dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Stary budynek opalany węglem a koszty ogrzewania gazem ziemnym .

    Budynek to PRL-owska piętrowa kostka beż żadnej izolacji o powierzchni całkowitej 220 m kw. . Aktualnie koszt ogrzewania węglem to 5000 zł / rok . Instalacja C.O. stalowa grawitacyjna w systemie otwartym . Kocioł Camino 3/8 . Grzejniki : 2 Purmo i 5 sztuk aluminiowych . W budynku w te niedawne mrozy daje się na węglu utrzymać temperaturę około 20 stopni C. Budynek w nieodległej perspektywie powiedzmy 10 lat przeznaczony do rozbiórki . Ostatnio Samorząd Wojewódzki podjął uchwałę o zakazie palenia od 2024 r. śmieciuchami . Moje miasto się załapało . W związku z powyższym pytanie do szanownych internautów - w jaki sposób waszym zdaniem odbije się na portfelu zainstalowanie kotła na gaz ziemny ? Czy koszty mnie nie zabiją ? W budynku jest instalacja gazowa i przed laty był kocioł gazowy .

  2. #2

    Domyślnie

    Jaki węgiel i w jakiej cenie?
    Jedni kupują podobno po 500zł, inni po 1200zł za tonę.
    U mnie po około 700zł z piasta groszek do podajnikowca.
    Zwykły, stówkę taniej i 5MJ więcej kaloryczności na papierze ma.
    Jeśli to typowy śmieciuch z dmuchawą, to bym liczył około 1000zł za każdą tonę węgla.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 28-02-2021 o 03:11
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  3. #3
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    W takim budynku z gazem bekniesz , kup podajnikowca 5 klasy on ci spali połowę tego co obecny badziew i jakoś te 10 lat opykasz .

  4. #4

    Domyślnie

    Węgiel jakim palę to orzech Piast 25 MJ . Myślałem o kotle 5 klasy ale jest problem . Kotłownia znajduje się w piwnicy . Zainstalowany tam żeliwny kocioł Camino został wniesiony w segmentach i skręcony . Krótko mówiąc nie ma jak wnieść do piwnicy kotła który waży w przybliżeniu 300 kg lub więcej.
    Ostatnio edytowane przez Kuna ; 28-02-2021 o 16:55 Powód: Błędy w pisowni.

  5. #5
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Ja sam do piwnicy wniosłem kocioł 10 kw który waży 430 kg ale po odkręceniu zasobnia podajnika waga pewnie ze 350 kg , w kastoramie są wyciągarki po 80 zł ,mocny dybel w ścianę i do roboty a nie narzekać , nowy kocioł spali połowę tego co stary sztrucel .

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Ja sam do piwnicy wniosłem kocioł 10 kw który waży 430 kg ale po odkręceniu zasobnia podajnika waga pewnie ze 350 kg , w kastoramie są wyciągarki po 80 zł ,mocny dybel w ścianę i do roboty a nie narzekać , nowy kocioł spali połowę tego co stary sztrucel .
    Nie wiedziałem że mam do czynienia ze strongmenem co sam ciężarówki ciąga -

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kuna Zobacz post
    Węgiel jakim palę to orzech Piast 25 MJ . Myślałem o kotle 5 klasy ale jest problem . Kotłownia znajduje się w piwnicy . Zainstalowany tam żeliwny kocioł Camino został wniesiony w segmentach i skręcony . Krótko mówiąc nie ma jak wnieść do piwnicy kotła który waży w przybliżeniu 300 kg lub więcej.
    Nadal nie podałeś, ile tego węgla spalasz.
    Co do kotła 5 klasy.
    Można odkręcić zasobnik z podajnikiem i wnieść.
    Musiałbyś tylko sprawdzić wymiary.
    A dwa, ile spalasz węgla plus podaj ile w największe mrozy. To pozwoli oszacować potrzebną moc podajnikowca.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak faktycznie palisz samym węglem za pieniądze, to różnica nie będzie taka wielka głównie z dwóch przyczyn:
    1. Sprawność śmieciucha jest niska. Więc pomimo tego, że w tonie węgla masz prawie 5000 kWh energii, to w praktyce pewnie z tego wyciągasz grubo poniżej 80% (a razem z CWU latem, jak tym grzejesz to pewnie z 70%, bo wiele idzie na rozgrzanie kotła i komina przy zbyt niskiej temperaturze w komorze spalania).
    2. Kopciuchem nie da się pilnować dokładnie temperatury. Więc część ciepła zbędnie tracisz przegrzewając okresowo dom. Pytanie, czy częściej marzniesz, czy masz za ciepło.

    Ale jak oprócz tych 5000 zł we węglu kopciuch pochłania jakieś darmowe drewno czy śmieci, to różnica będzie znacząca - bo tych kWh w praktyce jest więcej niż wynikałoby z kosztu węgla, a do kotła gazowego nie wpuścisz nic, za co nie płacisz.

    Ale temat rozpocząłbym od sprawdzenia, co optymalniej wyjdzie po dopłatach. Ale i tak główny nacisk położyłbym na znalezienie nowego lokum przed następnym sezonem grzewczym. Po co pudrować trupa z którego i tak trzeba się wynieść za kilka lat? Lepiej teraz sprzedać, jak jeszcze można palić tym, co jest i zmienić na coś bardziej perspektywicznego. Albo zrewidować plany i zrobić termomodernizację i dopiero pod nowe zapotrzebowanie na ciepło dobierać system grzewczy.

  9. #9
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kuna Zobacz post
    Nie wiedziałem że mam do czynienia ze strongmenem co sam ciężarówki ciąga -
    Przeoczyłes jeden szczegół , poczytaj jeszcze raz i zauważysz że nadmieniłem o wyciągarce z castoramy za kilka groszy , czytać .

  10. #10
    Ekspert marki BOSCH - zapraszamy do Forum eksperckiego na górze Forum Muratora. Czekamy na Wasze pytania, udzielamy się w wątkach.

    Domyślnie

    Dzień dobry,
    Niezależnie od wyboru źródła ciepła warunkiem koniecznym jest zamknięcie instalacji wyposażając ją w naczynie wzbiorcze. Koszty opalania budynku gazem ziemnym nie odbiegają znacząco od kosztów opalania węglem. Sprawność kotłów gazowych jest dużo wyższa niż kotłów węglowych w całym zakresie obciążeń co pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie paliwa a co za tym idzie na zmniejszenie zużycia gazu.
    Zachęcam do kontaktu z jednym z naszych autoryzowanych partnerów, których odnajdzie Pan na poniższej stronie:
    https://www.bosch-thermotechnology.c.../dealersearch/
    Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod infolinią o numerze: 801 900 810.
    W razie pytań służę pomocą.

    Pozdrawiam
    ________________________________
    Konsultant Bosch Termotechnika

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Przeoczyłes jeden szczegół , poczytaj jeszcze raz i zauważysz że nadmieniłem o wyciągarce z castoramy za kilka groszy , czytać .
    Przeoczyłeś jeden szczegół . Napisałem powyżej że nie ma technicznej możliwości wniesienia kotła do piwnicy (nawet po zdemontowaniu zasobnika) i nic tu nie pomogą żadne bloczki , czytać .

    Spalam 6 ton węgla orzech 25 MJ . 800 zł /t koszt to 4800 zł + 200 zł drewno na podpałkę . Spalam około 30 kg węgla na dobę przy temperaturze na zewnątrz - 10 stopni C.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kuna Zobacz post
    Przeoczyłeś jeden szczegół . Napisałem powyżej że nie ma technicznej możliwości wniesienia kotła do piwnicy (nawet po zdemontowaniu zasobnika) i nic tu nie pomogą żadne bloczki , czytać .

    Spalam 6 ton węgla orzech 25 MJ . 800 zł /t koszt to 4800 zł + 200 zł drewno na podpałkę . Spalam około 30 kg węgla na dobę przy temperaturze na zewnątrz - 10 stopni C.
    Sprawność pomiędzy 30%-50%.
    Licząc sam węgiel i sprawność śmieciucha na poziomie 50%
    Gaz realnie ma 10kWh z metra.
    To masz 20,1 tys kWh.
    Czyli 2100 kubików gazu..
    Gaz jest po około 2,3złza m3.
    Spokojnie powinieneś się zmieścić w 6 tys zł.
    Pod warunkiem że masz śmieciucha z dmuchawą.
    To jest wyliczenie na podstawie prostych danych.
    Miej to na uwadze.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  13. #13

    Domyślnie

    Kocioł nie ma dmuchawy . Korzystam z miarkownika .
    Ktoś powyżej pisał aby nie pudrować trupa . Jak najbardziej podzielam ten punkt widzenia , jest jednak jedno ale . Mianowicie w budynku mieszka moja 87 letnia matka i brat inwalida . Starych drzew się nie przesadza . Poza tym budynek do rozbiórki stoi między ulicą a moimi oknami - drugi dom na tej samej posesji . Ostatnio przyszedł mi inny pomysł . Szukam mieszkania około 40 m kw. dla brata lecz ceny ostatnio zwariowały .
    Ostatnio edytowane przez Kuna ; 01-03-2021 o 23:04

  14. #14

    Domyślnie

    Możesz postawić budynek na zgłoszenie a później go na mieszkalny przekwalifikować na swojej działce.
    Jest temat o tym tu na forum.
    Jeśli masz miejsce.
    Jedna z wielu możliwości.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Możesz postawić budynek na zgłoszenie a później go na mieszkalny przekwalifikować na swojej działce.
    Jest temat o tym tu na forum.
    Jeśli masz miejsce.
    Jedna z wielu możliwości.
    Miejsce jest na taki budynek tyle że musiał by być przylepiony dłuższą ścianą (7x5 m) do starego budynku . Jest to jakieś rozwiązanie i można by korzystać z mediów ze starego domu . Dziękuję za podsuniecie pomysłu do rozważenia .
    Po rozważeniu - Niestety późniejsze przekształcenie jest chyba nierealne ze względu na zapisy w MPZP a konkretnie że ściana frontowa musi mieć minimum 7 m. Co w moim przypadku jest niewykonalne . Poza tym działka ma 490 m kw. i nie wiem czy starostwo powiatowe by to uznało . Na działce stoi także mały murowany domek gospodarczy 2x2 m i coś mi się wydaje że to także może być powód do odmowy . I chyba pozostaje tylko droga przez mękę czyli pozwolenie na rozbudowę starego domu . A to mnie raczej nie satysfakcjonuje.
    Ostatnio edytowane przez Kuna ; 04-03-2021 o 22:45

  16. #16

    Domyślnie

    By taki budynek postawić, musi być 500m2 działki.
    Chyba jednak gaz pozostał.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony