dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 66
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lockin

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Fabryczna
    Posty
    104

    Domyślnie

    Witam. Jestem na etapie zamawiania wiązarów do dwuspadowego dachu bezokapowego. Pytanie mam następujące - jakiej szerokości powinny być wiązary? Czy powinny być na równo ze sćianą już z ułożoną izolacją (styro 20cm) czy też wygodniej jest zamówić krótsze? Nie mam jeszcze wybranego sposobu w jaki założe orynnowanie.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Ja sugeruję montaż rynny na zewnątrz. Wiązary 1 cm za planowaną grubością izolacji cieplnej ściany (za elewacją). Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Ja sugeruję montaż rynny na zewnątrz. Wiązary 1 cm za planowaną grubością izolacji cieplnej ściany (za elewacją). Pozdrawiam.
    Andrzej u mnie będzie tak właśnie. Chociaż ten 1 cm za styropian to po co? Żeby odsunąć pas podrynnowy od tynku? O tych osach, nietoperzach i innych gadach już ktoś wspominał. Takie szczeliny potem aż się proszą o robactwo. Rozumiem, że chodzi o zacieki na ścianach?
    A powiedz proszę jeszcze - skropliny z membrany gdzie? Nasunąć membranę (i może nawet dokleić) do pasa podrynnowego pod pierwszym rzędem dachówek, i wprowadzić do rynny? Sorki - to chyba nazywa się wtedy pas nadrynnowy?

    Też buduję podobny budynek. Stodoła bez okapów na wiązarach, poddasze nieużytkowe. I też myślałem jak ocieplić ściany szczytowe, brałem pod uwagę konstrukcję drewnianą. Mimo wszystko chyba jednak będę murował. Słyszałem, że lubi potem pękać mocno tynk na styku wieniec/ścianka szczytowa. A z drugiej strony - tak jak mówisz - bez przesady ile tej cegły pójdzie - mam dwa szczyty po 17 m.kw. Biorąc po uwagę obecne ceny OSB to żadna oszczędność. A może będzie jeszcze pomysł na jakieś trójkątne okno w tym szczycie. Co do mostka termicznego to fakt - nie połączę izolacji stropu nad parterem z izolacją zewnętrzną ścian. Myślałem również czy nie ocieplić (tak jak ktoś wcześniej wspominał) styropianem dodatkowo od środka szczytów. Myślałem też czy nie obniżyć ściany szczytowej o ok. 10cm pod wiązarem i nie pokombinować coś z dociepleniem wieńca szczytowego np. XPSem?
    Ostatnio edytowane przez tomasziolkowski ; 27-10-2021 o 13:21

  4. #24

    Domyślnie

    24 cm styropianu?
    W zasadzie wszystko powyżej 18-20cm to już tylko zwiększanie grubości muru, bo współczynnik przenikania ciepła prawie bez zmian.

    https://www.usiebiewdomu.com/2017/10/termoizolacja.html
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wspoczynnik_U_dla_izolacji_mini (1).jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	47,2 KB
ID:	458091  
    Ostatnio edytowane przez tomasziolkowski ; 27-10-2021 o 13:38

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Napisałem wyraźnie: "1 cm za planowaną grubością izolacji". Jak dodasz klej z obu stron to tynk dojdzie do spodu pasa podrynnowego. Pomijam nierówności ściany zewnętrznej, ale jak są to też należy wziąć je pod uwagę. Absolutnie żadnej szpary pomiędzy tynkiem a pasem podrynnowym ma nie być. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  6. #26

    Domyślnie

    Temat powraca.

    Z opóźnieniem, ale będę zabierał się za ten dach w końcu

    Postanowiłem zrobić jeden wiązar więcej i szczytówkę przybić bezpośrednio do niego.
    Ale jest inny problem, jak w takim przypadku zachować ciągłość izolacji ściana-strop? Czy aż tak się tym nie przejmować

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Musi być zachowana ciągłość każdej izolacji! Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Musi być zachowana ciągłość każdej izolacji! Pozdrawiam.
    To w jaki sposób ją zachować jeśli pierwszy wiązar stoi na wieńcu?

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    No przecież na zewnątrz tego wiązara będzie kontynuacja warstwy izolacji montowanej na ścianie. Dolny pas wiązara trzeba od góry izolować. Projektant powinien to rozrysować. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  10. #30

    Domyślnie

    Ale to jak to ma być zrobione? Wiązar na wieńcu do wiązara wykończenie szczytu? Czyli szczyt ma być wsuniety względem elewacji? Jak to będzie wyglądać?

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Jak tego nie widzisz to trudno jest to wyjaśnić na Forum. Masz chyba dokumentację techniczną. Zapytaj kierownika budowy. Lepiej to wyjaśnić przed montażem wiązarów. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  12. #32

    Domyślnie

    Pytałem raczej autora, bo odnoszę wrażenie że chce ulepić jakiegoś bubla.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Jak tego nie widzisz to trudno jest to wyjaśnić na Forum. Masz chyba dokumentację techniczną. Zapytaj kierownika budowy. Lepiej to wyjaśnić przed montażem wiązarów. Pozdrawiam.
    Wszystko rozumiem.
    Mam tylko jedną wątpliwość.

    Załóżmy że do pierwszego wiązara przybijam płyty OSB (na ruszczcie). Wiązar ustawiam tak, że OSB licuje się z murem poniżej.
    Wtedy nie mam jak zrobić ciągłości ocieplenia ściany i stropu ponieważ po drodze jest OSB i pas dolny wiązara.


    Ewentualnie mogę zmienić plany i dać murłatę wystawioną o ok 19 cm i wtedy wiązar ze ścianą będzie wysunięty poza mur i będzie możliwa ciągłość ocieplenia.
    Pytanie tylko jaki przekrój murłaty żeby nie było żadnego ugięcia?
    Ostatnio edytowane przez L.mArK ; 08-05-2022 o 14:51

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Można dolny pas wiązara otulić wełną lub obkleić styropianem i teoretyczny mostek powstanie na grubości płyty osb. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  15. #35

    Domyślnie

    W sumie dobry pomysł.
    Ale powstaje kolejny problem. Na ściany daję 24cm styropianu, już kupiony. I na ścianę szczytową musiałbym dać wtedy taką samą grubość, a to bez sensu bo strych nieużytkowy.
    Masz jakiś pomysł jak wysunąć tą ścianę szczytową żeby dać max 5cm styropianu?

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Wykonać stelaż z łat 4x6 cm lub z kantówek 5x10 cm odpowiednio dystansując go od wiązara. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  17. #37

    Domyślnie

    Załóżmy, że chcę odsunąć OSB od wiązara na 20cm. Mogę zrobić krzyżowo stelaż z kantówek 5x10? Najpierw przykręcić je poziomo do wiązara, np co 80-100cm? A później do nich kolejne pionowo? Czy proponujesz jakoś inaczej zdystansować OSB od wiązara?

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Poziome nawet co 2 m. Należy uwzględnić grubość płyty OSB i planowanego styropianu. Można wysunąć trochę na zewnątrz ten trójkąt powodując złamanie płaszczyzny. W załączeniu zdjęcia z jednej z moich realizacji. Pozdrawiam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	B1.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	91,6 KB
ID:	459272   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	B2.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	95,3 KB
ID:	459273   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	B3.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	95,4 KB
ID:	459274   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	B4.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	459275   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	15,7 KB
ID:	459276  

    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  19. #39

    Domyślnie

    A jak bym od razu do wiązara przykręcił kantówki 195x45? Pionowo co 60cm i do nich OSB? Jaki może być ich max rozstaw dla OSB 18mm? Mogę to zmontować od razu na ziemi i później całość dźwigiem? Nie odkształci się nic wtedy?

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Przekrój 95x45 jest trochę wiotki (chodzi tu o wyboczenie). No może mocowanie przy pomocy dużych kątowników ciesielskich byłoby możliwe. Montaż płyt poziomo i rozstaw co 62,5 cm (długość płyty 250 cm). Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony