dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czy w 2021 roku mamy już bańkę mieszkaniową

Głosujących
11. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Tak ceny osiągnęły apogeum absurdu

    8 72,73%
  • Nie jest tanio bo pensje wzrosły

    3 27,27%
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 69
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie Czy to już jest bańka mieszkaniowa?

    .
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 18-04-2021 o 22:37

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    https://www.domd.pl/pl-pl/warszawa/l...WY_RSA_03_PARK

    Jak myślicie czy mamy juz bańke mieszkaniowa i czy 80m2 mieszkanie na Pradze warszawskiej bynajmniej jest warte w stanie grande betone w promocji ponad 1 300 000 ?????
    Baniek jest wiele spójrz na krypowaluty.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Mieszkania są w cenie, bo:
    1. Ciągle mamy za mało mieszkań/mieszkańców a co za tym idzie opłacalny wynajem
    2. Nieoprocentowane lokaty i utrata wartości pieniądza zniechęcają do trzymania gotówki
    3. Niskie oprocentowanie kredytów zachęca do szukania innych lokat - a mieszkania to dobra lokata bo nie tylko w sensownej lokalizacji utrata wartości jest nieprawdopodobna to jeszcze można wynająć i od razu uzyskiwać korzyści.
    4. W związku z sytuacją pandemiczną wiele osób woli wyjść z komuny czy mieszkania z rodzicami "na swoje".

    Taniej nie będzie - chyba, że na licytacjach komorniczych, jak porządnie się rypnie gospodarka i bezrobocie drastycznie wzrośnie.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Mieszkanie ma wadę kosmiczne opłaty a z wynajmem moze być problem podobnie jak pozbyciem się niepłacącego lokatora i utrzymywanie go w mieszkaniu poprzez finansowanie mu opłat eksploatacyjnych , na warszawskim rynku okres pustostanu wzrósł o 2 miesiące
    Sory za off-topic, właśnie jestem na etapie podejmowania decyzji co dalej z mieszkaniem po przeprowadzce do domu. Sprzedać teraz mieszkanie nie ma sensu, bo za drogie nieruchomości, żeby coś za to kupić, a w banku trzymać jeszcze gorzej. Postanowiłem spróbować wynająć. Niestety natrafiłem na parę odcinków Jaworowicz o nieuczciwych najemcach i się trochę przeraziłem. Jakie my mamy beznadziejne prawo, które nie chroni właściciela
    Będę chyba szedł w najem okazionalny + US - mniejszy zarobek, ale pewniejszy. Tylko czy to nie odstraszy potenclajnych lokatorów...

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Dzięki za kontakt. Nie interesowałem się dotychczas tematem, więc jak obejrzałem reportaż o babce, która przez kilka lat nie mogła nawet wejść legalnie do własnego mieszkania zajmowanego przez chronionych prawem oszustów, to byłem zszkowany, że takie coś może się dziać.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Będę chyba szedł w najem okazionalny + US - mniejszy zarobek, ale pewniejszy. Tylko czy to nie odstraszy potenclajnych lokatorów...
    Niestety, największa bolączka dotyczy również najmu okazjonalnego - nie możesz ot tak wypowiedzieć umowy.

    Art. 19e. Do najmu okazjonalnego lokalu przepisów ustawy nie stosuje się, z wyjątkiem art. 2, art. 6 ust. 3, art. 10 ust. 1–3, art. 11 ust. 2 pkt 1–3, art. 13, art. 18 ust. 1 i 2, art. 19a–19d oraz art. 25d pkt 2, z zastrzeżeniem że właściciel dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 19b ust. 1.


    Art. 11.
    [...]
    2. Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator:
    [...]
    2) jest w zwłoce z zapłatą czynszu, innych opłat za używanie lokalu lub opłat niezależnych od właściciela pobieranych przez właściciela tylko w przypadkach, gdy lokator nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności,


    Czyli w praktyce jak płacą z trzymiesięcznym opóźnieniem + 1gr za następny miesiąc nie możesz nawet postraszyć rozwiązaniem umowy.

    A wiesz jeszcze, co się stanie, jak straci zgodę właściciela lokalu, do którego miałby zostać eksmitowany i nie wskaże nowego? W zasadzie nic. Możesz rozwiązać umowę - ale nie masz gdzie eksmitować.

    Już lepiej wynająć na cele związane z DG a nie na cele mieszkaniowe.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mieszkania są w cenie, bo:
    1. Ciągle mamy za mało mieszkań/mieszkańców a co za tym idzie opłacalny wynajem
    2. Nieoprocentowane lokaty i utrata wartości pieniądza zniechęcają do trzymania gotówki
    3. Niskie oprocentowanie kredytów zachęca do szukania innych lokat - a mieszkania to dobra lokata bo nie tylko w sensownej lokalizacji utrata wartości jest nieprawdopodobna to jeszcze można wynająć i od razu uzyskiwać korzyści.
    4. W związku z sytuacją pandemiczną wiele osób woli wyjść z komuny czy mieszkania z rodzicami "na swoje".

    Taniej nie będzie - chyba, że na licytacjach komorniczych, jak porządnie się rypnie gospodarka i bezrobocie drastycznie wzrośnie.
    Tylko kataster wisi w powietrzu a przeżucenie go na wynajmującego zmniejszy popyt na wynajem.

    Jaka jest czas zwrotu mieszkania na kredyt? z uwzględnieniem RRSO i potencjalnym wzrostem wartości mieszkania?

    Edit:
    Czy nie obawiasz się dodatkowego obniżenia płynności który pociągnie za sobą spadek cen? Spadek dzietności i populacji PL
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 25-03-2021 o 17:48
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Dokładnie, a dowiedz się w firmie Słąwka Moturi kiedyś koszt to 10 % czynszu ale nie masz problemu z najemcami, firma moze ich kopnac d dupę ty nie i to jest najlepsze. https://mzuri.pl/zarzadzanie_najmem/
    I to z tą firmą (mzuri) podpisuje się umowę a ona podnajmuje czy tylko pośredniczy i z docelowym mieszkańcem umowę podpisuje nadal właściciel? Na stronie opis jakiś mglisty.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Brzmi ciekawie. Dzięki.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Nie ty masz tylko umowę z firmą i nic cie nie obchodzi mieszkanie jest ubezpieczone i firma wynajmuje nie osoboa fizyczna więc nie ma problemu z wywaleniem patologii
    Czyli to nie jest wynajem na cele mieszkaniowe? Bezpieczniejsze to niż wynajem okazjonalny?

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    No coś tam poczytałem ostatnio.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Tylko kataster wisi w powietrzu a przeżucenie go na wynajmującego zmniejszy popyt na wynajem.
    Podatek od nieruchomości był, jest i będzie. Jak liczony - bez większego znaczenia. Każdy potrzebuje dachu nad głową. Tak samo potrzebuje pozbyć się śmieci - płacisz czy 10, czy 65zł/miech.

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Jaka jest czas zwrotu mieszkania na kredyt? z uwzględnieniem RRSO i potencjalnym wzrostem wartości mieszkania?
    Mieszkanie po 30 latach wynajmowania za darmo. Tyle, że wtedy będzie warte 2-3 x tyle.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8011119
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7873415

    Pewnie, że można wtopić przez złą lokalizację (patrz przypadek Detroit) - ale to wyjątek od reguły.

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Czy nie obawiasz się dodatkowego obniżenia płynności który pociągnie za sobą spadek cen? Spadek dzietności i populacji PL
    Nie. Ładnie to ujął David Attenborough w filmie Życie na naszej planecie. Sposobem na zatrzymanie przyrostu naturalnego jest wzrost zamożności społeczeństwa. Jak wszystkie państwa będą tak bogate, jak teraz choćby my - to przestanie nas (w sensie globalnym - ludzi) przybywać. Ale to jeszcze nie jest ubywnie i zwalnianie mieszkań. Tylko, tak długo, jak jesteśmy względnie bogaci to nawet jak nas zacznie ubywać, to będą przyjeżdżać do nas emigranci z biedniejszych krajów. Ale na razie, to mamy sporo do nadgonienia i nawet jak znacznie ubędzie ludzi mieszkających w Polsce (nie mylić z liczbą obywateli Polski) to mieszkań ciągle mamy za mało.



    Wynajmujący mogli przestraszyć się programu mieszkanie+ - jakby wzięli go na serio i gdyby faktycznie coś z tej obietnicy wyborczej było.

  13. #13
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Tak dla ciekawostki, w Gliwicach mieszkania tanieją z dnia na dzień
    Dzisiaj z ciekawości przeglądnąłem ogłoszenia i moje mieszkanie w bloku obok, z identycznym metrażem i rozkładem wycenione jest na 220tys.zl, o całe 30tys.zl mniej niż ja sprzedawałem w zeszłym roku

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Podatek od nieruchomości był, jest i będzie. Jak liczony - bez większego znaczenia.
    Trochę ma znaczenie sposób liczenia, wyskokść stawek.
    Ale większe znaczenie ma jak ta kasa zostanie wydana, a zostanie pewnie źle.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Tak dla ciekawostki, w Gliwicach mieszkania tanieją z dnia na dzień
    Dzisiaj z ciekawości przeglądnąłem ogłoszenia i moje mieszkanie w bloku obok, z identycznym metrażem i rozkładem wycenione jest na 220tys.zl, o całe 30tys.zl mniej niż ja sprzedawałem w zeszłym roku
    Ale sympatyczne ceny.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Tak dla ciekawostki, w Gliwicach mieszkania tanieją z dnia na dzień
    Dzisiaj z ciekawości przeglądnąłem ogłoszenia i moje mieszkanie w bloku obok, z identycznym metrażem i rozkładem wycenione jest na 220tys.zl, o całe 30tys.zl mniej niż ja sprzedawałem w zeszłym roku
    Akurat Górny Śląsk ma marne perspektywy przez górnictwo a i dotychczasowa liczba ludności wykazuje trend jak wspomniane Detroit:




    Choć z drugiej strony porozumienie górnicze to spory zastrzyk gotówki dla ludzi - więc ceny mieszkań mogą się dziwnie zachowywać przez pewien czas. Ale co jak odprawy i gwarancje zatrudnienia się skończą? Bliżej będzie do tempa Detroit czy Delhi?

    https://fb.watch/4vqeP-VOVO/

    Ja bym tu nie ryzykował ani pod najem, ani jako lokatę kapitału.

    Ceny z ogłoszeń to można sobie w buty wsadzić. Jak atrakcyjna, to się okazuje, że to pośrednik (choć niby bezpośrednio) i już nieaktualne. Ale ma masę "równie" atrakcyjnych.

    Do tego nie tylko m2 i lokalizacja się liczy. Dla przykładu oglądałem mieszkanie o atrakcyjnej jak na okolicę i metraż cenie. Wszystko ładnie pięknie do czasu, aż wychodząc zorientowałem się, że balkon jest nad drzwiami do zsypu. Znaczy regularnie smród i pobudka bladym świtem cofającej śmieciarki.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Gliwice.jpg
Wyświetleń:	405
Rozmiar:	15,5 KB
ID:	454368  

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jeszcze co do ankiety....
    Apogeum absurdu to jest 1zł za kg tucznika (tak by pewnie powiedział rolnik w skupie przy takiej cenie)?

    Apogeum ceny - rozumiem, że cena wysoka.
    Apogeum absurdu - nie mówi, czy cena jest wysoka, czy niska.

    Ale nawet jak uznać, że apogeum absurdu = wysoka cena to oznacza to samo, co druga opcja że tanio nie jest.

  18. #18
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Ale sympatyczne ceny.

    Dawaj na Śląsk

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Trochę ma znaczenie sposób liczenia, wyskokść stawek.
    Co to zmienia? Sądzisz, że przez to luksusowe apartamenty potanieją a tanie rudery podrożeją?

    Słabo widzę perspektywy podatku katastralnego przez problemy z wyceną i koszty obsługi tego. Trzeba pamiętać, że podatek od nieruchomości jest lokalny. Więc jedynym, kto na zmianie systemu zarobi będą firmy informatyczne, które wyprodukują systemy do obsługi tego.
    A jak zrobią z szablonu, że m2 w takiej dzielnicy czy gminie kosztuje X a w innej Y i % od tego, to w zasadzie to samo mamy - gminy ustalają stawkę w zł więc co za różnica, czy ustalają stawkę w zł ot tak, czy liczą ją jako stały % od jakiejś wartości?

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co to zmienia?
    Dokładnie to co opisałeś - zamęt, problemy z wycenami. A przy mniej prawdopodobnych scenariuszach (wysokie stawki ale od drugiej nieruchomości) to zmiana rynku wynajmu, itd. Ale fakt finalnie liczy się ile zł zostanie naliczone.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Słabo widzę perspektywy podatku katastralnego
    No na pewno nie w takiej formie jak rożne medialne, alarmujące doniesienia pojawiają się od lat. To zwykłe straszenie stawkami i innymi dramatami. Wprowadzony podatek będzie miał "spokojniejszą budowę".

    PS
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Więc jedynym, kto na zmianie systemu zarobi będą firmy informatyczne, które wyprodukują systemy do obsługi tego.
    To się sporo forumowiczów ucieszy, takie coś ostatnio odnoszę wrażenie.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony