dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 17
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 330
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie Ogrzewanie szkieletowego Kamilka parterowego 86m

    Witam, trochę juz tu przesiaduję i studiuję tematy ogrzewania. Czytałem sporo o ogrzewaniu COP-1 , ogrzewaniu kablami Kaizena , wertowałem też o kanałówkach i splitach .

    Do rzeczy , bedziemy budowali domek szkieletowy 86m , parterowy , bryła prostokąt, na Śląsku koło Pyrzowic , po 40 latach mieszkania w blokowisku pora na życie na wsi . Domek to Kamilek , projekt juz kupiony, pozwolenie mamy, czekamy na kredyt . W projekcie mamy kotłownię , kocioł na pellet i kaloryfery.... Na etapie adaptacji chcieliśmy to zmienić na czysty "sztrom" ale Pani projektant od razu powiedziała ze nie zmieścimy się w EP. Zaproponowała zostawić jak jest a potem kierownik budowy zmieni to odpowiednim wpisem oczywiście jeżeli nie będzie to COP-1 . Całe życie mieszkamy w bloku i nie wyobrażam sobie mieć kotłowni , nawet takiej co wymaga interwencji raz na kilka dni .

    Bedę systematycznie tu zamieszczał fotki i dane domu, bo nie chcę zeby post był przydługawy . Dom to standardowy szkielet ale podciągnięty juz pod WT2021. W standardzie ma 10cm styro na zewnątrz ( bierzemy 15cm żeby zakryć kasety z rolet okiennych ) , 15cm wełny od środka . Strop wełna 25cm , fundament styro 10cm. Wentylacja grawitacyjna. Okna 3 szybowe z roletami zewnętrznymi . Ekspozycja na południe, salon i kuchnia mają okna na południe i zachód Od północy bedzie wejscie do domu , okno z sypialni , okno kotłowni w której bedzię spiżarka lub drugi kibelek .

    Jesteśmy po rozmowie z kilkoma osobami co maja ten dom, wszyscy mówią ze domek jest mega ciepły. Ci co grzeją kotłem na pellet zgodnie mówią ze idzie na CO i CWU od 2 do 2,5 tony pelletu. Z masochistami co grzeją węglem nawet nie rozmawiałem a jest tez ich sporo.

    Co do cen :

    W cenie domu mamy ogrzewanie CO z grzejnikami i instalacją do CWU , zostaje tylko dokupić jednostkę grzewczą. Dopłata do podłogówki w całym domu to 6000. Jeśli zrezygnujemy całkowicie z ogrzewania to firma odliczy nam 11000. Za brak komina odliczają kolejne 2500.

    Bierzemy pod uwagę :

    kable, maty pod płytki , kozę ( na drzewo lub pellet ) i klimę , kolejność przypadkowa

    Odrzucamy , węgiel, wszelakie kotły nieważne na jaki opał, nie chcemy żadnych "rurowisk" , zaworów, rozdzielaczy , chcemy mieć jak w mieszkaniu
    Bufor tez odpada , bo to niepotrzebna strata miejsca a domek jest mały.

    Plan jest taki żeby w cenie domu wziąść komin pod kozę ( 2500 to nie majątek ) . To co firma odliczy od ceny domu za brak ogrzewania ( 11k ) zainwestować w jakieś połączenie dwóch systemów. Jednym z nich na bank będzie klima bez względu na to co wybierzemy do grzania . Pompa ciepła z podłogówką za 50k od razu zaznaczam odpada . Ma być prosto , spełniać WT2021 nawet kosztem wyższych rachunków względem pompy ciepła lub kotła na pellet .

    Kaizen, Kulibob, Gawel i reszta pomożecie ?

    Ostatnio edytowane przez sito ; 07-03-2021 o 19:30

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    No ba pomożemy się wie

    Założenia jak najbardziej sensowne , jestem w szoku że są jeszcze normalni i inteligentni inwestorzy nie tkwiący mentalnie w dziewiętnastowiecznych układach wodnych itp

    Podeślij na priv numer telefonu to pogadamy.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Będę twardo obserwował. Zdanie moje na temat grzewki chyba już znasz. A może warto się skusić na kanałówkę? No chyba, że masz to z zamiarze.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Próbuję wstawić fotkę ale na razie "system mnie blokuje"

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    No i jak z tym privem?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Dom to standardowy szkielet ale podciągnięty juz pod WT2021. W standardzie ma 10cm styro na zewnątrz ( bierzemy 15cm żeby zakryć kasety z rolet okiennych ) , 15cm wełny od środka . Strop wełna 25cm , fundament styro 10cm. Wentylacja grawitacyjna.
    To tylko przy pellecie masz szanse zmieścić się w EP. Przynajmniej jedna decyzja z głowy

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Jesteśmy po rozmowie z kilkoma osobami co maja ten dom, wszyscy mówią ze domek jest mega ciepły.
    Strop - U=0,149 - minimum 0,15. Więc to jest minimum wymagane prawem, a nie "mega". WG to też zaprzeczenie "dosyć ciepły" nie mówiąc o "mega".

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To tylko przy pellecie masz szanse zmieścić się w EP. Przynajmniej jedna decyzja z głowy



    Strop - U=0,149 - minimum 0,15. Więc to jest minimum wymagane prawem, a nie "mega". WG to też zaprzeczenie "dosyć ciepły" nie mówiąc o "mega".
    z 2 strony on ma dom w cieplejszym klimacie niż my więc nie demonizowałbym

  8. #8

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 12-03-2021 o 23:01

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To tylko przy pellecie masz szanse zmieścić się w EP. Przynajmniej jedna decyzja z głowy



    Strop - U=0,149 - minimum 0,15. Więc to jest minimum wymagane prawem, a nie "mega". WG to też zaprzeczenie "dosyć ciepły" nie mówiąc o "mega".
    Dlatego biorę kozę na pellet pod uwagę i klimę jako uzupełnienie. Klima bedzie używana cały rok

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    No i jak z tym privem?
    Po lekku

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Może policz ile będzie kosztowała rekuperacja jak zlikwidujesz kanały grawitacyjnej wentylacji.


    Ta koza to na jakie paliwo będzie?
    Rezygnujesz z pieca na pelet do którego dokłada się co kilka dni i decydujesz się na kozę do której się dokłada paliwo co kilka godzin. Gdzie tu logika?


    A do czego ten bufor miałby być?



    Dlatego wybieracie kozę? W mieszkaniu mieliście kozę?
    Ogrzewanie podłogowe jest najlepszym sposobem na ogrzewanie.



    Za takie pieniądze to pewnie że odpada, tylko dlaczego tak drogo.
    Odrzucam kotłownię ( jako pomieszczenie ) i kocioł ( jako źródło ciepła ) .
    Koza bedzie używana jako wspomaganie przy większych mrozach. Jeśli bedzie na pellet to tylko po to żeby zmieścić sie w EP . W mieszkaniu jej nie mieliśmy oczywiście.
    Bufor odpada bo miałem na myśli wszelakie pomysły na rurowisko i grzanie sporej ilości wody.....

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Odrzucam kotłownię ( jako pomieszczenie ) i kocioł ( jako źródło ciepła ) .
    Koza bedzie używana jako wspomaganie przy większych mrozach. Jeśli bedzie na pellet to tylko po to żeby zmieścić sie w EP . W mieszkaniu jej nie mieliśmy oczywiście.
    Bufor odpada bo miałem na myśli wszelakie pomysły na rurowisko i grzanie sporej ilości wody.....
    No i ponieważ masz zdrowe i nowoczesne podejście do ogrzewania jak 95 % ludzi na Ziemi to nastąpiła krępująca cisza jak to? Nie będziesz miał wody w podłodze i nie będziesz miał komfortu będzie ci szumiało i wiało i jeszcze koniecznie wyrzuć pieniądze na rekuperację w komplecie bo będzie ci śmierdziało

  13. #13

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 12-03-2021 o 23:01

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To tylko przy pellecie masz szanse zmieścić się w EP. Przynajmniej jedna decyzja z głowy



    Strop - U=0,149 - minimum 0,15. Więc to jest minimum wymagane prawem, a nie "mega". WG to też zaprzeczenie "dosyć ciepły" nie mówiąc o "mega".
    W projekcie jest jeszcze pompa ciepła jako alternatywa i wg niego mieści sie w EP . Rezygnując z grzejników w cenie domu , instalacji do CWU i biorąc pompę z podłogówką musiałbym firmie co stawia dom dopłacić :

    6000 podłogówka
    26000 pompa Stiebel Eltron

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    W projekcie jest jeszcze pompa ciepła jako alternatywa i wg niego mieści sie w EP . Rezygnując z grzejników w cenie domu , instalacji do CWU i biorąc pompę z podłogówką musiałbym firmie co stawia dom dopłacić :

    6000 podłogówka
    26000 pompa Stiebel Eltron
    bez sensu 32k dodatkowo, a przy rezygnacji z co grzejnikowego masz 11k czystego zysku i pomieszczenie gratis masz może rzuty tego domu?

    za te 32 k to masz ogrzewanie na prąd cop=1 na 16 lat licząc samo ogrzewanie lub w tej chwili 9 Kwp PV ale tyle nie będziesz pewno potrzebował.
    11k za centrale wytarzcy na pc cwu, fajną klimą nienajtańszą podłogówkę do łazienek w formie mat grzejnych i konwektory do sypialni
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 07-03-2021 o 19:43

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    bez sensu 32k dodatkowo, a przy rezygnacji z co grzejnikowego masz 11k czystego zysku i pomieszczenie gratis masz może rzuty tego domu?
    http://www.domyinterstyl.pl/rzuty-do...lek-86m2-6.pdf

    Tylko my bierzemy lustrzane odbicie

    A tak wygląda sam dom :

    https://photos.app.goo.gl/RQNXVsvviWSo9y577
    Ostatnio edytowane przez sito ; 07-03-2021 o 19:42

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    847

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Mam ogrzewanie podłogowe wodne i nie mam żadnego bufora.
    Nie mam kotłowni a mam PC.
    Nie mam w domu żadnego komina czy to dymowego czy wentylacyjnego.
    Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem kosztowała mnie tyle co te kominy.
    W domu parterowym wykonanie wentylacji mechanicznej jest trywialnie proste a przez to tanie.
    Jeśli grzać chcesz matami czy foliami to zastanów się czy chodzenie po polu EM jest takie zdrowe dla domowników.
    Tanie czyli ile ?

    Grzać zamierzamy raczej klimą i wspomagać ją na drugim końcu domu 3 konwektorami . Koza bedzię chodziła w duże mrozy i czasami dla klimatu .

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Mam ogrzewanie podłogowe wodne i nie mam żadnego bufora.
    Nie mam kotłowni a mam PC.
    Nie mam w domu żadnego komina czy to dymowego czy wentylacyjnego.
    Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem kosztowała mnie tyle co te kominy.
    W domu parterowym wykonanie wentylacji mechanicznej jest trywialnie proste a przez to tanie.
    Jeśli grzać chcesz matami czy foliami to zastanów się czy chodzenie po polu EM jest takie zdrowe dla domowników.
    Jesteś gość. Masz podłogówkę, pompę ciepła PW, rekuperacje i do tego błyskawice. Chłop przedstawił swoje wstępne założenia i to co totalnie wykluczył.

    Odnośnie izolacji. Pan Kaizen chyba ma racje co do izolacji stropu. Nie da rady dorzucić 5-10cm? Gdybys zlikwidował komin to jak będzie wyglądała WG? Na kominkach wentylacyjnych? Mam rozumieć ze komin dymowy byłby połączony z wentylacyjnymi kanałami?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Tanie czyli ile ?

    Grzać zamierzamy raczej klimą i wspomagać ją na drugim końcu domu 3 konwektorami . Koza bedzię chodziła w duże mrozy i czasami dla klimatu .
    Bardzo fajny projekt i w parterze jestem na TAK zdecydowanie. Jedna klima dała by radę w 90% sezonu grzewczego a będą też konwektory jakby było zimniej u mnie tak od -5 konwektory na poddaszu są lekko ciepłe jak córka zamyka dzwi na noc to wtedy ma pokój dogrzany konwektorem.

    Zrób sobie spiżarnię z kotłowni i mas misce na zasobnik pc cwu będzie blisko do łazienki i kuchni nie trzeba recyrkulacji kolejny problem z głowy.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Jesteś gość. Masz podłogówkę, pompę ciepła PW, rekuperacje i do tego błyskawice. Chłop przedstawił swoje wstępne założenia i to co totalnie wykluczył.

    Odnośnie izolacji. Pan Kaizen chyba ma racje co do izolacji stropu. Nie da rady dorzucić 5-10cm? Gdybys zlikwidował komin to jak będzie wyglądała WG? Na kominkach wentylacyjnych? Mam rozumieć ze komin dymowy byłby połączony z wentylacyjnymi kanałami?
    mateusz ale tam jest tylko jeden komin to bez problemu można przez strych podpiąć łazienkę i wyciag w kucbki i wentylatory zrobic na higrostat w jednostkami nans trychu byłoby bardzo cicho

Strona 1 z 17

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony