dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 80
  1. #1

    Domyślnie Zepsucie się pompy ciepła po upływie gwarancji ( pompa to inwestycja czy strata?)

    Zastanawiam się nad wymianą pieca węglowego na inne źródło ciepła tj.pompę typy powietrze-woda.

    Niestety zniechęciło mnie trochę to że mojemu sąsiadowi zepsuła się pompa ciepła po ok. 5 latach użytkowania i to zepsuła się tak że nie da się jej naprawić przy czym okres gwarancji na pompę już minął.

    W internecie można poczytać o tym że taka pompa to inwestycja która zwraca się po 5-7 latach:

    https://budujemydom.pl/instalacje/po...e-po-20-latach

    Czyli wygląda to tak że jak nam się zepsuje pompa w ciągu kilku lat to nic nie zaoszczędzimy na tym że ją kupiliśmy, a co najwyżej zwróci się sam koszt zakupu i instalacji.

    W odpowiedzi od Pana zajmującego się programem Czyste Powietrze, uzyskałam informację że nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania na zakup kolejnej pompy jak poprzednia się zepsuje, więc trzeba wtedy zapłacić za nową pompę i jej instalację samemu.

    Pan konsultant z programu Czyste Powietrze użył w swojej odpowiedzi sformułowania "inwestycja w zakresie ograniczenia emisji do powietrza atmosferycznego", czyli w tym całym biznesie nie chodzi o oszczędności finansowe jakie można by poczynić w wyniku użytkowania pompy, tylko o ochronę środowiska.

    Jeśli urządzenie ma gwarancję np.na 36 miesięcy na całe urządzenie a 60 miesięcy na kompresor, przy czym zwrot kosztów zakupu i instalacji ma nastąpić po 5-7 latach to w przypadku zepsucia się np. po 3 latach to nie jest żadna inwestycja tylko strata.

    Czy istnieją jakieś pompy ciepła, które mają gwarancję przynajmniej na okres zwrotu jej kosztów i instalacji,czy mam rozumieć że producenci tych urządzeń mają klientów za frajerów do oskubania?

    Będę wdzięczna za odpowiedź.

  2. #2

    Domyślnie

    jaką pompę miał sąsiad wiesz?

  3. #3

    Domyślnie

    A ile takich przypadków na ile użądzeń jest ?? A co to za pompa że nie można jej naprawić? Ludzie sami z klimatyzatora robią a tamtej naprawić nie można?
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  4. #4

    Domyślnie

    Trzeba tu dodać jeszcze znacznie szybciej rosnące ceny gazu lub oleju opałowego w stosunku do ceny energii elektrycznej.
    W tym momencie można przestać czytać przytoczony artykuł. Tym bardziej, że jest stary.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał DOROTOWO Zobacz post
    Niestety zniechęciło mnie trochę to że mojemu sąsiadowi zepsuła się pompa ciepła po ok. 5 latach użytkowania i to zepsuła się tak że nie da się jej naprawić
    A co się stało? Czołg po niej przejechał czy wypadła z samolotu? Bo jakoś nie wyobrażam sobie nieopłacalności naprawy 5 letniej PC.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Co rozumiesz pod pojęciem, że pompa Ci się zwróci i jak to wyliczasz?

    Po ilu latach np. zwraca Ci się piec węglowy? Albo samochód którym jeździsz?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał DOROTOWO Zobacz post
    Zastanawiam się nad wymianą pieca węglowego na inne źródło ciepła tj.pompę typy powietrze-woda.

    Niestety zniechęciło mnie trochę to że mojemu sąsiadowi zepsuła się pompa ciepła po ok. 5 latach użytkowania i to zepsuła się tak że nie da się jej naprawić przy czym okres gwarancji na pompę już minął.

    W internecie można poczytać o tym że taka pompa to inwestycja która zwraca się po 5-7 latach:

    https://budujemydom.pl/instalacje/po...e-po-20-latach

    Czyli wygląda to tak że jak nam się zepsuje pompa w ciągu kilku lat to nic nie zaoszczędzimy na tym że ją kupiliśmy, a co najwyżej zwróci się sam koszt zakupu i instalacji.

    W odpowiedzi od Pana zajmującego się programem Czyste Powietrze, uzyskałam informację że nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania na zakup kolejnej pompy jak poprzednia się zepsuje, więc trzeba wtedy zapłacić za nową pompę i jej instalację samemu.

    Pan konsultant z programu Czyste Powietrze użył w swojej odpowiedzi sformułowania "inwestycja w zakresie ograniczenia emisji do powietrza atmosferycznego", czyli w tym całym biznesie nie chodzi o oszczędności finansowe jakie można by poczynić w wyniku użytkowania pompy, tylko o ochronę środowiska.

    Jeśli urządzenie ma gwarancję np.na 36 miesięcy na całe urządzenie a 60 miesięcy na kompresor, przy czym zwrot kosztów zakupu i instalacji ma nastąpić po 5-7 latach to w przypadku zepsucia się np. po 3 latach to nie jest żadna inwestycja tylko strata.

    Czy istnieją jakieś pompy ciepła, które mają gwarancję przynajmniej na okres zwrotu jej kosztów i instalacji,czy mam rozumieć że producenci tych urządzeń mają klientów za frajerów do oskubania?

    Będę wdzięczna za odpowiedź.
    Z takim podejściem do tematu to lepiej z domu nie wychodzić bo może meteoryt na głowę spaść.
    PC z dofinansowania idzie pozyskać za 49% jej wartości. A ile kosztuje piec na pelet? do ktorego dostaje się tylko 3 lub 4k a do PC od 13,5k do 18k
    Jak się boisz PC załóż bufor kup 2 lu3 grzałki za 150 zeta i grzej czystym pradem.Jak się spali grzałka to koszt 150zeta i po sprawie.
    A czy piec na pelet ktory ma palnik za ponad 4k się nie może popsuć? No może--- to dlaczego jest lament na PC a na piec nie.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 02-03-2021 o 19:31
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Co rozumiesz pod pojęciem, że pompa Ci się zwróci i jak to wyliczasz?

    Po ilu latach np. zwraca Ci się piec węglowy? Albo samochód którym jeździsz?
    Odnośnie samochodu to strata jest na 100% bo nikt ci nic nie dofinansuje no chyba że do elektryka. A do PC to mozna pozyskać i to sporrrrrro
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Wszystko da się naprawić, nie zawsze warto.
    ...Chyba że nie ma dostępnych części zamiennych a nie można zastąpić niczym innym Ale po pięciu latach?
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Każdą rzecz czy urządzenie da się naprawić - nie patrząc na koszty.
    Ale pomimo, iż jestem sceptykiem odnośnie PC to uważam , że pięcioletnia pompa jest do naprawy w bardzo niskiej cenie, 10 letnia już gorzej, a 20 całkiem nie.
    Niech autor napisze co to za pompa i co stwierdził serwis - ant, że się uszkodziło i nie opłacalna jest jej naprawa - chętnie poczytam.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Odnośnie samochodu to strata jest na 100% bo nikt ci nic nie dofinansuje no chyba że do elektryka. A do PC to mozna pozyskać i to sporrrrrro
    Nawet jak uzyskasz dofinansowanie, to kiedy się zwróci?


    Cytat Napisał DOROTOWO Zobacz post
    Pan konsultant z programu Czyste Powietrze użył w swojej odpowiedzi sformułowania "inwestycja w zakresie ograniczenia emisji do powietrza atmosferycznego", czyli w tym całym biznesie nie chodzi o oszczędności finansowe jakie można by poczynić w wyniku użytkowania pompy, tylko o ochronę środowiska.
    Myślę, że Pani ma mylne wyobrażenie o pompie ciepła i wydaje jej się, że jak kupi pompę, to będzie grzać (prawie) za darmo. Otóż nie, koszty ogrzewania pompą w zwykłej taryfie G11 są zwykle delikatnie wyższe niż węglem i porównywalne z gazem. Chyba, że da się i grzejemy tylko w taniej taryfie, to można jeszcze z 1/3 kosztów urwać. Ale darmo nie jest i jeśli ktoś liczy, że jak zamieni ogrzewanie z węgla na pompę to będzie miał worki piniędzy zaoszczędzone to się przeliczy. Jak np. ten pan: https://www.youtube.com/watch?v=F1R1WhhMAAE&t=682s
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Nawet jak uzyskasz dofinansowanie, to kiedy się zwróci?
    Przestańcie pisać takie coś - jeśli wydasz 1 grosz to i tak nigdy się on nie zwróci bo niby jak? chyba , że komuś sprzedasz część wyprodukowanej energii/ciepła czy cokolwiek.
    Jeśli kupujesz i jesteś nastawiony na użytkowanie( pomijając dzieła sztuki w tym obrazy np Picassa) nigdy nic Ci się nie zwróci.
    No chyba, że kupisz w sklepie coś nieświeżego, a w domu Ci się "zwróci"
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Przestańcie pisać takie coś - jeśli wydasz 1 grosz to i tak nigdy się on nie zwróci bo niby jak?
    Już chyba kilka razy Ci tłumaczyłem.
    Jak wydasz 30k zł więcej, na system grzewczy, niz najtańszy o podobnej funkcjonalności (tu wodna podłogówka+PC vs kable i bojler) co pozwoli co roku zaoszczędzić 1000 zł na rachunkach to zwróci się po 30 latach. O ile w tym czasie nie będzie wymagała dodatkowych nakładów i na koniec nie dostaniemy nic za złom ani nie zapłacimy za utylizację.

    Jak ktoś kupuje auto za 50K zł, i koszt jego utrzymania jest o 500zł/mies niższy, niz wcześniej wydawal na taksówki, to zwróci mu się po 100 miesiącach - przy tym samym założeniu, co wyżej.

    Fachowo nazywa się to NPV i wybierać należy rozwiązanie, które ma najwyższą NPV
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-03-2021 o 10:54

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Przestańcie pisać takie coś - jeśli wydasz 1 grosz to i tak nigdy się on nie zwróci bo niby jak? chyba , że komuś sprzedasz część wyprodukowanej energii/ciepła czy cokolwiek.
    Jeśli kupujesz i jesteś nastawiony na użytkowanie( pomijając dzieła sztuki w tym obrazy np Picassa) nigdy nic Ci się nie zwróci.
    No chyba, że kupisz w sklepie coś nieświeżego, a w domu Ci się "zwróci"
    Dokładnie o to mi chodzi. Jak ktoś kupuje piec na pelet albo gazowy to po prostu kupuje i tyle, a jak jest mowa o pompie to od razu zaczynają się gadki o "zwracaniu" nie wiem dlaczego. Pompa, urządzenie jak każde inne, ma swoje wady i zalety, ale dlaczego akurat pompa ma się "zwracać"?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Jak zwykle głupota i porównanie do czegoś co samemu interpretujesz za prawidłowość.
    Jeśli kupiłem auto za 200tyś i spala 4l - benzyny , a wcześniej jeździłem autem które kosztowało 5 tysięcy i spalało 9l ON to kiedy mi się to zwróci?
    Są koszty które, aby funkcjonować o odpowiednim standardzie musisz ponieść i nie można tego włożyć do jednego wora i uważać, że coś się zwróci bo jest inne droższe, a tamto się nie zwróci. Miotła jest tańsza niż odkurzacz, wentylacja grawitacyjna niż rekuperacja.

    Bilet na samolot i przeprowadzka do kraju gdzie nie potrzeba ogrzewania jest tańsza niż jakakolwiek instalacja CO. Takich przykładów jest taki wiele jak wiele jest rzeczy na tym świecie do porównania.
    Jeśli już chcesz coś porównywać to czas i koszt eksploatacji - tym ogrzejesz za 1000zł, a tym za 2000zł / sezon grzewczy, ale ani jedno ani drugie nigdy Ci się nie zwróci.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Dokładnie o to mi chodzi. Jak ktoś kupuje piec na pelet albo gazowy to po prostu kupuje i tyle, a jak jest mowa o pompie to od razu zaczynają się gadki o "zwracaniu" nie wiem dlaczego. Pompa, urządzenie jak każde inne, ma swoje wady i zalety, ale dlaczego akurat pompa ma się "zwracać"?
    Popieram, to jest oczywiste
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Dokładnie o to mi chodzi. Jak ktoś kupuje piec na pelet albo gazowy to po prostu kupuje i tyle, a jak jest mowa o pompie to od razu zaczynają się gadki o "zwracaniu" nie wiem dlaczego. Pompa, urządzenie jak każde inne, ma swoje wady i zalety, ale dlaczego akurat pompa ma się "zwracać"?
    Bo to panie "fanaberia dla bogaczy" - cytat z netu.
    Całe szczęście sąsiad zza rzeczki też się na ową fanaberię skusił, przyjechała ekipa z przyczepką campingową i od dwóch dni mu wiercą dziury pod PC.Dobrze, bo z jego kierunku często do mnie wieje Ufff Oby ten zza płotu też poszedł w jego ślady.

    PS - szkoda że kolega pszczelarzyk nie ma ogrzewanego garażu, bo ma kable, kozę i klimę i łatwiej by było to porównać z PC. U niego na samo CO -1859kWh a u mnie 1010kWh za CO i CWU z ogrzewanym garażem.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 03-03-2021 o 12:12
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Jeśli kupiłem auto za 200tyś i spala 4l - benzyny , a wcześniej jeździłem autem które kosztowało 5 tysięcy i spalało 9l ON to kiedy mi się to zwróci?
    Za mało danych. Pewnie nigdy jak uwzględnisz koszty ubezpieczenia i serwisu.

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Są koszty które, aby funkcjonować o odpowiednim standardzie musisz ponieść i nie można tego włożyć do jednego wora i uważać, że coś się zwróci bo jest inne droższe, a tamto się nie zwróci. Miotła jest tańsza niż odkurzacz, wentylacja grawitacyjna niż rekuperacja.
    Wytłuszczę, skoro nie doczytałeś:

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    najtańszy o podobnej funkcjonalności
    W czym PC ma lepszą funkcjonalność od np. kotła elektrycznego? Bo w porównaniu z kablami ma funkcjonalnie same wady.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W czym PC ma lepszą funkcjonalność od np. kotła elektrycznego? Bo w porównaniu z kablami ma funkcjonalnie same wady.
    Kable są najbardziej komfortowe , ale najdroższe w użytkowaniu. Kable to ZAWSZE Cop=1. Ciepłej wody też nie ogrzeją i też trzeba grzać wodę zwykłą grzałką z COP=1 albo kupić pompę ciepła do ogrzewania CWU.
    Pompa ciepła to COP 3-4 , zależnie o typu pompy.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Kable są najbardziej komfortowe , ale najdroższe w użytkowaniu.
    No i dlatego można porównywać z PC kable czy kocioł elektryczny i policzyć, kiedy droga PC "się zwróci" - będzie miała wyższą NPV jak kto woli.

    tutaj wygodny kalkulatorek do tego
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-03-2021 o 13:57

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony