dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie Olej silnikowy do kosiarki

    Zastanawiam sie, czy do kosiarki mozna lac dobry olej silnikowy do wysokich temperatur np. Mobil 1 5W50. Moim zdaniem mozna, czy ktos z Was słyszał o jakis przeciwskazaniach dla olejow innych niz specjalne "do kosiarek"?
    Budownictwo to moja pasja

  2. #2

    Domyślnie

    Ja nie słyszałem, ale też zastanawiam się, czy 15W40 nie będzie za gęsty - przynajmniej w początkowym momencie po uruchomieniu ?
    Uważam zresztą, że nie ma co kombinować. Mam Husqwarnę z silnikiem Tecumsech`a 3,5 KM. Na wiosnę kupuję opakowanie 0,6 litra oleju w tym samym sklepie, gdzie ją kupiłem, wymieniam i koszę cały sezon. Koszt 12 PLN. Mam do koszenia ok 14 arów, w sumie trwa to ok 2 godziny. I tak do 15 razy w sezonie, zależnie od pogody. A trawa jest łąkowa, bo taką ojciec kiedyś posiał, planijąc hodowlę owieczek dla rozrywki.
    Tak postępuję już 6 sezonów i oprócz paliwa to jedyne pieniądze, jakie wydaję na koszenie.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Mysle, że olej 5W50 - syntetyczny jest bardzo dobry i moze kosiarka, a raczej jej silnik, byłby prawie wiecznie trwały.
    Budownictwo to moja pasja

  4. #4

    Domyślnie

    Piszemy o 2 czy 4 suwach ???

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Mówimy o 4 - suwach. Oleje do dwusuwów mają całkiem inne oznaczenia.

    Wczoraj sprawdzałem zalecanne prze producentow oleje. Np. Honda zaleca swoj olej 10W30, SJ/SH. To dobry olej, ale oleje samochodowe w tej klasie nie są gorsze. Briggs ma oleje nizszej klasy. Silniki Hondy robią rowniez w kosiarkach bardzo duże "przebiegi", jest to rowniez związane z dobrym olejem.

    Moim zdaniem mozna oleje producenta w małych opakowaniach zastąpić porządnym olejem wlewanym do samochodu, zwłaszcza gdy olej jest wyższej klasy. Nie ma wtedy zabawy z wieloma butelkami na półce.
    Budownictwo to moja pasja

  6. #6

    Domyślnie

    Czterosuwowy silnik kosiarki chłodzony powietrzem, wbrew pozorom, ma cięższe warunki pracy (wyższe temperatury) niż silnik samochodowy wyposażony w chłodzenie cieczą.
    Do tego celu mniej nadają się oleje wielosezonowe stosowane w samochodach, właśnie ze względu na wysokie temperatury.
    Olej do kosiarek można kupić bez problemu, trudniej dokupić klucz do korka spustu oleju.
    Ostatnio pojawiły się w Leroi Merlin.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Wlałem olej taki jak do samochodu - 0 W 40 - Mobil 1 syntetyczny. Zobacze jak bedzie pracował silnik mojej kosiarki do nastepnej wymiany oleju.
    Budownictwo to moja pasja

  8. #8

    Domyślnie

    A co powiecie o tej ofercie olejów - http://www.penrite.pl/produkty ? Znajomy dostał olej podobno dedykowany między innymido kosiarek, ale nie wiem który to ?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysiekS Zobacz post
    Wlałem olej taki jak do samochodu - 0 W 40 - Mobil 1 syntetyczny. Zobacze jak bedzie pracował silnik mojej kosiarki do nastepnej wymiany oleju.
    Z tego, co mówi mój mąż, to normalnie będzie pracował. Ponoć najlepszy dla kosiarki jest 5W/50, bo w kosiarce nie ma chłodzenia jako takiego, cokolwiek to znaczy.

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zagorski-tomasz

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    mazowieckie
    Kod pocztowy
    08-452
    Posty
    331

    Domyślnie

    Przecież wystarczy SAE 30 i po problemie,po co kombinować ??

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał zagorski-tomasz Zobacz post
    Przecież wystarczy SAE 30 i po problemie,po co kombinować ??
    Po to że przeciętnie olej silnikowy "do samochodu" jest plus minus połowę tańszy niż olej co prawda o gorszych parametrach ale dedykowany do kosiarki. Dodatkowo z racji że ma wyższe parametry, wolniej ulega zużyciu i można go rzadziej wymieniać
    Cytat Napisał portaga Zobacz post
    Z tego, co mówi mój mąż, to normalnie będzie pracował. Ponoć najlepszy dla kosiarki jest 5W/50, bo w kosiarce nie ma chłodzenia jako takiego, cokolwiek to znaczy.
    Chłodzenie w kosiarce oczywiście jest, tyle że powietrzem a nie cieczą i zazwyczaj tylko pasywne tj. bez nawiewu.
    Co do oleju wielosezonowego bo takie zostały tu wspomniane (0W40, 5W50 itd) to mamy dwa parametry. Pierwsza cyfra ta przed literą W oznaczają płynność w niskiej temperaturze. Im mniejsza liczba, tym niższa może być temperatura otoczenia, w jakiej dany olej może być stosowany. Można poczynić śmiałe założenie że na mrozie a nawet przy +5 raczej nikt nie kosi więc czy będzie to olej 0W czy 15W na prawdę nie ma żadnego znaczenia.
    Z kolei cyfry znajdujące się po literze W oznaczają lepkość w wysokiej temperaturze. Im większa cyfra, tym wyższa może być temperatura, przy której olej nie traci swych właściwości smarnych. Producenci kosiarek jak wspomniał Tomasz sugerują używanie oleju letniego SAE 30 czyli każdy ze wspomnianych olejów (40, 50) będzie miał parametry lepsze od wymaganych. Podsumowując nada się każdy tyle że będzie z większym lub mniejszym naddatkiem.
    Ostatnio edytowane przez G.N. ; 14-11-2018 o 12:58 Powód: literówka

  12. #12

    Domyślnie

    Ja wleję do swojej kosiarki olej 5W30 syntetyk. Zostaje mi zawsze po wymianie w samochodzie. Myślę, że będzie ok.

  13. #13

    Domyślnie

    Odświeżę temat. Mam pozostałości oleju ELF 5W40 do diesla i chętnie bym go wykorzystał. Można go użyć jako zamiennego do kosiarki czterosuwowej gdzie jest dedykowany SAE 30?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Można i jako że jest to olej ze znacznie wyższymi parametrami to można go zmieniać rzadziej niż SAE30 (nie dotyczy docierania i pierwszej wymiany) jest jedno ale. Oleju nie powinno się zmieniać, tzn. trzeba wymieniać co określoną liczbę godzin, ale to powinien być taki sam olej, a nie raz se wleję SAE 30, potem został mi półsyntetyk np. ELF 5W40, to wleję co mam, a kolejnym razem mam trochę Mobil F 0W-30 to zapodam mobil. Tak się nie robi bo różne oleje mieszane ze sobą mogą się skluszczać i w efekcie zatrzesz silnik. zwykle tak się nie dzieje, ale jakieś tam ryzyko jest. Co do zasady jak się raz zalało danym olejem to powinno się używać tego samego typu i marki. Zmienić na inny niby można, ale zawsze niesie to jakieś tam ryzyko. Niektórzy polecają żeby w takiej sytuacji płukać silnik, inni twierdzą że wystarczy dokładnie zlać stary olej (oczywiście porządnie nagrzany). Mam dwie kosiarki, w nowszej poprosiłem żeby od razu zalali mi syntetykiem, starszą kupowałem w supermarkecie i była zalana SAE 30 B&S, zmieniłem, bez płukanki na syntetyk Mobil 1 i nic się nie stało. Ale to dowód anegdotyczny, gwarancji nie ma. Mam ją już kilkanaście lat i w tej kosiarce sypie się już prawie wszystko (albo było naprawiane) poza silnikiem który działa bez zarzutu.
    Ostatnio edytowane przez G.N. ; 17-04-2020 o 10:29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony