dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Czym ogrzać mojego Groszka 80m2?

    Witam. Jestem tu nowy i zielony w temacie. Mój projekt https://www.tooba.pl/projekt-domu-Groszek-2-TEA-495?gclid=Cj0KCQiAhP2BBhDdARIsAJEzXlFDKwcjTtYlSOTK dltPmdboQ48P58GEWZLIoIze8j9Tz8dIalcoLp8aAqS-EALw_wcB# dom z poddaszem ok 80m2. Ep 24kwh. W projekcie gazowe lub paliwo stałe. Myślimy o elektrycznym maty panele lub Pc pw plus solary. Co byście mi polecił? W 2023 będę miał gaz jest opcja żeby 1 zime przepekac na elektryce a potem gaz. Ewent wstawić pięć na pelet a po latach zagazowac. Oczywiście nie chce wydać 50k na pompę i pv. Dzieki za pomoc.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Zmień izolacje na grubsze, podłogowka z kołem elektrycznym. Jak się okaże że nie jest tak źle z kosztami to możesz tak zostawić. Jak będzie gaz zawsze możesz na niego "przejść". Jak jest gaz w perspektywie to o pompie bym zapomniał.

  3. #3

    Domyślnie

    Za dwa lata gaz uwolnią i dawaj 100% do góry.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Za dwa lata gaz uwolnią i dawaj 100% do góry.
    I ludzie seryjnie przerzucą się na gaz w butlach mniejszych i większych, zmienią sprzedawcę (jak z prądem) albo zmienią kuchenki na elektryczne a ogrzewanie na PC, pellet czy kocioł elektryczny. Więc spółki gazowe sobie na to nie mogą pozwolić, bo stracą klientów a przy znacznych kosztach stałych utrzymania sieci będą wtedy musieli dalej podnosić ceny, kolejni klienci odejdą i w końcu jeszcze przed zakazem palenia wszelkimi paliwami kopalnymi zbankrutują.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał miciaj86 Zobacz post
    Oczywiście nie chce wydać 50k na pompę i pv. Dzieki za pomoc.
    Pytanie zasadnicze - po co do pompy ciepła PV ?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Pytanie zasadnicze - po co do pompy ciepła PV ?
    Nie potrzebne panele PV do działania pompy, tylko dla oszczędności.
    W wątku obok jest dyskusja o ogrzewaniu domku 82m2.

  7. #7

    Domyślnie

    Widzę kolega ma podobny problem do mojego. Metraż podobny, tylko u mnie garaż w bryle.

    Możesz opisać przegrody?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał busz Zobacz post
    Widzę kolega ma podobny problem do mojego. Metraż podobny, tylko u mnie garaż w bryle.

    Możesz opisać przegrody?
    Witam no właśnie nie mogę hehe bo jeszcze jestem zielony a projektu nie kupiłem. Ogólnie sporo jest opinii że do tak małego domu dobrze zaizolowanego nie ma sensu pompy ciepła. Mógłbym nawet się przemeczyc na pelecie z 3 4 lata. Albo cały na prąd tylko boję się trochę rachunków. 2 taryfy odpadają raczej mam małe dzieci. Wiele ludzi z wiochy na gaz czekaja i biorą butlę na rok 2 żeby potem zagazowac. Także nie wiem czy to do 24kwh/m2 rok jest realne takie podaje architekt na projekcie.

  9. #9

    Domyślnie

    No właśnie dla oszczędności. Ale jeżeli to ma kosztować 40 50 k. To odpada

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Pytanie zasadnicze - po co do pompy ciepła PV ?
    A dlaczego nie?
    Dlaczego nie na cześciowe pokrycie w drogiej taryfie?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    A dlaczego nie?
    Dlaczego nie na cześciowe pokrycie w drogiej taryfie?
    PV ma moim zdaniem sens do pokrywania prądu użytkowego, w nowych, małych domach zużycie jest/powinno być na tyle małe, że nie powinno być problemu z kosztami ogrzewania przy pompie.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    A dlaczego nie?
    Dlaczego nie na cześciowe pokrycie w drogiej taryfie?
    Ja mam domek 82m2 i 24m2 grzanego garażu. W lutym poszło mi najwięcej, 400, styczeń 366 grudzień 330 KWh na CO i CWU dla czterech osób. Widzisz KONIECZNOŚĆ posiadania PV w takim przypadku? PC 22500zł.
    Rozumiem, że w przypadku gazu pytający zrobi sobie prywatny odwiert albo nitkę rurociągu z Rosji..."dla oszczędności" ?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  13. #13

    Domyślnie

    @Miciaj86
    Dużo/wszystko zależy od przegród.
    a) w systemie kanadyjskim to moim zdaniem warto rozważyć grzanie klimą
    b) jeżeli mur to szedłbym w akumulację

    Ważny jest też sposób korzystania z domu, jeżeli będzie używany weekendowo można rozważyć grzanie prądem + akumulacja, wody bym się obawiał z uwagi na możliwe zamarznięcie.

    PC bym sobie darował (w moim domu z tego zrezygnowałem), zapłacisz ~10k więcej niż w pozostałych przypadkach i jest duża szansa, że zanim Ci się zwróci to się zepsuje.

    Btw. jak pójdziesz w prąd to moim zdaniem warto zrezygnować z kotłowni, pomieszczenie połączyć z WC na dole, a kibelek przenieść pod schody, ale to takie moje widzi misie, pytanie czego Ty potrzebujesz.
    Ostatnio edytowane przez busz ; 06-03-2021 o 15:55

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Zmień izolacje na grubsze, podłogówka z kołem elektrycznym.....
    I to jest słuszny kierunek.
    Podłogówka, żeby można było grzać w G12/W
    Zamiast kotła może być nawet baniak grzany zwykłą grzałką
    ***** ***

  15. #15

    Domyślnie

    Dzieki za radę. Muszę to przemyśleć. Aczkolwiek pelet też wyszedlvy tanio. Nie mam problemu z tym żeby dokładać i wynieść popiół. Prąd jest wygodny to fakt. Na początek też nieduża inwestycja. Muszę pogadać jeszcze z fachowcami ile by to wyszło.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał miciaj86 Zobacz post
    Dzieki za radę. Muszę to przemyśleć. Aczkolwiek pelet też wyszedlvy tanio. Nie mam problemu z tym żeby dokładać i wynieść popiół. Prąd jest wygodny to fakt. Na początek też nieduża inwestycja. Muszę pogadać jeszcze z fachowcami ile by to wyszło.
    Prąd chyba wyjdzie sporo taniej. Kocioł elektryczny 3500 a sensowny kocioł na pellet to minimum 10tys. Gdybym był na Twoim miejscu to bym rozważył już jakas tania pompę ciepła zamiast kotła pelletowego. Jak wyzionie ducha wpinasz gaz i gotowe.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Miciaj86 po co wstawiać kocioł na pelet skoro później go wywalisz?Rozważałeś przecież prąd to nie lepiej klimatyzator zainstalować którym spokojnie ogrzejesz za psie pieniądze a jak będzie gaz to zapniesz się w rurę a klimę zostawisz sobie i będzie do chłodzenia a nie jak peleciak do złomowania.Zresztą do domku 80m to w 15tyś z montażem PC.więc ja nie wiem po co te dywagacje o pompach za 50Tyś.
    Ostatnio edytowane przez Barliniak ; 06-03-2021 o 20:46
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    do domku 80m to w 15tyś z montażem PC.
    Co i tak chyba nie ma dużego sensu.

  19. #19

    Domyślnie

    Racja teraz skłaniam się bardziej mu pompie ciepła lub typowo elektryce. Zmieniam zdanie jak nastolatka hehe. Tylko czy zanim kupię projekt zmienia mi z gazowo/pelwtowego co na pompę ciepła? Jeżeli pompę ciepła pw to jaka do małego domu z dobra izolacja powiedzmy pustak 22 plus 20styro, strop 15, poddasze jakaś wełna może. Tylko jaka pompe Monoblok A++ z glikolem? co by pochodził z 5,6 lat. A z czasem zagazuje jak ceny będą spoko.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    Miciaj86 po co wstawiać kocioł na pelet skoro później go wywalisz?Rozważałeś przecież prąd to nie lepiej klimatyzator zainstalować którym spokojnie ogrzejesz za psie pieniądze a jak będzie gaz to zapniesz się w rurę a klimę zostawisz sobie i będzie do chłodzenia a nie jak peleciak do złomowania.Zresztą do domku 80m to w 15tyś z montażem PC.więc ja nie wiem po co te dywagacje o pompach za 50Tyś.
    No jaj sie zmieszcze w tych 15stu to spoko.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony