dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wiktor-CK

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-453
    Posty
    38

    Domyślnie Klimatyzator do salonu - kasetonowy czy kanałowy???

    Witam,

    jestem w trakcie podejmowania decyzji o montażu klimatyzatorów multisplit.

    W 4 pomieszczeniach mają być jednostki ścienne, jeślic chodzi o salon z kuchnią - łącznie ok 65 metrów zastawnawiam się jaką jednostkę wybrać - początkowo myślałem o jednostce kasetonowej ale tutaj chodzi o wymiary ok 245 mm, czyli w moim przypadku o te 2 cm za dużo a nie chce jeszcze bardziej obniżać sufitu.

    Myślę jeszcze do salonu o klimatyzatorze kanałowym i tutaj pytanie ile i jakiej srednicy rury są wykorzystywane do rozprowadzenia? Klimatyzator ok 5-6 KW

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wiktor-CK Zobacz post
    Witam,

    jestem w trakcie podejmowania decyzji o montażu klimatyzatorów multisplit.

    W 4 pomieszczeniach mają być jednostki ścienne, jeślic chodzi o salon z kuchnią - łącznie ok 65 metrów zastawnawiam się jaką jednostkę wybrać - początkowo myślałem o jednostce kasetonowej ale tutaj chodzi o wymiary ok 245 mm, czyli w moim przypadku o te 2 cm za dużo a nie chce jeszcze bardziej obniżać sufitu.

    Myślę jeszcze do salonu o klimatyzatorze kanałowym i tutaj pytanie ile i jakiej srednicy rury są wykorzystywane do rozprowadzenia? Klimatyzator ok 5-6 KW
    U mnie jeden Splitt ogrzewa taką powierzchnię oraz poddasze do -5 poniże na poddaszu załączają się grzejniki wedle potrzeb. PO co cudować? Zwróć uwagę na głośność nie wiem czy kasety są najcichsze/

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wiktor-CK

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-453
    Posty
    38

    Domyślnie

    ale z czym cudować?

    ja raczej nastawiam się na chłodzenie

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wiktor-CK Zobacz post
    ale z czym cudować?

    ja raczej nastawiam się na chłodzenie
    A dlaczego zakładasz że będzie potrzebna aż taka klimatyzacja, co za tym przemawia?

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wiktor-CK

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-453
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    A dlaczego zakładasz że będzie potrzebna aż taka klimatyzacja, co za tym przemawia?
    napisz prosze jaśniej bo nie rozumiem pytania.

    Pytasz dlaczego chcę zamontować w salonie klimatyzator kasetonowy lub kanałowy? Jeśli tak, to nie mam miejsca na scianie aby odpowiednio go ulokować a druga sprawa to nie do końca podoba mi się jednostka scienna w salonie.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wiktor-CK Zobacz post
    napisz prosze jaśniej bo nie rozumiem pytania.

    Pytasz dlaczego chcę zamontować w salonie klimatyzator kasetonowy lub kanałowy? Jeśli tak, to nie mam miejsca na scianie aby odpowiednio go ulokować a druga sprawa to nie do końca podoba mi się jednostka scienna w salonie.
    Rozumiem chociaż jednostki ścienne są na prawdę bardzo eleganckie a wybór jest bardzo duży. Czy kryterium głośności jest nieistotne ? Kasety nie są najcichsze, może faktycznie zainwestować w kanałówkę z kanałami podłodze ale zdecydować się również na ogrzewanie ?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wiktor-CK Zobacz post
    Witam,

    jestem w trakcie podejmowania decyzji o montażu klimatyzatorów multisplit.

    W 4 pomieszczeniach mają być jednostki ścienne, jeślic chodzi o salon z kuchnią - łącznie ok 65 metrów zastawnawiam się jaką jednostkę wybrać - początkowo myślałem o jednostce kasetonowej ale tutaj chodzi o wymiary ok 245 mm, czyli w moim przypadku o te 2 cm za dużo a nie chce jeszcze bardziej obniżać sufitu.

    Myślę jeszcze do salonu o klimatyzatorze kanałowym i tutaj pytanie ile i jakiej srednicy rury są wykorzystywane do rozprowadzenia? Klimatyzator ok 5-6 KW
    Klucz to jednostka zewnętrzna i minimalna moc z jaką pracuje.
    Układ klimatyzacji najczęściej są przewymiarowane.
    Podobnie może być w twoim przypadku
    Multisplit na 5 jednostek, to urządzenie zewnętrzne o mocy 12 kW?

    Taka moc jest ok, jeśli chcesz w domu szybko zbić temperaturę.
    Ale to zdecydowanie za dużo, kiedy chcemy by urządzenie na minimalnym biegu (najlepiej bezszelestnie) utrzymywało nocą stałą temperaturę w sypialniach.
    Wtedy pojawia się problem, bo jednostka zewnętrzna 12 kW pracuje z mocą minimalną rzędu 3 kW.

    Dlatego sypialnie lepiej robić na osobnej jednostce możliwie małej mocy.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Rozumiem chociaż jednostki ścienne są na prawdę bardzo eleganckie a wybór jest bardzo duży.
    To są już takie co odstają od ściany 5cm i bliżej im do ozdoby niż "agd"?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Wiktor-CK napisał:
    Myślę jeszcze do salonu o klimatyzatorze kanałowym i tutaj pytanie ile i jakiej srednicy rury są wykorzystywane do rozprowadzenia? Klimatyzator ok 5-6 KW
    U mnie na salon ok. 40m2 (112m3) doprowadzone mam z kanałówki 2 przewody po 160 mm średnicy poprzez elastyczne termofleksy do 2 prostokątnych skrzyń rozprężnych o wymiarach przekroju 100x300 mm. Moc chłodnicza kanałówki na cały budynek 12,5 kW , temperatura całoroczna 22 do 23*C.
    Jest to jedyne źródło ogrzewania/chłodzenia poza matą el. w łazience włączaną głównie latem i wiatrołapie (nie włączaną ok.5m2 razem).Poniżej dla zobrazowania zużycie energii przez 6 miesięcy chłodzenia ( od kwietnia do września) Oczywiście jak niska temperatura to przełącza się z chłodzenia na grzanie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WykresA.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	43,8 KB
ID:	453609
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Poza estetyką istotny jest też rozpływ powietrza z jednostki. Często to wybór między optymalnym umieszczeniem, a estetyką.

    Taką kanałówkę można umieścić np w garażu i kanałami poprowadzić do salonu, nawiewy zrobić tak jak ma być, a nie tak jak pasuje powiesić. Można dać nawiew w kilku miejsach. Dodatkowo będzie ciszej. Same kanały można zrobić na climaverach więc można je zrobić naprawdę niskie i np szerokie. Możliwości jest naprawdę dużo. Osobiście nie jestem fanem splita. W mieszkaniu umieściłem go za lambrekinem, tak że tylko wywiew wystawał pod nim.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Poza estetyką istotny jest też rozpływ powietrza z jednostki. Często to wybór między optymalnym umieszczeniem, a estetyką.

    Taką kanałówkę można umieścić np w garażu i kanałami poprowadzić do salonu, nawiewy zrobić tak jak ma być, a nie tak jak pasuje powiesić. Można dać nawiew w kilku miejsach. Dodatkowo będzie ciszej. Same kanały można zrobić na climaverach więc można je zrobić naprawdę niskie i np szerokie. Możliwości jest naprawdę dużo. Osobiście nie jestem fanem splita. W mieszkaniu umieściłem go za lambrekinem, tak że tylko wywiew wystawał pod nim.
    Lambrekin nie dobijaj mnie co to za kiczowaty skansen?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Rozumiem, że lambrekin kojarzy Ci się z babciną koronkową firanką i Twoja wyobraźnia ogranicza Cię do takie stereotypowego myślenia. Ja wiem, że jak już wydałem 3tys na klimatyzator, to powienienm go dumnie prezentować wszystkim odwiedzającym, podnosząc swój status społeczny +5 - w końcu mam klimę
    Wyobraź sobie, że nawet w nowoczesnych wnętrzach, które nawiązują do stylu klasycznego, tzw lambrekiny są często stosowane. Zabrakło merytoryki, czepiłeś się lambrekinu. Ok, nie biorę tego do siebie
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Rozumiem, że lambrekin kojarzy Ci się z babciną koronkową firanką i Twoja wyobraźnia ogranicza Cię do takie stereotypowego myślenia. Ja wiem, że jak już wydałem 3tys na klimatyzator, to powienienm go dumnie prezentować wszystkim odwiedzającym, podnosząc swój status społeczny +5 - w końcu mam klimę
    Wyobraź sobie, że nawet w nowoczesnych wnętrzach, które nawiązują do stylu klasycznego, tzw lambrekiny są często stosowane. Zabrakło merytoryki, czepiłeś się lambrekinu. Ok, nie biorę tego do siebie
    Nie miałem bynajmniej na celu Cię wyśmiewać tylko po prostu , lambrekiny i zasłony zmniejszają optycznie wnętrze tamują dopływ powietrza i odcinają pomieszczenie od otoczenia. We współczesnych stylach tego po prostu nie ma i dobrze, Z tych powodów lambrekiny nadają się do suteryn dlatego że nie ogranicza dopływu światła bo go nie ma i nie odetną pomieszczenia od ogrodu tylko od matki Ziemi. I w tym zastopowaniu to może mieć sens.

    Jakie według Ciebie zalety mają lambrekiny i zasłony?

    BTW zapomnąłem o zalecie zasłon w dawnych czasach kiedy okna były słabe, takie zasłony ocieplały pomieszczenie jako docieplenie szyb.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W jaki sposób lambrekin na wysokości nadproża zmniejsza dopływ powietrza i światła? Tak jak zasłona, która służy tylko do zasłonienia mało estetycznej zabudowy pionów? Najciekawsze, że nie widziałeś tego lambrekinu, czy zasłon, a stworzyłeś sobie w głowie pewien obraz. Wyobraźnia widzę działa na całego.

    Uspokoję Cię, bo nie wiem czy będziesz mógł spać, w domu nie mam labrekinów, ale nie mam też szpecącego splita na nadprożu. Ale zasłony i owszem, bo dodają ciepła i stylu wnętrzom. Niektóre jako atrapy, a niektóre by automatycznie zasuneły się i odcięły to co dzieje się wewnątrz od gapiów na ulicy.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W jaki sposób lambrekin na wysokości nadproża zmniejsza dopływ powietrza i światła? Tak jak zasłona, która służy tylko do zasłonienia mało estetycznej zabudowy pionów? Najciekawsze, że nie widziałeś tego lambrekinu, czy zasłon, a stworzyłeś sobie w głowie pewien obraz. Wyobraźnia widzę działa na całego.

    Uspokoję Cię, bo nie wiem czy będziesz mógł spać, w domu nie mam labrekinów, ale nie mam też szpecącego splita na nadprożu. Ale zasłony i owszem, bo dodają ciepła i stylu wnętrzom. Niektóre jako atrapy, a niektóre by automatycznie zasuneły się i odcięły to co dzieje się wewnątrz od gapiów na ulicy.
    O jakich pionach mówimy czyżby blok bleeeee, i nie rozumiem tego nadproża nie mam czegoś takiego w domu też bleee

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    No chyba napisałem wyraźnie... Mieszkania są głównie w blokach...

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W mieszkaniu umieściłem go za lambrekinem, tak że tylko wywiew wystawał pod nim.
    Ooo to masz okna bezpośrednio pod stropem? Chętnie zobaczę jak to rozwiązałeś konstrukcyjnie. Wieniec nad stropem? Czy sufitem z GK dojechales do samego okna? Widzisz, ja w domu mam nadproza, bo nie chcialem okien alu, a PCV są do 2,5m. Trochę nisko bym miał sufit.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony