dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie rekuperator pod bilans powietrza 600m3/h, dom 350m2

    Witam, szukam dobrego rekuperatora pod bilans powietrza 600m3/h do domu o powierzchni około 350m2.
    Zastanawiam się nad Thessla Green AirPack Home 850h, ale nie wiem czy to dobry wybór. Proszę Was o pomoc przy doborze, z góry dziękuje za informację.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wybór dobry, ale zaczekaj na wersję erv. Będziesz zadowolony.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Wybór dobry, ale zaczekaj na wersję erv. Będziesz zadowolony.
    Dzięki, ale masz jakieś info kiedy będzie dostępna wersją z odzyskiem wilgoci ?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał mihau#1 Zobacz post
    Witam, szukam dobrego rekuperatora pod bilans powietrza 600m3/h do domu o powierzchni około 350m2.
    Zastanawiam się nad Thessla Green AirPack Home 850h, ale nie wiem czy to dobry wybór. Proszę Was o pomoc przy doborze, z góry dziękuje za informację.
    Czy masz określony spadek ciśnienia na instalacji (Pa)?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Myślę, że do połowy roku będzie. Ja w swojej zmieniłem wymiennik na erv i widzę ogromną różnicę. W najgorszym wypadku za 2.2k kupisz wymiennik.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    Czy masz określony spadek ciśnienia na instalacji (Pa)?
    Nie mam, ale czy to ma jakieś kolosalne znaczenie ?, nawet jak by to ktoś teoretycznie obliczył to w praktyce wychodzi inaczej.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał mihau#1 Zobacz post
    Nie mam, ale czy to ma jakieś kolosalne znaczenie ?, nawet jak by to ktoś teoretycznie obliczył to w praktyce wychodzi inaczej.
    Zliczasz opory instalacji żeby wiedzieć jaka centrale dobrać. Bo jest różnica czy 600 przy 150 Pa czy przy 300Pa.
    Jak jedzies samochodem 100km/h to patrzysz na którym biegu. Ma to znaczenie czy nie?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Żeby zrobić instalacje 300Pa w domu to chyba trzeba by zepsuć wszystko co możliwe.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #9

    Domyślnie

    [QUOTE=Owczar;8031414]Żeby zrobić instalacje 300Pa w domu to chyba trzeba by zepsuć wszystko co możliwe.[/QUOTE

    Chodzi mi tutaj o określanie pkt. pracy przy doborze central. Określanie SFP, itd.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    Zliczasz opory instalacji żeby wiedzieć jaka centrale dobrać. Bo jest różnica czy 600 przy 150 Pa czy przy 300Pa.
    Jak jedzies samochodem 100km/h to patrzysz na którym biegu. Ma to znaczenie czy nie?
    Projekt instalacji mam, dodatkowo pisałem do działu technicznego thesslagreen i oni na podstawie projektu wyliczyli bilans powietrza 600m3/h i zalecali Green AirPack Home 850h więc chyba nie powinno być źle, ja się tylko pytam czy to dobry wybór

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał mihau#1 Zobacz post
    Projekt instalacji mam, dodatkowo pisałem do działu technicznego thesslagreen i oni na podstawie projektu wyliczyli bilans powietrza 600m3/h i zalecali Green AirPack Home 850h więc chyba nie powinno być źle, ja się tylko pytam czy to dobry wybór
    Polecam poniższe. Możesz skorzystać z programu doborowego:

    https://www.systemair.com/pl/materia...doboru-online/

    Lub

    https://vallox.magicad.cloud/login

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wybór dobry, ale tak jak pisałem, w wersji erv. Poczytaj tematy, opisywałem różnice po wymianie wymiennika.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #13

    Domyślnie

    O ile nie ma problemu jeżeli chodzi o obliczenie oporów przewodów wentylacyjnych anemostatów,czerpni i wyrzutni to całe obliczenia "kładzie" określenie strat ciśnienia na skrzynkach rozdzielczych.Żaden z producentów nie podaje takich danych

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    O ile nie ma problemu jeżeli chodzi o obliczenie oporów przewodów wentylacyjnych anemostatów,czerpni i wyrzutni to całe obliczenia "kładzie" określenie strat ciśnienia na skrzynkach rozdzielczych.Żaden z producentów nie podaje takich danych
    I wiesz wszystko
    https://www.inwestprodukt.com.pl/wp-...czowy_2021.pdf

  15. #15

    Domyślnie

    No nie wiem czy wiem wszystko) Akurat planuje skrzynki rozdzielaczowe przelotowe a ta firma nie ma takowych w ofercie.Wolałbym sam sobie zaprojektować skrzynki rozdzielcze aby króćce wychodziły na odpowiednią stronę np.PE-FLEX ma taki konfigurator BOXMAKER ale oczywiście ta firma nie poda strat ciśnienia dla zamówionej skrzynki)
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 06-03-2021 o 21:33

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    No nie wiem czy wiem wszystko) Akurat planuje skrzynki rozdzielaczowe przelotowe a ta firma nie ma takowych w ofercie.Wolałbym sam sobie zaprojektować skrzynki rozdzielcze aby króćce wychodziły na odpowiednią stronę np.PE-FLEX ma taki konfigurator BOXMAKER ale oczywiście ta firma nie poda strat ciśnienia dla zamówionej skrzynki)
    Skontaktuj się z nimi. Pewnie pomogą.
    Nie korzystam z PE Flexu.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    Nie podają strat na rozdzielaczu - tylko na pojedynczym króćcu wychodzącym. Czyli nie wiemy, jakie są opory rozdzielacza.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    No nie wiem czy wiem wszystko) Akurat planuje skrzynki rozdzielaczowe przelotowe a ta firma nie ma takowych w ofercie.Wolałbym sam sobie zaprojektować skrzynki rozdzielcze aby króćce wychodziły na odpowiednią stronę np.PE-FLEX ma taki konfigurator BOXMAKER ale oczywiście ta firma nie poda strat ciśnienia dla zamówionej skrzynki)
    Skrzynka sama w sobie o ile nie wymyślisz jakiegoś kosmicznego kształtu stawia opory rzędu 10-15 Pa.
    Patrząc od strony zasilania, ZA skrzynką przelotową daj przepustnicę - pomaga przy późniejszej regulacji.
    Najważniejsze jest dobre rozplanowanie i ilość rur PE bo to one stawiają największe opory w instalacji.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie podają strat na rozdzielaczu - tylko na pojedynczym króćcu wychodzącym. Czyli nie wiemy, jakie są opory rozdzielacza.
    Według tego co wyprodukowali podają Ci informacje służąca do wyliczenia oporu. Przy takiej danej nie potrzebujesz znać całości rozdzielacza. Nie liczyłeś chyba nigdy oporów.

    Jak chcesz znać przybliżone wartości dla całych rozdzielaczy to tutaj znajdziesz:
    https://www.vallox.com/files/3394/Te...200507_WEB.pdf

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Skrzynka sama w sobie o ile nie wymyślisz jakiegoś kosmicznego kształtu stawia opory rzędu 10-15 Pa.
    Patrząc od strony zasilania, ZA skrzynką przelotową daj przepustnicę - pomaga przy późniejszej regulacji.
    Najważniejsze jest dobre rozplanowanie i ilość rur PE bo to one stawiają największe opory w instalacji.
    Dzięki Johnie za cenne uwagi.Skrzynka przelotowa(nawiew dla parteru) raczej prosta,bez udziwnień,jak w załączniku.Wg.Ciebie jak wyjście z reku fi200 to wiadomo do pierwszej skrzynki rura fi 200(sonoduct) a od pierwszej do drugiej też fi 200(sztywna) czy przeredukować na fi 160?Myślisz,że przepustnice na wyjściu ze skrzynek przelotowych do górnych(nawiew/wywiew) dla poddasza coś dadzą przy założeniu że mogą być większe opory dla kondygnacji parter?Przy tym rozwiązaniu(skrzynki przelotowe) nie będę miał już możliwości "zdławienia" parteru.Co do rozplanowania rur to u mnie jest nieciekawie,jeżeli chodzi o długości,niestety taki niefortunny układ budynku.No żywcem i okocimiem nie ma możliwości wtrynić skrzynek rozdzielczych w centralnym miejscu budynku więc muszę przeciągnąć je z jednego końca budynku na drugi tym samym długość ciągu będzie ok.14mb ale myśle zrekompensować stratę ciśnienie do anemo ilością,pójdą 3rury fi 75 dla planowanego np nawiewu 40m3/h będzie ok?)
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Skrzynka rozdzielcza.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	95,2 KB
ID:	453791  

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony