dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1

    Question Kotły wielopaliwowe ekogroszek/pellet

    Cześć,

    Temat był już wielokrotnie wałkowany ale zdaje się (o ile szukałem dość wnikliwie), że nikt go nie wyczerpał.

    Czy są godne polecenia piece mogące pracować na 2 paliwach bez zmian konstrukcyjnych jak np. https://kotlospaw.pl/duoko/ , gdzie sama przekładka kosztuje połowę ceny kotła? Technologie grzewcze rozwijają się także w zakresie spalania paliw stałych, może pojawiło się na rynku coś wartego uwagi?
    Najlepiej gdyby ktoś już tą drogę (ekogroszek -> pellet) przeszedł i pochwalił się wynikiem.
    Na forum pojawia się nieraz fraza "utylizacja pelletu", właśnie tego efektu chciałbym uniknąć.

    Jest paru producentów chwalących się projektami 2-paliwowymi. Może przynajmniej ktoś wypowie się odnośnie:
    KLIMOSZ COMBI S4 vs. EKO-PKW V Elektromet vs. KBO Eko Ceramik Plus

    Klimosz ma niezły marketing i w karcie produktu kładą silny nacisk na tą 2-paliwową funkcjonalność ale czytałem wiele negatywnych opinii na ich temat (głównie serwis)

    Dla bardziej wnikliwych, lubiących fabułę: dom lata 60; 200m2; brak ocieplenia; DUŻE dofinansowanie samorządu lokalnego (tylko na wymianę kotła, tylko W TYM ROKU); w przyszłości ocieplenie i przejście na pellet / przejście na pellet po ecoataku na węgiel)

    Bardzo proszę nie offtopicować, w każdym poście wszyscy liczą moc kotła i dywagują na temat pomp ciepła. To nie jest tematem tego wątku.

    Z góry dziękuję za pomoc.
    PZDR

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.244

    Domyślnie

    technologie grzewcze rozwijają się także w zakresie spalania paliw stałych, może pojawiło się na rynku coś wartego uwagi?
    Technologia spalania paliw stałych jest znana od ponad 100 lat. Tu nie chodzi o technologię tylko o coraz większe wygodnictwo za którym muszą nadążyć producenci kotłów. Co do kotła dwu paliwowego o który pytasz bezsensownym jest wydawać kasę na kocioł którego paliwa nawzajem się wykluczają (czystość wymiennika i jego sprawność). Jeśli zamierzasz w przyszłości przejść na pellet po ociepleniu domu a chcesz skorzystać z dofinansowania zainwestuj w kocioł zgazowujący 18 kW (drewno, węgiel) z buforem ciepła 1000 L. Będziesz miał kocioł porównywalny w użytkowaniu do kotła automatycznego z najmniejszymi kosztami utrzymania.

  3. #3
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Daj spokój z kopcącym paliwem stałym montuj pompę ciepła.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arczi_1KV Zobacz post
    Bardzo proszę nie offtopicować, w każdym poście wszyscy liczą moc kotła i dywagują na temat pomp ciepła. To nie jest tematem tego wątku.
    To o co tu pytasz – nie znajdziesz tu tego, bo gdyby coś było takiego, to by ktoś już coś dawno temu napisał o tym a jak zauważyłeś nigdzie z niczym podobnym się nie spotkałeś – ja również ale może tu coś wypatrzysz albo czegoś na ten temat się dowiesz : https://forum.info-ogrzewanie.pl/for...z-podajnikiem/
    Ps. Użyj z wykrzyknikiem czerwonego trójkąta. Pozdro.

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Daj spokój z kopcącym paliwem stałym montuj pompę ciepła.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8031081 i ci jeszcze pokażę jak węglem jarasz – mam dowód na to – PODAJ – to co w powyższym jest zawarte.

  5. #5
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Wszelki węgiel powinnien zostać zakazany a węglowi naganiacze zakneblowani.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arczi_1KV Zobacz post
    DUŻE dofinansowanie samorządu lokalnego (tylko na wymianę kotła, tylko W TYM ROKU); w przyszłości ocieplenie i przejście na pellet / przejście na pellet po ecoataku na węgiel)
    Napiszesz coś o tym jak to u Ciebie faktycznie z tym jest, bo wedle tego :https://forum.muratordom.pl/showthre...ierologi%C4%85 w czasach prosperity z tym kiepsko było a teraz w dobie zapaści gospodarczej wszem i wobec głoszą, że na nic pieniędzy nie mają a na dofinansowanie j/w pieniędzy jest masa tylko brać.
    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Wszelki węgiel powinnien zostać zakazany a węglowi naganiacze zakneblowani.
    Najpierw PC sobie kup do tej totalnie nie ocieplonej chaty a później innych molestuj by za twoim przykładem PC sobie kupili.
    Jeśli o węgiel chodzi - zgodnie z tym co napisałeś - zaknebluj się - chciałeś więc masz : https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7967704
    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Za dużo popiołu powiadasz.
    Załącznik 447606
    Wyprzyj się tego : twój węgiel i twoja zrembka jak pisałem zasadniczo śmieci a ty kit wciskasz, że ona ma 16MJ/kg dokładnie tyle samo co drewno sosnowe – w uzupełnieniu tego co już wklejone zostało : ależ ty obrzydzenie do siebie czuć musisz.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Jeśli jest możliwa zamiana w tym kotle palnika to można by się zastanowić .Tylko pytanie ile będzie taka hybryda kosztować i czy warto ubabrać kocioł groszkiem?.Moim zdaniem to jest mega wyzwanie dla kupującego .Ponieważ trzeba nauczyć się palić.To nie jest Winghager ,że wciskasz guzik i jedziesz z koksem a znając podejście i fachowość producentów co do pierwszego odpalenia to loteria.Ta dotacja tylko na kocioł czy inne źródło też może być? Bo jeśli tak to mimo ,że budynek jeszcze nie ocieplony to w paliwo stałe bym się nie pchał,ale jak ludzie dostają dotacje to czasami logicznie nie myślą.Później przychodzi refleksja po czasie jak paliwożerny potwór już stoi i nie ma co z nim zrobić.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arczi_1KV Zobacz post
    KLIMOSZ COMBI S4 vs. EKO-PKW V Elektromet vs. KBO Eko Ceramik Plus
    Mógł byś łaskawie linka tego kotła wkleić tak by dokładnie było wiadomo jak on wygląda i ile kosztuje.
    Jeśli jest możliwa zamiana w tym kotle palnika to można by się zastanowić .
    No jak – Ty wiesz jak w twoim palnik wygląda i czym się różni od tych wszystkich obecnych na groch lub pellet - teraz dalej jeśli o podajnik chodzi w twoim wiesz jak wygląda a w tym sugerowanym – on pellet ma podawać czy trociny – następną sprawą do tego jest sterowanie – jakoś nie słyszałem o tym jeszcze by fabrycznie kotły na groch lambdy miały montowane a na pellet mają.
    Tak, że widzisz jak napisałeś – nic tylko zacząć wieszać za nogę głową w dół tych co taki kit wciskają i taki chłam sprzedają.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Napiszesz coś o tym jak to u Ciebie faktycznie z tym jest
    Ogólnie rzecz biorąc z PCP oprócz osób fizycznych mogą skorzystać samorządy lokalne (np.gminy). Tak jest też i w tym wypadku, ale oprócz tego samorząd dokłada 2x tyle z własnego budżetu - warto.
    Samo PCP - "dobrze, że jest" ale bez kredytu przy większych inwestycjach się raczej nie obejdzie: https://czystepowietrze.gov.pl/wp-co...05/tabela3.png
    Mi do ocieplenia i stolarki okiennej dołożyliby 20k, ale pula na rok może się skończyć przed moim wnioskiem.
    Sam wniosek jest łatwo złożyć przez obywatel.gov.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Mógł byś łaskawie linka tego kotła wkleić tak by dokładnie było wiadomo jak on wygląda i ile kosztuje.
    To porównanie 3, deklarujących 2-paliwowość:
    https://www.klimosz.pl/oferta/kotly-...kociol-5-klasy
    https://elektromet.pl/pl/technika-gr.../488/eko-kwp-v
    http://www.kotlobud.pl/69,kociol-eko-ceramik-plus

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Samsu tak na szybkiego tam zalukałem i tam są dwa palniki zamienne .Przez co rozumiem ,że w zależności od paliwa będziemy taki palnik montować lub demontować.Co prawda nie widać przekroju kotła który by nam coś powiedział o nim samym.Kotły z typowym palnikiem do ekogrochu w którym można palić peletem są właśnie do utylizacji jego.Tylko obawiam się jednak ceny takiej hybrydy z dwoma palnikami która może zahaczyć o jakieś źródło bezobsługowe.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    No właśnie te co podałeś służą do utylizacji peletu to dla bogatych lub biednych co z torbami chcą po sezonie pójść.Chociaż mam kolegę który chyba w defro dwupaliwowym peletem palił i sobie chwalił tylko ,że on kosztów nie liczył bo spore pieniądze co miesiąc zarabiał i w domku ocieplonym 120m spalał 4-5 ton peletu.
    Ostatnio edytowane przez Barliniak ; 06-03-2021 o 21:49
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    Jeśli jest możliwa zamiana w tym kotle palnika to można by się zastanowić.Tylko pytanie ile będzie taka hybryda kosztować i czy warto ubabrać kocioł groszkiem?
    Nie trzeba pytać. Wszystko w ulotce https://kotlospaw.pl/assets_kotlospa...na-palnika.pdf
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	14,1 KB
ID:	453781

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    Ta dotacja tylko na kocioł czy inne źródło też może być? Bo jeśli tak to mimo ,że budynek jeszcze nie ocieplony to w paliwo stałe bym się nie pchał,ale jak ludzie dostają dotacje to czasami logicznie nie myślą.Później przychodzi refleksja po czasie jak paliwożerny potwór już stoi i nie ma co z nim zrobić.
    Tak, może być, ale tej samej wielkości, czyli to co dla kotła może być nawet 70% wartości całkowitej, dla pompy ciepła jest <10%
    Paliwa stałe to wybór ekonomiczny, nie łatwy ani przyjemny. Jak dla mnie niech mi postawią pod domem mikro-elektrociepłownie i tylko podepną rurką ciepłą wodę. Mogą ją nawet zasilić U235

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arczi_1KV Zobacz post
    Nie trzeba pytać. Wszystko w ulotce https://kotlospaw.pl/assets_kotlospa...na-palnika.pdf
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	14,1 KB
ID:	453781



    Tak, może być, ale tej samej wielkości, czyli to co dla kotła może być nawet 70% wartości całkowitej, dla pompy ciepła jest <10%
    Paliwa stałe to wybór ekonomiczny, nie łatwy ani przyjemny. Jak dla mnie niech mi postawią pod domem mikro-elektrociepłownie i tylko podepną rurką ciepłą wodę. Mogą ją nawet zasilić U235
    No ale co Ty podałeś cenę samego palnika.Ile ta hybryda cała kosztuje.czyli kocioł z dwoma palnikami????Przeszedłem wszystkie etapy grzania które przed sobą stawiasz i powiem Ci ,że naprawdę sa lepsze sposoby grzania bezobsługowego w cenie obsługowych i przy tych samych kosztach.Stoja przed tobą dw a auta jeden z manualem drugi w automacie który kosztuje kapkę więcej .Automat pali mniej a Ty mówisz "Nie, wybieram tego z manualem"Nosz ja pitolę Jakieś Mongoły w tej Twojej gminie są ,że taka dysproporcja w dotacji.Na Twoim miejscu wziął bym na termomodernizację i na coś nie stałopalnego ale to jest tylko moje zdanie.
    Ostatnio edytowane przez Barliniak ; 06-03-2021 o 21:50
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    Chociaż mam kolegę który chyba w defro dwupaliwowym peletem palił i sobie chwalił tylko ,że on kosztów nie liczył bo spore pieniądze co miesiąc zarabiał.
    Przejrzałem ich propozycje. Jeśli mieli taką to już od niej odeszli.
    Abstrahując, w PCP można dostać 9k na zakup kotła na pellet o podwyższonym standardzie (pyły <20mg/m3)

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    No ale co Ty podałeś cenę samego palnika.Ile ta hybryda cała kosztuje ????
    Nie ma hybrydy. Jest serwis i przekładka - zostawiają kocioł i wymieniają podajnik -> palnik (kocioł 24 kW 12100zł z podajnikiem + 7125zł za zamianę na palnik, w późniejszym czasie)

  17. #17
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Tym 24kw to ty changar chcesz ogrzewać czy co???

  18. #18

    Domyślnie

    Panoczki - no skoro mowa o kasie - zasadniczo przy wykluczeniu w tym standardów, to może coś takiego jak na początku w tym temacie : https://forum.muratordom.pl/showthre...szek&p=8031578 - zasadniczo tu już oszczędność jest a przy okazji Arczi luknij na to jakiej mocy kocioł będziesz musiał na początku mieć a po ociepleniu o jakiej mocy palnika będziesz potrzebował, to że palniki zamienić ci mogą ale wymiennik ten sam zostanie i co - przez to spaliny tak niską temperaturę mieć mogą, że nie będzie Ci to chciało hulać.
    Z tym "Jak dla mnie niech mi postawią pod domem mikro-elektrociepłownie i tylko podepną rurką ciepłą wodę" się tak nie rozpędzaj i najpierw zobacz ile MJ kosztuje. Ci co w blokach z ogrzewania sieciowego korzystają, to oni to wiedzą i nie słyszałem by się tym cieszyli.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Tym 24kw to ty changar chcesz ogrzewać czy co???
    No dokładnie ,a jeszcze po termomodernizacji to i dwa hangary ogrzeje i w kotle smoła ciurkiem będzie lecieć Trochę dziwny ten technix czy jak go tam zwą za mało szczegółów tam widać i jakoś nie chcą się tym specjalnie pochwalić.Podpadziocha bo gdyby to było takie niby proste to większość firm by to miała w swojej ofercie .Coś musi być na rzeczy i jeszcze ta cud cena.W garbate aniołki trzeba wierzyć
    Ostatnio edytowane przez Barliniak ; 06-03-2021 o 22:24
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    Trochę dziwny ten technix czy jak go tam zwą za mało szczegółów tam widać i jakoś nie chcą się tym specjalnie pochwalić.Podpadziocha bo gdyby to było takie niby proste to większość firm by to miała w swojej ofercie .Coś musi być na rzeczy i jeszcze ta cud cena.W garbate aniołki trzeba wierzyć
    One zasadniczo wszystkie takie same są ale jeśli chodzi o cenę kotła z retortą a z nim, to różnica w cenie znaczna jest - dla mnie to rewela żadna - cóś jak by retortę na bok przewrócił a swoje kosztuje.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony