dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 44
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w domu jednorodzinnym za ogrzewanie korytarza nie płacisz? Za podlewanie ogródka nie płacisz?
    No i sprzątanie posesji/odśnieżanie - twoja robocizna, ale jakbyś chciał zlecić, to też płacisz
    Gdybyś chciał zgodnie z prawem przeprowadzać przeglądy techniczne - też płacisz.

    Udział kosztów administratora i księgowej jest w pojedynczej opłacie przypadającej na mieszkanie zwykle niewielki.
    ***

    Niemniej raczej z tymi opłatami chodziło chyba głownie o to, że po wybudowaniu domu wydatki się nie kończą, wiec trzeba liczyć: kredyt + kasa na życie + kasa na utrzymanie domu

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    w domu jednorodzinnym za ogrzewanie korytarza nie płacisz? Za podlewanie ogródka nie płacisz?
    No i sprzątanie posesji/odśnieżanie - twoja robocizna, ale jakbyś chciał zlecić, to też płacisz
    Gdybyś chciał zgodnie z prawem przeprowadzać przeglądy techniczne - też płacisz.

    Udział kosztów administratora i księgowej jest w pojedynczej opłacie przypadającej na mieszkanie zwykle niewielki.
    ***

    Niemniej raczej z tymi opłatami chodziło chyba głownie o to, że po wybudowaniu domu wydatki się nie kończą, wiec trzeba liczyć: kredyt + kasa na życie + kasa na utrzymanie domu
    ale bez czynszu i w przeliczeniu na m2 zdecydowanie taniej co najmniej 2-3 krotnie. O normalnych ludzkich warunkach życia nie wspomniawszy dom nie jest klatką do chowu kur.



    Dodatkowo cena ogrzewania 1 m2 w klatce jest kosmiczna w porównaniu z kosztami ogrzania m2 domu.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w mieszkaniu własnościowym nie ma czynszu

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    I nie licz, że utrzymanie domu jest tańsze niż mieszkanie..
    Kiedyś znalazłem w necie wyliczenia ile kosztuje utrzymanie domu i mieszkania, dokładnie liczb nie pamiętam ale wynik był taki że za kwotę jaką płaci się za mieszkanie 50 m2 mamy w tej samej cenie utrzymanie domu o pow 100 m2.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    w mieszkaniu własnościowym nie ma czynszu
    Pomarzyć można

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    w mieszkaniu własnościowym nie ma czynszu
    Jest.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Pomarzyć można
    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Jest.
    Szanowni Panowie mylą nazewnictwo. W mieszkaniu własnościowym płaci się opłaty administracyjne + zaliczki na media.

    Czynszem nazywamy opłatę ponoszoną przez najemcę lokalu.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.262
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Jest.
    https://sjp.pwn.pl/sjp/czynsz;2554197.html
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Czynsz

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    w domu jednorodzinnym za ogrzewanie korytarza nie płacisz? Za podlewanie ogródka nie płacisz?
    Za podlewanie swojego ogródka i ogrzewanie swojego korytarza płacisz w domu tak w bloku, jak i w bloku (jak masz własny ogródek oczywiście). W bloku masz jeszcze "wspólny" korytarz i ogródek - i za to ekstra płacisz i nawet nie masz wyboru czy go podlewasz, ogrzewasz, czy stawiasz fontanny i marmury które ktoś pucuje 3x w tygodniu.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    No i sprzątanie posesji/odśnieżanie - twoja robocizna, ale jakbyś chciał zlecić, to też płacisz
    Nie chcę, nie sprzątam.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Gdybyś chciał zgodnie z prawem przeprowadzać przeglądy techniczne - też płacisz.
    W domach jednorodzinnych nie ma obowiązku robienia przeglądu ogólnobudowlanego, nie ma zazwyczaj wind więc odpada ich konserwacja i UDT

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Udział kosztów administratora i księgowej jest w pojedynczej opłacie przypadającej na mieszkanie zwykle niewielki.
    Minimum złotówka za m2/mies. To mało?

    Konkretnie w 2010 r, kiedy rozliczałem wspólnotę, koszty zarządu nieruchomością wspólną (czyli bez mediów dostarczanych do mieszkań a tylko rozliczanych przez wspólnotę) 40zł/m2 na rok.


    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Niemniej raczej z tymi opłatami chodziło chyba głownie o to, że po wybudowaniu domu wydatki się nie kończą, wiec trzeba liczyć: kredyt + kasa na życie + kasa na utrzymanie domu
    Mi się zaczęły oszczędności. Płacę zdecydowanie mniej, niż płaciłbym za mieszkanie podobnej wielkości - wszystkiego płatnego do SM wychodzi ponad 10zł/m2/mies czyli przy 115m2 wyszłoby 13800 zł (w tym ogrzewanie - w mieszkaniu musiałbym doliczyć jeszcze prąd bytowy i ewentualnie gaz do kuchenki).
    Rocznie w domu za prąd i ogrzewanie wg aktualnych stawek zapłaciłbym 4000 zł, wodę i ścieki (włącznie z podlewaniem ogrodu) 2034,72 zł (i to pomimo drogiego wywozu szamba), podatek od nieruchomości 523 zł, przegląd kominiarski 150zł, elektryczny co 5 lat niech nawet wyjdzie 100zł/rok + 500zł nakładów na narzędzia które w bloku miałbym w kosztach wspólnych - wychodzi 13800 zł w bloku (plus prąd bytowy i gaz) vs 7307,72 (razem z prądem bytowym i kosztami narzędzi).

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Skoczen Zobacz post
    Szanowni Panowie mylą nazewnictwo. W mieszkaniu własnościowym płaci się opłaty administracyjne + zaliczki na media.

    Czynszem nazywamy opłatę ponoszoną przez najemcę lokalu.
    racja, tak sie przyjeło, że to czynsz, ale tak czy siak miesiąc w miesiąc bulisz do spółdzielni kase.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Jest.
    nie- czynsz to opłata za najem.
    Co najwyżej płacisz zaliczki na utrzymanie nieruchomości.

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W bloku masz jeszcze "wspólny" korytarz i ogródek - i za to ekstra płacisz i nawet nie masz wyboru czy go podlewasz, ogrzewasz, czy stawiasz fontanny i marmury które ktoś pucuje 3x w tygodniu.
    Ale nie utrzymujesz tego korytarza sam jeden, tylko z pozostałymi właścicielami, więc koszty się rozkładają. A z niego korzystasz.
    We wspólnocie to wspólnota decyduje o inwestycjach.

    Jasne, w domu nie musisz sprzątać, ale zwykli ludzie zwykle to robią.

    Natomiast chodziło mi o to, że dom nie prowadzi się za darmo i to trzeba uwzględnić w kalkulacjach kosztów.

  12. #32

    Domyślnie

    Mój pomysł jest taki zacznij od budowy garażu.
    Ostatnio edytowane przez Tolo74 ; 07-03-2021 o 14:49

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kurtz1992

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    38-124
    Posty
    61

    Domyślnie

    Tolo 74 nie no nie żartuj. Na takiej zabawie było by kilkadziesiąt tys zł i kupę czasu i pracy straty. Jak już bym miał coś takiego kombinować to bym wolał dom 60m + garaż w bryle (który w razie powiększenia rodziny przerobił bym dodatkowy na pokój).

    Aczkolwiek po wstępnych kalkulacjach częściowo już zdecydowaliśmy w którą stronę pójdziemy.
    Jeśli ojciec wspomoże mnie na zerówkę (fundamenty lub płyta) to raczej napewno dom (mała parterówka o prostej bryle ok 80m), myślę że jak już będzie stan zero bez problemu w 200tys skończę wszystko metodą gospodarczą (fundamenty/płyta, ściany własnoręcznie, dach zlecony, elewacja zlecona, wnętrze własnoręcznie).
    Ostatnio edytowane przez Kurtz1992 ; 07-03-2021 o 08:51

  14. #34

    Domyślnie

    Poprawione -kiedyś taki pomysł miałem na domek koło lasu.

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kurtz1992

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    38-124
    Posty
    61

    Domyślnie

    No to już brzmi lepiej. Aczkolwiek garaż już mam (blaszak 3x5 u rodziców), więc docelowo po prostu bym go przeniósł na plac budowy i tylko w przyszłości zarzucił 5tkę styro i elewację w kolor domu. A murowanego/większego nie potrzebuję, ewentualnie dokupię jeden segment - wydłużę go o metr żeby mieć miejsce na jakiś regał/narzędzia/kosiarkę.
    Ostatnio edytowane przez Kurtz1992 ; 08-03-2021 o 05:25

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Mam jeszcze dodatkowy koszt który spowoduje nieopłacalność mieszkania w blokach i nie da się go uniknąć , mianowicie juz w tej chwili mieszkańcy bloków popadają w histerię z powodu dopłat do cen ogrzewania które są bardzo wysokie dlatego że nikomu nie zależy na oszczędzaniu cipła lepiej uchylić okno po prostu. Tym dodatkowym koszty sa opłaty emisyjne od spalania węgla i będą one rosły podobnie choć wolniej jak opłaty emisyjne od spalania gazu.

    W praktyce wychodzi jakie jest bardziej efektywne spalanie paliw czy w domach czy jednak w elektrowniach przez co użytkownik końcowy zapłaci zdecydowanie mniej opłat emisyjnych.

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kurtz1992

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    38-124
    Posty
    61

    Domyślnie

    gawel Nie no to ja wiem że w domu koszt życia będzie o wiele wiele mniejszy (tym bardziej takim jak planuję wybudować), ilość pracy potrzebnej do utrzymania w zasadzie podobny (no nie licząc prac ogrodowych), jedynie koszt inwestycji i pracy potrzebnej do zamieszkania na plus dla mieszkania. A zaoszczędzona kaska na kosztach życia na wykończenie posesji (ogrodzenie, kostka itp.) lub szybszą spłatę kredytu.

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurtz1992 Zobacz post
    gawel Nie no to ja wiem że w domu koszt życia będzie o wiele wiele mniejszy (tym bardziej takim jak planuję wybudować), ilość pracy potrzebnej do utrzymania w zasadzie podobny (no nie licząc prac ogrodowych), jedynie koszt inwestycji i pracy potrzebnej do zamieszkania na plus dla mieszkania. A zaoszczędzona kaska na kosztach życia na wykończenie posesji (ogrodzenie, kostka itp.) lub szybszą spłatę kredytu.
    No nie zupełnie w Warszawie mieszkanie to cena od 1,5-2,0 mln a dom można kupić o 15 km dalej od centrum za do 1 mln.

    https://www.domd.pl/pl-pl/warszawa/l...DM_03_OSTATNIE

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurtz1992 Zobacz post
    A no to wiesz mówimy o wawce Ale w moim przypadku (dębica ok 50tys miasto bez szkół wyższych, prawie brak stref ekonomicznych), można ogarnąć fajne gotowe mieszkanie do 200tys (umeblowana wielka płyta ok 40-50m lub niespełna 40m nowa deweloperka).
    Każda lokalizacja ma swoje plusy i minusy. Nie mieszkam i nie pracuje w Warszawie, ale dla mnie "wawka czy warszawka" to określenie które stosują zakompleksieni ludzie z prowincji.

  20. #40

    Domyślnie

    Mnie mieszkanie kojarzy się docelowo z ograniczoną przestrzenią.
    Trzeba wg mnie usiąść i przemyśleć jak spędzacie i jak będziecie spędzać czas.
    Czy lubicie mieć ogród, działkę, pielęgnować o to czy docelowo bardziej wygodniacki tryb życia typu TV.
    W zimie to i owszem -mieszkanie jest fajne, ale jak auto chcesz odkurzyć albo nie odpali i pasuje prostownik zapiąc na noc to sprawa się komplikuje.
    Od mieszkania zależy czy i dokąd dzieci mogą same wyjść. Z kolei społeczność większa. Czy mając mieszkanie kolejnym krokiem nie będzie zakup działki rekreacyjnej?
    W domu jesteś Panem przez duże P. Już niedługo można robić otwarcie sezonu, grill, leżaczek i zażywac kąpieli słonecznej.
    Dużo zależy też od lokalizacji zarówno mieszkania jak i domu i sąsiadów.

    Pewne koszty domu można poważnie ciąć albo rozłożyć.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony