dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Budowa ganku na zewnątrz

    Szanowni,

    Chcę w tym roku wybudować ganek przed domem, taki wiatrołap w zasadzie. Wymiary to 250cm/200cm (orientacyjne, bo jeszcze finalnie decyzja nie została podjęta). Będzie on stał na balkonie dostawianym do domu, który podparty jest na filarach fi350, zbrojenie pręty zbrojeniowe 12mm, gęsta kratka, nie pamiętam dokładnych wymiarów, grubość w najcieńszym punkcie to 15cm.

    Ganek chciałbym postawić z materiału lekkiego, i wybór naturalnie padł na gazobeton. Moje pytanie zasadnicze jest takie - czy 12cm szerokości bloczka o gęstości 500 będzie wystarczające do utrzymania konstrukcji dachu wraz z ociepleniem? Materiały chciałbym aby były jak najlżejsze, z uwagi na to, że nie stoi on na gruncie. Czy bloczek szerokości 12cm utrzyma ten ciężar i nie przewróci się w przypadku np silnego wiatru? Dodajmy do tego obciążenie śniegu w zimę, więźbę dachową i inne rzeczy, których teraz nie sposób wymienić.

    Jeżeli uważacie, że można to zrobić z innego, lekkiego materiału, proszę o sugestię co to powinno być i odpowiedź na pytanie zasadnicze oraz ogólne uwagi, na co zwracać uwagę przy budowie, co jest istotne a nie takie oczywiste.

    Z poważaniem
    Maciek

  2. #2

    Domyślnie

    Ganek czy wiatrołap?
    ganek jest otwarty, wiatrołap zamkniety oknami-drzwiami
    Ktoś mądry musi to zobaczyć i ocenić.
    Dlaczego nie 18cm? -wtedy mur będzie sztywny i spałbyś spokojnie.
    Na górze będzie strop? Jeżeli nie -to trzeba wieńcami to spiąć.

  3. #3

    Domyślnie

    Wiatrołap, wiatrołap. Na górze wolałbym nie robić stropu tylko spiąć to wieńcem. 18cm nawet nie przemyślałem sprawy. Dach jednospadowy. Co uważasz?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał MaciekBora Zobacz post
    Wiatrołap, wiatrołap. Na górze wolałbym nie robić stropu tylko spiąć to wieńcem. 18cm nawet nie przemyślałem sprawy. Dach jednospadowy. Co uważasz?
    Ważny jest fundament pod ścianę, może wystarczy 12cm, ale z opisu nie rozumiem tego, żeby się kupy trzymało to ściana musi być połączona albo oddylatowana. Na siłę ścian nie połączysz bo i tak kiedys pęknie.
    Ale dach musi być dobrze kotwiony żeby nie zrobił się latawiec.

  5. #5

    Domyślnie

    Będzie to wiatrołap zewnętrzny, ściany chciałem kotwić do ściany nośnej budynku co 3 bloczki, mogę i częściej, pierwsza warstwa na zaprawdę murarską cementową, potem cienkowarstwowa zaprawa do gazobetonu, na górze spiąć wieńcem i od razu nadproże nad drzwi. Dach jednospadowy, nie wiem w zasadzie jak go przytwierdzić do ścian nośnych domu i dobudowanych. W kwestii dachu to może zatrudnię specjalistę dekarza.

    Mówisz o fundamencie ściany, ale ja chciałbym to zrobić na dobudowanym balkonie. Na nim nie mogę zrobić klasycznego fundamentu. Myślałem to spiąć zaprawą cementową grubowarstwową, czy to odpada i nie da rady?

  6. #6

    Domyślnie

    Musisz to przemyśleć kompleksowo.
    1. Sprawa izolacji termicznej -czy będzie, likwidacja mostków termicznych?
    2. Sprawa hydroizolacji -jakiegoś zaciekania bo to balkon z boku albo z góry na balkon?
    3. Gazobeton to dobre rozwiązanie. Przy gęstości 500 -trzy ściany 12cm będa razem ważyć ok. 1000kg, z 18cm -1500kg.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony