuję pompy 5-7 kW (co + cwu), możesz doradzić coś opłacalnego?
    Ostatnio edytowane przez busz ; 23-02-2021 o 15:00

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    A co do tych wycen to jeśli jest w nich zawarte rozłożenie podłogówki razem ze styropian to całkiem niezłe ceny. Na śląsku liczą 100-130zł za rozłozenie styropianu i rurek (rurki po stronie instalatora) oczywiście za m2
    A jak ktoś ma pojęcie, to tylko koszt materiałów . Na moje 106m2 wydałem niecałe 3,500zł z rozdzielaczem na akcesoria do podłogówki. Bez styropianu oczywiście.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał busz Zobacz post
    .....
    po dołożeniu rekuperacji, przy założeniu oszczędności na ogrzewaniu ~20% i zużyciu prądu większym o 320kWh:
    ~8077kWh (co: 1850, cwu 2900, pr. uż 3320)

    ......
    1850 kWh na c.o. to ok 22.5 kWh/m2*a, to tylko o ok 7,5 kWh/m2*a wiecej od domu pasywnego. Nie ma na to zadnych szans

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    1850 kWh na c.o. to ok 22.5 kWh/m2*a, to tylko o ok 7,5 kWh/m2*a wiecej od domu pasywnego. Nie ma na to zadnych szans
    Ile Twoim zdaniem jest realne?

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał busz Zobacz post
    W jakiejś mierze na pewno. Faktycznie zgadzam się, że bufor nie ma większego sensu, skoro będzie PV, bo wtedy bufor zarabiałby na siebie w momencie, gdy przekroczę energię wygenerowaną na panelach. Skalkulowałem to w ten sposób:

    zgodnie z projektem:
    - Eu + prąd na cele użytkowe = 9375 kWh (co: 3475, cwu: 2900, pr. uż: 3000)

    z lepszym ociepleniem niż w projekcie, bez rekuperacji:
    ~8200kWh (co: 2300, cwu 2900, pr. uż 3000)

    po dołożeniu rekuperacji, przy założeniu oszczędności na ogrzewaniu ~20% i zużyciu prądu większym o 320kWh:
    ~8077kWh (co: 1850, cwu 2900, pr. uż 3320)

    po dołożeniu PV o 5kWp, z których wykorzystam rocznie ~4200 kWh wychodzi (połać mam na południowy-zachód, nachylenie 36*):
    ~3900 kWh/rocznie (8077 - 4200), co przy cenie 1kWh na poziomie 0.70 zł daje mi 2700zł rocznie na cwu i co

    i na tym chyba po przestanę, ponieważ dołączenie pompy ze stałym COP 3.0 pozwoliłoby mi zaoszczędzić ~1000zł rocznie
    6646 kWh (co: 618, cwu 970, pr. uż 5060) - 4200 z paneli ~2400 kWh czyli ~1700 zł

    czyli, żeby PC się opłacało musiałoby z podłączeniem kosztować < 5000zł

    Niestety styropian osobno kupuję, mam nadzieję, że chociaż ułożą w cenie. Z tego co liczyłem potrzebuję pompy 5-7 kW (co + cwu), możesz doradzić coś opłacalnego?
    Wszystko prawda dlatego moja PC kosztowała 2780

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał busz Zobacz post
    Ile Twoim zdaniem jest realne?
    45-50 kWh/m2*a, nie znam lokalizacji a to tez ma znaczenie

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    45-50 kWh/m2*a, nie znam lokalizacji a to tez ma znaczenie
    53 kwh/m2 * a mam w projekcie, a tak jak opisywałem wyżej, mam sporą korzyść na U niektórych przegród:

    - ściany projekt: U = 0.21 / moje: 0.14,
    - podłoga U = 0.25 / moje: 0.18-0.21
    - dach: U = 0.12 / moje: 0.12
    - drzwi: U = 1.35 / moje: 0.9
    - okna takie jak w projekcie
    Lokalizacja to mazury, 4 strefa

    Wracając do moich udręk - skoro planuję wodną podłogówkę i na 90% brak bufora to co powinienem wybrać, kocioł elektryczny do CO i bojler do CWU?
    Ostatnio edytowane przez busz ; 23-02-2021 o 15:50

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał busz Zobacz post
    53 kwh/m2 * a mam w projekcie, a tak jak opisywałem wyżej, mam sporą korzyść na U niektórych przegród:



    Lokalizacja to mazury, 4 strefa

    Wracając do moich udręk - skoro planuję wodną podłogówkę i na 90% brak bufora to co powinienem wybrać, kocioł elektryczny do CO i bojler do CWU?
    W PC są grzałki

Strona 2 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony