dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 9
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 162
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    W PC są grzałki
    Wiem, ale pompa to dość droga impreza. Jeśli decydowałbym się na PC to chciałbym, żeby słuzyła do CO i CWU, wtedy też odpadłby koszt pieca i bojlera.

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał busz Zobacz post
    Wiem, ale pompa to dość droga impreza. Jeśli decydowałbym się na PC to chciałbym, żeby słuzyła do CO i CWU, wtedy też odpadłby koszt pieca i bojlera.
    I nie trzeba by od razu PV bo PC nie zabiłaby kosztami i mógłbyś poznać zużycie pod przyszłe PV

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał busz Zobacz post
    53 kwh/m2 * a mam w projekcie, a tak jak opisywałem wyżej, mam sporą korzyść na U niektórych przegród:



    Lokalizacja to mazury, 4 strefa

    Wracając do moich udręk - skoro planuję wodną podłogówkę i na 90% brak bufora to co powinienem wybrać, kocioł elektryczny do CO i bojler do CWU?
    Skad taka wiara w to ze obliczenia w projekcie są prawidłowe??
    Jezeli ma byc pokrycie całosci energii w PV to bufor zbędny

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    I nie trzeba by od razu PV bo PC nie zabiłaby kosztami i mógłbyś poznać zużycie pod przyszłe PV
    Boję się, że PC chyba mnie zabije :/

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Skad taka wiara w to ze obliczenia w projekcie są prawidłowe??
    Jezeli ma byc pokrycie całosci energii w PV to bufor zbędny
    Nie planuję pokrywać całości z PV, raczej ~70%.

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    To było pytanie retoryczne, bo nie uważam, żeby dom kupowało się po to żeby się zwrócił. Przeliczanie czegokolwiek na ileś lat do przodu jest pewnego rodzaju gdybaniem i nie przeskoczy się tego. Dlatego trzeba porównywać różne oferty. Ja nie twierdzę, że nie ma żadnych przypadków, w których ogrzewanie stricte elektryczne nie będzie lepiej spełniało swojego zadania i że pompa ciepła zawsze się bardziej opłaca. Niemniej jednak, gdyby się nie opłacało, to pompy ciepła i fotowoltaika nie pokonywałyby kolejnych rekordów sprzedażowych, prawda? Chyba, że zakładamy, że wszyscy ludzi są naiwni, ale na takie założenia już nic nie poradzę.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    To że wszyscy cos robią to nie oznacza że nie nie jest to głupie. Dlatego na świecie ludzi bogatych jest niewielu choć mają tyle samo czasu co wszyscy czyli 24h /dobę to pożytkują w taki sposób że mają konkretne efekty.

    Każda decyzja finansowa powinna być przeanalizowana aby nie była bezmyślną fanaberią.

    Najlepiej nabić kabzę dystrybutorom i wyciskaczom pomp ciepła i najlepiej na kredyt to jest najlepsza decyzja w życiu żeby zasuwać na spłatę a wyciskacze pomp leżeli na wczasach z drinkiem no może to nie jest ważne dla "wszystkich" ale dla mnie owszem tak.

  7. #47

    Domyślnie

    Czy ARISTON NUOS EVO SPLIT 110 ma sens?

  8. #48
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    To że wszyscy cos robią to nie oznacza że nie nie jest to głupie. Dlatego na świecie ludzi bogatych jest niewielu choć mają tyle samo czasu co wszyscy czyli 24h /dobę to pożytkują w taki sposób że mają konkretne efekty.

    Każda decyzja finansowa powinna być przeanalizowana aby nie była bezmyślną fanaberią.

    Najlepiej nabić kabzę dystrybutorom i wyciskaczom pomp ciepła i najlepiej na kredyt to jest najlepsza decyzja w życiu żeby zasuwać na spłatę a wyciskacze pomp leżeli na wczasach z drinkiem no może to nie jest ważne dla "wszystkich" ale dla mnie owszem tak.
    Rozumiem, że wszystko masz darmo i nikomu budując i wyposażając dom nie "nabiłeś kabzy" ?

    Mnie się wydaje, że co chwila na Tobie ktoś zarabia - w temacie ogrzewania - najpierw goście od grzejników i energetyka, bo COP1, później ci od pompy do CWU, później ci od klimy no i teraz ktoś od produkcji wierteł, bo ją przewiercić musisz. ktoś jeszcze...? Nie pamiętam czy masz matę grzewczą czy to ktoś inny No i o panelach bym zapomniał!
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  9. #49

    Domyślnie

    Panowie, wyżej wspomniałem o bojlerze z pompą ciepła: ARISTON NUOS EVO SPLIT 110, do tego pompy Nibe, czy jest to sprzęt, którym warto się interesować? PC Nibe 6KW to koszt ~10k

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał busz Zobacz post
    Panowie, wyżej wspomniałem o bojlerze z pompą ciepła: ARISTON NUOS EVO SPLIT 110, do tego pompy Nibe, czy jest to sprzęt, którym warto się interesować? PC Nibe 6KW to koszt ~10k
    Rozwiń.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 23-02-2021 o 20:31
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał busz Zobacz post
    Panowie, wyżej wspomniałem o bojlerze z pompą ciepła: ARISTON NUOS EVO SPLIT 110, do tego pompy Nibe, czy jest to sprzęt, którym warto się interesować? PC Nibe 6KW to koszt ~10k
    Nie wiem, która z pomp NIBE kosztuje 10k, chyba seria F2040 a za tą cenę chyba jest nie kompletna. Wcześniej, mówiąc o pompie markowej i taniej miałem na mysli HAIERA 7,8kW, popytaj również o Immergas - czytałem kilka dni temu broszurę i wyglądało to dość fajnie (ale to jak u wszystkich na papierze) Do pompy musisz doliczyć lepszy zbiornik na CWU a reszta prawie jak przy każdej kotłowni do ogrzewania podłogowego.

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Rozwiń.
    Czy wspomniana przeze mnie PC do CWU ariston lub PC do CO i CWU NIBE są opłacalne?

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Nie wiem, która z pomp NIBE kosztuje 10k, chyba seria F2040 a za tą cenę chyba jest nie kompletna. Wcześniej, mówiąc o pompie markowej i taniej miałem na mysli HAIERA 7,8kW, popytaj również o Immergas - czytałem kilka dni temu broszurę i wyglądało to dość fajnie (ale to jak u wszystkich na papierze) Do pompy musisz doliczyć lepszy zbiornik na CWU a reszta prawie jak przy każdej kotłowni do ogrzewania podłogowego.
    Na allegro jest NIBE AMS10 6kW za 8000zł

    Chętnie poznam Wasze opinie na ten temat, cena wygląda bardzo dobrze.

  13. #53
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    busz ty naprawdę bierzesz pod uwagę pompe i podłogówkę ?
    To malutki domek , po co go tak komplikować rurami, zaworami, jakimiś baniakami, pompami .... ?
    Wydasz na to kilkadziesiąt tysięcy , za to masz kilkanaście lat grzania......

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał busz Zobacz post
    Czy wspomniana przeze mnie PC do CWU ariston lub PC do CO i CWU NIBE są opłacalne?


    Na allegro jest NIBE AMS10 6kW za 8000zł


    Chętnie poznam Wasze opinie na ten temat, cena wygląda bardzo dobrze.
    Sorry ale ta ostatnia to nieaktualna moja nieuwaga trzeba by sprawdzić w markecie czy jej nie będzie w ofercie.

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    busz ty naprawdę bierzesz pod uwagę pompe i podłogówkę ?
    To malutki domek , po co go tak komplikować rurami, zaworami, jakimiś baniakami, pompami .... ?
    Wydasz na to kilkadziesiąt tysięcy , za to masz kilkanaście lat grzania......
    zerknij na jego projekt, dom ma mnóstwo pomieszczeń zwłaszcza na poddaszu, centralne to nie taki głupi pomysł choć ja bym wybrał grzejniki elektryczne.

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał busz Zobacz post
    Czy wspomniana przeze mnie PC do CWU ariston lub PC do CO i CWU NIBE są opłacalne?


    Na allegro jest NIBE AMS10 6kW za 8000zł


    Chętnie poznam Wasze opinie na ten temat, cena wygląda bardzo dobrze.
    To jest chyba bez sterownika Panie Kolego ale mogę się mylić.

  17. #57
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    zerknij na jego projekt, dom ma mnóstwo pomieszczeń zwłaszcza na poddaszu, centralne to nie taki głupi pomysł choć ja bym wybrał grzejniki elektryczne.
    Klima żeby przepchnąć to "papierowo" a potem kupić 6 grzejników , oczywiście dom musi być dobrze ocieplony. Klima przyda sie przez cały rok
    busz a jak juz bardzo chcesz wydać te kilkadziesiąt tysięcy to bierz do tego panele
    Ostatnio edytowane przez sito ; 23-02-2021 o 22:07

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    busz ty naprawdę bierzesz pod uwagę pompe i podłogówkę ?
    To malutki domek , po co go tak komplikować rurami, zaworami, jakimiś baniakami, pompami .... ?
    Wydasz na to kilkadziesiąt tysięcy , za to masz kilkanaście lat grzania......
    Pompę biorę pod uwagę w zależności ile będzie kosztowała, ale chyba masz rację, nawet stosunkowo tania pompa za powiedzmy 8-10 k kosztuje tyle co parę ładnych lat grzania.

    Teraz tak sobie policzyłem, że stosując piec elektryczny do co, bojler z pompą ciepła (3.5k zł) do cwu i PV 5kWp wychodzi to całkiem fajnie w skali roku.

    Zakładając Eu 50 kWh/m2 * a jak mówi asolt wychodzi mi Eu 6400 kWh/rok, z prądem użytkowym 9400 kWh / rok, czyli w moich rejonach ~6500zł rocznie.

    Stosując PV 5kWp, mini PC do CWU i rekuperację mogę zejść do 2600 kWh/rok czyli ~2000zł, co da roczną oszczędność na poziomie ~4500 zł, a sama inwestycja zwróci się w około 7 lat.
    Ostatnio edytowane przez busz ; 23-02-2021 o 22:16

  19. #59
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    busz ty naprawdę bierzesz pod uwagę pompe i podłogówkę ?
    To malutki domek , po co go tak komplikować rurami, zaworami, jakimiś baniakami, pompami .... ?
    Wydasz na to kilkadziesiąt tysięcy , za to masz kilkanaście lat grzania......
    Co tu niby skomplikowanego? Sam robiłem swoją podłogówkę, mnóstwo ludzi robi samemu. Kotłownia z PC zajmuje może 0.8m2 Baniak 200L nad nim jednostka wewnętrzna PC. W pomieszczeniu 3m2 Mam PC rozdzielacz podłogówki, rozdzielacz wody użytkowej, rekuperator, kibelek i pralkę. Jedno urządzenie zapewnia mi ciepłą wodę, ogrzewa i chłodzi a jego obsługa to podejście do sterownika i ustawienie temperatury .To ma być "komplikacja"
    Niby że koza, komin, grzejniki, klima i PV to prościej ?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  20. #60
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Co tu niby skomplikowanego? Sam robiłem swoją podłogówkę, mnóstwo ludzi robi samemu. Kotłownia z PC zajmuje może 0.8m2 Baniak 200L nad nim jednostka wewnętrzna PC. W pomieszczeniu 3m2 Mam PC rozdzielacz podłogówki, rozdzielacz wody użytkowej, rekuperator, kibelek i pralkę. Jedno urządzenie zapewnia mi ciepłą wodę, ogrzewa i chłodzi a jego obsługa to podejście do sterownika i ustawienie temperatury .To ma być "komplikacja"
    Niby że koza, komin, grzejniki, klima i PV to prościej ?
    Nie wiem czy prościej....

    Komin mam w cenie domu, jeśli z niego zrezygnuje firma odliczy mi 2500 więc go bierzemy. Podłączenie kozy zrobi firma od której ją kupimy. Klimą będzie montowana razem z szkieletem domu bez względu na to jakie ogrzewanie ostatecznie wybierzemy bo dom będzie "na południe". Grzejniki jeśli będą potrzebne ( 3 sztuki ) to powieszę je sam, wtyczkę do gniazdka umiem wsadzić. PV jeśli będzie to dopiero po pierwszym roku w zależności co pokaże licznik......

Strona 3 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony