dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Wybór PC P-W do budynku biurowego.

    Niedługo staruję z budową obiektu biurowego o powierzchni około 240m2.
    Będzie ogrzewany PC powietrze-woda. Pompa będzie tylko do ogrzewania. CWU będzie grzane przepływowo z uwagi na małe zapotrzebowanie.

    Osobiście nastawiałem się na Panasonica T-cap 3 fazowego.
    Projektant zaproponował pompę Dimplex LAK 14ITR.
    Czy ktoś obeznany w obecnej ofercie potrafi porównać te pompy?

    W necie są też atrakcyjne oferty na pompy Hyundai ale to chyba jakaś nowość?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    A może klima - grzeje i chłodzi . Nie wymaga instalacji C.O.

  3. #3

    Domyślnie

    Mam tak teraz w biurze. Bardzo niekomfortowe rozwiązanie jeżeli chodzi o ogrzewanie.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    WU będzie grzane przepływowo z uwagi na małe zapotrzebowanie.
    Co do meritum - OZC.
    A co do CWU - przemyśl to dobrze. W taryfach C chyba masz opłatę zależną od mocy przyłączeniowej? A ogrzewacze przepływowe to duża moc, nawet jak tylko do mycia rąk (zwłaszcza, jak kilka) i finalnie okaże się, że płacisz dużo większe rachunki przez te ogrzewanie, bo opłaty miesięczne wyższe i lepiej zrobić nawet jak nie jeden zasobnik + cyrkulacja, to chociaż małe termy (mały baniak z grzałką o małej mocy).

  5. #5

    Domyślnie

    OZC zrobił projektant. Nie dosłałem go jeszcze "do ręki" ale on zaproponował tego Dimplexa wg OZC. Niby jest to pompa 14kW ale w danych technicznych jest 10,5kW mocy grzewczej - tego za bardzo nie rozumiem.
    Nie pytam o sam dobór mocy PC ale o konkretnych producentów. Panas jest najbardziej popularny na rynku. Najłatwiej o pomoc na forum w razie problemów.
    Z drugiej strony ma swoje wady (np. praca na grzałkach przy zbyt niskiej temperaturze powrotu, to samo z odszranianiem). Stąd pytam i innych producentów.
    Sam używam 9 lat Atlantica ale on obecnie odstaje ceną w górę.

    Przyłącze będzie 40kW więc przepływowy podgrzewacz wody nie będzie problemem.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Chcesz T-CAPa i piszesz o pracy na grzałkach ? Nie wiem kto Ci powiedział o tych wadach, u mnie przez 3 sezony pracę grzałki mam 1h i to tylko dlatego ,że testowałem właśnie jej załączanie

    W T-CAPie trzeba zaprojektować podłogówkę tak ,żeby temperatura powrotu była nie mniejsza niż 27 stopni (żeby defrost był ze zładu , a nie z ze sprężarki - Mode 2) ,i będzie pracował bez grzałek.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    OZC zrobił projektant. Nie dosłałem go jeszcze "do ręki" ale on zaproponował tego Dimplexa wg OZC. Niby jest to pompa 14kW ale w danych technicznych jest 10,5kW mocy grzewczej - tego za bardzo nie rozumiem.
    Nie pytam o sam dobór mocy PC ale o konkretnych producentów. Panas jest najbardziej popularny na rynku. Najłatwiej o pomoc na forum w razie problemów.
    Z drugiej strony ma swoje wady (np. praca na grzałkach przy zbyt niskiej temperaturze powrotu, to samo z odszranianiem). Stąd pytam i innych producentów.
    Sam używam 9 lat Atlantica ale on obecnie odstaje ceną w górę.

    Przyłącze będzie 40kW więc przepływowy podgrzewacz wody nie będzie problemem.
    Wszystkie pompy chodzą podobnie.
    Tylko to jest problem skali ilości tych pomp jak załóżmy panasa jest 10tyś pomp to znajdzie się kilkunastu użytkowników którym zle chodzi czy to z powodu jakiejś awari czy z powodu specyficznej budowy instalacji c.o i z tych kilkunastu kilku wpadnie na pomysł żeby sie tym pochwalić na forum.A jest całe stado ludzi którym grzałka nawet godziny nie pracowała itp.
    A jak jakiejś innej pompy jest zamontowane 1tyś to może się znajdzie jedna osoba która coś tam na tą pracę pompy patrzy i w razie czego wypatrzy i podzieli się na forum .
    itp,itd
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Chcesz T-CAPa i piszesz o pracy na grzałkach ? Nie wiem kto Ci powiedział o tych wadach, u mnie przez 3 sezony pracę grzałki mam 1h i to tylko dlatego ,że testowałem właśnie jej załączanie
    Rozruch po sezonie letnim nie daje na powrocie +27 stopni, prawda? Niektóre pompy nie mają tego problemu a Panas musi użyć grzałek. Czytałem tutaj "dramaty" ludzi, którzy dopiero co uruchamiają ogrzewanie i jadą cały czas na grzałkach.
    Mój Atlantic przez prawie 9 lat nie użył grzałek...
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Przyłącze będzie 40kW więc przepływowy podgrzewacz wody nie będzie problemem.
    Nie ma znaczenia, jakie przyłącze (moc przyłączeniowa). Ważna moc umowna. Jak masz mieć te kilkanaście czy >20kW dodatkowej mocy tylko po to, żeby podgrzewacze przepływowe działały, ciągnąć specjalnie instalację trzyfazową do nich i płacić co miesiąc dodatkowo ładnych kilka dych albo i ponad stówę to czemu nie dołożyć zasobnika i cyrkulacji do PC? W instalacji wyjdzie taniej, w używaniu dużo taniej (bo i abonament niższy - a i koszt prądu na grzanie wody ze 2,5-3x niższy uwzględniając straty w cyrkulacji).

  10. #10

    Domyślnie

    Obecnie zużywamy coś około 2m3 wody miesięcznie. Z tego pewnie 3/4 to zimna. Montowanie zasobnika to kompletnie nietrafiony pomysł. A już cyrkulacja do tego... No i jakie 20kW i 3 fazy na podgrzewacz? Ja tam nie robię wanny z hydromasażem Zwykły podgrzewacz na 230V załatwi sprawę.
    To nie jest teoretyzowanie ale sprawdzone przez lata rozwiązanie w obecnej siedzibie więc skupmy się na temacie porównania PC.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Rozruch po sezonie letnim nie daje na powrocie +27 stopni, prawda? Niektóre pompy nie mają tego problemu a Panas musi użyć grzałek. Czytałem tutaj "dramaty" ludzi, którzy dopiero co uruchamiają ogrzewanie i jadą cały czas na grzałkach.
    Mój Atlantic przez prawie 9 lat nie użył grzałek...
    Jeszcze raz powtórzę , T-CAP nie używa grzałek , nawet jeśli temperatura wody jest poniżej 27 stopni.

    W zwykłych Panasach jest to 23 stopnie ( ale da się to wyłączyć w menu serwisowym) ,a w T-CAPie jest to jeszcze dużo niżej ( może później to sprawdzę , ale tak jak mówię , sam uruchamiałem pompę w grudniu , gdzie woda była napuszczona dzień wcześniej z wodociągu ,więc ok 5 stopni , wcześniej była spuszczona , bo istniało ryzyko zamarznięcia , i pompa 12kW T-CAP do tej pory ma 1h użycia grzałek.)

    EDIT: Poza tym rozruch to jest rozruch , będziesz uruchamiał latem , poświęcisz na to trochę czasu i będziesz uruchamiał po jednej pętli ,i dołączał drugą ,jak pierwsza osiągnie już odpowiednią temperaturę , to grzałka Ci się nie włączy (skoro to takie ważne).
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 01-03-2021 o 08:51
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  12. #12

    Domyślnie

    I to są jakieś konkrety!
    Oczywiście samo uruchomienie nawet na grzałkach to nie problem. Ale już defrosty na grzałkach to zbędna strata energii.

    Czy przy defrostach też nie ma znaczenia temperatura powrotu?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Rozruch po sezonie letnim nie daje na powrocie +27 stopni, prawda? Niektóre pompy nie mają tego problemu a Panas musi użyć grzałek. Czytałem tutaj "dramaty" ludzi, którzy dopiero co uruchamiają ogrzewanie i jadą cały czas na grzałkach.
    Mój Atlantic przez prawie 9 lat nie użył grzałek...

    Jesli Panasonic wymaga grzałek aby rozpocząć cykl grzania to dać sobie spokój z Panasonic. Są inne firmy które produkują pompy i nie ma tam takich problemów.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    I to są jakieś konkrety!
    Oczywiście samo uruchomienie nawet na grzałkach to nie problem. Ale już defrosty na grzałkach to zbędna strata energii.

    Czy przy defrostach też nie ma znaczenia temperatura powrotu?
    W T-CAPie jak pisałem , jeśli powrót będzie mniejszy od 27 stopni to defrost ( o ile do niego dojdzie) zrobi się trybie Mode 2.
    Mode 1 to standardowy defrost wodą z podłogówki ( sprężarka zwalnia do 30Hz tak ,żeby tylko krążył gaz , obiegówka w pompie daje na maxa , no i ciepło odbierane jest z wody przez gaz i przekazywane do parownika ,a ten się roztapia i trwa to ok 5 min). Moc elektryczna w moim przypadku podczas takiego defrostu to ok 600W.
    Mode 2 to tryb , gdzie parownik rozmraża się tylko sprężarką ( obiegówka wody staje , a sprężarka wkręca się na wysokie obroty 82Hz , pobierając przy tym ok moc ok 4000W , no i trwa to zdecydowanie dłużej ok, 15 min , a jak się trafi ,że wiatr wieje w parownik to nawet i 25 min. Plus , że nie schładza wody
    Może i energetycznie na to samo to wychodzi , ale do mnie jakoś bardziej przemawia to ,żeby się jak najszybciej rozmrozić i grzać dalej

    Natomiast w żadnym wypadku do defrostów grzałka nie jest potrzebna.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Mode 2 to tryb , gdzie parownik rozmraża się tylko sprężarką ( obiegówka wody staje , a sprężarka wkręca się na wysokie obroty 82Hz , pobierając przy tym ok moc ok 4000W
    Samą sprężarką? A skąd ona bierze wtedy ciepło? Chyba nie chodzi o grzanie uzwojeń silnika Nie rozumiem tego Mode 2...
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Aż tak dokładnie fizycznie to Ci tego nie powiem... Mógłbym napisać ,że podobnie jak podczas normalnego grzania ciepło jest kierowane na wymiennik , tak tu ciepły gaz jest kierowany na parownik i powoli roztapia go. Ale wtedy gdzie się robi zimno .... W każdym razie sprężarka kręci się wtedy dość szybko (choć nie najszybciej , bo przy -23 stopnie na zewnątrz widziałem 108Hz) , a parownik jakoś się ogrzewa i stopniowo zaczyna z niego woda spływać. No i sam pobór mocy 4kW jest też niczego sobie - więcej niż grzałka ( choć nie wiem czy tyle jest podczas całego procesu , czy to tylko na początku).
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 01-03-2021 o 11:15
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  17. #17

    Domyślnie

    A jesteś pewien, że obiegówka wtedy nie pracuje? Może jednak pracuje i odszranianie jest odwróceniem obiegu a ciepło jest czerpane z wody C.O.?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    A jesteś pewien, że obiegówka wtedy nie pracuje? Może jednak pracuje i odszranianie jest odwróceniem obiegu a ciepło jest czerpane z wody C.O.?
    Na 100% obiegówka nie pracuje , a rurki gazowe są ciepłe ( odwrotnie niż w Mode 1 , gdzie rurki stają się momentalnie zimne , że przymarznąć do nich można na początku )
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Na 100% obiegówka nie pracuje , a rurki gazowe są ciepłe ( odwrotnie niż w Mode 1 , gdzie rurki stają się momentalnie zimne , że przymarznąć do nich można na początku )
    Sprężarka ma zdaje się grzałkę do "zimnego startu". Może to ta grzałka jest wtedy w użyciu? Ale 4kW to raczej nie ma...
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Sprężarka ma zdaje się grzałkę do "zimnego startu". Może to ta grzałka jest wtedy w użyciu? Ale 4kW to raczej nie ma...
    Nie , tamta grzałka to ma ok 20W ( patrząc po wskazaniach z podlicznika).
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony