dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Pokaż mi jak rozrywasz elastofol, albo resitrix. Nie mogę się doczekać.
    Nie rozerwie, bo rzuci gałęzią.

    Po budowie został mi pasek membrany, używam go do przykrycia drewna kominkowego.
    Jako docisk stosuje betonowe daszki od ogrodzenia, rzucam je na membranę i nie chce się dziurawić.
    Ostatnio edytowane przez PaRa ; 06-03-2021 o 18:33
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał RobertJG Zobacz post
    Czy Ty ogarniasz, że właśnie kamienie lub gres może uszkodzić membranę ?
    Kładź co chcesz jeśli rady Ci nie pasują.
    Dlatego EPDM chyba bardziej nadaje się do dachu odwróconego, tj. na EPDM idzie XPS, a na niego dopiero geowłóknina i żwir.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał redblack Zobacz post
    Dlatego EPDM chyba bardziej nadaje się do dachu odwróconego, tj. na EPDM idzie XPS, a na niego dopiero geowłóknina i żwir.
    No dokładnie. Tylko jak gdzieś tam pod spodem nastąpi za x lat przeciek to powstaje big grosse problem.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał RobertJG Zobacz post
    Papa modyfikowana wzmacniana włókniną poliestrową jest bez porównania lepsza niż EPDM.
    EPDM został wymyślony na dachy płaskie o dużych powierzchniach, aby skrócić czas położenia pokrycia a tym samym zmniejszyć koszt wykonania.
    Na mniejsze powierzchnie dachu nie ma nic lepszego niż w/w papa.
    W przypadku wystąpienia punktowego przedziurawienia o czym wspomniał przedmówca, asfalt pod wpływam temperatury uzupełni dziurę i będzie nadal w 100% szczelny.
    EPDM, w przypadku przedziurawienia jest bezużyteczny.
    Bezużyteczne to są takie rady motywowane własnym interesem. Przedziurawiony normalnie się naprawia.

  5. #25

    Domyślnie

    doskonale ogarniam, dlatego na epdm będzie geowłóknina i mata drenażowa, gdyby nie to, to dałbym xps 2cm jako warstwę ochronną.
    w tej kwestii nie mam wątpliwości.


    moje pytanie jest jednak o beton pod membranę. czy mógłbym prosić o porady w tym temacie?

  6. #26

    Domyślnie

    Jak chcesz idealnie bez kropli zastoin to IMO beton + EPDM wykonane idealnie.

    U mnie bez betonu zastoiny potrafią się pojawić, ale szybko odparowują. Nie przeszkadza mi to.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Bezużyteczne to są takie rady motywowane własnym interesem. Przedziurawiony normalnie się naprawia.
    Jakim jego interesem... Przecież bzdury tu wypisujecie, że EPDM, jest bardziej wytrzymały od nowoczesnych pap. On jest nawet mniej wytrzymały i to pod każdym kontem od tych PAP z komuny.
    Koledzy wyjaśnili, że ma sens tylko w sytuacji by obniżyć koszta wykonania w dachach wielkopowierzchniowych w stosunku do pokrycia ich papą. On nie ma żadnych plusów w stosunku do papy, za wyjątkiem sytuacji, że ktoś ma źle wykonane spadki i woda nie spływała by do rur spustowych. Teoretycznie możliwa jest wtedy sytuacja, ze na papie robiłyby się zastoinowej, a na EPDM nie.

  8. #28

    Domyślnie

    ja będę miałdach o b. małym spadku, stąd zastoiny są bardzo prawdopodobne.
    właśnie po to by obniżyć ryzyko ich powstawania rozważam warstwę betonu na ociepleniu i raczej się na nią zdecyduje.

    membrana będzie przykryta balastem więc praktycznie nie będzie wysychała (jeden dach będzie zielony ekstensywny), więc papa byłaby narażona na przyspieszone starzenie się, a w tych warunkach epdm będzie sobie radzić dużo lepiej.

    papy nie chcę z powodu zastoin, starzenia się oraz toksyczności - usuwałem już papę z jednego dachu i wiem jak to jest, łącznie z utylizacją jako odpad niebezpieczny.

  9. #29

    Domyślnie

    Ale beton to jakaś dodatkowa warstwa. Nie możesz w jego miejsce dać większego spadku?

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Jakim jego interesem... Przecież bzdury tu wypisujecie, że EPDM, jest bardziej wytrzymały od nowoczesnych pap. On jest nawet mniej wytrzymały i to pod każdym kontem od tych PAP z komuny.
    Koledzy wyjaśnili, że ma sens tylko w sytuacji by obniżyć koszta wykonania w dachach wielkopowierzchniowych w stosunku do pokrycia ich papą. On nie ma żadnych plusów w stosunku do papy, za wyjątkiem sytuacji, że ktoś ma źle wykonane spadki i woda nie spływała by do rur spustowych. Teoretycznie możliwa jest wtedy sytuacja, ze na papie robiłyby się zastoinowej, a na EPDM nie.
    Też twierdzisz, że EPDM nie da się naprawić? Bo ja wręcz przeciwnie. I to bez palnika.
    Ostatnio edytowane przez agb ; 07-03-2021 o 17:13

  10. #30

    Domyślnie

    mam 4 dachy do zrobienia:
    - jeden z nich będzie zielony a pozostałe balastowane.
    - na jednym z nich będą stały panele.

    generalnie wszędzie chciałbym zastosować tę samą technikę wykonania, a na zielonym doszłaby tylko mata filtrująco-retencyjna.

    warstwa betonu na ociepleniu zabezpieczy mnie przed powstawaniem zadołowań w miejscu ścieżek oraz pod panelami, umożliwi mi też sztywny montaż systemowych przepustów przez attyki.

    teoretycznie zamiast warstwy betonu mógłbym mieć 1% spadku więcej..

    czy ktoś ma od lat xps lub wełnę na swoim dachu balastowanym, chodzi po nim bez obaw, ma zamontowane panele,
    i może zapewnić, że samo ocieplenie ma wystarczającą sztywność i że warstwa betonu jest rzeczywiście zbędna ?

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony