dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tanarro

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-100
    Posty
    46

    Domyślnie Reduktor cisnienia wody - zmiana wartości

    Witam i z góry zaznaczam, że pytanie jest od osoby zupełnie zielonej w temacie.
    Mam aktualnie w instalacji wod ciśnienie 2.8bar. Duża deszczownica ulokowana na piętrze nie jest z tego zadowolona stąd krok w stronę zwiększenia ciśnienia na reduktorze do 3.2.
    Jeśli dobrze rozumiem - kręcę zielonym (na zdjęciu podpisane 1) w prawo.
    Mam natomiast pytanie czy coś dokręcać przy samej śrubie (na zdjęciu podpisana 2)?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	reduktor.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	81,0 KB
ID:	453645

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Śruby nr 2 nie ruszaj - kręć tylko zielonym pokrętłem.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tanarro

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-100
    Posty
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Śruby nr 2 nie ruszaj - kręć tylko zielonym pokrętłem.
    Rozumiem. To teraz głupsze pytanie : A jak już nią trochę poruszałem aby zobaczyć co się stanie to teraz raczej pokręcić nią zgodnie z ruchem wskazówek zegara?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tanarro Zobacz post
    Rozumiem. To teraz głupsze pytanie : A jak już nią trochę poruszałem aby zobaczyć co się stanie to teraz raczej pokręcić nią zgodnie z ruchem wskazówek zegara?
    Przecież wyświetla, jakie ciśnienie ustawiasz.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tanarro

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-100
    Posty
    46

    Domyślnie

    Tak, tak. Chodzi mi o to, jak już poruszałem śrubą 2 (nie zielonym pokrętłem) to czy ją po prostu dokręcić?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    To tylko śrubka mocująca pokrętło. Dokręć, jak poluzowana.

    http://envirotech.nazwa.pl/handelenv...14/11/d06f.pdf

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tanarro Zobacz post
    Rozumiem. To teraz głupsze pytanie : A jak już nią trochę poruszałem aby zobaczyć co się stanie to teraz raczej pokręcić nią zgodnie z ruchem wskazówek zegara?
    Zwiększenie ciśnienia to z reguły zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zmniejszenie w przeciwną stronę. Możesz i należy regulować w obu kierunkach. Manometr pokazuje ciśnienie na wyjściu czyli to jakie ma na wyjściu.....jakie będzie na deszczownicy.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    to jakie ma na wyjściu.....jakie będzie na deszczownicy.
    Nie będzie takie na wyjściu po odkręceniu wody. Zależy jeszcze od średnicy rur (wszystkich po drodze) - ale po odkręceniu deszczownicy będzie znacząco mniejsze.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tanarro

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-100
    Posty
    46

    Domyślnie

    Nie wyszło mi to najlepiej. Pomimo ustawienia 3,2 czy 3,6 cały czas mam na manometrze 2.8 bara. Z tego co wiem (widziałem) jeszcze jakieś 6 miesięcy temu na dojściu jest ponad 4bary.
    Sam manometr raczej działa dobrze.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	reduktor 2.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	83,4 KB
ID:	453653
    Ostatnio edytowane przez Tanarro ; 03-03-2021 o 16:30

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tanarro Zobacz post
    Nie wyszło mi to najlepiej. Pomimo ustawienia 3,2 czy 3,6 cały czas mam na manometrze 2.8 bara.
    To jest reduktor. Nie podniesie ciśnienia powyżej tego, co dostarcza sieć. Pretensje możesz mieć, jak nie będzie potrafił obniżyć - sprawdź, czy jak ustawisz 2 bary to po odkręceniu wody spadnie do takiego poziomu (i pozostanie do zmiany ustawienia).

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tanarro

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-100
    Posty
    46

    Domyślnie

    Skręciłem do 2.0 i na manometrze spadło do 2.0. Jestem pewien, że pół roku temu widziałem >4. No życie. Może zakończenie budowy apartamentowca zaraz naprzeciwko i wprowadzenie się do niego ludzi mieć jakiś wpływ na ciśnienie wody u mnie? (Czysty strzał z czystej ciekawości)

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tanarro Zobacz post
    Skręciłem do 2.0 i na manometrze spadło do 2.0. Jestem pewien, że pół roku temu widziałem >4. No życie. Może zakończenie budowy apartamentowca zaraz naprzeciwko i wprowadzenie się do niego ludzi mieć jakiś wpływ na ciśnienie wody u mnie? (Czysty strzał z czystej ciekawości)
    Zapewne masz rację rury głównej na pewno nie wymienili więc kilkanaście odbiorców spowoduje znaczący spadek ciśnienia i wydajności sieci.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tanarro Zobacz post
    Skręciłem do 2.0 i na manometrze spadło do 2.0. Jestem pewien, że pół roku temu widziałem >4.
    Może być sezonowo - może w lato "nabijają" wyższe ciśnienie, bo zużycie znacznie rośnie do podlewania ogrodów. Jak w środku nocy poza sezonem podlewania nie masz wyższego, to raczej nie ma na to wpływu zużycie przez nowych użytkowników, bo wtedy dużo nie zużywają.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tanarro

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-100
    Posty
    46

    Domyślnie

    Rozumiem. Dzięki serdeczne Panowie. Pogadam z wodociągami i sprawdzę co i jak.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tanarro

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-100
    Posty
    46

    Domyślnie

    Wracam bo wydarzyło się kilka rzeczy.

    1. Dzwoniłem do wodociągów. Potwierdzili, że faktycznie ciśnienie powinno być znacznie wyższe. Przyjechali i sprawdzili czy nie ma jakiegoś wycieku w studzience na ulicy, w mojej studzience zew. z wodomierzem. Czysto. Sprawdzili więc mój reduktor. Jest to model Honeywell FK06-1AA który na spodzie ma możliwość otwarcia zaworu i upuszczenia wody. Otworzyli i zamknęli szybko zawór. Ciśnienie podskoczyło do 3.4 zadanego na reduktorze. Po minucie spadło. Zrobili więc tak ponownie. Jak wychodzili to znowu spadło do 2.8. Z tego co rozumiem było podbite przez szybkie zamknięcie tego zaworu i z czasem zwyczajnie się wyrównało.

    2. Kupiłem manometr na gwincie 1/4, Przykręciłem go na spodzie reduktora. Pokazało ciśnienie 2.8. Jeśli dobrze rozumiem jest to właśnie ciśnienie na wejściu.

    3. Sprawdziłem ciśnienie na manometrze w godzinach nocnych dnia 06.03 (około godziny 03:00 w nocy więc zakładałem że będzie wzrost). Okazało się, że spadło do 2.6.

    4. Sprawdziłem ciśnienie na manometrze w godzinach nocnych dnia 07.03 (około godziny 03:00 w nocy). Ciśnienie na poziomie 3 bar.

    Proszę o jakieś podpowiedzi.
    Ostatnio edytowane przez Tanarro ; 07-03-2021 o 02:22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony