dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Karizmo

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-624
    Posty
    28

    Domyślnie Ogrzewanie domu 71r, 200 m2 prąd + fotowoltaika czy cos innego, prośba o porady !

    Witam serdecznie i mam do was pytanie

    Remontuje dom z 71r, podpiwniczony, 2 kondygnacje i poddasze. Ściany pustak, cegła coś tam.
    W budynku wymieniam wszystkie okna i drzwi, do tego ocieplam całego 15 lub 20 cm styropianem oraz odkopuje fundamenty i je też uszczelniam i zabezpieczam. Do tej pory były założone grzejniki i bojlery w łazienkach.

    Używana będzie tak naprawdę tylko pierwsza kondygnacja a na drugiej ewentualnie jakieś pokoje gościnne, czyli nie używane to nie muszę grzać.
    Piwnica około 80 m2, pierwsza kondygnacja też 80 m2, 2 kondygnacja około 90 m2
    Nachylenie dachu 43%

    Na początku myślałem o ogrzewaniu grzejnikami i piecu gazowym z funkcją grzania wody i nawet złożyłem papiery o podłączenie gazu, ale że tak naprawdę te rury wraz z grzejnikami to wszystkie by należało wymienić, czyli kucie i wstawianie nowych. To sobie uknułem, żeby zrobić ogrzewanie połogowe prądem i założyć fotowoltaikę zamiast wydać na grzejniki, rury, podłączenia gazu, piec i robotę z 40 koła. Nie mam pojęcia jak to ugryźć i jakie zapotrzebowanie na energie bym potrzebował, może ktoś naprowadzi bo przeczytałem z 10 ostatnich stron tego wątku i łeb mi zaraz wybuchnie https://forum.muratordom.pl/showthre...e-domu/page224

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20201203_132547.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	453522
    Ostatnio edytowane przez Karizmo ; 27-02-2021 o 17:52

  2. #2

    Domyślnie

    Witam,
    W pierwszej kolejności należałoby wyznaczyć zapotrzebowanie na ciepło z uwzględnieniem planowanych do przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych. Zamiast ogrzewania podłogowego elektrycznego lepszym rozwiązaniem wydaje się być ogrzewanie podłogowe wodne.
    Nawet z panelami fotowoltaicznymi cena ogrzewania elektrycznego może być bardzo wysoka. Wszystko ze względu na to, że czas w którym będzie Pan korzystał z ogrzewania nie będzie zbieżny z czasem, w którym panele na dachu będą generowały największą ilość energii.
    Biorąc pod uwagę, że nie chce Pan wykonywać przyłącza gazowego najlepszym rozwiązaniem będzie powietrzna pompa ciepła typu monoblock pozwalająca na zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Zużycie energii przez nowoczesne pompy ciepła mające wysoki wskaźnik COP jest dużo niższe od ogrzewania elektrycznego, co przełoży się na rachunki za ogrzewanie.
    Zachęcam do kontaktu z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) tel. 801 777 801.
    Bardziej szczegółowe informacje o naszych pompach ciepła znajdują się na stronie internetowej: https://www.buderus.com/pl/pl/ocs/bu...rzne-746309-c/
    W razie pytań lub wątpliwości, pozostaję do dyspozycji.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Buderus

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Karizmo

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-624
    Posty
    28

    Domyślnie

    Super tylko "podłogowe wodne" nie wiem czy jest wykonalne u mnie bo na podłogę musze wylać posadkę samopoziomującą bo mam na środku doły po 4 cm.
    Też myślałem na taką pompą a jak to się sprawuje z grzejnikami ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant - Buderus Zobacz post
    ...
    Biorąc pod uwagę, że nie chce Pan wykonywać przyłącza gazowego najlepszym rozwiązaniem będzie powietrzna pompa ciepła typu monoblock pozwalająca na zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach.......
    ________________________________
    Konsultant Buderus
    W czym jest lepszy monoblock od splita (tej samej mocy) i czy split nie zapewni komfortu cieplnego w pomieszczeniach? Dlaczego to monoblok jest najlepszym rozwiazaniem?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @Karizmo

    Ocieplenie to słuszna decyzja.
    Daj 20 do 25 cm styropiany a nie 15. To inwestycja na lata...
    Przy takim metrażu to raczej pompa ciepła, a nie grzanie z COP = 1. Przy PC dodatkowo zużyjesz 1/3 prądu na nagrzanie ciepłej wody. Być może wystarczą grzejniki.
    Wskazane jest zrobienie OZC.
    Jeśli remont ma trwać jakiś czas to by poznać faktyczne zapotrzebowanie na ciepło możesz wstawić ciepłomierz (może być taki z odzysku w granicach 200 zł, byle by miał nominalny przepływ od 1 m3 na godzinę)
    i będziesz wiedział "namacalnie" ile dom potrzebuje ciepła teraz i później po dociepleniu.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Karizmo

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-624
    Posty
    28

    Domyślnie

    Jednak zostaje przy gazie tylko teraz jeszcze nie wiem czy ogrzewanie podłogowe będę mógł zrobić czy grzejniki zostaną.
    Styropian jednak daje 20 cm. Na tą chwile tam nie mieszkam i stoi nieogrzewany więc szkoda marnować pieniędzy.

  7. #7

    Domyślnie

    Osobiście nie jestem zwolennikiem kładzenia tak grubej izolacji ponieważ wykazywałem to kiedyś, że oszczędności są znikome. 15cm wystarczy.
    Ważne aby było dobrze położone dobrym materiałem i uszczelnione pianą.
    Wodne ogrzewania podłogowe daje szeroki wachlarz możlliwości grzania prądem, pompą ciepła i gazem kondensacyjnie. Kwestia możliwości instalacji?

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    wykazywałem to kiedyś, że oszczędności są znikome. 15cm wystarczy.
    Podrzucisz linka do obliczeń? Chętnie spojrzę

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Osobiście nie jestem zwolennikiem kładzenia tak grubej izolacji ponieważ wykazywałem to kiedyś, że oszczędności są znikome. 15cm wystarczy.
    Ważne aby było dobrze położone dobrym materiałem i uszczelnione pianą.
    Wodne ogrzewania podłogowe daje szeroki wachlarz możlliwości grzania prądem, pompą ciepła i gazem kondensacyjnie. Kwestia możliwości instalacji?
    To Twoje zdanie. Kiedyś dawało się "piątkę" i podobno wystarczyło. Teraz 15 cm dobrego styropianu to trochę za mało.

    Może i znikome jak twierdzisz, ale trzeba je pomnożyć przez kilkadziesiąt lat mieszkania w budynku...
    A to już są całkiem wymierne oszczędności.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    W czym jest lepszy monoblock od splita (tej samej mocy) i czy split nie zapewni komfortu cieplnego w pomieszczeniach? Dlaczego to monoblok jest najlepszym rozwiazaniem?
    Pompy ciepła typu monoblock są dedykowane branży grzewczej i bardziej do niej przystosowane. Oczywiście komfort cieplny także zapewni pompa ciepła typu split, jednak jednostki monoblock charakteryzują się nieco wyższą efektywnością. Poza samym komfortem cieplnym jednostki monoblock są zdecydowanie lepiej zaizolowane akustycznie (co zmniejsza hałas urządzenia) oraz termicznie.

    ________________________________
    Konsultant Buderus

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant - Buderus Zobacz post
    . Poza samym komfortem cieplnym jednostki monoblock są zdecydowanie lepiej zaizolowane akustycznie (co zmniejsza hałas urządzenia) oraz termicznie.

    ________________________________
    Konsultant Buderus
    Termicznie ???, a koniecznosc stosowania zabezpieczen w przypadku dlugotrwałego zaniku zasilania to tez plus?
    Czy szum wentylatorów jest mniejszy dla monobloka niz dla splita i dlaczego?, mozna prosic wyniki pomiarów?
    Czy ta zwiekszona efektywnsc nie jest niwelowana konicznoscią doprowadzenia instalacji grzewczej do monobloku i strat na tym połaczeniu?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Osobiście nie jestem zwolennikiem kładzenia tak grubej izolacji ponieważ wykazywałem to kiedyś, że oszczędności są znikome. 15cm wystarczy.
    Ważne aby było dobrze położone dobrym materiałem i uszczelnione pianą.
    Wodne ogrzewania podłogowe daje szeroki wachlarz możlliwości grzania prądem, pompą ciepła i gazem kondensacyjnie. Kwestia możliwości instalacji?
    Też nie jestem zwolennikiem przesadnego "styropianowania" ze względu na to, z czym się nie dyskutuje, czyli estetykę budynku - szczególnie tych docieplanych, gdzie praktycznie nikt nie zmienia położenia okien i nagle robi się z domu bunkier z otworami strzelniczymi.

    Z aspektu technicznego - można powiedzieć, że "im więcej styro, tym mniej korzyści", bo grubość ocieplenia wzrasta liniowo, a korzyść "tylko" wykładniczo. Pozostaje pytanie, komu w którym miejscu wykres się "wypłaszcza". Mi, podobnie chyba jak koledze Tolo74 "wypłaszczył się" przy 15cm i dalsze "pogrubianie" izolacji mijało się z celem, szczególnie że ocieplone ściany to nie jedyne miejsce, gdzie ciepło ucieka.

    Poniżej zrobiłem na szybko wykres "ucieczki" ciepła przez przegrodę. Na "x" jest grubość styro, na "y" unormowana "ucieczka" energii. 100% jest dla 25cm ściany z BK o lambda 0.16. Styropian lambda 0.031

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ge_ocieplenia.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	46,9 KB
ID:	454033

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Koszt 1 m3 styropianu EPS 0,032 na przełomie stycznia i lutego to około 170 złotych. Cena robocizny docieplenia praktycznie taka sama dla styropianu 15 cm i 20 cm.
    Niech każdy daje ile chce.

    Taką samą krzywą posługiwali się ci którzy twierdzili, że wystarczy "piątka" a za kilka lat "dziesiątka".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Koszt 1 m3 styropianu EPS 0,032 na przełomie stycznia i lutego to około 170 złotych. Cena robocizny docieplenia praktycznie taka sama dla styropianu 15 cm i 20 cm.
    Niech każdy daje ile chce.

    Taką samą krzywą posługiwali się ci którzy twierdzili, że wystarczy "piątka" a za kilka lat "dziesiątka".
    Piątka czy dziesiątka były kilkadziesiąt lat temu w dodatku o gorszej lambdzie niż obecnie.
    Współczynnik U powinien zatrzymac się na poziomie 0.25W/m2K.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Taką samą krzywą posługiwali się ci którzy twierdzili, że wystarczy "piątka" a za kilka lat "dziesiątka".
    Jestem ostatnim, który będzie odradzał lepszą izolację. chodzi mi bardziej o to, by podchodzić do ograniczenia ucieczki energii kompleksowo i ze świadomością, które działanie przynosi jakie korzyści. Obliczeniowo, to nawet 10cm dobrego styro na ścianie 25cm BK z zapasem spełnia WT2017 i ociera się o spełnienie WT2021, co pokazuje, że tzw. "konfitur" trzeba szukać gdzie indziej, niż w samej grubości styropianu.

    Ale co do zasady również uważam, że niech każdy daje ile chce

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony