dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Temat: Vitodens 200-W - automatyka - pytania

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 200-W - automatyka - pytania

    Dzień dobry,

    Chciałbym uzyskać poradę przed wydaniem sporej ilości gotówki w kwestii sterowania instalacją z kotłem gazowym Viessmann VITODENS 200-W.

    Krótki rys historyczny :

    Do teraz ogrzewam dom Vitodensem 100-W B1HC 8.8-35kW - kocioł jak można sie spodziewać taktuje i nie nadaje się do mojej instalacji (o parametrach jak poniżej) - dlatego zdecydowałem się na jego wymiane.

    Kilka danych :

    1. Do ogrzania 230 m2 100% ogrzewanie podłogowe - podzielone na dwie kondygnacje (parter i piętro) poprzez dwa rozdzielacze
    2. Dom z 2017r z zapotrzebowanie na ciepło dla całego domu wg projektu 11102 W dla temp obliczeniowej -20 stopni C - (dół 5720W - góra 5382W) - potwierdzone obliczeniami na podstawie przepływu i róznicy temperatur przy tegorocznych -17oC - zuzycie około 10kW
    3. Posiadam sprzęgło hydrauliczne oraz 2 pompy za sprzęgłem (kazda dedykowana dla rodzielacza góra/dół)
    4. Posiadam zbiornik CWU vitocell 100 (po moim dotychczasowym Vitodensie 100W) którego chciałbym wykorzystać

    Wybrałem dla mojego domu kocioł VITODENS 200-W B2HF 19kW (11kW zdaje mi się za bardzo "na granicy") i chciałbym teraz zakupić do niego osprzęt, który pozwoli mi w sposób bezobsługowy (oczywiscie w codziennym użytkowaniu) i przede wszystkim komfortowy korzystać z instalacji CO w moim domu. Interesuje mnie tylko i wyłącznie działanie systemu w oparciu o sterowania pogodowe.

    Przeglądając schematy i rozwiązania automatyki dla ww kotła:

    https://viessmann-projektant.pl/baza..._f_01_2020.pdf

    wydaje mi się, że najbliższa mojemu przypadkowi i temu co chce osiągnąć jest sytuacja ze strony 21 czyli Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1 .jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	10,3 KB
ID:	453738

    natomiast chciałbym niezależnie rozdzielić "obieg górny" i "obieg dolny" stad moje wątpliwości i pytanie czy jedyną opcją w moim przypadku to dołożenie zaworów mieszających i zrobienie dwóch obiegów mieszaczowych zgodnie ze schematem ze strony 34 czyli Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	10,8 KB
ID:	453739

    A może istnieje opcja zakupu i konfiguracji dwóch niezależnych obiegów bezpośrednich. W moim przekonaniu "sterowanie" takie dotyczyło by tylko odpowiedniego sterowania pompami obiegowymi na podstawie informacji ze sterowników stref Vitotrol 200-E (umieszczonego jeden na "górze" drugi na parterze). No i oczywiście kwestia czy aby nie przesadzam i moja instalacja nie powinna być traktowana jako jeden obieg bezpośredni a wszelkie róznice temperatur "stref" regulować przepływem na rotametrach dla każdego z pokojów ??

    Bardzo proszę o wszelkie rady i uwagi jak podejść do tematu żeby instalacja zapewniała 100% komfortu użytkowania

    Jeśli to możliwe prosiłbym Konsultant Viessmann o wypowiedź na temat mojego przypadku

    Z góry dziękuje za uwagi/propozycje,

    Pozdrawiam,
    Rafał

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    wszystko zależy co chce się uzyskać.
    mozloiwość 1:
    traktujemy oba piętra jako jeden obieg bezpośredni.
    zalety:
    - tańsze rozwiązanie
    wady:
    - brak możliwości odzielnego usawienia temperatur dla poszczególnych pięter
    - brak możliwości oddzielnego sterowania czasowego poszczególnych pięter
    - brak możliwości oddzielnego włączania i wyłączania pięter

    możliwość 2:
    zalety:
    - 2 oddzielne, niezalezne obiegi grzewcze kązdy z możliowscia ustawienia oddzielnych temepraturu, oddzielmnych czasów pracy
    wady:
    - droższe rozwiązanie
    - konieczność zamontowania na obiegach zaworów mieszajacych.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony