dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 52
  1. #1

    Domyślnie Ocieplenie Porotherm 38 - zasyp pustaka styropianem ????

    Witam! W tym roku zaczynam stawianie ścian budynku. Mam na budowie Porotherm 38 P+W. Zastanawiam się nad ociepleniem tych pustaków. Widziałem ostatnio, że firma Heluz zasypuje swoje pustaki kulkami styropianowymi. Jak myślicie czy mając tak duży pustak wystarczy zasypać go styropianem czy może lepiej przykleić te 12 cm wełny lub styro na elewację. Przyznam, że rozważałem już różne opcje i pytałem w innych postach o zasyp pustaków perlitem lub ocieplenie wełną. Do dziś jestem niezdecydowany co robić. Chciałbym przykleić kamień na elewację, ale wówczas ta wełna byłaby słabym rozwiązaniem. Pewnie lepszym byłby styropian albo Multipor. Gdybym jednak zasypał pustak kulkami styropianowymi to bym miał solidna bazę pod ten kamień.... Co myślicie, może ktoś coś doradzi z własnego doświadczenia.... Mi już po głowie za dużo rozwiązań krąży, a decyzje trzeba podjąć już niebawem.
    Ostatnio edytowane przez Sebixx ; 02-03-2021 o 16:39

  2. #2

    Domyślnie

    A jaki współczynnik ma taka ściana z pustaka zasypanego styropianem? "bedzie dobrze" czy mają jakieś dane?

  3. #3

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Heluz.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	85,2 KB
ID:	453612

    Piszą, że U=0,15

    Trzeba by to murować jak ścianę 1W. W sumie nadproża i wieńce można by wówczas docieplić styro lub multiporem...
    Ostatnio edytowane przez Sebixx ; 02-03-2021 o 11:40

  4. #4

    Domyślnie

    Hej i co nikt nic nie doradzi?

  5. #5

    Domyślnie

    Ja na porotherm ale 25cm kleję 20cm wełny
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  6. #6

    Domyślnie

    Też bym dał wełnę na twoim miejscu. Ja mam jednak na budowie 38 więc coś z tym można pokombinować. Dawniej kiedy "U" nie było tak wyśrubowane można było z tego pustaka robić ścianę 1W. Skończy się penie tym, że dam albo 12 cm wełny, ale wówczas żegnaj kamieniu na elewacji albo zasypie to tym styropianem i wymuruję jak ścianę 1W.

  7. #7

    Domyślnie

    Przelicz co wyjdzie taniej. Ja bym chyba nie zasypywał. Styropian pewnie najtaniej wyjdzie żeby zrobić ścianę 2W.
    Ciekawe która przegroda wychodzi cieplejsza: 38 ceramika + 12cm wełny czy 25cm ceramika i 20cm wełny.
    Ostatnio edytowane przez boconek03 ; 03-03-2021 o 08:10
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  8. #8

    Domyślnie

    Ja używam tego kalkulatora:

    https://termoorganika.pl/kalkulator-...ka-u-przegrody

    Według jego wyliczeń twoja ściana będzie minimalnie cieplejsza

  9. #9

    Domyślnie

    Daj 12cm wełny. Taka ściana w dzisiejszych czasach to rzadkość.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Daj 12cm wełny. Taka ściana w dzisiejszych czasach to rzadkość.
    Myślę, że tak właśnie zrobię. Z tym zasypywaniem może być różnie. Same kulki styropianowe ciężko wsypać tak by wszędzie dotarły. Może gdybym sprężarką wdmuchiwał... Dużo zabawy, a efekt nieprzewidywalny. Dzięki za radę...

  11. #11

    Domyślnie

    Po co tak kombinować? Są przecież gotowe pustaki porotherm z wełną.
    Pustaki Heluza są fabrycznie wypełnione styropianem i są do murowania na klej. Twoje nawet jakbyś jakimś cudem wypełnił styropianem (pianką byłoby szybciej o jakieś 2 lata) to i tak trzeba murować na zwykłą zaprawę i ściana nie będzie tak ciepła jak zakładasz.
    Wienerberger podaje, że pustaki 38 p+w i 12cm ocieplenia daje u=0,17.
    Jak na pół metrową przegrodę to słaby wynik. Dojdzie jeszcze tynk wewnętrzny, na zewnątrz kamień i ściana będzie miała 0,6 m grubości i U ledwo poniżej 0,2.

  12. #12

    Domyślnie

    Doklej styropian i to nawet więcej niz 12cm. Każdy 1cm styro się przyda. Ściana 1W to w większości przypadków słabe rozwiązanie. Mur ma byc konstrukcją a izolator ma izolować. Jak rozumiem masz już te ustaki na budowie więc jets "po ptakach" ale kusi mnie zapytać skąd padł wybór na porotherm 38, zamiast 18 lub w ewentualnie 24 a resztę "U" uzyskać izolacją termiczną. Ile kondygnacji stawiasz?

  13. #13

    Domyślnie

    Dzięki Panowie za rady. Będę docieplał wełną. Pustaki mam od osoby, która kiedyś chciała z nich stawiać ścianę 1W. Taki zasyp styro czy perlitem to chyba jednak nieporozumienie. Zamknięte powietrze ma dużo lepsze właściwości termiczne niż np. perlit. Styro to w sumie 98% powietrza zamkniętego w polistyrenie. Perlit to szkło wulkaniczne z zamkniętym powietrzem. No cóż ściana będzie spora, ale mi to nie przeszkadza....
    Ostatnio edytowane przez Sebixx ; 15-03-2021 o 14:01

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał marrio Zobacz post
    Doklej styropian i to nawet więcej niz 12cm. Każdy 1cm styro się przyda. Ściana 1W to w większości przypadków słabe rozwiązanie. Mur ma byc konstrukcją a izolator ma izolować. Jak rozumiem masz już te ustaki na budowie więc jets "po ptakach" ale kusi mnie zapytać skąd padł wybór na porotherm 38, zamiast 18 lub w ewentualnie 24 a resztę "U" uzyskać izolacją termiczną. Ile kondygnacji stawiasz?
    Parter z użytkowym poddaszem Powierzchnia chałupy 100m2

  15. #15

    Domyślnie

    Dobra decyzja.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  16. #16

    Domyślnie

    Także chciałem murować z porothermy, by nie łożyć izolacji.
    Na końcu padło na silikat 24 ze względu na akumulowanie ciepła z taniej taryfy.
    Jedynie co pozostało z tego planu, to że pierwszą warstwę na stropie piwnicy, mam właśnie z porothermu, ale 25cm.
    Dodatkowo zasypaną perlitem, by poprawić izolację samej ściany od stropu nad piwnicą.
    Jeśli masz taką możliwość, zasyp pierwszą warstwę izolatorem.
    Perlit sam wpada, nie ma potrzeby wdmuchiwania.
    U mnie perlitu wyszło połowę objętości pustaka.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #17

    Domyślnie

    A zasypywałeś zwykłem ekspandowanym czy dodatkowo hydrobizowanym? Ten hydro podobno jest lepszy bo nie chłonie wody i wilgoci. Pierwszą warstwę zasypie jak radzisz. Dziękuję a radę!

  18. #18

    Domyślnie

    Ale powiedział wam ktoś że to tak nie działa?
    Jeżeli masz rurę stalową i z niej ścianę i temperatura po jednej stronie rury spada poniżej zera to i za chwilę też jest minus po drugiej stronie. Teraz tą samą rurę zasypujemy styropianem, czy przez to będzie po drugiej stronie na plus?
    Popatrzcie jak wygląda pustak porotermu z oryginalną wełną , a jak wygląda pustak normalny. Po porównaniu wyciągnijcie wnioski

  19. #19

    Domyślnie

    Hej ostatecznie można ten pustak postawić w druga stronę i pomurować tak by ściana miała 248 cm grubości. Tylko od zewnątrz i od wewnątrz byłyby te pióra do wypełnienia zaprawą. Trzeba by murować też ze spoina pionową. Co myślicie?

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tynkarze będą zachwyceni
    Słuchaj- rób zgodnie ze sztuką, a nie kombinuj.
    Pustak 38cm to chyba najgorsza grubość - taki ni pies, ni wydra.
    Ściany 1W z tego nie zrobisz, jak dołożysz ocieplenie to robi się grubo.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony