dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Przewody DC fotowoltaika i oświetleniowe w jednym arocie

    Witam
    Od strychu do garażu mam przeciągnięty arot chyba 40 mm wewnętrznej średnicy, przygotowany pod przyszłą instalację fotowoltaiki. Z poziomu strychu chciałbym do rozdzielni poprowadzić pięć dodatkowych przewodów YDYp 3x1,5 mm służących do oświetlenia 230V pomieszczeń na poddaszu użytkowym.

    W związku z tym mam dwa pytania.
    1. Czy mozna w jednym arocie puścic razem przewody DC fotowoltaiki i przewody 230V instalacji oświetleniowej?
    2. Jeśli mozna to wystarczy zwykły YDYp czy musi byc przewód z lepszą izolacją? Prosze o przykład. Kable DC to byłoby raczej 4 x 6mm i 1 x 16mm

    Ewentualnie mogę przewody oświetleniowe puścic poza/obok arota.

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Mam podobny dylemat i moim pomysłem było puszczenie napięcia 230V jakimś kablem wysokonapięciowym albo ekranowanym.
    Inna sprawa to odseparowanie tego zasilania w samej rozdzielnicy by w przypadku wyładowania piorunem nie poszło bezpośrednio na rozdzilenicę.
    Rozważyć też można fizyczną izolację w postaci peszla w peszlu.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Lepiej sprawdź sobie czy Ci wejdzie 5 płaskich przewodów 3x1.5 mm2 + przewody dc do tej rury jednej bo mam wątpliwości.

  4. #4

    Domyślnie

    Witam.
    Też tak myślę, ze nie wejdą wszystkie. Chodzi mi raczej o to, czy nie ma przeciwwskazań pod względem przepisów, bądź pod względem technicznym, jakieś indukcje, zakłócenia, przebicia itp.

    Pozdrawiam

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    Witam
    Od strychu do garażu mam przeciągnięty arot chyba 40 mm wewnętrznej średnicy, przygotowany pod przyszłą instalację fotowoltaiki. Z poziomu strychu chciałbym do rozdzielni poprowadzić pięć dodatkowych przewodów YDYp 3x1,5 mm służących do oświetlenia 230V pomieszczeń na poddaszu użytkowym.
    Musisz do 5 pomieszczeń prowadzić 5 przewodów YDYp 3x1,5 mm ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6

    Domyślnie

    Ponizej wyjasnienie dlaczego tak chce pociágnáć
    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    Witam ponownie
    Tak jak pisałem w pierwszym poście większość obwodów elektrycznych oświetleniowych mam jako standardową instalację elektryczną w jednej rozdzielnicy a tylko chyba pięć punktów oświetleniowych pociągniętych bezpośrednio do drugiej rozdzielnicy jako KNX. Planowałem do standardowych obwodów oświetleniowych 10 aktorów załączających dopuszkowych. I tutaj wygrała ekonomia i zimna kalkulacja. Jestem przed założeniem sufitów podwieszanych więc pociągne do tych 10 punktów oświetleniowych osobne przewody (pokoje na piętrze, łazienki, korytarze) bezpośrednio z tej drugiej rozdzielnicy.
    Pozdrawiam

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chcę Zobacz post
    Witam.
    Też tak myślę, ze nie wejdą wszystkie. Chodzi mi raczej o to, czy nie ma przeciwwskazań pod względem przepisów, bądź pod względem technicznym, jakieś indukcje, zakłócenia, przebicia itp.

    Pozdrawiam
    Nie ma przeciwwskazań.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony