dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Wykończenie fragmentów elewacji kamieniem elewacyjnym

    Witam,

    budynek wybudowany jest ze ściany 2-warstwowej z silikatów 24cm + styropian 20cm. Styropian oczywiście zaciągnięty jest klejem z zatopioną siatką. Taki jest aktualny stan. Chciałbym kilka miejsc elewacji wykończyć kamieniem elewacyjnym (chciałbym uzyskać efekt, jak na 3-cim zdjęciu: https://kamiendlaciebie.pl/kamien-elewacyjny.html). W/w miejsca będą się znajdować pod zadaszeniem, bądź we wnękach, także raczej wyeliminowane jest ryzyko nasiąkania kleju. Wysokość od dołu, który miałby być pokryty taką okładziną, to ok 2-2,5m.

    Poszukuję informacji w jaki sposób najoptymalniej uzyskać efekt przedstawiony na zdjęciu, którego link powyżej wkleiłem. Być może jest ktoś w stanie wskazać konkretne rozwiązanie. Wiem, że dostępne są zarówno gotowe płytki np 20x40 (grubości 2-3cm), jak i kamienie do samodzielnego układania (pocięte na ok 5cm grubości). Wiem, że istotnym problemem w tym wypadku jest ciężar kamienia. No i dochodzę do mojego zasadniczego pytania: jak to fizycznie wykonać i czy w ogóle jest taka możlwiość w przypadku ściany 2-warstwowej. Domyślam się, że nawet gęste zakołkowanie styropianu może nie utrzymać tak cięzkiego materiału, jakim jest kamień. Słyszałem o montażu na jakieś "konsole", ale nigdzie w internecie nie mogę znaleźć informacji na temat takiej technologii montażu chociażby żeby oszacować koszty, na jakie należałoby się przygotować.

    Będę bardzo wdzięczny za jakieś wypowiedzi ludzi znających się na temacie, mających w tym temacie doświadczenie.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Te podpory pod ciężkie elementy elewacji to coś takiego:
    https://nova-elewacje.pl/kategoria/n...-na-konsolach/
    Bardzo często budowlańcy chcący uzyskać właściwą wytrzymałość nośną np: pod montaż takich kamieni czy ciężkich elementów płyt, klinkieru itp.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	82,8 KB
ID:	453745
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za bardzo konkretną informację.
    Widać, że montaż będzie nieco kłopotliwy, kiedy już jest styropian 20cm... Rozumiem, że montaż bezporenio na dobrze zakołkowany styropian zaciągnięty klejem z siatką raczej nie wchodzi w grę?

  4. #4

    Domyślnie

    Naturalny kamień elewacyjny to za duże obciążenie ,ale struktura kamienia ze zdjęcia jest do wykonania znacznie tańszą i lżejszą metodą - formę można zrobić samemu lub kupić za niewielkie pieniądze a na tynk wykorzystać klej do płytek - malowanie tego to czysta artystyczna przyjemność.Może ten filmik Cię zainspiruje.
    https://youtu.be/gE81ia4NiT4

    https://youtu.be/T1LeehR9rsE
    Ostatnio edytowane przez jnow1 ; 05-03-2021 o 17:18

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pascalt Zobacz post
    Dziękuję za bardzo konkretną informację.
    Widać, że montaż będzie nieco kłopotliwy, kiedy już jest styropian 20cm... Rozumiem, że montaż bezporenio na dobrze zakołkowany styropian zaciągnięty klejem z siatką raczej nie wchodzi w grę?
    Takie elementy tzn ciężkie na elewację niestety trzeba przewidzieć w trakcie budowania, po tym czasie jest już trudniej lub okazuje się to niemożliwe.
    Oczywiście wszystko się da jednak koszt jest na tyle znaczny że decyzję albo się przekłada na inny termin albo w ogóle rezygnuje.

    Być może rozwiązaniem może okazać się wykończenie tak jak kolega powyżej zaproponował. Być może jakieś odlewy gipsowe lub płytki klinkierowe - te układałem i mogę coś doradzić ( płytka jest lekka , poszła bezpośrednio na elewację i trzyma się naprawdę bardzo dobrze wiele zdjęć w profilu gdzie widać i dom i grill wykończony tą metodą tzn układany na klej ma styropian bezpośrednio na powierzchnię )

    Jeśli jednak jesteś na tyle przekonany, aby zrobić to z ciężkiego kamienia można zamiast tego co powyżej jakiś fundament wokół domu na którym postawiono by konstrukcyjnie ścianę elewacyjną. Trzeba by było jednak o konsultacje z projektantem, aby to wszystko przeliczył y było wyglądem "lekkie" ale wytrzymałe. To niestety będzie drogie.
    Mój projekt miał coś takiego 1/2 bloczka fundamentowego pod płyty Tecno ale zrezygnowałem bo koszty podrażały i tak rozległą na wysokim fundamencie porterówkę.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6

    Domyślnie

    Niestety mieliśmy dość nieudolną architekt, która nie przewidziała na etapie wznoszenia murów, że ściana w tych miejscach powinna być 3-warstwowa. Klinkier zupełnie nie wchodzi w grę (raz kwestia gustu, dwa dopasowania do charakteru budynku i zastosowanych materiałów wykończenia na posesji), jedynie kamień podobny do tego, jaki pokazałem w tytułowym poście (ogrodzenie wykonane z łupka szarogłazowego).

    Kolega jnow1 bardzo ciekawą metodę pokazał, jednak chyba nie miałbym tyle odwagi, żeby uczyć się takiego czegoś na swoim nowym domu Efekt końcowy raczej też mocno będzie różnił się od wykończenia kamieniem naturalnym...

    Może rozwiązaniem będą tego typu okładziny: https://www.castorama.pl/kamien-slat...ml#reviews-tab ?
    Znacznie lżejsze ze względu na swoją grubość, a równie trwałe (bo w końcu kamień). Ze specyfikacji wynika, że m2 będzie ważył jakieś 25kg, więc może nie będzie przeciwwskazań dla montażu do styropianu...?
    Miał może ktoś do czynienia z tego typu okładzinami?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Wiedziałem że znajdę, kiedyś zrobiłem zdjęcia elewacji jak robiono z ciężkiego kamienia. Niestety nie podratuje Cię rozwiązaniem bo tu montowano bezpośrednio na ścianie, ale zawsze fotka to fotka można zobaczyć jak można a wątek do tego pasuje.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5066.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	95,5 KB
ID:	453758Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5061.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	85,2 KB
ID:	453759Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5063.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	453760Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5060.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	94,8 KB
ID:	453761Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5065.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	453762

    To było jak zbierałem inspiracje przy budowie swojego.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pascalt Zobacz post
    Może rozwiązaniem będą tego typu okładziny: https://www.castorama.pl/kamien-slat...ml#reviews-tab ?
    Znacznie lżejsze ze względu na swoją grubość, a równie trwałe (bo w końcu kamień). Ze specyfikacji wynika, że m2 będzie ważył jakieś 25kg, więc może nie będzie przeciwwskazań dla montażu do styropianu...?
    Miał może ktoś do czynienia z tego typu okładzinami?
    U mnie waga to ok 20 kg - więc niewiele mniej, wisi na styropianie 20 przyklejona klejem elastycznym Mapei. Od 10 lat jeszcze żadna nie odpadła, ani nie pękła więc...może to jest rozwiązanie. Styropian dodatkowo kołkowany 2 kołki /m2.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20110808084.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	92,9 KB
ID:	453769 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20110816107.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	453770
    Więcej już nie mam nic do dodania....Pozdrawiam i życzę słusznych wyborów.
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 05-03-2021 o 19:48 Powód: dołożenie zdjęcia
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    U mnie waga to ok 20 kg - więc niewiele mniej, wisi na styropianie 20 przyklejona klejem elastycznym Mapei. Od 10 lat jeszcze żadna nie odpadła, ani nie pękła więc...może to jest rozwiązanie. Styropian dodatkowo kołkowany 2 kołki /m2.
    Załącznik 453763Załącznik 453764
    Więcej już nie mam nic do dodania....Pozdrawiam i życzę słusznych wyborów.
    Powiedz jeszcze proszę, czy klej pod swoją okładzinę nakładałeś czymś w rodzaju pacy zębatej, czy na tzw. placki?
    Dziękuję bardzo za podpowiedzi.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pascalt Zobacz post
    Powiedz jeszcze proszę, czy klej pod swoją okładzinę nakładałeś czymś w rodzaju pacy zębatej, czy na tzw. placki?
    Dziękuję bardzo za podpowiedzi.
    Paca zębata taka trójkątna - szpachelka
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SZPACHLA-SZPACHELKA-DO-KLEJU-ZEBATA-B2-180-FORMAT.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	24,5 KB
ID:	453768
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony