dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sew333

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    55-210
    Posty
    35

    Domyślnie Czy kupie taniej?

    Witam. Mam pytanie. Mieszkam w bloku 4 piętrowym,mieszkanie spółdzielcze, 2 pokoje , jeden z kuchnią razem. Czy moge je drożej sprzedać i szukać do kupna również takiego mieszkania ale tańszego ,żeby mi coś zostało. Czy jest to możliwe?

    Aha i mieszkanie jest w spadku po zmarłej mamie. Jestem właścicielem , poprzez notariusza.
    I wlasnie tez pytanie czy moge sprzedać bez kolosalnego podatku?
    Ostatnio edytowane przez sew333 ; 05-03-2024 o 12:52

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał sew333 Zobacz post
    Witam. Mam pytanie. Mieszkam w bloku 4 piętrowym,mieszkanie spółdzielcze, 2 pokoje , jeden z kuchnią razem. Czy moge je drożej sprzedać i szukać do kupna również takiego mieszkania ale tańszego ,żeby mi coś zostało. Czy jest to możliwe?

    Aha i mieszkanie jest w spadku po zmarłej mamie. Jestem właścicielem , poprzez notariusza.
    I wlasnie tez pytanie czy moge sprzedać bez kolosalnego podatku?
    Jeśli chodzi o podatki, to kluczowa jest informacja kiedy/ile lat temu nabyłeś mieszkanie w spadku? https://www.prawo.pl/podatki/jak-spr...ku,520196.html

    Czy możesz je sprzedać? W Polsce obrót nieruchomościami nie jest zakazany
    Czy możesz je sprzedać drożej? Drożej względem czego? Nabyłeś je w spadku, więc nie kupowałeś go.
    Czy możesz kupić tańsze mieszkanie od swojego? Tak, to też nie jest zakazane w Polsce.

    Natomiast na pytanie czy znajdziesz mieszkanie tańsze od swojego o standardzie który będzie cię interesował, to tylko wróżka odpowie.
    Jak chcesz sprzedać mieszkanie we wsi Zadupie i kupić tańsze w centrum Warszawy to raczej nie wróże sukcesu. Ale w drugą stronę jak najbardziej jest to możliwe.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 05-03-2024 o 15:55

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sew333

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    55-210
    Posty
    35

    Domyślnie

    Tak chodzi mi o to czy np moge sprzedać za 700 tys, a kupic inne za np 450 tys

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał sew333 Zobacz post
    Tak chodzi mi o to czy np moge sprzedać za 700 tys, a kupic inne za np 450 tys
    Zapytaj wróżki.
    Normalny człowiek nie jest w stanie odpowiedzieć ci na to pytanie nie znając lokalizacji i wartości twojej nieruchomości .
    Ale w Śremie mieszkania dwupokojowe można kupić za 300 tyś. a czasem nawet taniej.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sew333

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    55-210
    Posty
    35

    Domyślnie

    To jak wiedziec za ile moge żądać za mieszkanie?

    aha sprzedaż mieszkania z pośrednikiem czy bez?nigdy tego nie robiłem nie mam zielonego pojęcia jak sprzedać
    Ostatnio edytowane przez sew333 ; 05-03-2024 o 22:52

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    127

    Domyślnie

    odnośnie podatku .Żeby sprzedać nieruchomość bez konieczności jego zapłaty musisz być właścicielem jej minimum 5 lat, licząc od końca roku kiedy właścicielem się stałeś. Chyba że....pieniądze ze sprzedaży przeznaczasz na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych ,czyli w okresie trzech lat kupujesz inne mieszkanie w którym zamieszkasz , czyli to co chcesz zrobić. Co do cen . Mamy właśnie spektakularną windę cenową na rynku mieszkań . Jeżeli jesteś z Warszawy to w tym mieście średnia cena mieszkania na rynku wtórnym zbliża się do 17 tyś zł/ m 2 . Oczywiście najwięcej zależy od lokalizacji , potem stanu mieszkania i kamienicy ale ceny w Wa-wie są najwyższe . Może się okazać że jeżeli oczekiwania Twoje nie będą wygórowane , to sprzedasz mieszkanie w kilka dni a potem zaczną się schody co za te pieniądze w okolicy kupić. I okaże się że w tych pieniądzach nic większego , zwłaszcza jeżeli będziesz szukał w Wa-wie. Oczywiście możesz przeglądać oferty mieszkań do remontu, z licytacji komorniczych , ale jeżeli nigdy tego nie robiłeś to ryzyko wtopienia jest duże. Możesz posłużyć się przy sprzedaży pośrednikiem , ale znajdź takiego działającego od wielu lat , z licencją , referencjami i doświadczeniem. I przede wszystkim zapoznaj się z tematem sprzedaży mieszkań , poczytaj w necie o cenach , warunkach , wymaganiach , formalnościach, procedurach i podatkach z tym związanych . I zrób to zanim podejmiesz decyzję o sprzedaży samodzielnie bądź przez pośrednika. Niestety w świecie w którym rządzą duże pieniądze Twoja niewiedza będzie prowokowała wręcz do oskubania Cię , czy to na wartości , czy na prowizji w myśl zasady " są barany ,trzeba strzyc " Jeżeli masz mieszkanie w dobrej lokalizacji możesz znaleźć większe w lokalizacji gorszej , ale Tobie odpowiadającej i spróbować je w tym samym biurze nieruchomości zaliczkować wystawiając jednocześnie poprzez nich swoje na sprzedaż. Niemniej najpierw dokształć się w temacie i nie ufaj do końca nikomu.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał sew333 Zobacz post
    To jak wiedziec za ile moge żądać za mieszkanie?

    aha sprzedaż mieszkania z pośrednikiem czy bez?nigdy tego nie robiłem nie mam zielonego pojęcia jak sprzedać
    Przejrzyj oferty nieruchomości w necie w twojej okolicy to zorientujesz się jaki jest przedział cenowy.
    Dajesz ogłoszenie z wyższą ceną - jak nikt nie zadzwoni to przeszarżowałeś i musisz obniżyć, jak dzwoni telefon non stop, to podwyższasz cenę.
    oczywiście wystawiając swoje na sprzedaż powinieneś mieć coś już na oku do kupienia - żebyś nie został bez dachu nad głową.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sew333

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    55-210
    Posty
    35

    Domyślnie

    A jak sprzedam i nie kupie nic, to gdzie dac takie rzeczy jak ubrania,lodowka,laptop wtedy?


    Oraz 2 pytanie. Jesli internet jest dalej na moją zmarłą mame, to jak bede sprzedawac mieszkanie musze przepisać na siebie internet i wtedy z niego zrezygnować?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał sew333 Zobacz post
    A jak sprzedam i nie kupie nic, to gdzie dac takie rzeczy jak ubrania,lodowka,laptop wtedy?
    Wykupujesz magazyn krótkoterminowy tego typu:
    https://www.gruzownik.pl/magazyny-sa...SAAEgLYlfD_BwE

    Cytat Napisał sew333 Zobacz post
    Oraz 2 pytanie. Jesli internet jest dalej na moją zmarłą mame, to jak bede sprzedawac mieszkanie musze przepisać na siebie internet i wtedy z niego zrezygnować?
    Starczy ze zgłosisz, ze zmarła i zaprezentujesz akt zgonu. umowa rozwiązuje się automatycznie

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sew333

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    55-210
    Posty
    35

    Domyślnie

    Jeszcze chciałem zapytać , jeśli nigdy nie sprzedawalem mieszkania albo kupowalem, to na moim miejscu skorzystalibyscie z uslug pośrednika? Chodzi o to ,ze nie mam bladego pojęcia od czego zacząć itd itfd


    I 2 pytanie. Jeżeli nie wiem kiedy i za ile kupiła osoba zmarła mieszkanie to bedzie to problem? Jak sie tego dowiedziec.
    Chodzi o ten podatek do rozliczenia, choc zmienili teraz to chyba ,że nie bede placic tego podatku.Mimo,ze minely 4 miesiace od smierci osoby.

    Ale czy to wazne i jak sprawdzic kiedy i za ile bylo kupione to mieszkanie? Czy to tez sprawdzi doradca?
    Ostatnio edytowane przez sew333 ; 08-03-2024 o 00:12

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    127

    Domyślnie

    Wydaje mi się że to ,za ile kupiła mieszkanie Twoja zmarła mama nie ma znaczenia. Bardziej znaczenie ma czy sprawa spadkowa po jej śmierci została przeprowadzona , czy w wyniku nabycia spadku jesteś właścicielem mieszkania wpisanym do księgi wieczystej. Jeżeli planujesz mieszkanie sprzedać i zakupić inne,większe w którym będziesz mieszkał ( a nie je wynajmował ) to i tak tego podatku nie zapłacisz.Jeżeli chcesz to mieszkanie sprzedać to przeczytaj to co wcześniej Ci napisałem. A drobny remont , a raczej odświeżenie wraz z pozbyciem się starych mebli będzie miało też wpływ na cenę jaką za nie uzyskasz. To nie musi być nic wielkiego ,ot samodzielne wymalowanie wszystkiego na biało , porządne umycie okien , pozbycie się nadmiaru starych gratów , porządne umycie bądź odświeżenie podłóg .Ot aby mieszkanie wystawione na sprzedaż wyglądało schludnie i czysto. Wiadomo że nowy nabywca i tak urządzi je pod siebie , ale chodzi o pierwsze wrażenie a to można zrobić tylko raz
    Ostatnio edytowane przez siinski ; 10-03-2024 o 22:14

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sew333

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    55-210
    Posty
    35

    Domyślnie

    Właśnie nie chce mi się nic remontować,jedynie posprzątać mieszkanie. A co do ceny jeśli ma być niższa to będzie trudno. Zależy jak to oceni pośrednik nieruchomości jak do tego dojdzie.

    Mieszkanie mam 2 pokoje i w tym duży z aneksem kuchennym. A ja chcialbym kupić tańsze jedno pokojowe z łazienka..




    Chciałem zapytać w jaki czas można najszybciej sprzedać to mieszkanie? Czy to minimum 3 miesiące czekania,czy nie ma reguły?

    Tak jestem wlaścicielem byla sprawa spadkowa u notariusza i mam dokumenty. Księge wieczystą chyba tez , <pismo jakieś dostałem z sądu poleconym< >
    Ostatnio edytowane przez sew333 ; 10-03-2024 o 22:24

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    najszybciej? Szukasz flipera i sprzedajesz poniżej ceny rynkowej Jutro stawi się z gotówką w ręku u twoich drzwi merdając ogonkiem ze szczęścia.
    on już wszystko za ciebie załatwi. Może nawet ci znajdzie owo jednopokojowe w rozliczeniu.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sew333

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    55-210
    Posty
    35

    Domyślnie

    Czyli co miałbym zrobić? Wynająć pośrednika?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie wiem co chcesz zrobić konkretnie - sprzedać szybko mieszkanie ze stratą finansową czy sprzedać z zyskiem rozeznając realne ceny rynkowe, ale zajmie to nieco więcej czasu?
    Nie bardzo rozumiem twój pośpiech. Masz problemy finansowe i długi, które musisz szybko spłacić?

    Chcesz znaleźć człowieka który za ciebie będzie myślał i podejmował decyzje - a to prosta droga do bycia oszukanym.

    Pośrednicy w Polsce zazwyczaj są po prostu słupami ogłoszeniowymi przez które przechodzą pieniądze. Rzadko któremu zależy na wyszukiwaniu atrakcyjnego klienta, czy na uzyskanie najwyższej ceny. Z mojego doświadczenia wynika ze za wyższą cenę łatwiej sprzedać samodzielnie niż z pośrednikiem.
    Jako sprzedający masz dużo mniej rzeczy do sprawdzenia niż kupujący. To bardziej kupujący powinien sprawdzać stan techniczny, księgi wieczyste. Wiec pod względem prawnym nie masz za wiele do roboty jako sprzedający mieszkanie.
    Klienta w Warszawie na mieszkanie znajdziesz bez problemu bo na rynku jest niedobór lokali (stąd ważniejsze dla ciebie jest najpierw znalezienie potencjalnej kawalerki, jeśli szukasz jej w Warszawie). Czy zajrzałeś już na olx, gratkę by zobaczyć za ile możesz sprzedać? W jakiej cenie są kawalerki?
    Możesz też skontaktować się z pośrednikiem i zapytać czy możliwa jest zamiana mieszkania z dopłatą w interesującej ci lokalizacji. On podpowie jakie są szanse na taką transakcję (wówczas on ci szuka kawalerki i klienta na twoje mieszkanie)

    Fliper - to zawód zajmujący się odkupywaniem mieszkań w okazyjnych cenach od ludzi słabo zorientowanych w rynku nieruchomości. Dlatego on najszybciej je kupi i to za gotówkę, bo ma nadzieję, ze klient się nie zorientuje, że jest robiony w konia.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 11-03-2024 o 15:27

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sew333

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    55-210
    Posty
    35

    Domyślnie

    Ceny różnie chodzą od 400 - 700 tysięcy na olx i innych portalach . Mniej wiecej takie mieszkania jak moje,ale ja nie mam pojęcia ile moje ma metrów kwadratowych.
    I tez nie wiem ile żądać.
    A co do pośrednika to powiedzieć mu ,że wlasnie chce tak zrobić,czyli sprzedać i kupić tańsze,tak zeby mi zostało z 10 000 lub 20 000.?


    Chce skorzystać z usług pośrednika,bo kompletnie jestem blady jeśli chodzi o dokumentacje itd związaną ze sprzedażą mieszkania.

    A co do kupna jak sie na cos zdecyduje jakie dokumenty były by wymagane i co by należało w moich obowiązkach w trakcie zakupu czegoś? Również skorzystać z pośrednika przy kupnie?


    ps:
    Zgadł Pan,tak mam długi i musze troszke pieniążków oddać i chce je spłacić zarazem. tak
    Ostatnio edytowane przez sew333 ; 11-03-2024 o 15:48

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sew333 Zobacz post
    Mieszkam w bloku 4 piętrowym,mieszkanie spółdzielcze
    Rozumiem, że masz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu?

    Cytat Napisał sew333 Zobacz post
    Jestem właścicielem , poprzez notariusza.
    Cytat Napisał sew333 Zobacz post
    nie mam pojęcia ile moje ma metrów kwadratowych.
    No to powierzchnię sprawdzisz w akcie notarialnym i w księdze wieczystej.

    Cytat Napisał sew333 Zobacz post
    I wlasnie tez pytanie czy moge sprzedać bez kolosalnego podatku?
    https://omowienia.gazetaprawna.pl/in...d-nabycia.html

    Cytat Napisał sew333 Zobacz post
    Chce skorzystać z usług pośrednika,bo kompletnie jestem blady jeśli chodzi o dokumentacje itd związaną ze sprzedażą mieszkania.
    Dokumentacją zajmuje się notariusz. Pośrednik zastępuje tylko portal ogłoszeniowy. Do tego jak wpakujesz się w umowę na wyłączność, to zapłacisz mu prowizję nawet, jak nie kiwnie palcem i sam znajdziesz nabywcę.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sew333

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    55-210
    Posty
    35

    Domyślnie

    A czy pośrednik nie bedzie kierował mną co musze robić pokolei równiez? Procz dania ogloszenia

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sew333 Zobacz post
    A czy pośrednik nie bedzie kierował mną co musze robić pokolei równiez? Procz dania ogloszenia
    A tak, zadzwoni "Proszę przyjść pokazać mieszkanie potencjalnemu klientowi", "Proszę przysłać opis i zdjęcia mieszkania" (które wrzuci do swojego systemu który to zaspamuje wszystkie portale - i większość kupujących odsieje je zaznaczając tylko "oferty bezpośrednie") itp. Może nawet umówi notariusza.

    https://forum.muratordom.pl/showthread.php?173143
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-03-2024 o 16:31

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał sew333 Zobacz post
    A czy pośrednik nie bedzie kierował mną co musze robić pokolei równiez? Procz dania ogloszenia
    Daj ogłoszenie zamiany mieszkania z dopłatą

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony